Skočiť na obsah

Čachtice


game

Odporúčané príspevky

Čachtice sa tu skloňujú často, nielen kvôli stretávkam, aj kvôli čachtičanom .. či čachtičankám samotným
a samotné Čachtice znejú asi každému uchu veľmo známo ... a práve som natrafila na jeden článok, ktorý stojí za to ... Báthoryčka sa už v Čachticiach nakrúcala, priamo na mieste činu :
 

Oklamali mnohých Čachtičanov a skončili za mrežami. Falošní filmári natáčali v roku 1961 výpravný film o krvavej Bátoričke s kamerami bez filmu. My sme sa po rokoch vydali po stopách odsúdených mužov, po ktorých nikto nepátral.

Dôveryhodných filmárov s falošnými preukazmi poslúchali čachtickí herci naslovo a keď bolo treba natočiť filmové tváre zničených a utrápených dievčat čakajúcich na Bátoričkine mučenie, neváhali mladé Čachtičanky flámovať i celé noci. V dedine sa po nociach zabávalo, pilo a jedlo, len platiť nemal napokon kto. Z profesionálneho režiséra i kameramana sa vykľuli fotografi zo závodného časopisu, ktorí mali falošných filmovačiek bez filmu v kamere rozrobených niekoľko.
...
Počas výpovedí obvinených i svedkov burácala súdna sieň mnohokrát od smiechu a sudkyňa sa vyhrážala prítomným vyprázdnením pojednávacej miestnosti. Žena v sudcovskom talári bola údajne taká malá, že ju nebolo poriadne ani vidno. „Obvinení vystupovali na súde ako veľkí hrdinovia. Boli to takí fanatici, že si mysleli, že by film raz skutočne vznikol. Keby ste nám dali šancu, ukázali by sme aj Paľovi Bielikovi, kto sme my. Bielik by bol nula!," smiala sa na spomienkach aj po rokoch jedna z priamych účastníčok súdneho procesu.
...
Humor ju neopúšťal ani počas súdu. Pri prísahe pravdovravnosti sa „ucierala" až tak, že jej sudkyňa pohrozila vykázaním z jednacej miestnosti. „Keď som povedala, že by som im dala zarámovať diplom do zlatého rámu za to, čo vyviedli, skoro ma vyrazila," zabáva sa i po rokoch.
...


Po falošných filmároch krvavej Bátoričky sa zľahla zem

očarujúci príbeh, pol storočia starý, niet sa čo čudovať, že sa kedysi podarilo predať podvodníkom aj panamský prieplav ... či takmer ? nič nové pod slnkom :)
čo o tom vedia Čachtičania a okolie ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 25
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    5

  • member2793

    5

  • elfant

    3

  • lopata555

    3

Top prispievatelia v tejto téme

čo o tom vedia Čachtičania a okolie ? :lol:

 

vedia o tom dost, Cachtice maju aj neoficialny nazov Filmárovce a dost dlho bolo rizikove pred nejakym Cachticanom robit pohyby, ako ked sa nataca starou kamerou na kluku

zvycajne reagovali velmi impulzivne :)

pamatam si ako sa vtedy rozpravali historky o tom, co vsetko boli Cachticanky ochotne spravit, len aby sa dostali do filmu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pravdupovediac o tomto viem naozaj len veľmi málo, keďže my v rodine nie sme "praví" Čachtičania. Presťahovali sme sa sem asi tak približne pred 10 rokmi, takže ani rodičia nemajú informácie z prvej ruky.

 

Keď som ale ten príbeh počula prvýkrát nemohla som uveriť, že nato mohol niekto naletieť. Dobre, šestdesiaty prvý, nepoznám tú dobu, ale aj tak... No za tie roky, čo tu žijem, som si spravila úsudok o tunajších ľudoch /viem, že v podstate patrím medzi nich, ale ja som stále srdcom v mojom prvom bydlisku :)/ a už sa vôbec nečudujem... :lol:

 

pamatam si ako sa vtedy rozpravali historky o tom, co vsetko boli Cachticanky ochotne spravit, len aby sa dostali do filmu :)

Toto by ma zaujímalo... ;)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neodpustím si jeden príspevok... Ku Čachticiam mám zvláštny vzťah, asi sa podobám na Čachtičanov. Inak si jednoducho neviem vysletliť, že mňa, človeka z opačného konca republiky osloví na Čachtickom hrade nejaký človek "vy ste zdejšííí???" Som mu chcel odpovedať... "Já jsem všude zdejší...". :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď sme tam mali stretko tak som tam natáčal a nikto sa mi nevyhrážal. Ale Desdemona by mohla vyskúšať čo to spraví keď pred staršími Čachtičanom začne krútiť rukou ako na kluke na starej kamere :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Od tej doby ubehlo uz vela rokov, tak sa to skludnilo :lol:

 

Desdemona

 

Bola to akcia, ktora vyzerala velmi vierohodne, Gogolov Revizor v reale. Filmarov predchadzal list predsedovi MsNV, ze sa bude nakrucat film, neviem ci aj so ziadostou o poskytnutie sucinnosti, odoslany z Koliby a sudruhovia filmari mali peciatku, zatvarali normalne zmluvy a vsetko to vyzeralo vierohodne ... az kym sa nevyparili.

Dokonca mali aj profesionalnu kameru pozicanu z atelierov na Kolibe, aj ked bez filmu.

Bol to velmi dobre spraveny podvod.

 

Ostatne jeden z filmarov posobi pravdepodobne teraz vo Svajciarsku ako lekar, pricom asi nema ani diplom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trosku OT,ale zaujalo ma to,Des,kde si byvala predtym ? :lol:

Žili sme v Novom Meste nad Váhom. :) Viem, že to je len kúsok, ale aj tak nemám viac informácií.

 

 

Ale Desdemona by mohla vyskúšať čo to spraví keď pred staršími Čachtičanom začne krútiť rukou ako na kluke na starej kamere :)

Ja osobne, by som radšej nedráždila spiaceho draka... ;)

 

Elfant, netušila som, že to bolo až takto dômyselne premyslené... môžem sa spýtať odkiaľ pochádzaš, keď máš také dobré informácie? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V rokoch 1968-9 sa o tomto pripade dost pisalo po uvolneni cenzury. Daco aj presiaklo medzi ludi od z bezpecnosti a aj ti co to zazili rozpravali :-)

z jednej dediny kusok od Brezovej pod Bradlom :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ja si pamätám na to tiež, ale vtedy ma to tak nezaujalo. Teraz už Čachtičanie o tom asi nevedia. Mladší nevedia a starší asi na to neradi spomínajú. Podľa toho čo si pamätám tak stravovanie vraj zabezpečovalo družstvo, niektorí muži dávali úplatky za hlavné úlohy a čo dávali dievčatá a ženy ... môžete hádať, ale možno tam bude aj niekoľko potomkov filmárov :lol: (táto posledná časť v tej dobe rezonovala asi najviac medzi ľudmi)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 rokom...

K téme by som pridal jednu starú ľudovú múdrosť ktorá vraví že: "Z Čachtíc neni ani koza dobrá!"

Za seba môžem povedať že niečo pravdy na tom asi bude, aj moja bývalá odtiaľ pochádza :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lopata, o Vrbovom som počul verziu : "Z Vrbového ništ dobrého, ale ked sa vydari tak svina naroste aj do 3 metrov"

Ale myslím že Karpatské Chrbáty/Vrbovskí Víťazi a to že Braňo Jóbus & spol organizujú Vrbovské vetry to "ništ dobrého" úspešne popierajú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Cachtice maju aj neoficialny nazov Filmárovce a dost dlho bolo rizikove pred nejakym Cachticanom robit pohyby, ako ked sa nataca starou kamerou na kluku

zvycajne reagovali velmi impulzivne :)

 

Točí sa film o tom filme

 

Natáčajú film o falošnom natáčaní

 

Film o škandalóznom čachtickom filmovom podvode z roku 1961 už niekoľko mesiacov natáča štáb mladých filmárov na čele s novomestskou scenáristkou Kristínou Klimekovou.

 

Podvedení herci, ktorí sa v roku 1961 postavili pod Čachtickým hradom pred kamery falošných filmárov, stoja po piatich desaťročiach pred filmovou technikou opäť. Mladá dokumentaristka a scenáristka Kristína Klimeková (23) tu natáča film o najväčšom filmovom podvode v histórii Slovenska. Filmári si po vynesení rozsudku odsedeli vo väzení niekoľko rokov za hanobenie Československého filmu.

 

Čítajte viac: http://trencin.sme.s...l#ixzz20nimok8Z

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm, pol storočia je dosť dlhá doba na to aby staré krivdy vyhnili, ale aj tak z toho môže byť v Čachticiach ešte veselo. nemyslím že by priamo filmový štáb dostal po papuli, ale môžu sa rozhádať samotní cíceráci - bývalí "herci", začnú sa vyťahovať staré hriechy: ktorá komu z "filmárov" dala, kto je možný potomok filmárov, kto na tom vtedy zarobil, kto mal najväčšiu ostudu...dedinská mentalita je v tomto prevít, isté veci sa nezabúdajú a neodpúšťajú nikdy ;)

keď budem najbližšie v Čachticiach trochen sa cícerákov povyzvedám čo na to hovoria, a ak sa dozviem niečo zaujímavé hodím sem report :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak, chráň si kotrbu, na hlavu prilbu ! :)

hm ... alebo ani nie, nech ti len dajú aj za mňa :D

 

mimochodom, prekvapilo ma v tej správe z novín, že vraj si falošní filmári čosi odsedeli ... za hanobenie čs. filmového priemyslu ... to sme tuším nevedeli, že ich našli a išla hačať ...

teda sa zistilo, kto tú srandičku spáchal, zrejme ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov