Skočiť na obsah

Rozdelí sa Španielsko?


lopata555

Odporúčané príspevky

Obyvatelia takmer 170 miest v severošpanielskom regióne Katalánsko sa v nedeľňajšom referende jednoznačne vyjadrili za odtrhnutie sa od Španielska a vytvorenie vlastného štátu. Na otázku "Súhlasíte, aby sa Katalánsko stalo sociálnym, demokratickým a nezávislým právnym štátom a členom Európskej únie?" odpovedalo kladne 94 percent voličov.

 

zdroj

 

samozrejme že toto referendum nemá žiadnu právnu hodnotu ale je to jeden zo signálov ktorý " môže " hovoriť o tom že sa Španielsko časom môže rozdeliť. Akého ste vy názoru do akej miery je to reálne a ak ja to reálne čo si o tom myslíte, že či je to vhodné alebo nie je to vhodné ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to silný signál pre Španielsko, ale keď by k tomu malo prísť určite by vyskočili rovnaké požiadavky od Baskov a to by sa tiež chcelo oddeliť, nehladiac na ostané štáty Europy, kde sú podobné názory určitej časti obyvateľstva. Takýchto regionov ktoré by sa chceli oddeliť od štátu kde týto ľudia v súčastne dobe žijú je v Europe viac. Pritom si myslím, že nie všetky to hovoria už nahlas.

 

A nemusíme chodiť ďaleko. :lol: (Kosovo)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Katalansko malo vzdy samostatny status, od roku 1814, konca anekcie Napoleonom a obnovenim spanielskej monarchie, existovalo hnutie za nezavislost, od roku 1934 vyhlasena nezavislost, ktora bola frankistami zrusena. Od roku 1977 funguje dobrovolna autonomia.

Tak je celkom normalne, ze su zase snahy o navrat k samostatnosti.

 

U Baskov je to trochu ine.

 

Ak to premietnem na Ceskoslovensko napriklad, tak Katalanci su na urovni Slovenska voci Cecham a Baskovia na urovni povedzme Rusnakov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Baskovia sú vôbec niečo iné. fascinujú ma, nie práve separatisti a ich bombové útoky, ich pôvod, jazyk, športy, zvyky. ich jazyk nie je indoeurópskeho pôvodu a ich pôvod je v hmlách. kdesi som čítala, že počítali v inej sústave ..., ale budem to musieť nájsť, čítala som to strašne dávno a už si to presne nepamätám a ešte kopu kdečoho o nich.

to len tak mimo ... :lol:

 

 

baskovia majú autonómiu, a slováci sa odtrhli od čechov.

Valoni sa neodtrhli od Flámov.

Katalánci boli nezávislí, okúsili to, ale na základe tohto ... u nás ani referendom sa nikto neobťažoval : )

odtrhnú sa ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mozno je to len take periodicke bububu, ze "ked budeme chciet, tak sa odtrhneme"

neviem o nejakych vaznejsich socialnych, alebo ekonomickych dovodoch, preco by sa chceli do toho hrnut za kazdu cenu

 

ETA sa uspesne pretransformovava na teroristicku organizaciu bez velkej podpory Baskov, zaujmy ktorych vraj brani

klincek do rakvy zatlkla zavedenim revolucnej dane, co je vlastne forma vypalnictva - budete nam platit, aby sme mali za co za vas bojovat, ci uz chcete, alebo nie

ak nebudete, tak vas vypalime, alebo zamordujeme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie sú, veď práve ... nezdá sa mi, že by katalánsko bolo chudobnejší príbuzný, možno dokonca naopak, sú súčasť celku. celá európa je kopa malých národov, doba rozpadávania sa už myslím prešla, utriaslo sa. ale aj v belgicku to prišlo bum a už si išli brať vzor ako sa rozpadnúť mierumilovne.

a možno to musí prejsť každdou krajinou, aspoň ob generáciu : )

 

a ETA to úspešne činí, teda existuje, a existuje pekne dlho. sú sami pre seba, na financovanie im to stačí, občas niečo vyhodia do vzduchu, aby sa na nich nezabudlo, a majú sa fajn.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mozno to patri ku kulture naroda, sa o to aspon akoze pokusit

 

len Svajciarsko nejako v tomto zaostava

a ETA to úspešne činí, teda existuje, a existuje pekne dlho

od roku 1959 Obrázok IRA je lepsia, ti zacali uz 1916
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj jedni aj druhí pozabíjali už statočne národa, ale treba udržiavať tradície ...

 

neviem, možno sa mi to len zdá, ale IRA sa mi javí surovšia, možno aj preto, že sa v tej oblasti do toho miešajú náboženské vášne, a je z toho jeden zúrivý občas pekne nenávistný guláš.

a tuším to tam náboženskou nenávisťou kedysi aj začalo ... stáročia dozadu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Wikipedia to popisuje inak celkom jednoducho

Obyvatelia krajiny sa označujú ako Španieli; časť obyvateľov hovoriacich inými jazykmi než kastílčinou považujú za Španielov len Kastílčanov a sami sa často prehlasujú za Galícijčanov, Baskov a Kataláncov.

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0panielsko#Demografia
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v kontexte tejto témy to, že "Španieli vedia" či "Španieli toto alebo tamto ... " znamená v prvom rade španielsku vládu ako takú, rozhodovací orgán, niečo, čo zastupuje krajinu, aspoň som to tak pochopila.

 

vôbec v Španielsku vyzerá celé administratívne členenie zaujímavo.

 

ale aspoň čosi o Kataláncoch už vieme : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa hovori v mediach o niecom, co suvisi s politkou Slovenska, tak sa hovori tiez "Slovaci to, alebo Slovaci tamto"

samozrejme sa tym mysli vlada, alebo obyvatelstvo ako take, nerozlisuju sa Rusini, Romovia, Madari, Nemci, to az ked sa popisuju specificke javy

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

Z toho článku vyplíva,že veľká väčšina Kataláncov (nemyslím na toto 5% né referedum) je za samostatnosť.španieli sú proti nej. Podľa elfantovho linku za španielov považujú kastílčanov.Jednoducho povedané o kataláncoch chcú rozhodovať kastílčania.

A sme doma!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten clanok je velmi divne napisany a vyplyva z neho vselico

 

Chciet mozu a od majoritneho naroda to nie je nic divne, ale pokial sa Katalanci ozaj rozhodnu odtrhnut, tak si asi nepomozu.

Ako priklad si mozeme zobrat Belgicko, kolko bolo kriku o rozdeleni a nakoniec to splaslo. Tie trenice medzi Flamami a Valonmi siahaju tiez do starsich dob.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 rokmi...

pekne dlhé roky to dozrieva...

ovšem prešľapy španielskej polície to tentokrát pekne vyhrotili.

 

na druhej strane som tuším včera kdesi čítala, že o niečo viac než polovica kataláncov nechce oddelenie a nezávislosť, ale viac kričia tí, čo to chcú...

nejako podobne to bolo pred časom aj v Belgicku, utíchlo - a tiež už brali mustru od československa, ako sa elegantne od seba odpútať...

 

 

u nás to bolo jednoduchšie, všakáno. nikto sa priveľmi nepýtal. na nič. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nebude ale stastny krok ani pre Spanielsko ako celok a ani pre EU ako celok. Co sa tyka tych ekonomickych problemov, tak tie sa dost casto nafukuju a realita vzdy byva ina. ja si skor myslim, ze ak sa osamostatnia, tak sa zacne otriasat aj dobrovolny zvazok  statov v EU. Tam ja vidim problem, a v tomto probleme bude robit Juncer a spol medvediu sluzbu demokracii, ktorej ma plnu hubu :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov