Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

  • Pred 9 mesiacmi...

Zdravím, rád by som s pokorou poprosil o odborné rady. Vidím, že sú tu borci, ktorí sa skutočne v danej téme vyznajú, tak snáď mi niekto pomôže, poradí. Sľubujem že všetky prípadné rady poctivo vezmem na vedomie, zvážim a zohľadním.

Rád by som kúpil televízor, ale dané sú trošku limitujúce podmienky, ktoré výber zužujú a to že by mal mať uhlopriečku 80 cm (nie viac) a nemal by stáť na nožičkách ale na stojane uprostred. O žiadne smart funkcie mi nejde, podstatný je obraz a zvuk. V danej miestnosti je totiž momentálne jeden TV s uhlopriečkou 60 cm (konkrétne Philips 24PHT4032), čo bola doposiaľ najhlúpejšia kúpa. Jedinýkrát v živote som niečo kúpil priamo, zbrklo v obchode bez predošlého dôkladného preštudovania recenzií, parametrov a porovnávania a tak to aj dopadlo. Obraz ťahá oči aj po úprave nastavenia, (zníženie jasu atď.) a zvuk je jak keby vyprávali z krabice alebo z telefónu (čo je síce u takých maličkých TV pochopiteľné, ale aj tak sa mi zdá až moc otrasný). 

Parametre sú : rozlíšenie HD Ready, zobrazovacia frekvencia panelu : 50Hz, Index spracovania obrazu : 200 PPI (neviem čo je to PPI a aký je rozdiel ked sa tam udá Hz, PPI, BMR alebo CMR), hudobný výkon 6W. To len pre predstavu.

 

A teraz kľúčová vec ktorá mi nejde do hlavy. Tento televízor sa snažím nahradiť iným, ktorý by sa čo najviac podobal televízoru ktorý mám v obývačke. Je to konkrétne LG 32LH530V, ktorý je až podozrivo vynikajúci - žiaľ už sa nevyrába. Vravím si že nevadí, však určite sú v predaji nejaké príbuzné modely, ale čuduj sa svete, keď som si pozrel podobné typy značky LG ktoré sú teraz v predaji a ich parametre, tak som z toho sprostý, pretože to vyzerá tak, akoby LG dala pred dvomi rokmi do predaju absolútnu špičku, potom ju prestali vyrábať ale tie nástupné modely s totožnou uhlopriečkou a podobnou cenou zďaleka nedosahujú hodnoty toho LG 32LH530V, ktorý stiahli z predaja (keby som to blbec vedel, tak vtedy kúpim rovno dva). Nerozumiem tomu ako je možné že taký televízor stál iba čosi málo cez 200 eur a parametre má nasledovné : rozlíšenie Full HD (1920 x 1080), panel : 100 Hz, index spracovania obrazu 900 CMR, podsvietenie Direct LED, hudobný výkon 20W. 

 

Oproti tomu, keď si pozriem súčasné alternatívy k tomuto televízoru ktoré mi vyskočia (napr. LG 32LJ510U, LG 32LJ590U, LG 32LJ500V, LG 32LJ610V, ale aj tie z radu LK) tak väčšinou sú len HD ready, ak aj je nejaký Full HD tak panel má taktiež len 50 Hz ako ostatné, index spracovania majú len 100 CMR, zvuky majú len 6W, niektorý semtam 10W, proste všetko parametre ktoré zďaleka nedosahujú tie špičkové atribúty toho môjho LG. OK, tieto nové televízory majú Smart funkcie, ale zas o tie mi vôbec nejde. Chcel by som televízor ktorý bude mať 80 cm uhlopriečku, nemusí mať smart funkcie ale mal by mať tak špičkový obraz a tak kvalitný zvuk ako má ten LG 32LH530V. 

 

Nikde však nič s podobnou konšteláciou parametrov nemôžem nájsť čo je pre mňa nepochopiteľné. A neviem teda či televízory so slabšími parametrami majú postrehnuteľný rozdiel v kvalite obrazu (resp. aj zvuku) alebo nie. Tak som si teda skúsil vyhľadať na českej aj slovenskej heureke televízory s 80cm uhlopriečkou, a na základe rebríčkov, hodnotenia, recenzí (aj z iných stránok) a plus po selekcií televízorov ktoré nemajú nožičky ale stojan v strede by som uvažoval nad týmito modelmi a rád by som poprosil nejakého odborníka aby ma nasmeroval že ktorý by bol najvhodnejší, prípadne ktorý z parametrov by mal byť pre mňa kľúčový a nad ktorým sa vôbec nemusím zamýšlať atď. Lebo ja sa v tom nevyznám.Takže :

 

Sony Bravia KDL-32WE615 (289 eur)

Rozlíšenie iba HD Ready, panel – 50 Hz, index spracovania obrazu – 400 Motionflow XR, podsvietenie – Edge Led (čo by malo byť asi horšie než Direct LED), má HDR (čo by malo byť asi plus), hudobný výkon 10W

Z komentárov mi vychádza že obraz je krásny a plynulý, že má síce len HD rozlíšenie ale kolkokrát je to lepšie než deklarované Full HD, zvuk niekto udáva ako dobrý, niekto ako pomerne plochý a že ho treba doladiť

 

Sony Bravia KDL-32WD757 (389 eur)

Rozlíšenie Full HD, panel 50 Hz, index spracovania obrazu – 400 Motionflow XR (neviem vlastne čo znamená to Motionflow ale tak malo by to byť 400 Hz), podsvietenie Edge LED, SDR (takže nemá HDR ale len SDR, či to môže byť dôležité, neviem), hudobný výkon 10W

V komentároch či už na Heureke alebo Alza iba samé superlatívy : vynikajúci obraz, krásny obraz aj zvuk, jednoduché ovládanie a plus aj bezproblémové zoradenie programov (čo tiež trošku beriem do úvahy kedže na Skylinku sa furt prehadzujú frekvencie tak nech s tým neni moc roboty).  

 

Sony Bravia KDL-32WD759 (389 eur)

Full HD, panel 50 Hz, index 400 CMR, podsvietenie Edge LED, SDR, hudobný výkon 10W

Obraz údajne brilantný, skvelý ale tento TV by som asi vylúčil lebo podozrivo veľa komentárov nezávisle na sebe sa zhoduje, že zvuk je zlý – zvuk plochý, sklamanie, nie zrovna podarený zvuk, zvuk mohol byť veru lepší, horší zvuk oproti predošlým modelom, úbohý hrozný zvuk atď... asi to nebude náhoda keď sa viacero ľudí na tom zhodne v recenziách  

 

Panasonic TX-32ES513E (289 eur)

Rozlíšenie HD Ready, panel 50 Hz, index spracovania obrazu – 800 BMR IFC, podsvietenie Direct LED, hudobný výkon 20W.

Recenzie – obraz zaslúži poklonu, skvelý obraz, výborný citlivý tuner, zvuk jak v kine, veľa možností nastavenia obrazu aj zvuku, jednoduché ovládanie, úplne bezproblémovo fičí na ňom Skylink. Tento by bol zatiaľ asi takým najväčším favoritom, za tú cenu (najradšej by som chcel TV pod 300 eur) tie parametre vyzerajú dobre, jedine že teda to rozlíšenie je len HD Ready, že či to pri tejto uhlopriečke má zmysel sa nad tým pozastavovať alebo nie. Aha, a ešte ani tuším nemá to HDR.

 

Panasonic TX-32FS503E (299 eur)

HD Ready, panel 50 Hz, index spracovania 800 BMR IFC, podsvietenie Direct LED, hudobný výkon 20W.

Parametre sú teda totožné jak ten predtým, akurát s rozdielom že tento má aj to HDR. Avšak neni naňho moc recenzií a komentárov (teda nenašiel som žiadne), nevyzerá že by bol teda veľmi predávaný čoho by som sa bál. Už som raz kúpil TV pri ktorom nebolo žiadne hodnotenie, žiadny komentár od užívateľov a nedopadlo to dobre. Toto znie možno divne, ale ja naozaj keď kupujem nejakú elektroniku alebo drahšiu vec tak pozriem na tú heureku a väčšinou vyberiem z tých čo majú dobré hodnotenia alebo sú vysoko v rebríčku predajnosti a vďaka tomu som skoro vždy kúpil dobre.

 

Panasonic TX-32ES600E (327eur)

Full HD, panel 60 Hz, index spracovania 800 BMR IFC, čo sa týka toho dynamického rozsahu tak nemá HDR ale iba SDR

Údajne nadštandardný obraz za slušné peniaze, kvalitný surround zvuk, náročné triedenie programov, a čo teda ma najviac odradzuje je energetická trieda B – všetky tie televízory majú A+ alebo A, a tento má B, tak toto by som asi nebol rád keby toľko žral. Nejak ma tento údaj vyrušuje.

 

Samsung UE32M5572 (359 eur)

Full HD, panel 50 Hz, index spracovania 600 BMR IFC, podsvietenie Direct LED, iba SDR,

Super, perfektný obraz, kvalitný zvuk, iný zas píše že zvuk jak v krabici, náročné zoraďovanie programov iba pre otrlých, dialkový ovládač biedny, jak za trest.

 

Takže skúsim teraz zosumarizovať otázky :

 

1. Vie nejaký odborník na základe udaných parametrov, zohľadňujúc pomer cena/výkon, prípadne skúsenosti s jednotlivými značkami z fleku povedať ktorý z daných televízorov s uhlopriečkou 80 cm a stojanom v strede by sa najviac oplatil? Prípadne vie niekto o nejakom inom televízore ktorý som nespomenul, ktorý by bol v cenovej hladine do 300 eur a mal by nejaké vynikajúce parametre? Ak by mal také hodnoty ako že Full HD, 100 Hz panel, 900 CMR index, Direct LED a zvuk 20W, tak nech je hoc aj na nožičkách, kvôli takému by som danú miestnosť upravil, ale žiadny taký, ktorý by bol aj spotrebiteľmi overený, som medzi súčasne predávanými nenašiel.  

 

2. Ide mi iba o bežné sledovanie programov na satelite, takže majú tie drahšie televízory nad 300 eur nejaké zásadné obrazové vylepšenia pre bežného sledovateľa kvôli ktorým by sa oplatilo priplatiť si, alebo rozdiel v cene je hlavne kvôli vymakanejším Smart funkciám?

 

3. Najdôležitejší parameter o ktorý mi ide je šetrnosť k očiam. Televízor bude v pomerne malej tmavšej miestnosti, ten súčasný nepodarok Philips ktorý tam je aj po úpravách obrazu na čo najviac šetrné parametre stále pôsobí trochu agresívne ako keby ťahal oči, kdežto na začiatku spomínaný špičkový LG by človek mohol pozerať nonstop 24 hodín denne a je absolútne neškodný a ukludnujúci. Ktorý atribút toto určuje, práve tú šetrnosť voči očiam a aby nebolela človeka hlava pri pozeraní? Je to tá obnovovcia frekvencia panelu, alebo index spracovania obrazu, prípadne rozlíšenie, podsvietenie alebo na čo konkrétne si dávať pozor?

 

4. Aký veľký zmysel má pri uhlopriečke 80cm sledovať rozlíšenie obrazu? Či je televízor HD Ready alebo Full HD. Dá sa postrehnúť pri takejto uhlopriečke rozdiel? Má cenu sa nad tým zamýšľať (keďže veľa z tých televízorov je len HD Ready a tie ktoré sú Full HD zas majú inakšie nedostatky alebo príliš vysokú cenu). Ak je televízor HD Ready, znamená to že pôjde zapnúť iba rozlíšenie 720p? Pretože v súčasnosti keď sledujem na tom Full HD 80 cm televízore cez satelitný prijímač, tak mám zapnuté rozlíšenie 1080i a ked som skúsil prepnúť na 720p tak zníženie kvality obrazu veru postrehnem. Hlavne teda napr. na TA3 alebo ČT24 na tých písmenkách čo dolu idú správy, dokonca zblízka vidieť že sa písmenká mierne trasú keď idú. Robilo by mi to aj na HD Ready televízore keby som sledoval Skylink rovno na ňom cez modul alebo je to v dôsledku povedzme nesúladu nastavenia rozlíšenia sat.prijímača (keď dám to nižšie rozlíšenie) a televízora?

 

Veľmi pekne ďakujem v prípade že sa niekto rozhodne a bude vedieť mi (aj keď len čiastočne) poradiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

je to hodne rozsiahly výber televízorov, ale premýšľam nad tým, si teda dovoľujem : ), že keď sme pred nedávnom vyberali televízor, pretože sa nám starý akosi nenávratne pokazil, presne po obligátnych štyroch rokoch, a bol perfektný a boli sme s ním hodne spokojní - takže po ňom sme vyberali televízor, ktorý napríklad nemal niektoré veci, ktoré ten predchádzajúci mal...

cena nehrala priveľkú, ale pri cene hlavne to, k čomu ten televízor skutočne mal slúžiť,,,

ten predchádzajúci bol super, okrem iného mal aj zadné osvetlenie, ktoré sa dalo prepnúť na kdejaké jemné farby - ale nikdy sme to nevyužili, pretože televízor sa u nás zásadne pozerá pri svetle, síce tlmenom, ale pri svetle...

 

chcem tým povedať len toľko, že väčšina pánov pri výbere technických záležitostí zrejme hodne pozerá na spústu parametrov a funkcií, ale oni nakoniec akosi ani nie sú potrebné...

a možno sa mýlim :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Akurát vo svojej téme som spomínal trampoty pri kúpe televízora. Tak ak do tejto sekcie chodia ľudia ktorí sa v tom vyznajú: Hľadá sa televízor s funkciu DVB-T2 a PVR (nahrávanie na USB kľúč). Nech je k dispozícii vo voľaktorej predajni v mestách SA, GA, TT, NZ... ďakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nebol pre mňa ale mám. Ja som iba asistoval a transportoval... Prakticky všetci čo majú setopbox, IPTV, satelit, káblovku, je prakticky jedno akú TV kúpia lebo tá slúži len ako monitor. Všetko ostatné sa robí cez ten box od poskytovateľa TV služby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ÁNo ale do CI slotu ide karta za ktorú treba platiť... Ale viem čo myslíš lepšie telky majú už integrovaný aj satelitný prijímač napríklad že okrem vstupu pre koaxiálny kábel z antény je tam hneď aj vstup z koaxiál z paraboly, takže satelitný tuner je už zabudovaný a možno aj IPTV tunery majú zabudované, veď vzadu som videl aj vstup na sieťový kábel, rovnaký ako má PC. Televízory už sú neni len televízormi ale hotovým multimediálnym zariadením. Ale operátori dávajú ku svojej službe box. Nieže by to TV nevedela ale dávajú to kvôli službe že to je ich box ako majú Antik, Orange, Telekom, O2 atď. Zariadenie si vlastne prenajímaš od nich.

Tá telka nebola pre mňa, ale tam kam to išlo sa používa klasická spoločná anténa na činžiaku a žiadna káblovka a pod. Tak vlastne aby prijímala signál DVB-T2 a zároveň aby nahrávala na externý HDD čo aj robí. Takže toto je už vyriešené. Ja telku riešiť nemusím, lebo u mňa je to momentálne iba monitor. Takže ja môžem mať čokoľvek čo má vstup Scart alebo HDMI. Bazáre budú plné funkčných teliek v dobrom stave len kvôli prechodu na T2 lebo T1 budú kvôli novej norme signálu nanič, darmo budú zánovné a pod. Svoj účel už nebudú spĺňať ale ako monitor poslúžia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov