Skočiť na obsah

Písanie absolventských prác


Sniper

Odporúčané príspevky

Všeobecná téma o písaní bakaláriek a diplomoviek, čo sa odporúča a čo nie.

 

 

Chcem sa spýtať na jednu vec, nedávno som dostal inštrukcie o tom ako písať bakalárku tak, aby som mal vyššie šance na to, že mi ju uznajú (:lol:)

 

Okrem iného sa tam píše:

 

Rozsah práce: 35 – 50 normovaných strán (bakalárska práca), 60 – 80 (diplomová práca), (formát A 4),

1 normovaná strana – 1800 znakov: 1 riadok 60 znakov (ako znak sa počíta písmeno, interpunkčné znamienko aj medzera), (30 riadkov na stranu)

 

Písmo (odporúčané): Times New Roman, resp. Arial veľkosť 12 bodov (základný text),

Nech si to nastavujem ako chcem, ale na 30 riadkov na stranu sa nedostanem. S jednoduchým riadkovaním (čo bežne používam) zapíšem asi 55 riadkov, 1,5 riadkovanie mi dá asi 35 riadkov a dvojité asi 26.

Takže aké riadkovania používať? Jednoduché a keď napíšem 30 riadkov a tak potom sa odporúča pokračovať na ďalšej strane? No mňa by to iba potešilo lebo seminárky bežne píšem s menším písmom (11 bodov) a zapíšem plné strany (takže tých 55 riadkov). Podľa všetkého to bude dobre rozťahané.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tam mas este styri okraje, ktore musis prisposobit tomu, vysku zvislych medzier znakov, atd. Nespominam si, ze by som mal problemy naformatovat to podla poziadaviek tych smernic. To je hned a vsetko tam je.

 

Hlavne rob obsah tej diplomovky. Ci vlastne bakalarky. Najprv sa venuj vlastnemu prinosu - vlastny vyskum v danej problematike, co z toho vyvodzujes pre to, o com si chcel hovorit, a taketo. Teoreticku cast, ktora nie je vlastnym prinosom a mas na nu literaturu, si nechaj na neskor. Potom napis klucove texty ako uvod, abstrakt, zaver, resume atd. A napokon rob formalnu upravu celku.

 

Cize najprv obsah, potom forma.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď nastavíš okraje tak by to malo pasovať na tých 31-2 riadkov to mne vychádzalo.

Ak máš nejaké zásadné problémy, kúp nejaké scriptum "ako napísať bakalárku" ceny sú pod 3e.

 

Podla mňa nie obsah ale najprv forma, lebo potom ak to budeš mať napísané sa ti to bude ťažšie dopasovávať.

nedávno som dostal inštrukcie o tom ako písať bakalárku tak, aby som mal vyššie šance na to, že mi ju uznajú

Toto je pravda. Veľa krát sa stáva že obsah dobrý ale kvôli forme ťa vyhodia.

Ďalej súhrozne dôležité citácie a zdroje odkiaľ máš informácie.

 

akú máš tému?

Ináč zaujimavé že seminárky píšeš inak, u nás to musí mať rovnakú formu (jednak aby sme si aj zvykli keď budeme písať bc)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

AXEL

 

TN uni je ta posledna, ktora bude sledovat ci ma strana 30 riadkov a podobne

 

a kamoska mi spominala ze mali k dispozcii na zakupenie "manual" na pisanie bakalarskych a diplomovych prac - to by ti mala tvoja veduca/veduci povedat

aj som ho mala v rukach, a je to kompletny sprievodca

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rozsah práce: 35 – 50 normovaných strán (bakalárska práca), 60 – 80 (diplomová práca), (formát A 4),

 

Nech si to nastavujem ako chcem, ale na 30 riadkov na stranu sa nedostanem. S jednoduchým riadkovaním (čo bežne používam) zapíšem asi 55 riadkov, 1,5 riadkovanie mi dá asi 35 riadkov a dvojité asi 26.

Takže aké riadkovania používať? Jednoduché a keď napíšem 30 riadkov a tak potom sa odporúča pokračovať na ďalšej strane? No mňa by to iba potešilo lebo seminárky bežne píšem s menším písmom (11 bodov) a zapíšem plné strany (takže tých 55 riadkov). Podľa všetkého to bude dobre rozťahané.

na bakalarku/diplomovku ma byt riadkovanie 1,5

 

proste napis pracu, pozri so pocet znakov a vydel to 1800 a ukaze ti kolko mas normostran

 

neviem co riesis

 

normostrana sa este urcovala podla pisania na stroji, kde to na 30 riadkov vychadzalo

dnes je to uz vpodstate iba informativny udaj

 

aj tak to nikto nema ako skontrolovat, lebo praca sa v elektronickej podobe odovzdava v pdf a navyse so zaheslovanym kopirovanim

 

Najprv sa venuj vlastnemu prinosu

bakalarska praca nemusi mat vlastny prinos, ani prieskum

 

Bakalárskou prácou má študent preukázať schopnosť tvorivo pracovať v študijnom odbore, v ktorom absolvoval študijný program. Študent má preukázať priemernú znalosť vedomostí o problematike a uplatniť svoje schopnosti pri zhromažďovaní, interpretácii a spracúvaní základnej odbornej literatúry. Môže ísť aj o kompiláciu, syntetický prehľad literatúry, prípadne jej aplikáciu v praxi alebo o riešenie čiastkovej úlohy, ktorá súvisí s budúcim zameraním študenta. Ak sa v práci uvádzajú hypotézy, musia sa dať verifikovať.

vp_2008_04_nalezitosti_zaverecnych_prac_1_.pdf

Metodika-pisania.kvalif-prac.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som to tiež riešil v časoch písania diplomovky. Nastavil som si písmo, jeho veľkosť, okraje, riadkovanie a o viac som sa nestaral. Nikto ti nebude počítať počet riadkov a znakov. Na to kašli. Hlavne si predvoľ formátovanie nadpisov, obsah potom jednoduchšie vytvoríš.

 

Ja som sa natrápil viac s úpravou diplomovky ako s jej písaním. Na konci som už musel skracovať text, tabuľky vedľa seba, lebo som toho mal viac ako 80 strán. :lol:

 

Držím palce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím s Proteusom. Upravoval som diplomku ale bolo to niečo hrozné. Diplomka napísaná rôznymi typmi písma na niekoľkých počítačoch. Rôzne oddiely, rôzne naformátované. Akonáhle sa to dalo do iného počítača všetko sa zmenilo. Teraz bol problém aj s číslovaním ani to nefungovalo tak ako by to fungovať malo. Všetko to robilo to, že na začiatku nebola spravená poriadna šablóna na písanie DP. Dajte si na tom záležať, aj keď by ste to mali robiť týždeň oplatí sa to. Zadefinovať jednotlivé nadpisy a text, ich prípadné číslovanie. Veľkosť, typ písma, odsadenia, poznámky pod čiarou ich číslovanie v texte. Odstavce odrážky a pododrážky ich typ, číslovanie alebo písmená, popisy obrázkov a tabuliek, číslovanie strán. Je to treba nastaviť podľa tých pokynov čo vám dali. Keď už máte toto hotové môžete písať.

 

 

 

 

Urobte to čo najskôr, potom na poslednú chvíľu sa na to určite vykašlete a budete mať zbytočné problémy. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak veru, ako hovorí starsi. Na začiatku si treba všetko nastaviť. Odporúčal by som hneď začať aj s číslovaním. Nezabudnúť, že na začiatku bude aj obsah, zoznam tabuliek, skratie, grafov... a určite by som neodporúčal jednotlivé časti diplomovky, resp. bakalárky písať na viacerých pc, do viacerých súborov. všetko do jedného. A keď sa pôjde tlačiť, pre istotu prekonvertovať do pdf. Dáš bakalárku do pc v tlačiarni a si jasný.

Určite si ju treba dať niekomu prečítať pred tlačou. Keď do toho pozeráš často, ani si nevšimneš chyby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akosi nie som si istý, s nastavením strán.

 

Okraje strany:

 

horný: 2,54 cm od hornej hrany listu papiera
dolný: 2,54 cm od dolnej hrany listu papiera
vnútorný (ľavý): 3,17 cm od ľavej hrany listu papiera
vonkajší (pravý): 3,17 cm od pravej hrany listu papiera

To som nastavil. Potom hlava a päta:

 

Záhlavie (hore): 1,9 cm od hornej hrany listu papiera
Päta (dole): 1,9 cm od dolnej hrany listu papiera

Ja som to pochopil tak, že 1,9 cm od hornej hrany listu začne hlava a potom 2,54 cm od hornej hrany listu začne text. Lenže keď si to nastavím v Open Office tak on mi hlavu vloží na pozíciu horného okraja (teda tých 2,54 cm) a priestor pre text posunie o niečo nižšie, takže je to viac ako 2,54 cm od hornej hrany. Takže buď to ja zle chápem, alebo zle nastavujem alebo OO nechápe čo od neho chcem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zdá sa mi, alebo je to nastavenie na takéto práce kdesi zašité vo formátovaní stránky či vzhľade či tam kdesi ... aspoň sa mi zdá, že sme na to minulý rok tam kdesi natrafili, viacmenej náhodou, ale rozmery si už nepamätám :lol:

 

 

nie som si istá, nemal nejaký podobný problém tu už niekto ? cizy ? nepamätám si už, alebo tuším s číslovaním stránok ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akosi nie som si istý, s nastavením strán.

 

Okraje strany:

 

horný: 2,54 cm od hornej hrany listu papiera
dolný: 2,54 cm od dolnej hrany listu papiera
vnútorný (ľavý): 3,17 cm od ľavej hrany listu papiera
vonkajší (pravý): 3,17 cm od pravej hrany listu papiera

To som nastavil. Potom hlava a päta:

 

Záhlavie (hore): 1,9 cm od hornej hrany listu papiera
Päta (dole): 1,9 cm od dolnej hrany listu papiera

 

Axel, tieto čísla, čo tu uvádzaš ti predpísali? Z ľava by si mal mať väčší okraj, nakoľko sa práca bude dávať zväzovať.

 

Ja v nastavovaní nevidím problém, stačí sa s tým trochu pohrať. Tieto textové editory urobia hneď rýchkly proces, Navyše sa dajú veľmi prekne predformátovať rozne štýly na názvy a jednoduchým stalčení HOT KEY daný štýl vyvolať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

akoze sorry, ale kazdy je schopny napisat pracu bez takychto okolkov a naozaj zbytocnych prkotnych otazok... vsak si kup na TN UNI "manual" kde je krok za krokom...

 

Prečítaj si ešte raz čo potrebujem, zamysli sa nad tým a keď sa vyznáš v Open Office tak až potom reaguj. Určite mi ten tvoj odporúčaný manuál ukáže ako v Open Office zakomponovať hlavu a pätu tak ako potrebujem :lol:

 

nie som si istá, nemal nejaký podobný problém tu už niekto ? cizy ? nepamätám si už, alebo tuším s číslovaním stránok ?

 

Číslovanie strán budú tiež galeje, ten Open Office má trochu inú architektúru ako som bol vo Worde zvyknutý.

 

Axel, tieto čísla, čo tu uvádzaš ti predpísali? Z ľava by si mal mať väčší okraj, nakoľko sa práca bude dávať zväzovať.

 

Okraje naľavo a napravo ma netrápia, v tom Open Office akosi neviem zakomponovať hlavu a pätu tak aby sa mi neposunuli ostatné nastavenia strany. Ja proste potrebujem len aby mi hlavu a pätu dalo medzi hranu a okraj listu, ale ono mi to furt pchá pod okraje. Obávam sa, že budem musieť pohľadať inštalačku Wordu z čoho nie som nadšený :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na riadky a znaky serem, to ich bude aj viac, len tie okraje neviem moc napasovať asi budem musieť horný a dolný okraj nastaviť menej a potom keď mi to hlavička posunie tak to bude sedieť. Momentálne riešim to číslovanie:

 

Číslovanie strán: dole, vpravo, arabské číslice, veľkosť písma 11, vzdialenosť textu od čísla najmenej 12 bodov.

Ako to napasovať aby to bolo 12 bodov od textu. To zas budem musieť pätu inak nastaviť. Asi fakt pohľadám ten Word.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, nie že dopadneš ako jeden poslanec v Čechách, keď napísal tak dokonalú diplomovku, že mu stačila aj na dizertačku, akurát len zväčšil riadkovanie a zväčšil font, takže naplnil rozsah... :

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prečítaj si ešte raz čo potrebujem, zamysli sa nad tým a keď sa vyznáš v Open Office tak až potom reaguj. Určite mi ten tvoj odporúčaný manuál ukáže ako v Open Office zakomponovať hlavu a pätu tak ako potrebujem

..a kto ti kaze pisat pracu v Open Office..rob v tom co ovladas.. aby si nahodou neposobil dojmom neschopneho :lol:

 

a to nie ze by som rypala..vsak naco? .. hovorim to v dobrom..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Writer v OpenOffice má trochu inú filozofiu ako Word. Pokial chceš nastaviť horný a dolný okraj musíš ich nastavovať menší o hlavičku a pätu vrátane medzier.

 

Pokyny pre word by mali byť iné ako pokyny pre writer.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám pocit, že writer drží lepšie nastavenia ako word.

Niekoľkokrát sa mi stalo, že po uložení a zatvorení súboru vo worde sa znovu po jeho otvorení zmenilo nastavenie čo ma desne iritovalo a musel som to nastavovať znovu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Malá spomienka

Prvým, trochu vážnejším textovým editorom pod Windows bolo AmiPro. Subezne s nim prichadzali na svet aj prve Wordy. Tesne pred nimi ale vladla nasim compom T602. Bolo to este pod DOS. Kto by si ju chcel pripomenut, nech si pozrie IV.diel básnikov, hneď ten zaciatok, kde riaditel nemocnice oznamuje Stepanovi, ze "ma problem".

 

Spominam si, kedze som si nieco o tom aj precital, tak som bol pomerne dobre odborne zbehly a rad som pracoval pri zapnutej funkcii, ktorá zobrazovala odseky a osadenia. A ked bol raz kolega nestastny, pretoze nevedel spravne podla jeho potreby prisposobit text a vyzor textoveho dokumentu, stacilo zapnut prislusnu funkciu a hned bolo "Vsjo jasno", kde su chyby a hned bolo po problemoch.

 

Uz som dlhsie sice nepisal nejaky vacsi text, ale svojho casu som nemal problem s wordom. Absolutne bez chyby boli Word 97. Kolegovia, ktori nasadili prve 2000ky mali casto problem, napriklad preto, lebo po ulozeni dokumentu nasli po jeho opatovnom otvoreni jeden zhluk pismen.

S tymi najnovsimi editormi nemam uz vela skusenosti. Podobne ani s Open Office. Ale na pracu s Open Office stacia casto intuitivne schopnosti a plne vyuzitie bohatych skusenosti z Wordu. Iste rozdiely su, zaklad ostava.

A taktiez som nemal problem ani s nastavovanim okrajov, ci formatovanim textu v prislusnom dokumente.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov