Skočiť na obsah

Písanie absolventských prác


Sniper

Odporúčané príspevky

absolvovala som jeden semester informatiky s Wordom 95 a jeden deň intenzívneho doučovania spolužiačky /do majmenších podrobností/ Wordu 07, takže takéto problémy nemám... ak mi aj vypadne, kde čo nastavovať, po chvíľke na to prídem aj sama...

 

takáto formálna stránka nebude tým najväčším problémom s bakalárkou... viac sa obávam toho obsahu /keďže som ešte nezačala/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hraj sa ... a úspešne.

 

 

T602 mi pripomenulo vôbec prvý kurz na pc, organizovaný vo veľkom štýle z celého ZS kraja sa chodilo do BA, a bolo to roku 1994 tuším ... problém bol v tom, že neboli počítače, až o nejaký rok neskôr a T602 bol považovaný už za dinosaura ... vhupli sme rovno do wordpadu a podobných sránd / či ako sa to vtedy volalo /

to len tak ... spomienky zo šuflíčka :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Po písaní na strojoch sa prešlo na písanie na počítačoch. Môj prvý bol TEXT01 na ktorom sa používala tá prvá verzia T602. Ak neviete ako to vyzeralo skúsim to popísať. Veľký monitor spojený s klávesnicou ako jeden kus bez kábla. Káblom bola k tomu pripojená bedňa asi 40x40x60 kde boli dve disketové jednotky na 81/4 palcové diskety + vlastný počítač. Tá disketa bola v takom obale s dierou cez ktorú sa vykonával na ňu zápis. Jedna disketa sa používala ako systém a druhá slúžila na zapisovanie údajov. Desne to hrkalo a hučalo pri zapisovaní, ak zapisujete dnes na disketu to je lahôdka oproti tomu čo to vydávalo za zvuky.

Tá prvá T602 to vlasne ani nebola T602 asi len tak zo 40-60%. Volalo sa to celé Text01 asi aj preto ten názov toho celého systému. A používali sa tam príkazy s bodkou. Neviem či to niekomu niečo povie. Skúsim sa o to len tak zľahka obtrieť, lebo som to už zabudol.

 

1. nastavila sa tam veľkosť strany a jej umiestnenie na tlačiarni. (ľavý okraj, pravý okraj, odhora zo spodu) Na tej jednej tlačiarni sa totiž tlačili stránky rôznych veľkostí A3 na stojato alebo ležato, to isté s A4 a A5. Každá takáto stránka mala iné hodnoty. Používalo to proporcionálne písmo na rozpočítanie (to je že všetky písmená mali rovnakú veľkosť, ktorá sa pri úzkych písmenách vyrovnávala medzerou). Čísla vlastne udávali počet písmen na riadok a počet riadkov na stránku. Ja som mal ako pomôcku tabulku podľa ktorej som to nastavoval. Príklad:

. HO 5

. DO 35

. LO 5

. PO 65

Od týchto čísel závisela veľkosť strany a jej orientácia (ležato, stojato) A3, A4, A5, dali sa aj menšie ale to ste museli papier na tlačiarni pridŕžať aby to rovno písalo. :lol:

 

2. dalo sa riadkovanie. To prvé čislo bolo počet riadkov na stránku len pre veľkosť stránky, toto druhé bolo na šírku riadkov medzi sebou 1, 1.5, 2.

 

3. potom sa nastavovali ďaľšie veci ako napr. nadpis - vystrediť, dať ho na hrubo, podčiarknuť. Ešte sa dala dať dvojnásobná veľkosť textu, ale bola tu možnosť čo T602-kári ani nevedia urobiť obsah.

 

4. nastavil sa typ písma, základ bol curier ale dalo sa aj iné asi 3 druhy plus k nim Italik (zošikmené) ale toto sa dalo robiť aj v priebehu vlastného textu. Požívalo sa to k zvýrazneniu textu.

 

Bolo tam asi okolo 10 riadkov príkazov nemuselo to byť stále

Ak sa urobila zmena po jej skončení sa to muselo zopakovať aby to šlo podľa pôvodného nastavenia

Niečo podobné aku tu.

 

 

Na ukážku to stačí. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

konecne mam vsetku potrebnu literaturu k teoretickym vychodiskam. ale zacal som odzadu - od modelovania ekonomickych procesov. to ma aj viac bavi, aj je to vyznamnejsie, aj rozmernejsie, a najma vlastne. texty zo zdrojov potom opisem raz-dva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som sa v robote trochu nudil tak, že reku si idem napísať pár poznámok k bakalárke a nakoniec z toho bolo 6 strán textu :lol: tak to má byť. Ešte 5x sa budem takto nudiť a za týždeň to mám hotové :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

AXEL

 

TN uni je ta posledna, ktora bude sledovat ci ma strana 30 riadkov a podobne

 

Niekto mi vravel, že sa to dá veľmi ľahko zistiť. Word aj Writer v Open Office počítajú počet znakov, to sa len vydelí číslom 1800 a máme počet normostrán. Len neviem či školy to takto používajú. Pretože nech to píšem ako chcem, tak mne aj po nastavení písma a okrajov, na stranu vychádza okolo 2200 znakov. Momentálne po prepočítaní mi to vychádza, že mám 2/3 bakalárky už napísané :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si precitaj este raz co pisem

 

ziadna skola nebude stovkam absolventov kontrolovat normostrany, znaky a podobne ...hallooooo... :lol:

nerozumiem preco sa stresujes takymi malichernostami

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja urcite nemam predpisany pocet znakov, ak sa to niekde na toto akoze prepocitava. Dolezity je obsah - podstata veci. A nie 90 stran omacok s nulovym prinosom, nulovou originalitou, napisanych len s tym zamerom "aby som to studium uz nejako zavrsil, nech je nejaky ten titul".

 

Prinosova cast ked je uplna pecka, uplne vysekana, ktora honi vsetkych omackarov po hlavach, tak vtedy je to dobre a hodnotne.

 

Som rad, ze u nas to po tejto stranke spravne chapu, lebo inak by som sa do toho ani nepustal, pretoze by to nemalo zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasné

akú takú formu to mať musí,

ale na chlp presné to nemá nik

 

maximálne digitálnu prácu porovnajú cez komp

s už v databáze uloženými prácami,

aby sa predišlo plagiátorstvu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vazeny Bc. leg atd...honit si budu akurat tak ti, ktorim o to ide, a urcite to nie su potencionalni zamestnavatelia, akurat tak naivni studenti :lol:

 

samozrejme, keby studujes nejaku prestiznu skolu v zahranici, kde studium vyzera trocha inak ako na Slovensku, tam su zaverecne prace, a celkovo cely vyskum o niecom uplne inom

a to ze to u vas chapu inak, zas nezvelicuj, vsetci vieme ako to tu funguje...VSADE to funguje tak, ze diplomka ci akakolvek zaverecna praca je len byrokraticka bodka za celym studiom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na tvoju vedomost o tom, co je VSADE, AKAKOLVEK a co VSETCI VIEME ti mozem odovedat, ze je to do pismena presne tak, ako som napisal, a bude to postacujuca odpoved.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prepac, zabudla som...ty a tvoje vedomosti su samozrejme vynimka :)

Vase vseznalstvo, ospravedlnujem sa za tie opovrhnutia hodne slova vyssie :lol:

 

teba by uz mal ktosi vrhnut do viru denneho pracovneho kolobehu, aby si konecne upustil od tych svojich utopickych predstav

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ziadna skola nebude stovkam absolventov kontrolovat normostrany, znaky a podobne ...hallooooo... :)

nerozumiem preco sa stresujes takymi malichernostami

 

No ale však to nemusia kontrolovať, len si otvoria dokument a tam už im to vypíše koľko to má znakov :)

Nestresujem sa, ale chcem mať v tom jasno, aby som náhodou nenapísal o 15 strán viac ako môžem ;) ;) :lol:

 

aby sa predišlo plagiátorstvu

 

Toho sa neobávam, doteraz som neprekopíroval ani ň, všetko píšem sám + nejaké tie krátke parafrázy z odbornej literatúry.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dneska mi kamaratka, co studuje massmedia na TU, vravela, ze napisala 50 stran teorie. omg :lol:

 

podla mojich chutok, by to malo byt idealne tak, ze v absolventskych pracach by sa uplatnovali tri pristupy: matematika, statistika a nanajvys teoria pravdepodobnosti. vsetky omacky, zvasty by som zaraz zrusil :)

 

ale mam aj ja nejake teoreticke vychodiska, aby sa nepovedalo. no dolezitejsia je jednoznacne prinosova cast. to je to podstatne na celej praci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

som zvedavy, ako by si uplatnil konkretne "matematiku, statistiku a nanajvys teoriu pravdepodobnosti" pri diplomke z jazykov, hudobnych vied, psychologie alebo prava .. fakt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to som hovoril o svojich chutkach. uplne mi staci, ze v tom, co robim, je hlavnou vecou prinosova hodnota a stupen originality. to su dve veci, ktore by sa mali uplatnovat kazdopadne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...to mi pride ako ospevovanie hrdinu, ktory prinasa zachranu pre tento zbedaceny ubohy svet..niekoho, kto prinesie nieco inovatorske, nieco co sa vsade nevidi...prinosovu hodnotu a stupen originality...

 

no tak zelajme mu snad len tolko aby obhajil za A....lego - do toho - lego - do toho ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dneska mi kamaratka, co studuje massmedia na TU, vravela, ze napisala 50 stran teorie. omg :lol:

ja len toľko, že asi ťažko študuje masmédia na TU, keďže TU je Trnavská uni, a na nej sa masmédia neštudujú... ak si myslel trnavskú vysokú, tak to potom UCM :) /už by sa to mohli niektorí, najmä v telke, naučiť rozlišovať, keďže mňa osobne štve, keď mi tvrdia, že študujem na ucm/

 

hej, hej, na UCM je to.

 

k teme: zalezi zrejme od skoly, kde kto diplomovku robil. pre jednu to mohla byt "byrokraticka formalita", pre ineho vlastny prinos a prejav originality.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

VSADE to funguje tak, ze diplomka ci akakolvek zaverecna praca je len byrokraticka bodka za celym studiom

To sa dost mylis dievca. U nas na skole dost ludi letelo ci z prvej, alebo zavercnej obhajoby diplomovej prace, a to nie pre formu, ale pre obsah, v ktorom komisia nevidela nijaky vlastny prinos, a ani student si nebol schopny tento prinos obhajit.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím s Darkmanom, neviem na akej škole kde sa čo ako posudzuje, ale kauza na TNUNI s tými titulmi spôsobila, že všetko čo sa deje na Univerzite sa posudzuje prísnym okom, a netreba sa v ničom spoliehať na náhodu.

 

ani student si nebol schopny tento prinos obhajit.

Ano, tak zvyčajne končia tí, ktorí si bakalárku nechajú niekomu napísať, poznám aj takých priamo v našom krúžku.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano, tak zvyčajne končia tí, ktorí si bakalárku nechajú niekomu napísať, poznám aj takých priamo v našom krúžku.

To nieje v tom. U nas na diplomovku nestaci nastudovat problematiku a nasledne ju pretavit do nejakeho vysledku - v nasom pripade aplikacie. U nas sa pozaduje, aby clovek nastudovanu problematiku rozsiril o nejaky svoj prinos (napr. pridanim vlastneho algoritmu, ktory zvysuje efektivitu vyhladavania...) <= a to je to, o co komisii ide, a pokial clovek nevie povedat, kde je ten jeho prinos, tak ma na obhajobe dost velky problem.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov