Skočiť na obsah

Slovenské ľudové piesne


lopata555

Odporúčané príspevky

S ludovkami som prisiel do styku v zime 2005, ked som niektore harmonizoval a upravoval pre zmiesany zbor. A potom este o dva roky neskor, ked som jeden ludovy namet spracuval v tematickych variaciach pre klavir.

 

Pocuvam ich dost zriedka.Preferencie nemam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak a idem sa teda aj aj vyjadriť

 

Páčia sa vám naše ľudové pesničky? áno páčia sa mi :lol: a dosť

 

Kedy ich zvyknete najčastejšie počúvať? nemám konkrétne vytipované že kedy ale teraz v poslednej dobe ich počúvam skoro stále

 

kedy ich zvyknete spievať tak ono buď vedú svadby, či iné rodinné oslavy :) ale zvyknem ich vyspevovať aj z jedným kamošom :) ostatný ich moc nepoznajú takže by sa vôbec nechytali

 

 

Ktorá je vaša najobľúbenejšia? tak u mňa vedú Tam pod tatrami, Slovenská rodná dedina, Jednej dcéry mamka, Slovenské mamičky, Na kráľovej holi

Samozrejme že počúvam aj iné ale tieto sú číslo jedna

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páčia sa vám naše ľudové pesničky? Naše vôbec !

 

Kedy ich zvyknete najčastejšie počúvať? Nikdy iba málokedy, aj to nechtiac keď má matka zapnuté rádio.

 

kedy ich zvyknete spievať ? nikdy, len raz som sa prichytila že si spievam "A na hure agáty.../rovnaj kalapy.." či ako sa to volá

 

Ktorá je vaša najobľúbenejšia? Neviem či je to ľudovka, ale páči sa mi staršia pesnička od Kopytovcov - Poručík Žigira.

 

PS ešte stále počúvam ten "rúrkovitý dancefloor"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ktorá je vaša najobľúbenejšia? Neviem či je to ľudovka, ale páči sa mi staršia pesnička od Kopytovcov - Poručík Žigira.

tak pesnička je to dobrá ale od ľudovky to má ďaleko :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na ľudových piesňach som žila keď som bola malá... a v tom období som ich počúvala stále, mala som tucty kaziet... a neustále som si ich spievala... no teraz ťažko si spomeniem aspoň na jednu... slová celej pesničky by som už nevedela... nepamätám sa, ktorá bola v tom období moja obľúbená, viem, že matka mala rada pesničku ktorej názov neviem, ale bolo to:

"z Východnej dievčatá čím sa umývate?

keď vy svoje líčka vždy červené máte? ..."

teraz ich nepočúvam vôbec, kazety už nepočúvam roky /s výnimkou jednej rozprávky/ takže k nim v podtate ani nemám nejaký prístup...

pre zachovávanie slovenskej kultúry a tradície by som ale tie svoje kazety svojim prípadným deťom tiež púšťala...

ale boli to pekné časy, vtedy som veľa spievala, keď som raz začala, nevedela som prestať a stále som spievala nejakú inú...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ľudovú hudbu máme veľmi dobrú

napr. trávnice a pod.

 

prekážajú mi však všeliaké pseudodychové kapely so synťákom(Amadeus, Rytmus, . . .)

tieto skupiny "by mali začať stíhať",

pretože práve oni vytvárajú nechuť k pôvodnej ľudovej piesni

hlavne u mladej generácie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale poznáš, len o tom nevieš :)

toto je zrovna aj s jódlovaním, ale je to všetko na jedno brdo, aspoň čo letí v nemeckých ľudovkách a v slávnom programe Musikantenstadl ...
to sú dve - dve a pol hodiny, až takmer tri tohto dokola :



a všetci tí namačkaní ľudia tam sa húpajú do rytmu celý čas po celých laviciach
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Páčia sa vám naše ľudové pesničky?

Páčia, a veľmi! :lol:

 

Najrôznejšieho druhu - keltské (írske, škótske), slovanské... Už spomínané nemecké veľmi nemusím, sú mi príliš sladké a komercionalizované. Ale najviac samozrejme SLOVENSKÉ. Rád počúvam napr. folklórne rádio Janko Hraško (www.jankohrasko.sk), dávajú tam originálne, "pravé" ľudovky, čiže nič v štýle "Senzi Senzus".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páčia sa vám naše ľudové pesničky? moze byt

 

Kedy ich zvyknete najčastejšie počúvať? u svokra, vzdy pri nejakej akcii(ci oslave, ci robote)

 

kedy ich zvyknete spievať ? spievat som spieval naposledy, prave ked som siel od svokra a tie pochodove Tam pod tatrami, ci slovenske mamicky. presum asi na pol hodinu a hodilo sa.

 

Ktorá je vaša najobľúbenejšia? netrufam si teraz

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 1 mesiacom...

mám rada folklór. Asi tak pred 15 rokmi som spolu s kamarátkami viedla detský folklórny súbor, alebo skôr krúžok, lebo my sme naozaj boli amatéri a robili sme to preto, lebo nás to bavilo, všetko sme robili takpovediac na kolene, speváčikov som sprevádzala na klavíri podľa sluchu. Vtedy som stavila na prevažne šarišeké pesničky, ktoré som si pozháňala od bývalej spolužiačky z VŠ, ktorá pochádzala z tej oblasti, a tiež od kamarátkinho manžela (dtto)...a dobre som spravila. Tie pesničky dľa mňa majú šmrnc. Skrátka cimbalová hudba je super. Ale aj husle s akordeónom vedia urobiť svoje.

Moje naj...pesničky? Na gambočki kupca mala, kamaratko mojo, požič mi...atd, Kapura, kapura, Kedz ja na Toryše, Nič lepše na švece, kedz ja bula v Prešove na baľe...a fúra iných. A nemusía to byť akurát z tohto regiónu, nejdem tu menovať všetky, čo sa mi páčia a čo si rada zakvákam, lebo to by bolo dosť dlhé čítanie...z "Horniakov" také asi neznáme ako Chojila Anduľka po hájku zeľeném, Rozmarín zeľený jako tráva, Oženil sa šuhaj...Ale aj na Morave sú krásne veci...

A trávnice...to sa fantázii medze nekladú, mám na mysli hlasy...

Záver - folklór je fajn. A dá sa spievať aj s rôznymi nástrojmi, alebo aj len tak...je super a rada ho počúvam, ale aj sama "produkujem"...

Takže:

1. Páčia sa mi

2. Počúvala som ich keď sa mi chcelo

3. Spievala som ich, keď som si skúšala niečo, čo som chcela naučiť decká, ale aj len tak hocikedy pre potešenie, či na nejakých akciách...

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

poprosím nezaspamovať tému videami z youtube, kto chce, nájde ich tam podľa názvu.

 

téma je o inom - o osobnom vzťahu k ľudovým pesničkám - zopakujem zadanie témy:

 

Páčia sa vám naše ľudové pesničky? Ktorá je vaša najobľúbenejšia? Kedy ich zvyknete najčastejšie počúvať?

 

Proste všetko o našich ľudových pesničkách

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páčia sa mi naše ľudové pesničky.

 

Medzi moje najobľúbenejšie patria: A ja taka čarna, Ej zahrali veselú ..

 

Najčastejšie ich zvyknem počúvať vo voľnom čase, ak práve nepočúvam rock, pop .. alebo vážnu hudbu.

 

Slovenské ľudové piesne, či folk alebo folklor .. sú stále naše Slovenské ľudové piesne, ktoré dokážu človeka chytiť za srdce.:smilieee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov