Skočiť na obsah

Pribrzdení


Sniper

Odporúčané príspevky

Idem domov a pomaly prechádzam po parkovisku kam by som tak mohol zaparkovať. Za mnou ide nejaké tmavé auto. Obísť ma nemôže tak ide tesne za mnou. Nájdem miesto, zastavím, vyhodím smerovku (aby vodič videl, že idem parkovať), zaradím spiatočku a idem cúvať. Tmavé auto stojí tesne za mnou a čaká čo spravím. Sme na kopci tak trochu pustím brzdu, moje auto sa pohne dole kopcom (dozadu), ale tmavé auto stále stojí na svojom mieste. Zabrzdím a čakám. Opäť trochu povolím brzdu, už sme nebezpečne blízko, vtedy tmavé auto pochopilo a trochu cúvlo. Nestačí to, stále mi dalo málo miesta na to aby som sa pichol na svoje vybrané miesto, tak počas cúvania spomalím takmer na nulu. Po chvíli do dôjde aj tmavému autu a cúvne viac. Konečne sa natrepem kam potrebujem. Tá blondínka v tom tmavom aute mi mohla aspoň zakývať.

 

Akých pribrzdených ste postretávali vy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ryan,ved mozme zacat. :)

Tak to sa stalo aj nam dnes,rano,ked sme si to svihali po ceste do prace s kamoskou,tak nas pribrzdila starsia pani,ktora sa vliekla pred nami autom tusim tridsiatkou. Nemohli smej u obehnut,zrovna sa pred nami sinula mala kolona aut,takto sme sa za nou tahali az do mesta,kde sme uz ani nemohli zrychlit. Nakoniec to zaklincovala na krizovatke pred pracou,ked v polke cesty zastala a kedze nevedela,kde zaparkovat (vsetko bolo plne),blokovala aj nas,lebo sme chceli odbocit a nestat tam jak trubky :lol: tak sme si hned rano schuti na nu zanadavali :), inak ju pozname - ani nas ,herecke velmi neprekvapila

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

neviem do ktorej témy to pichnúť, táto je asi najvhodnejšia.

zase niekto objavil teplú vodu:

 

Britští odborníci na pojištění motorových vozidel fungující na stránkách Confused.com provedli mezi dvěma tisícovkami motoristů v celé zemi průzkum, a zjistili, že největším problémem nejsou zácpy, stav silnic, daně nebo cena benzínu, ale příliš pomalí řidiči na silnici.

 

Podle průzkumu až 60 % všech řidičů zažívá stres a frustraci, pokud dojedou řidiče, který je pomalejší než ostatní provoz. Potom necelá polovina (45 % respondentů) riskuje předjíždění i na nebezpečných místech, jen aby se "šneka" zbavila. Třetina řidičů už zažila situaci, kdy málem došlo k nehodě kvůli pomalému řidiči. Podle průzkumu až 60 % všech řidičů zažívá stres a frustraci, pokud dojedou řidiče, který je pomalejší než ostatní provoz. Potom necelá polovina (45 % respondentů) riskuje předjíždění i na nebezpečných místech, jen aby se "šneka" zbavila. Třetina řidičů už zažila situaci, kdy málem došlo k nehodě kvůli pomalému řidiči. Podle britského ministerstva dopravy pomalí řidiči přímo způsobí v průměru 143 nehod za rok.

 

Polovina britských řidičů se dokonce postavila za myšlenku, aby byly vedle radarů detekujících vysokou rychlost zavedeny i kamery hlídající příliš nízkou rychlost,

 

http://www.autoweb.cz/pomali-ridici-jsou-nebezpecni-ukazal-pruzkum/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze to nie je problem len slovenskych vodicov? :D Ta minimalne rychlost mi nepride ako dobry napad. Nutit niekho ist rychlejsie, nez sa citi nie je podla mna moc bezpecne.

Ale na druhu stranu treba povedat, ze vela pomalych vodicov casto krat neprimerane komplikuje situacium rychlejsim, napriklad chronicki stredno-prudari na D1, ci lavoprudari v meste piju krv aj mne. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- autoskoly dnes absolutne nedokazu pripravit to mnozstvo vodicakuchtivych zaujemcov na realnu premavku

- sofer, ktory nezvlada za beznych podmienok jazdu max. povolenou rychlostou, nemal dostat vodicak

- ak ho uz dostal, mal by byt viditelne oznaceny, napr. vystraznym reflexnym napisom na zadnej kapote auta

 

medzi najhorsie pripady patria tzv. sedemdesiatnici (70 v meste, 70 mimo mesta) a dolniaci, ktori sa vybrali na horske cesty (ti su celi pos*ati z kopcov a zakrut, kde sa vlecu 40, ale ked pride rovinka, tak vypalia na 100... takych nepredbehnes, ani ked sa potento

tretou kategoriou su ti, co nevedia, ze im tachometer ukazuje trochu viac, prilepia si rucicku na 90, pritom idu ledva 85... pokial ich mam predbehnut, nevyhnutne musim aspon na kratky cas prekrocit povolenu rychlost

 

samozrejme, na opacnej strane su pipenky za volantom SUV (vyhradne s automatickou prevodovkou !) a machri na rychlych autach; takym by po absolvovani psychotestov patrili ruky nie na volant, ale do zvieracej kazajky...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- autoskoly dnes absolutne nedokazu pripravit to mnozstvo vodicakuchtivych zaujemcov na realnu premavku

- sofer, ktory nezvlada za beznych podmienok jazdu max. povolenou rychlostou, nemal dostat vodicak

- ak ho uz dostal, mal by byt viditelne oznaceny, napr. vystraznym reflexnym napisom na zadnej kapote auta

-Autoskoly nikde na svete nepripravia cloveka na realnu premavku. Neskuseni vodici su v kazdom kute sveta, ale len v tomto ost-blocku chyba k tymto vodicom trochu tolerancie. Kazdy raz bol cerstvy vodic. Staci, ze to babenke zdochne na svetlach, alebo je neistejsia sa odpichnut na stopke a rozozneje si klaksonova oda.

-Jezis len to nie. Bohate staci, co so SK vodicmi robi nalepene Z. :)

 

medzi najhorsie pripady patria tzv. sedemdesiatnici (70 v meste, 70 mimo mesta)

S tym suhlasim.

 

a dolniaci, ktori sa vybrali na horske cesty (ti su celi pos*ati z kopcov a zakrut, kde sa vlecu 40, ale ked pride rovinka, tak vypalia na 100... takych nepredbehnes, ani ked sa potento

40 je sice extrem. Ale ak nepoznam cestu, nevidim do zakrut, tak idem aj ja pomalsie (ale nie 40, skor tak okolo 70). Na druhu stranu mozem ja povedat, ze najhorsi su horaci, co v zivote nevideli pripajaci pruh a na kazdej krizovatke v meste zastavuju ;) A na tretiu stranu, v autoskole ta nepustia MPR ani cez prudsi horizont, nie to este do zakruty, do ktorej nevidis. Opat, trochu tej tolerancie.

 

tretou kategoriou su ti, co nevedia, ze im tachometer ukazuje trochu viac, prilepia si rucicku na 90, pritom idu ledva 85... pokial ich mam predbehnut, nevyhnutne musim aspon na kratky cas prekrocit povolenu rychlost

Tesi ma :) Je tam 90, zrychlim na 90, tuknem do tempomatu a hotovo. Nevidim dovod aby som kalkuloval s nejakou odchylkou tachaca. Je to meracie zariadenie, podla ktoreho sa orientujem. Tie 4 minuty kazdych 90km (a to len ak pojdem konstantnou rychlostou) ma skutocne netrapia. Ak teba hej, tak ma v klude obehni, nebudem ti nijako prekazat :)

 

Mna trosku fascinuje tato arogantnost vodicov :) Par mesacny kurz, nijake testy na obnovovanie licencie, ale uz su z nich majstri sveta, ktori mozu ignorovat meracie zariadenie. "Viem, ze to ukazuje menej, tak to mozem v podstate ignorovat."

By som bol zvedavy, ako by si sa tvaril, keby ti pilot po lete zahlasil "Viem ze vyskomer mi ukazuje menej (co je pravda, dokonca si, narozdiel od tachacu v aute, da vypocitat aka je odchylka), a tak som v pohode klesol 100m pod minima" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tak si ma sprdol, spokojny ?

mam vodicak 30 rokov a robil som si ho v Bratislave, aj som tam jazdil a napriek tomu, ze byvam na "horniakoch", tak v tej najvacsej dedine na Slovensku jazdim obcas aj teraz. To, ze vacsina sucasnych tamojsich soferov su "vidiecania s kolesami od hnoja" nie je moj problem.

Na margo autoskoly (a tusim som to pisal uz inde, alebo este na Post fore) - ked som sadol prvykrat do auta v autoskole, tak uz som sa nemusel divat pod nohy, kde je ktory pedal a to je na nezaplatenie...
A aj ked casto jazdim tak 10 kmph rychlejsie, ako by sa malo, tak nikdy neriskujem a vzdy prisposobim rychlost aktualnym okolnostiam. Vratane toho, ze s chutou popredbieham tych, co namiesto 90 idu 80, co je pri mojej 100 uz rozdiel 20...

Ano, obcas som arogantny, napr. vtedy, ked just pojdem v obci presne 40 a blizko stredu vozovky. Aby roztrhlo od jedu toho frajera, co ma chce predbehnut 70 :D

 

Jo, a kludne si tukaj do tempomatu ;)  Ja som chudobny staromilec a mam vsetko tak staromodne manualne :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta minimalne rychlost mi nepride ako dobry napad. Nutit niekho ist rychlejsie, nez sa citi nie je podla mna moc bezpecne.

Ale na druhu stranu treba povedat, ze vela pomalych vodicov casto krat neprimerane komplikuje situacium rychlejsim, napriklad chronicki stredno-prudari na D1, ci lavoprudari v meste piju krv aj mne. :)

Dark to by bolo na dlhšiu debatu. okrem tebou spomenutých strednoprúdarov tu máme aj ďalšie kategórie:

 

- pan Klobouk ktorý si to na svojej Š105 hasí 60 - 70 a v živote na nej rýchlejšie nešiel, čo by sám o sebe nebol problém ak by sa aspoň držal pravej krajnice aby bolo cez neho vidieť. ale pan Klobouk má často potrebu "vychovávať" ostatných v duchu: ak mne stačí ísť 60 musí to stačiť aj ostatným, čo sa majú čo ponáhľať! a tak jazdí zásadne nalepený na stredovej čiare.

 

- firemné nákladiaky (Iveco a ostatné ávie :zubiska: ) ktorých vodič má doma v garáži čisto náhodou dízla, prípadne ušetrenú naftu predáva. je tu ešte možnosť že to auto nezvláda tých 80 alebo 90 čo má napísané vzadu v tom červenom kruhu, ale v takom prípade podľa mňa to auto nepatrí na cesty ale do servisu a následne na STK.

 

- šetrílci čo si (chybne) myslia že pri 70 majú menšiu spotrebu ako pri 90.

 

čerstvých absolventov autoškoly ktorých spomenul D'Ady by som sem nerátal, až tak veľa ich zas nie je, a navyše časť z nich má opačný problém: myslia si že získaním vodičáku sa z nich automaticky stal Schumacher :zubiska: keď zistia že to nie je celkom tak, zvyčajne je už neskoro a v správach TV Hnoj ide o nich reportáž.

 

 

A aj ked casto jazdim tak 10 kmph rychlejsie, ako by sa malo, tak nikdy neriskujem a vzdy prisposobim rychlost aktualnym okolnostiam. Vratane toho, ze s chutou popredbieham tych, co namiesto 90 idu 80, co je pri mojej 100 uz rozdiel 20...

s tým nemám problém súhlasiť. sú úseky a časy v ktorých sa dá bezpečne jazdiť aj 110 bez toho že by človek ohrozil seba alebo druhého - napríklad veľká časť "starej" cesty medzi TT a SC v nedeľu dopoludnia. a naopak, v hustej hmle alebo daždi asi nepôjdem 90 aj keď mi to MPR na danej ceste teoreticky dovoľuje. viac ako striktné držanie sa zákona mi vyhovuje zhodnotenie aktuálnej situácie (hustota premávky, stav cesty, aktuálne počasie...) a následné prispôsobenie rýchlosti daným okolnostiam.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dark to by bolo na dlhšiu debatu. okrem tebou spomenutých strednoprúdarov tu máme aj ďalšie kategórie:

 

- pan Klobouk ktorý si to na svojej Š105 hasí 60 - 70 a v živote na nej rýchlejšie nešiel, čo by sám o sebe nebol problém ak by sa aspoň držal pravej krajnice aby bolo cez neho vidieť. ale pan Klobouk má často potrebu "vychovávať" ostatných v duchu: ak mne stačí ísť 60 musí to stačiť aj ostatným, čo sa majú čo ponáhľať! a tak jazdí zásadne nalepený na stredovej čiare.

...

Suhlasim, vodici, ktori si uvedomuju, ze su brzda ostatnych a este sa v tom vyzivaju a maju potrebu 'vychovavat' ostatnych nemaju na ceste co robit.

 

Ja tiez nejazdim vsade podla MPR, skor sa drzim tempa premavky (takze mpr+10km/h :)). Rovnako, ak ma niekto dobieha, tak neriesim ci a o kolko ide rychlejsie, nez by mal. Stiahnem sa do praveho pruhu, najskor ako mozem, drzim sa pri pravom okraji, aby mal lepsi vyhlad a pod.

 

Mne osobne najviac vadia vodici, ktori nevedia co sa okolo nich deje - setrici na dialnici, co dobehnu kamion a bez rozmyslu sa supnu do laveho pruhu pred auta, ktore idu +30km/h rychlejsie ako oni.

A vodici, ktori su chronicky netransparentny - napr. ludia co zacnu z nicoho nic brzdit a smerovku ze zastavaju vyhodia, az ked stoja...to uz pustim klaksonovu odu aj ja.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A vodici, ktori su chronicky netransparentny - napr. ludia co zacnu z nicoho nic brzdit a smerovku ze zastavaju vyhodia, az ked stoja...to uz pustim klaksonovu odu aj ja.

hm, klasika: 1. brzda - 2. odbočenie vľavo - 3. ľavý blinker :angryfire:

predpisy síce hovoria niečo iné, dokonca aj v autoškole učia tieto kroky v opačnom poradí, ale však načo byť purista - inovatívne prvky treba vnášať do premávky.

echt zábava začína keď úmysel takého kreténa neodhadneš včas, a medzi bodmi 1 a 2 ho začneš predbiehať.

 

skor sa drzim tempa premavky

to mi pripomenulo moju prvú služobku pred x rokmi v it (Padova), a porovnanie štýlu jazdy domácich v premávke aká tam nastane po 17:00 keď je vo väčšine firiem fajront - súvislé kolóny na cestách v okolí každého väčšieho mesta v ktorých sa udržuje priemerná rýchlosť rozumných 80-90, (takmer) nikto zbytočne nepredbieha (načo, aj tak sa zaradí do tej istej kolóny), autá udržujú normálne rozostupy, - s tým ako by sa v takej situácii správala väčšina slovákov, keď z 10 vodičov by dvaja museli byť Schumacherovia a traja brzdiči. na slovensku je zažitá prestava že Taliani sa na cestách správajú ako šialenci, ale za 5 týždňov sme prošmejdili  všetko od Benátok až po San Marino (auto bolo firemné a kilometre nám nikto nekontroloval ;)) a za ten čas sme videli 2 (slovom dve) autonehody, čo na SK nie je problém vidieť za jeden deň a na sto kilometroch. takže nie Taliani jazdia ako taliani, ale Slováci :zubiska:

kto tam bol vie, ten kto tam nebol zvyčajne neverí.

 

pre objektivitu treba dodať že vlani vo februári keď tam cez noc padlo 5cm snehu sme tiež videli dve búračky, ale behom jedného dňa :lol: budiž im k dobru že na snehu jazdiť nevedia a majú z neho paniku. skoro ma zlomilo v páse keď som vtedy na firemnom parkovisku uvidel takmer všetky autá so snehovými reťazami :hufi:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm, klasika: 1. brzda - 2. odbočenie vľavo - 3. ľavý blinker :angryfire:

predpisy síce hovoria niečo iné, dokonca aj v autoškole učia tieto kroky v opačnom poradí, ale však načo byť purista - inovatívne prvky treba vnášať do premávky.

echt zábava začína keď úmysel takého kreténa neodhadneš včas, a medzi bodmi 1 a 2 ho začneš predbiehať.

presne toto bol dovod mojej jedinej skutocnej havarie za 30 rokov... (mimochodom - isiel na TD Octavii asi 40 kmph do kopca v meste a len pre zaujimavost na dokreslenie - 21 rocny chalan, taxikar)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Z Budapesti sme sli do Nitri - cez Sahy - nikdy som tadial nesiel.

Dvakrat som sa dostal pri predbiehani do neprijemnej situacie.

Prva bola dobehol som auto - asi som bol rychlejsi - isiel rychlejsie ked som ho dobehol. Tak som ho predbehol - je jedno v akej rychlosti - proste som pridal - nic neslo oproti len som sa zaradil -a ten za mnou bol mi na zadku a mi blikal. Tu neviem ci som spravil chybu - lebo na ceste kde sa ma jazdit 90 pri predbiehani som mal 110 - a keby on siel 90 ho nedobehnem ani nepredbieham.  Proste musel pri predbiehani zrychlovat - mna ked niekto dobehne idem to istou konstantnou rychlostou - ak vidim ze ma obieha - vypnem tempomat a noha dole z plynu - aby ma co najrychlejsie obehol.

 

Na tej istej ceste som dobehol primestsky autobus - siel som po tej ceste prvy krat - bolo pred siedmou tma. Na navigacii som sledoval cestu. Kde je zakruta a kedy rovinka. Prisla rovinka ,ktoru som videl na navigacii predtym - skoncila plna ciara a ze ho predbehnem - vdialke som videl auta - teda videl siluetu cesty - tu som spravil chybu - predbiehal na 4 - zo 70tky a ci 70 isiel autobus -proste sa to auto nerozbehlo ako som si myslel - a predomnou sa vynorilo auto(svetla) - blikal - obehol som to - som ho ohrozil - ale..ma to mrzelo aj som bol stastny ze sme to prezili - .. tu som spravil chybu ,ze som si nepodradil do trojky.

 

ALe v jednom aj druhom pripade keby sa vodici spravali ako ja, ze predbiehajuceho nechaju predbehnut - vprvom pripade predbiehany musel zrychlit zo 70 na 110. Vdruhom pripade - neviem - ten autobusar ma musel vidiet isiel som za nim aspon minutu dva - kym bola plna ciara a zakruty.

 

--------------

 

Nieco podobne sa mi stalo raz siel som zhodou okolnosti do Budapesti bolo asi 2 hodiny po polnoci - pri Filakove je taky obchvat - rovinka do kopca - tiez som dobehol auto a predbiehal a on zrychloval. Vtedy som mal podradene tak som ho predbehol - este asi 3 km isiel za mnou nalepeny kym odbocil do svojej dediny(vtedy som mal mozno 110).

 

Ja ked niekoho predbehnem - pri predbjehani kludnem mozem mat aj 120(chcem to spravit co najrychlejsie a najbezpecnejsie) - ale ak ho obehnem a sa zaradim ja 120 dalej nejdem - som dostal pokuty - idem 90. Ale ja to idem maximalne vzdy - ci niekedy nie ked som na rovinke sam idem 100.  Ale vsetci predbiehany mali 70 km - ci 80 inak by som ich neobjeha(90 by som neobjehal - hlavne na neznamej ceste - ci priam ten co ide na maximum - rad za nim pojdem dlhe kilometre v zdialenosti 100 metrov- tak aby som ho neotravoval neoslnoval - ale sa zan nalepim - lebo pozna cestu a vidim kde on brzdi ja dam dole nohu z plynu)l. Nedosiel by som za nich. CI ich dobieham aspon minutu a vidim a sledujem ako jazdia. 

 

-----------

Cele to pisem

  http://auto.sme.sk/c/7486044/kto-jazdi-bezpecnejsie-muzi-alebo-zeny.html

 

neviem kto  bezpecnejsie jazdi - ja sa snazim jazdit bezpecne - v Druhom pripade si chybu uvedomujem - na rovinke predbieham odteraz len v 3(to da do 120,nejde o rychlost ale zrychlenie) do kopca len dvojke(to by malo dat 100). ALe 1 a 3 pripad som ja chybu nespravil a ohrozil ma predbiehany idiot. Ja si nevsimam ani SPZ ani nestacim ci ma nezaujima kto za volantom sedi.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono s tým zrýchlovaním je trochu aj právny problém...

Ak ma niekto predbieha, nesmiem zrýchlovať... v poriadku... ale čo urobiť, ak som prvý v kolone ,ideme v obci. Obec končí o pár metrov, a tomu za mnou nestačí, že idem 55, začne predbiehať. A za ním ďalší a ďalší... To sa mám vliecť 55 km ešte kilometer, kým ma všetci nepredbehnú? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna pomaly sa rozbiehaj - ti rychlejsi ta obehnu pri rychlosti 55 - 60.

 

Ja to robim tiez - hned za dedinou obieham kym ma ten predomnou mensiu rychlost - samozrejme je prazdna cesta. Sa mi to zda najbezpecnejsie.

 

Ja by som cakal kym ma vsetci rychlejsi nepredbehnu. Tu su ti - co su blizko za mnou ci rychlo sa bliziaci a maju blinker. Ja ich rad pustim ja ich nechcem mat za zadkom - mal som fizlou - co sa na mna prilepili - ze ich nebudem brzdit a hin 50 euro pokuta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Na tej istej ceste som dobehol primestsky autobus - siel som po tej ceste prvy krat - bolo pred siedmou tma. Na navigacii som sledoval cestu. Kde je zakruta a kedy rovinka. Prisla rovinka ,ktoru som videl na navigacii predtym - skoncila plna ciara a ze ho predbehnem - vdialke som videl auta - teda videl siluetu cesty - tu som spravil chybu - predbiehal na 4 - zo 70tky a ci 70 isiel autobus -proste sa to auto nerozbehlo ako som si myslel - a predomnou sa vynorilo auto(svetla) - blikal - obehol som to - som ho ohrozil - ale..ma to mrzelo aj som bol stastny ze sme to prezili - .. tu som spravil chybu ,ze som si nepodradil do trojky.

 

Sorry, ale ta 4 miesto 3 je podla mna najmensia chyba, ktoru si spravil. Najvacsia chyba bola, ze si predbiehal na tesno, na neznamej ceste, kde si miesto vybral len podla GPS - nevies aky je vertikalny profil, nevies ci tam niekde nie je horizont, za ktory nevidis. Vidis, ze sa blizia auta, je noc, tazko sa odhaduje rychlost priblizovania a aj tak sa rozhodnes predbiehat.. Chyba nebola ta 4, chyba bolo to, ze si neodhadol kedy prebiehat a kedy nie.

 

A predbiehanie za znackou je najvacsia sprostost (ak to nie je kamion, autobus, alebo nieco podobne)...vies, ze tie auta budu zrychlovat, takze ak nebudu 100% spolupracovat, tak ten manever bude zbytocne predlzovany, a nevies na aku rychlost vlastne planuju zrychlit. Takze ty ich ako panko obehnes, a potom sa pred nich zaradis, a zabrzdis. Co ked chalan chodi na tej okreske 100, 110? Zazil som to uz par krat, povacsinou, ked obec konci niekde v poli, ze chlapik za mnou nevydrzal moju 50 a tak ma obehol a potom sa po okreske vliekol 80...

 

edit: A dalsia kapitola su ludia, co zacinaju predbiehat autobus/kamion nalepeny za nim, namiesto toho, aby si nechali par metrov na zrychlenie vo vlastnom pruhu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sorry, ale ta 4 miesto 3 je podla mna najmensia chyba, ktoru si spravil. Najvacsia chyba bola, ze si predbiehal na tesno, na neznamej ceste, kde si miesto vybral len podla GPS - nevies aky je vertikalny profil, nevies ci tam niekde nie je horizont, za ktory nevidis. Vidis, ze sa blizia auta, je noc, tazko sa odhaduje rychlost priblizovania a aj tak sa rozhodnes predbiehat.. Chyba nebola ta 4, chyba bolo to, ze si neodhadol kedy prebiehat a kedy nie.

 

A predbiehanie za znackou je najvacsia sprostost (ak to nie je kamion, autobus, alebo nieco podobne)...vies, ze tie auta budu zrychlovat, takze ak nebudu 100% spolupracovat, tak ten manever bude zbytocne predlzovany, a nevies na aku rychlost vlastne planuju zrychlit. Takze ty ich ako panko obehnes, a potom sa pred nich zaradis, a zabrzdis. Co ked chalan chodi na tej okreske 100, 110? Zazil som to uz par krat, povacsinou, ked obec konci niekde v poli, ze chlapik za mnou nevydrzal moju 50 a tak ma obehol a potom sa po okreske vliekol 80...

 

edit: A dalsia kapitola su ludia, co zacinaju predbiehat autobus/kamion nalepeny za nim, namiesto toho, aby si nechali par metrov na zrychlenie vo vlastnom pruhu.

Vidim, ze si tiez isiel s nami. Ale v podstate mas pravdu.

 

Hladal som ten usek - bola noc - "nesedi mi" vsetko - ale iny podobny na tej ceste nie je bolo to za lesikom za Hornym Durom smerom na Cifare.

https://www.google.sk/maps/@48.2283194,18.4155774,3a,75y,301.51h,95.48t/data=!3m4!1e1!3m2!1sfG4fgGIoAfrBLryG1aXsXw!2e0

 

Ze bola tma a ze to tam nepoznam je fakt - ze som sa rozhodoval aj podla navigacie - tiez - ale podla mna to je plus na zaklade coho sa mam rozhodovat? Bol som pripraveny na predbiehanie - ale tiez som to tam nemohol vykurit - lebo bola zakruta a ja som cez stromi nevidel co je na rovinke. na konci plnej ciari som bol uz polkou ci viac auta na druhej strane - na rovinke nebolo nic - ziadne auto ziadne svetlo. 

Som si to odmeral a prepocitaval. Dlzka rovinky je cca 400 metrov. Slabsie auta zrychluju na 4 z 70 na 100 za 5,54s a 130 metrov prejdes. na trojke 4,28s (to je len priklad a prejdes 100 metrov). 

realna vzdialenost ked som sa zaradil a proti iducim autom mohlo byt medzi nami 100 metrov - teda zhruba 2 sekundy. keby som siel na trojke boli by tri a ta vzdialenost by bola 180 metrov. Za predpokladu ze on by isiel stale 80tkou.

 

Ja som jeho rychlost neodhadoval - ked som sa rozhodoval ,ze idem tam nebol. Chyba bola, ze som nedal trojku a poriadne to tam neosolil.

 

-------

Ja nechodim rychlo nad max.povolenu rychlost. Teda ja k autu prichadzam relativne pomaly, potom si odsledujem ako jazdi - skontrolujem ci sa da a potom predbieham. Nie vsetky dediny su dlhe ako pohronska polhora - a v dedinach sa rychlost relativne dodrzuje - teda ak ta niekto objeha na konci dediny asi vie preco to robi. Priznam sa mne sa to este nestalo - resp. ak som si to "nevsimol" - ma to netrapilo -  zeby mna takto predbiehali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pocas predbiehania sa ti nemoze 'zrazu' objavit auto, ak sa tak stane, tak si predbiehal niekde, kde si nemal. Co keby oproti neslo auto, ale motorkar 120?

 

Mozno som bojazlivy, alebo co. Ale na tom mieste by som si za danych okolnosti nedovolil predbiehat. A to nemam teda slabe auto (2l benzin, 100Kw).

 

edit: a tie tvoje hodnoty akceleracie sa mi zdaju trosku podhodnotene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pocas predbiehania sa ti nemoze 'zrazu' objavit auto, ak sa tak stane, tak si predbiehal niekde, kde si nemal. Co keby oproti neslo auto, ale motorkar 120?

 

 

Ale moze - ono tam bolo zrazu - lebo som ho necakal - neviem preco - ja som svetla videl (co nechapem ake svetla - lebo tam nic nieje - preto sa mi nezda tento usek - ale iny tam podobny nieje)a myslel, ze cesta ide z opacnej strany.

 

 

https://www.google.sk/maps/@48.2304026,18.4088216,3a,75y,145.55h,94.38t/data=!3m4!1e1!3m2!1su4UN2iIRRcbiqM0VZynRQQ!2e0

 

To auto ked som ja videl uz celu 400 metrovu rovinku(myslim rovny usek cesty - usecku) bolo tu(ja som vchadzal na rovinku - z tohto pohladu cca zo stredu tej fotky, z lesa a siel som dole - on hore a uplne inym smerom). Svietilo inde. A rovinka je v "malickom udoli". jeho som videl asi az o sekundu dve neskor(ked som bol vedla autobusu - este ani to nebol problem,este stale bol 350 metrov daleko- problem bol to ,ze moje auto nedostatocne zrychlovalo )vtedy bol na zatacke ,prichadzal na rovinku a zacal svietit na mna. 

 

Tie hodnoty co som aj pouzival pri svojich vypoctoch su odtialto.

http://auto.sme.sk/c/6497869/test-spotreby-benzinove-turbo-dobieha-diesel.html

Zobral som najhorsii a najlepsi parameter tych dvoch aut.

 

Na moje auto som nasiel len toto

http://www.1001moteurs.com/performanceseitig/blatt-Opel-Astra+IV-1-4+Turbo-2316.html

zo 60 na 100 to trva 5,6 sekundy

 

A na prejdenu vzdialenost pri tom zrychlovani mi pomohol tento clanok.

http://auto.sme.sk/c/6372573/test-aj-sportova-insignia-biturbo-potrebuje-podradit.html

 

 

--------------------------

Ja som si to presiel a prepocital - co sa vlastne stalo kvoli sebe - lebo sam som to nechapal. My sme isli dole kopcom(ale velmi miernym - to som zistil len podla fotiek - v aute som to necitil) - mozno aj autobus si to pustil. Podcenil som to ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slimak, podla mojho nazoru by si sa nemal tak spoliehat na GPS. Za prve ti az tak presne (a casovo presne) nemusi zobrazovat skutocnost a za druhe musis ratat so svojim reakcnym casom - vyhodnotit udaje z GPS, na zaklade nich sa rozhodnut a to vsetko ovplyvnene este aj "prehadzovanim" pozornosti z GPS na real.

A tiez tie cisla, prepocty, zrychlenia... na to vplyva vela faktorov, napr. aj to, ci klesas alebo stupas, ako si aj sam napisal, ze tam bolo mierne klesanie.

(mimochodom tu cestu poznam, trufam si povedat, ze som tadial isiel viac ako 100x)
 

Podla toho, co si pisal v minulosti, tak nemas az tak velke skusenosti s jazdenim, aj ked na tvojich vyletoch si v poslednom case natocil dost km. Ale celkovo - vodicak mas mozno 15 rokov a kolko kilometrov ? Lebo myslim, ze viac ako GPS a teoreticke cisla je dolezity cit pre auto a jazdu.

Hoci chybu moze urobit kazdy. Mne sa stava tak 1-2 x do roka, ze zle odhadnem nejaku situaciu, nastastie zatial bez nasledkov.

(tiez nemam vela najazdene, za vyse 30 rokov mam snad len 400 tisic km)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si navigaciu davam aj ked ju nepotrebujem - podla mna mi dava dobre informacie - tot iste nebol ani - nebol problem navigacie. davam si ju aby som videl zakruty - ani ked nic predomnou nejde aby som siel ja normalne - nemusel brzdit.

 

Po tej ceste si siel stokrat - si predbiehal na tom useku? Je mozne v noci tam nevidiet vozidlo ako som mal ja(ako som to opisal)?

 

GPS ti nemusi neviem co ...  a co asi,alebo preco asi si to zapnem - ci naco to sluzi? ved keby to bolo nanic - nik by to nevyuzival -  lebo nebolo pouzitelne - samozrejme je to pouzitelne a dobre - lebo ak nie nik by to nepouzival.

 

mam najazdene asi 65 000 km.

 

Ja som si chybu hned priznal ( a rad by som sa aj zoci voci ospravedlnil vodicovi oproti autu, ak bz mi prial zniesol by som to) - a sam som si analyzoval ako sa mohla stat. Preco - nechcel som ohrozit ani autobus ani protiiduceho ani mojich 4 pasazierov.

 

 

Ci robim chyby - iste aj vela - toto bola velka.. - lebo keby som dal 3jku by nebola.(ona by nebola ani v 4ke - len som bol mlandravi)  O tom som 100 perc. isty. Nedal som ju  lebo som si asi myslel ze to vpohode predbehnem. Inak ja som to na tej 4 aj pradbehol - len chybala mi sekunda dve aby to bolo v pohode. Aby som nevystrasil toho proti iduceho - iste sa to tak dalo spravit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale moze - ono tam bolo zrazu - lebo som ho necakal - neviem preco - ja som svetla videl (co nechapem ake svetla - lebo tam nic nieje - preto sa mi nezda tento usek - ale iny tam podobny nieje)a myslel, ze cesta ide z opacnej strany.

Akoze zrazu? Spadlo to auto z mesiaca, alebo akym zazrakom sa tam objavilo?

K casom, treba ratat, ze nalozene auto akceleruje horsie. A myslel som, ze sa bavime o slabsom aute, ta astra z clanku ma 140konskych sil.

 

Ale to je v podstate jedno, ty mas stale problem pochopit, ze keby oproti neslo auto MPR, ale povedzme motorkar nad MPR, tak ti ani ta tvoja trojka nepomoze? Ty nemozes predbiehat tak, ze ked nieco do seba nezapadne (zaradena rychlost, rychlost vozidla oproti, priaznivy vietor), tak budes doslova sekundy od zrazky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

darkman - to sa cudujem -ty si mimo a si napisal asi treti ci stvrty prispevok. Zrazu - sa pozri na tie dva fotky z useku - moj pohlad a odkial slo auto. To som dal, si pozrel?

 

keby tam sla motorka 120  - prinajlepsom sa vala v poli.

 

Ja si uvedomujem svoju chybu - ... je to ta ye som to nebredbehol na maximum.

 

Zrazu - sa objavilo auto - ideme sa tam zajtra pozriet - budes tam vidiet auto zrazu. Este raz ty mongol ak som prisiel na usek som videl len rovinku mi ju celu osvetloval autobus - nic oproti vtedy neslo.  Prislo o sekundu dve. A prislo zrazu - nemal som sancu ho vidiet.

 

 

-----------------

 

Ak by sa aj to auto ta vyrutilo v 120 -podla mna by bola nehoda. Cisla nedaju - ak slo 80 za sekundu spravy 22 metrov, ak 70 necelych 20.

 

Ja som pocital aj s  120 to je 33 metrov - tu rychlost som na konci mal.

 

---

 

Ta astra z clanku ma 140 konskych sil - a vidis nevie to predbehnut ani autobus dole kopcom - ona bz to mala dat - len ja som bol zaspaty.

 

Ja som nechcel byt sekundy od zrazky. Ale uprimne - ja na to niesom zvyknuty - keby som mal sekundu navzse bz to bolo super a nepisem -  teda samoyrejme su doleyite sekundz - kaydz meter - vam sa nestalo - nestala sa vam dopravna nehoda? Iste nejaka sa stala - teda nejaka sekunda,nejakz meter sa nepodaril.

 

A asi posledny moj dojem -- ci blikat - ci preco blikal - ma to vyznam - mozno ano - spomalil autobusar?  Ja neviem.

 

Mne to vychadza nato ze aj ten autobusar tam musel zrychlovat. Bolo to dolekopcom - poznal to tam isiel svoje tempo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uz mas hladinu, uz je dobre, co?

To auto sa odnikadial nevyrutilo, to auto prislo normalne po ceste, len si tu cast cesty, kde bolo, nevidel. Nemal si dostatocny rozhlad a rozhodol si sa predbiehat.

Este raz, ak sa ti pri predbiehani 'zrazu objavi auto', tak si predbiehal na mieste, na ktorom si nemal dobry rozhlad. Nevies pochopit, ze realne sa ti to na podobnych usekoch ani na tej trojke nemusi podarit? To fakt ma vyznam kvoli par minutam riskovat tvoj zivot a zivot spolujazdcov?

 

Ja som tie fotky pozrel a rovno som ti povedal, ze ja by som tam nepredbiehal, z toho dovodu, ze nemam dostatocny rozhlad, usek nemam prejdeny a teda dobre v noci odhadnut skutocnu dlzku rovinky. A v jednom smere je tam hned zakruta s horizontom, v druhom smere je tam zakruta ktoru kryju stromy.

 

Jasne, ze aj ja som spravil a robim chyby, ale dolezite je spravne zanalyzovat, preco ta chyba nastala a poucit sa z nej. Rozmyslat a nie vsetko riesit 'osolenim'.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov