Skočiť na obsah

aljak63

Odporúčané príspevky

Téma, ktorá neodmysliteľne k Hobby patrí. Myslím, že každý v živote aspoň raz niečo zbieral, resp. ešte stále zbiera a má svoju krásnu zbierku plnú spomienok, a možno ju mnohí ešte aj rozširujeme, otázka teda znie: Čo všetko zbierate?

Naozaj je toho veľa, čo sa zbiera: samozrejme najbežnejšie sa zbierajú veci ako známky (filatelia) a mince (numizmatika), ale sú to sú fakt len tie najbežnejšie zbierky. Zbiera sa všeličo: servítky, pivné tácky, autogramy, pohľadnice, suveníry, vlajky, odznaky, zapaľovače, zápalkové škatuľky, telefónne karty, platne, kazety, CDčká, DVDčká, knihy, rôzne starožitnosti, fosílie, minerály, nálepky, fotky, obaly z čokolád, bábiky, modely autíčiek alebo lietadiel, kartičky športovcov - najmä hokejistov, výstrižky z novín a časopisov, perá, etikety z vín, fľaštičky z parfumov, umelecké predmety, malé sošky, predmety z vojny, zbrane, športové dresy, ... no proste všetko sa dá zbierať, toto ma len teraz tak napadlo smile.gif

Ako ste teda na tom vy? Čo ste zbierali? Alebo čo zbierate? Aké veľké sú vaše zbierky?

Všetko o tomto zaujímavom Hobby smile.gif

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze moju najvacsiu zbierku tvoria kamene,mam ich nespocitatelne mnozstvo. Ale o nich som uz pisala v inej casti fora.

Este mame doma zbierku modelov WRC v mierke 1:18,ale to je narocny konicek,kedze ide o dokonale zmenseniny. A trosku by som bola sebecka,keby som povedala,ze je len moja :lol:.Mam velku zbierku obalov zo zuvaciek,to je este z detstva a vlastne aj z cokolad. Tazky komunizmus nam vela toho nedovolil vlastnit a nebolo toho tolko na pultoch,takze by mozno dnes moja zbierka posobila osumele.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď som bola malá zbierala som napríklad hračky z kinderiek, tých mám ešte teraz doma riadnu kopu... Potom už spomenuté telefónne karty, aj keď to nebola nejaká extra veľká zbierka: asi okolo 50 - 60 kusov a čo ma vtedy hrozne bavilo: nálepky Pokémonov :lol: Kebyže mám prerátať , koľko som za ne minula bola by to naozaj astronomická suma :) Nuž bola som decko a vtedy to hrozne letelo. Si pamätám, tuším to bol približne prvý ročník: cestou do školy sme mali stánok a šup tam pre nálepky... išli sme zo školy a to isté :) Ach to boli časy... ;)

Jediné, čo mi ostalo doteraz je zbieranie servítok. Síce už to nie je na takej úrovni ako kedysi, že som od každého, koho som stretla pýtala servítok... ;) Teraz len, keď nejaký náhodou zahliadnem spomeniem si, že ja ich vlastne aj zbieram a zoberiem si. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ja zbieram toho dosť veľa :lol: No začnem tým, čo stále aktívne ešte zbieram: takže zbieram 5 eurovky (zatiaľ ich mám 80), ďalej hokejové kartičky teamu St.Louis Blues, Saku a Mikko Koivu a Anze Kopitar (dokopy ich mám nejakých 1000), knihy o Fínsku a fínštine (nejakých 20 ich bude), pohľadnice s mačičkami (to som začal len nedávno), obrázky lám a všetko o nich, filmy Adama Sandlera (mám všetky na DVD aj na CD), odkladám si všelijaké fotky alebo animácie umelecké čo sa mi zapáčia na nete, odkladám si fotky antických sôch (hlavne o Afrodite, Nike a Persefone), samozrejme moje fotky z ciest si archivujem, no a už ma nič takého teraz nenapadá čo zbieram...

 

a čo som zbieral a už nezbieram (buď z časových alebo iných dôvodov): modely autíčiek Bburago (1/43), kalendáriky, telefónne karty, národné vlajky, odznáčiky, pohľadnice (ale to len chíľku), potom také tie nálepky čo sa zbierali do albumov, obrázky Kimiho Raikkonena a celkovo F1, obrázky Britney Spears, keď bola ešte normálna (to som si lepil dokonca do zošita), obrázky fínskych miss a obrázky fínskych športovcov a iných zázrakov, zbieral som aj lístky z hokejových zápasov na ktorých som bol, a čo ešte? no iste toho bolo ešte viacej, len teraz ma to už nenapadá...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak ja čo som zbieral boli hokejové kartičky / ale prestal som veľmi rýchlo :lol: / lebo to šlo veľmi do peňazí, potom som začal zbierať kamienky z každého plesa či končiara či inej lokality našich veľhor :)

A inak si už na nič iné ani nespomínam že by som zberal :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som volakedy zbierala pokemonov... Karticky, albumy, vsetko. Prestala som, ked sa cena karticiek vysplhala na 180 sk... Ale stale to mam v policke, akosi nemam to srdce sa toho zbavit. A zbierala som aj servitky, este teraz mam taku mensiu zbierku servitiek so vsekovakymi znakmi a srandickami. Je to roztomile a taktiez sa toho neviem zbavit...

 

A teraz som si spomenula, ze som zvykla zbierat i obaly z casopisu Markiza... Casak sme kupili, precitali a ja som odtrhla obala a schovala... Kriste pane, ved este teraz to mam niekde schovane :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som zbierala staré kazety Technotraxx ešte keď sme chodievali do Poľska ale potom to zatrhli lebo to vraj bolo ilegal. To som mala 15/16 rokov. Niektoré ešte mám.

 

Keď som bola na dovolenke, tak nám tam dávali také kartičky do barov, tak tie mám odložené a nechcem ich vyhodiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zbierala som pokémonové nálepky.. alebo skôr zbierala za účelom zisku - tie "vzácne" som predávala :lol:

malé kalendáre.. tie ešte stále niekde mám, ale skôr preto, že je mi ich ľúto vyhodiť... niekedy dávno pohľadnice, z tých mi ale nezostalo nič :) postavičky z kinderiek..obrázky..

 

teraz..neviem, či je to zbieranie, ale odkladám si všetky listy a pohľadnice, čo dostanem..

a plastové fľaše, ktoré sa mi páčia.. :) ale tie mi sestra hneď ukradne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Svojho času ešte na základke som zbieral hokejové kartičky... a mám dakde odložené všetky vstupenky na hokej a koncerty kde som bol... a taktiež v škatuli na povale všetky hokejové časopisy čo som si pokupoval (+ jeden z majstrovstiev sveta 1977, ktorý som našiel pri upratovaní povaly :lol: ), ale inak takto nezbieram nič... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Mám zbierku starých mincí a papierových peňazí. Nieje to veľká zbierka ale doplňujem ju už niekoľko rokov. Väčšina mincí je československá, nemecká a maďarská a týka sa to väčšinou druhej polovice minulého storočia. Viem že mám nejaké mince napríklad aj z 30. rokov, no momentálne si nespomeniem, čo sú zač. Okrem toho sa nájdu mince z Juhoslávie, Talianska, Francúzska, Holandska, Rakúska, Kuvajtu a neviem odkiaľ ešte.

Papierových peňazí mám menej. Samozrejme sú to väčšinou československé. Ale mám aj juhoslovanské, sovietske, talianske, poľské, slovinské, rumunské a aj jeden americký dolár a jednú z Kazachstanu a aj z Maďarska. :) A taká čerešnička - mám aj dve papierovky, každú o hodnote 10 pesos z Dominikánskej republiky. Nieje toho veľa, ale hodnotu to má veľkú. Len som si to ešte nedal zhodnotiť odborníkovi :) .

 

Mám aj malú zbierku listín, dokumentov a takých vecí po prastarej mame. Ona to mala ešte po svojich predkoch a svojej rodine, ktorá sa rozprchla do sveta pred prvou svetovou vojnou a krátko pred druhou. Moja sestra síce našla našich neznámich príbuzných v USA a v Grécku. Zostavila dosť rozsiahly rodokmeň. A teraz naspäť k tím listinám. Keďže sú už dosť staré tak osobné listy sú písané tou staršou slovenčinou, úradné listiny sú väčšinou po maďarsky a nemecký. Mám jeden dopis z roku 1848. Bolo by toho oveľa viac, keby to prastarka nezačala páliť, lebo jej to bolo nanič. Ale starky(jej syn) ten zvyšok pozbieral...našťastie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pripomenul si mi dve zbierky ... vlastne tri, ale to tretie nie je zbierka, len náhoda :)

 

otec kedysi dávno, od detstva a poriadnu časť dospelosti zbieral známky

chvíľu som ich zbierala aj ja, moc dlho to nevydržalo, ale zato sú tam aj moje úlovky ...

potom prišlo v živote všeličo, a známky skončili ... dnes sú u mňa, dva veľké albumy, tri malé, a kopa neroztriedených, po štátoch po obálkach ... sú tam známky pár kúskov z rakúsko uhorska a kopa z prvej republiky, vojnového štátu, nemecka, horthyho maďarska, a z každej krajiny sveta až do asi konca sedemdesiatych rokov

nedala som si to ohodnotiť, po prvé im neverím, po druhé na filatelistické stretnutia nemusím, ale tak raz za pár rokov vytiahnem a pozriem

raz bol u nás jeden pán, kvôli niečomu inému, ale medzi rečou sa spýtal, či náhodou nemáme známky. že on ich zbiera, a pozrel by. pozrel, a vyhlásil, že to má mizivú hodnotu ...

takže milé známky až toľko miesta nezaberajú, a necháme ich ešte trochu dozrievať, možno navždy :)

 

druhé sú mince ... u mamy je dodnes originál čínska kovová škatuľka, nemám šajnu, kde sa v rodine vzala, nepamätala si to už ani babka, a v nej kopa mincí, ktoré rovnako otec zbieral už za detstva ... postupne sa tam hádžu mince z dovoleniek aj dnes

nie je toho veľa, ale rovnako sú tam kdejaké zo sveta, mussoliniho portréty na fašistických talianskych, deravé, hranaté, kdejaké ... tiež to nikdy nebolo ohodnotené, ale ani nemá byť ... akosi sa tá zbierka postupne usadzuje, a každá generácia prihadzuje to svoje ...

 

spomenula som si, že ako malé decko som kopkala v babkinej kvetinovej záhradke - a našla som malinkú dosť poškodenú mincu z čias márie terézie ... aj tá je v zbierke :)

 

 

to, čo sme zdedili, je odložené ako relikvia ... zopár písomností z minulosti, okrem iného rodokmeň starého otca, až do roku 1800. a kopa fotiek, ktoré som pred smrťou starého otca nikdy nevidela, rovnako ako tie papiere ...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked pisete o tych starych minciach...mame taku malinku zbierku, vlastne ani nie ja, ale ex.

Od malicka nachadzame pravidelne v zahradke mince stare a aj starsie. Viedla tade cesta do pohostinstva, ktore vlastnil moj pradedko a pred nim jeho otec. Tiez mame po nich zachovane nejake stare dokumenty, viedli si knihu dlznikov, to bolo zaujimave citanie.

A k znamkam...sme vlastnikmi vraj hodne vzacnych znamok. Na jednej je podobizen Tisa a na druhej je Hitler

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

..kedze kazdy den v praci prichadzam do styku so zasielkami z celeho sveta, napadlo ma uschovavat si znamky (vsak ako inak clovek pride k takemu niecomu, ak nie takto, ze? :D )

aj som mala par takych zberatelov, ktorym som to kazdy tyzden darovavala, potom iba jednemu kolegovi z prace, ktory dal neskor vypoved, a teraz nie je komu

 

takze to mam v praci v dvoch suflikoch, v dvoch krabiciach, ... a stale cakaju na svojho buduceho majitela :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hoppa, tak som ti nieco odfotila :D, moc toho nemam, ale aspon nieco :D.

Na jedno auticko sme hrdi doma , na tu skodu s podpisom Kopeckeho, vyrobenych bolo len 50 kusov :D

post-1452-0-43060200-1299254190_thumb.jpg

post-1452-0-60544400-1299254203_thumb.jpg

post-1452-0-95694200-1299254215_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zbieram vignety od rumu a cokolvek, co sa tyka trampingu a jeho historie

uvitam akekolvek kontakty na vymenu alebo ponuku

tiez si trochu preberiem vase konicky a snad budem moct nieco ponuknut, co mi tu po byte zabera miesto :D

//samozrejme cez SS

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

littlewitch-pěkné,ale co ten smutný,jen kousek haubny vyfocený Megane Maxi P.Bugalského :blush:

Jinak doporučuji ty modely dát za sklo-takhle budou za chvíli zaprášený a špatně se čístí :hmmm:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov