Skočiť na obsah

Aké auto kúpiť?


Sniper

Odporúčané príspevky

Problém je, že spotreba uvádzaná výrobcom nezodpovedá realite. Existuje niekolko modelov, ako na motorovej stolici simulujú spotrebu. Ale vždy je to len simulacia, nie je to realne odmerané fabrikou na asfalte. Ja mám napr. motor 1,4, 80kW, nešetrím to, už mi vypol aj omedzovač, a spotrebu mám 6,7l, z toho 90% km jazdím po Bratislave, s križovatkymi, zápchami....

Spotreba sa dá dosiahnuť pozeraním "do predu" využívať dojazd ku križovatke, alebo pribrzdením, ak vidím v dialke, že už je zelená a ešte sa musia dať do pohybu 3 autá predo mnou. Skrátka, pribrzdím, a nezačinam od jednotky, ale pokračujem na trojke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zato taka Fabia ma uz spotrebu od 3,7 do 4,8 podla druhu motora, zasa sa nevyznam v tych motoroch Fabie, ktory je dobry, tam uz pri spotrebe 3,7 podla mna ani netreba o plyne uvazovat

 

s tou spotrebou by som bol opatrný :) ako správne podotkol alarm, "papierová" spotreba nie vždy zodpovedá realite, najmä pri benzínových motoroch s turbom, ich reálna spotreba je papierová + asi 20%

atmosférické motory vo fábii  sú len 1.0 MPi, to sú trojvalce, sú pomerne lenivé, a pri dialničných rýchlostiach žerú ako tank. ich neslávne známy predchodca 1.2HTP /Hitlerov Tajný Projekt/ mal také zlé meno že jeho nástupcu radšej premenovali na MPi /Místy Pojezdný invalida/

vo fábii 1.2TSi 63kW /predchodca dnešného 66kW/ som mal možnosť otočiť Taliansko a späť, a môj dojem z toho motora bol, mierne povedané, dosť rozpačitý...

 

inak sa čudujem že Ryan ešte nespomenul Hondu Jazz, mne ju tu svojho času poradil ako jazdenku, a bol to zatiaľ najlepši tip na auto aký som kedy dostal :thumbsup:  motory má atmosférické, čiže k.rwítko v podobe turba odpadá. autá sú to spoľahlivé a málo poruchové. mám ju tretí rok, jazdím denne, a ak nerátam vyčistenie škrtiacej klapky a výmenu pár žiaroviek, tak auto zatiaľ nemalo žiadnu poruchu. pritom už má nabehaných 200k km. absolvoval som 2x STK, vždy iba s drobnými závadami - lebo niečo tam technik napísať musí... reálna spotreba v lete je cca 5.2, v zime do 6 litrov - jazdím väčšinou krátke trasy a dosť tomu stúpam na krk, čiže na dlhších trasách a s ľahšou nohou by mohla byť spotreba ešte nižšia, hlavne tá zimná...

ale ceny nových začínajú od 11k€, neviem či to už nie je cez tvoj rozpočet, keď píšeš že chceš auto do 10k...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to su dobre prezyvky na tie motory   :-))) a ten motor 1,2Tsi je tiez 3 valec?


a este tam ma skoda fabia motor  1,4 TDI 66kw a 77kw, ten je aky?


ta honda jazz nie je zla, ma ale tiez dost vysoku spotrebu 5,3 na tak male auto, no keby bola dostat na LPG alebo by sa dala prerobit... ale radsej by som kupila z vyroby na LPG, som pocula, ze ked na LPG sa dodatocne to doraba, tak nemusi to spravne fungovat, oni ze z vyroby na to motor prisposobia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1.2TSi je 4 valec, 1,4 TDI 66kW a 77kW sú diesle, tie sa ti pri predpokladanom ročnom nájazde neoplatia... inak skratka TDi znamená Tractor Drumming Inside ;)

 

ad spotreba. ty sa stále orientuješ podľa papierových údajov výrobcov, tie sú ale vzhľadom k testovaniu spotreby podľa normy NEDC značne skreslené, najmä pri turbomotoroch. reálnejšie hodnoty spotreby sa dajú pre konkrétny model nájsť na amerických stránkach, pokiaľ sa teda v USA konkrétny model s danou motorizáciou predáva. ich norma je totiž podstatne bližšia reálnej premávke, narozdiel od tej európskej. spotreba Jazzu niečo cez 5l vôbec nie je zlá, a trúfnem si povedať že fábia bude mať pri identických podmienkach spotrebu vyššiu. jazdil som na oboch autách, tak to viem porovnať...

 

ad LPG, nikdy som sa o LPG príliš nezaujímal, ale je možné že továrenská úprava na plyn bude mať iné nastavenie riadiacej jednotky, vzhľadom k tomu že LPG má podstatne vyššie oktánové číslo... nechce sa mi to rozpisovať, idem už spať, hádam k tomu ešte niekto doplní ďalšie info...

 

ešte doplním k tým motorom 1,4 TDI, to sú trojvalce, a celé auto sa od nich trasie jak drahý pes :D 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

resp. uvazujem este o Dacii Duster a prerobit na plyn....http://www.dacia.sk/modelovy-rad/duster/

Uvažovala som o malých autách, ale napr. pri takom Fiat 500, mne by to sice stacilo, ale neviem, ci by som sa nepokakala pri jazde, v tom aute je aj sedan velky, zato take Cross a polo SUV su vysoke auta, sadnem do nich a mam nadhlad, sedany su podo mnou a ja sa citim bezpecnejsie, spotreba je tam sice velka, ale pri prerobeni na plyn to ujde a cena Dacii a Lady sa pri novych autach pohybuje okolo 7 000- 10000, ja viem ze je to ruske a rumunske auto, ale tieto auta boli stavane na zle cesty, tak si tak myslim, ze dlho vydrzia, je to dobra cena, co myslite? Neocakavam od auta pohodlie ani zazraky, nepotrpim si na super vybavu, nepotrebujem Kita, co mi do vsetkeho keca a vyhodi mi automaticky, ze ide prsat, to vidim aj bez toho....

potreba Lady Cross priemerna je 6,6 Dacii Duster je 5,5, ked sa to prerobi na plyn, nie je to az take zle? vsak pri malom aute by som sa bala, ze niekto do mna narazi a ja mam z auta malu bakelitovu pokrcenu gulicku a to sa len osuchne...pri tychto vacsich autach nie

presne takto uvazujucich (navyse bez skusenosti) soferov sa na cestach bojim...

 

kym som to nepresiel cele, myslel som, ze D. Duster ti odporucim, ale ak to potrebujes ako priblizovatko z nejakeho satelitu do Bratislavy, tak sa pytam "naco???" okrem toho v slusnejsej ako zakladnej vybave prekracuje tvoj rozpocet

s novymi Ladami skusenosti nemam, no silne pochybujem, ze su stale v kvalite volakedajsich motorov 1500/1600 z 80tych rokov

 

ak by mi malo zalezat na spolahlivosti a vydrzi, tak urcite siahnem po nejakom Japoncovi, ale nech si vyberies cokolvek, bude to vzdy oo kompromisoch, ci uz vykonovych, financnych, prevadzkovych, akychkolvek...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za 10k by som aj ja radsej kupil 4-5 rocneho japonca (povedzme Mazdu 3), ako nieco nove, samozrejme atmosfera pod kapotou. Duster, co ti ja viem, vysolis za to 10k a budes mat sice vacsia auto, ale ten interier bude bieda - Lacne plasty a vybava celkovo o nicom. Sam mam 14 rocneho japonca, vysiel ma par tisic a povezenie mam urcite na lepsej urovni ako v Dacii. A jedinu poruchu, ktoru som za 4roky riesil, bol pokazeny termostat.

 

Este jedna vec ma celkom zaujala, ta tvoja predstava, ze prerobis na plyn a usetris. Na aute neusetris, mozes mat super spolahlive auticko, ale to znamena jedine to, ze sa ti nekazi. Udrzbu treba riesit na kazdom auta, takze v tom momente, ako to tvoje vozidko prezije par rokov, zacnu sa objavovat vydavky ako nove gumy, brzdy... nieskor vyfuk, tlmice, rozvody....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dark, no dobre, objavia sa vydavky na gumy, brzdy,rozvody, ale pri plateni nizsich nakladov pri LPG  sa lahsie znasaju, ako pri vyssich vydajoch na benzin, ved tie vydaje by som mala predsa po niekolkych rokoch aj vtedy, keby som si nedala LPG a platila viac na benzin, ono mozno tym prerobenim sa mi to ani nevrati, ale mne ide o to, ze ak si  zoberiem hypo, splacat co najmensie   vydaje, cize ak teraz este hypo nemam a kupim si auto na LPG, mozno bude drahsie, ale teraz na to este mam ako nasetrit, potom po zobrani hypo mi bude aj kazde eur dobre, kde mozem usetrit,  cize pre mna platit napr. 100 eur na benzin mesacne alebo pri LPG odhadom  55 eur mesacne velmi pri hypoteke pomoze

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dark, no dobre, objavia sa vydavky na gumy, brzdy,rozvody, ale pri plateni nizsich nakladov pri LPG  sa lahsie znasaju, ako pri vyssich vydajoch na benzin,

Neznašaju sa ľahšie v pripade že uvažuješ o niečom ako Duster. Jeho prevadzka hoci aj s LPG bude totiž podstatne drahšia ako maleho auta na benzin. Tie naklady na gumy, disky... su totiž u veľkeho auta podstatne vyššie a to čo by si ušetrila na palive, vraziš do tohto.

 

Duster, co ti ja viem, vysolis za to 10k a budes mat sice vacsia auto, ale ten interier bude bieda - Lacne plasty a vybava celkovo o nicom.

U novych modelov toto už neplati.

 

inak sa čudujem že Ryan ešte nespomenul Hondu Jazz, mne ju tu svojho času poradil ako jazdenku, a bol to zatiaľ najlepši tip na auto aký som kedy dostal :thumbsup:

Nespomenul, pretože zatiaľ som uvažoval v intenciach fungloviek kde je už Jazz nad rozpočet. Inak ako jazdenka je to tutovka. Je to jedno z najspoľahlivejšich aut vôbec. V podstate v každom nejakom rebričku spoľahlivosti sa umiestňuje na špici. Ja sa veľmi čudujem že v našich končinach nie je viac rozširene.

Inak v bazaroch sa občas objavuje aj s pohonom na plyn.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U novych modelov toto už neplati.

Pokial je tvoj limit 10k, a teda beries zakladny model, tak to plati stale. Teraz som pozeral konfigurator, za 10k mas fakt len lacny fadny plast a nic viac, kluky na oknach, bez klimy, bez centralka na dialkove, a aj taka kravina, ako predna laktova opierka je za priplatok.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lacny fadny plast maš u každeho lacneho auta bezohľadu na vyrobcu. Aj taka Fabia je na tom v tomto smere mizerne. Oproti predošlej verzii ma ten novy Duster ale plasty luxusne. A vybava u zakladneho modelu je vybava u zakladneho modelu. Takisto u každeho vyrobcu. Lacne auto je logicky o učele, nie o luxuse.

To je rovnaky nezmysel ako vyčitať že S-kovy Mercedes ma kožene sedadla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, či si Čučka uvedomuje vplyv velkosti auta na spotrebu. Ak je auto velke, treba zrychliť väčšiu hmotu, to znamená viac paliva, a ako tu už niekto spomenul, velke auto , velke gumy= drahe gumy, pri porovnani za dve pneumatiky 15- ky dostaneš 4 ks 13-tiek, a to nepíšem o kolesach...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ahojte, no asi mate pravdu, velke auto vela zerie, z toho, co ste mi poradili sa mi celkom pozdava Opel.... ktory je lepsi... ten chutny Adamko a ci vacsi ale tiez prtaty corsa? A s ktorym motorom?


Rozpocet pocitam tak cca 10 - 13000 maximum... idem ho kupovat az za cca rok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nechcem ti tlačiť kaleraby do hlavy, ale pozri si cennik a vybavu i20 comfort. Velkosťou je to slušne menšie auto, ale nie liliputan. Ma vybavu, ktora by ti vyhovovala, napr. parkovacie senzory, rozjazd do kopca, manualnu klimu, tempomat, el okna, centralne,vyhrievane spatne, nastavitelne všetko možné EPS,ESP, ABS...a....hyundai sa nekradne. Jazdim na tejto značke od roku pana 98, mam už tretieho, a absolutne bez problemov. Cena je 11400€, čo za tu vybavu je velmi, velmi slušné.

Urob si tabulku v exceli, daj tam nakupnu cenu, a do riadkov si daj vybavu.

Porovnaj rôzne značky , a ak nebudeš vedieť, či je nejaká vybava užitočna, napíš sem, odpovieme ti.

Znami napr. kupovali ochtavku...za zadny stierač museli doplacať....

Nepodceňuj napr. nastavitelne sedadlo vodiča, v aute sa musiš citiť prijemne, lebo ťa začnu bolieť napr.stehná, ak budu v lufte, alebo klima, lebo ťa ako Adinka je..e, :)

Alebo...vykurovane vonkajšie späťaky oceniš, keď padá mrznuci dažď a nevieš sa preradiť do druheho pruhu...teda vieš, ale chceš prežiť....atď

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ahojte, no asi mate pravdu, velke auto vela zerie, z toho, co ste mi poradili sa mi celkom pozdava Opel.... ktory je lepsi... ten chutny Adamko a ci vacsi ale tiez prtaty corsa? A s ktorym motorom?

 

Rozpocet pocitam tak cca 10 - 13000 maximum... idem ho kupovat az za cca rok

Rozhodne radsej Corsu. Adam je na to aky je maly dost predrazeny. Je to totiz viacmenej stylovka, tak je tam ta cena trochu nadsadena. Corsa nie je ovela drahsia, ale je vacsia a praktickejsia. Stale je to vsak kompaktne male auto.

 

Rok je kopa casu, dovtedy sa vela zmeni. Zmenia sa ceny, pridu nove modely atd. To sa tu budeme bavit aj o inych autach ako dnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne sa zdaju velkostou rovnake, musim si ich kuknut v reale, ale Adamka som este jazdit nevidela (asi som suepaaaa)...

ten system start/stop, co vidim pri  motoroch to napisane, na co je to dobre? a je to vobec dobre?


a este neviem - naco je tempomat?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Start/Stop system automaticky vypina motor, ked zastavis s autom povedzme na semaforoch. Ked zmacknes spojku a zaradis rychlost tak sa automaticky nastartuje. Teoreticky je to na znizenie spotreby a emisii pri jazde v meste, v reale je to celkom slusne itko, ktore zbytocne zatazuje motor.

 

Tempomat drzi zadanu rychlost, takze nemusis drzat nohu na plyne (ovlada sa to packou na volante). Je to super vec pri dlhsich cestach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Start\stop je vypinatelny, aspom čo som sa viezol v niektorych autach.

V meste to považujem za nie moc bezpečné, ak ide auto z vedlajšej križom cez hlavnú, ktora je preplnena, tak pri vyštartovaní stracaš čas.

Ak bude jazdiť 30 km do prace mimo mesta, moc si ho neužije...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobnu otazku som riesil v decembri minuleho roka, ked mi umrelo moje milovane kombi. Bol som rozhodnuty, ze uz chcem benzin, jednoduchsi motor bez dalsich zbytocnosti ako pri diesli, ktore sa mozu pokazit.

 

Nakoniec som mal stastie a za 5500 som kupil 5 rocne Suzuki SX4 po prvom majitelovi s kompletnou servisnou historiou s nabehanymi 48000. :)

 

Nemozem byt spokojnejsi (aj ked kombi je kombi :D )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chcela som sadu drive, ze ta mi staci, ale chcela som aj vyhrievanie spatnych zrkadiel a to je v tej sade cosmos, ked som to skladala, tak mi tam pri sade drive potom nesli prilozit to vyhrievanie spatnych zrkadiel, ze to je len k sade cosmo, tak som si tam ruchla tu....

ale to som len orientacne dala, to sa da vyskladat aj individualne, vsak?...a sada drive sa mi celkom pozdava a k tomu len zvlast potom vyhrievanie spatnych zrkadiel este....

tu su tie sady, aby ste vedeli o com tocim...

 

suzuki sx sa mi tiez paci, ale nie je na LPG fnuk a ja chcem z vyroby na LPG, aby mi to aj fungovalo

Corsa_SK.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to je to vyhrievanie spatnych zrkadiel take dolezite? Ved to raz pretries handrou a je to. Otazka par sekund. Nie je to celne sklo ze to zoskrabavas pol hodiny. Za jazdy a cez den ti to mrznut nebude. A ani zahmlievat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja myslim, že je. Keď idem rano do prace na jeseň, nestači utrieť, za 30 sekund vidim prd...(ranne hmly) a jazda ak sneži, tiež nie je bohviečo, nehovorim o mrznucom daždi. Zaklad je vidieť....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vidiet je zaklad, to je jasne, ale zrkadlo sa tak velmi nezahmlieva. Nie je to celne ci bocne sklo ze je tam nejaky zasadny rozdiel v teplote spredu a zozadu. Preto to nema dovod kondenzovat. A ked snezi tak ti to tiez velmi casto na zrkadlo nepada. Ja nemam vyhrievane a nikdy som s tym problem nemal.

Ide tu o to ze kvoli tej jednej polozke musi ist do vyssej vybavy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov