Skočiť na obsah

Všetko o daniach


weirdo

Odporúčané príspevky

Vyzna sa tu niekto v slovenskych danovych zakonoch?

 

Minuly rok som pracoval v CR 7 mesiacov. V CR mi vdaka roznym odpocitatelnym polozkam (napr na studenta a pod) vratili pomerne velku cast dani. Odovzdal som priznanie aj na SVK a teraz ma spravca dane vola, aby som si opravil DP. Ja som ho vsak podla mna vypocital viacmenej dobre.

 

Jadro problemu (vsetky sumy budem udavat preratane do SKK):

Moje hrube prijmy za 7 mesiacov predstavovali +- 200000 Sk. V CR sa vsak rata dan z tzv. superhrubej mzdy, co je hruba mzda + odvody (v prepocte cca 270000Sk). Z nich som odviedol nejaku zalohu dane, z ktorej mi vysoku cast vratili, takze realne odo mna Cesky stat dostal (a nechal si) 6000Sk. Pri DP na SVK mi vyslo, ze podla slovenskych zakonov by som mal po uplatneni odpocitatelnej polozky vo vyske 19,2x zivotneho minima (asi 98000Sk) zaplatit dan 14500Sk - cize po odpocitani ceskej dane 8500Sk. ked som sa vsak dopracoval v DP ku kolonke Danova povinnost (r. 54), nasiel som tam poznamku pod ciarou v zneni "Ak danovnik neuplatnuje narok na danovy bonus a zaroven jeho celkove zdanitelne prijmy nepresahuju 50% sumy podla paragrafu 11 ods. 2 pism. a) zakona, v kolonke sa uvadza nula". Prislusny odsek v zakone znie "sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,".

 

Otazka c.1:

V zakone su 2 sumy - 100nasobok zivotneho minima (+-500000Sk) a 19,2 nasobok zivotneho minima (+-98000Sk). Moje prijmy su nizsie ako 50% prvej sumy (250000Sk), ale vyssie ako 50% druhej sumy (+-50000Sk). Ktoru sumu mam teda brat ako spravnu? Mne osobne sa zda logicke, ze je to 50% z 100nasobku zivotneho minima. Keby som mal totiz prijmy nizsie ako 50% 19,2nasobku ziv. minima, bolo by to tych 50000Sk, z ktorych sa dan tak ci tak neplati, lebo si na ne uplatnim zlavu na dani tych 98000Sk a tym padom by bol cely ten odsek v zakone zbytocny.

 

Otazka c.2:

Ako sa rata na SVK danovy zaklad z prijmov v zahranici? Ide mi hlavne o to, ci to bude z hrubej mzdy - 200000Sk, alebo superhrubej - 270000Sk. To druhe mi nepride ako spravne vzhladom na to, ze su tam zaratane aj odvody. Zialbohu, na vypise z ceskeho DU je ako celkovy prijem uvedena superhruba mzda, a ak si slovensky DP zmysli, ze to boli moje prijmy, tak otazka c.1 nema zmysel, pretoze prekrocim 50% 100nasobku ziv. minima a tym padom nemozem ako danovu povinnost uviest nulu.

 

viem, je to dlhe, ale ak mi niekto relevantne poradi, ma u mna pivo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otazka c.1:

V zakone su 2 sumy - 100nasobok zivotneho minima (+-500000Sk) a 19,2 nasobok zivotneho minima (+-98000Sk). Moje prijmy su nizsie ako 50% prvej sumy (250000Sk), ale vyssie ako 50% druhej sumy (+-50000Sk). Ktoru sumu mam teda brat ako spravnu? Mne osobne sa zda logicke, ze je to 50% z 100nasobku zivotneho minima. Keby som mal totiz prijmy nizsie ako 50% 19,2nasobku ziv. minima, bolo by to tych 50000Sk, z ktorych sa dan tak ci tak neplati, lebo si na ne uplatnim zlavu na dani tych 98000Sk a tym padom by bol cely ten odsek v zakone zbytocny.

 

Ide o 50 % z 19.2 násobku životného minima. Je potrebné vychádzať z toho že § 11 hovorí o nezdaniteľných častiach základu dane, odsek 2 hovorí o sume ktorá je odpočítateľná na daňovníka. Suma 100 násobku životného minima je uvedená iba ako suma ktorou sa určuje či má daňovník nárok na odpočet podľa ods. a) alebo b )

 

Otazka c.2:

Ako sa rata na SVK danovy zaklad z prijmov v zahranici? Ide mi hlavne o to, ci to bude z hrubej mzdy - 200000Sk, alebo superhrubej - 270000Sk. To druhe mi nepride ako spravne vzhladom na to, ze su tam zaratane aj odvody. Zialbohu, na vypise z ceskeho DU je ako celkovy prijem uvedena superhruba mzda, a ak si slovensky DP zmysli, ze to boli moje prijmy, tak otazka c.1 nema zmysel, pretoze prekrocim 50% 100nasobku ziv. minima a tym padom nemozem ako danovu povinnost uviest nulu.

podľa § 7, ods. 8:

(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Teda mal by si mať nárok nie len na výpočet dane z hrubej mzdy (200 000 Sk) ale aj o zníženie tohto základu o sumu poistného ktoré sa zráža zamestnancovi.(r.32 a 33 DP)
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cactales, vies mi to nejako realne vysvetlit?

 

Ak by slo o 50% z 19.2x zivotneho minima, realne by sa suma hybala na 50000Sk. Na tuto sumu sa vztahuje nas paragraf 11, ods. 2 pism. a) - je pod 100x zivotneho minima, teda sa na nu uplatnuje odpocitatelna suma vo vyske 19.2x ziv. minima - tym padom je danova povinnost nula. Naco by teda bola v DP pod ciarou ta poznamka, ktora by toto osetrovala este raz? Nedava mi to ziadny zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kurnik je po zapase so zilinou a neviem po prvom precitani o com pisete, ale cactales je uctovnik, alebo zrejme danove zakony pozna po citani jeho prispevkov z minulosti tak idem pre zakon.

 

No len skratka, na slovesku(slovenske DP) si odratas od hrubej mzdy a cesku superhrubu mozes vykaslat aj tie odvody zamestnanca, co spominal aj cactales. Co ti napisal danovy urad? ci nevies kde je problem v tvojom danovom prizani.

 

Nechapem co splietas nejakych 50%(aky je to odsek?). ja uz danove zakony velmi nesledujem uz ma to nebavi ale toto ma zaujalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas problem z nezdanitelno castou, par.11? V minulosti to bol jednoduchy paragraf, skomplikoval ho fico a jeho milionarska dan. podla mna ak som si precital tvoj prvy prispevok mas to dobre.

teba zaujima toto

9) Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus a suma na r. 54 nepresiahne 500 Sk alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus a jeho

celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, na r. 54 sa uvádza nula

 

Zatial neviem co to znamena,ale ty mas na riadku 54 - 6500 sk, co si zaplati slovenskemu danovemu uradu. A uz som prisiel na to keby si mal dan nizsiu ako 500 Sk, napisal by si 0 a neplatil by si dan, takze to mas dobre.Teda problem bude niekde inde, resp. problem maju na danovom urade. triezvejsie som sa nad tym zamyslel, mas to vlastne napisane ak by si mal prijmy mensie ok polovica nezdanitelnej casti 98000/2 tak napises nulu a neplatis dan.

 

 

...

 

Dakujem a bod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cactales, vies mi to nejako realne vysvetlit?

Pokúsim sa:

 

§ 32

Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak...

Samozrejme, ďalej sa špecifikuje, na ktoré situácie sa táto podmienka povinnosti podať daňové priznanie nevzťahuje. Daňové priznanie však môže dobrovoľne podať aj daňovník, ktorý túto povinnosť nemá (§ 32, ods. 5) a podľa Zákona o správe daní a poplatkov ho vždy tiež musí podať ten, koho na to vyzve správca dane. Okrem toho nárok na odpočítateľnú časť na daňovníka neplatí za rovnakých podmienok napríklad pre starobných dôchodcov, teda v ich prípade by sa toto neprekrývalo (§ 11 ods. 7). Ďalej, mne by pripadali skôr zbytočné odpočítateľné položky ak by si daňovník s príjmom cca do 250 000 Sk mohol automaticky písať nulovú daňovú povinnosť.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja mam na riadku 54 sumu 14500 - 6000 (ktore som odviedol DU v CR) = 8500Sk. V DP je ale k tomuto riadku index 9 - poznamka pod ciarou. O tu mi slo. Je to napisane hore a prave tam je spomenutych danych 50% z urcitej sumy, o ktorych podla teba kecam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďalej, mne by pripadali skôr zbytočné odpočítateľné položky ak by si daňovník s príjmom cca do 250 000 Sk mohol automaticky písať nulovú daňovú povinnosť.

 

Tomu to zase nerozumiem, odkial berete sumu 250 000(co ma prvotne zaujalo a co je blbost)? Zrejme vychadzas len z prveho prispevku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak je to tak ako vravi Cactales, tak mi zajtra bude vymerana dan vo vyske 285EUR, ktoru budem vdaka chujskej danovej rezidencii povinny zaplatit tomuto statu .. bye bye leto.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme u nas musis zaplatit dan co ti vysla na riadku 54(v tvojom pripade to nemoze byt 0). Na potvrdeni o prijme z CR mas uvedenu superhrubu mzdu a odvody zamestnavatela. Myslim tam nebudes mat odvody co boli zrazene tebe ako zamestnancovi. Vacsinou to na potvrdeniach nemali.

 

Ja vyplnam DP na internete.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kXAhb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1Uw!!?nID=6_0_T445&cID=6_0_T445''

 

Malo by ti to vypocitat riadok 54 spravne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dostal som zaplatit 280.29

 

poctivost sa skratka nevyplaca .. mal som ich oj***t a nepriznat vratenu dan .. a mal by som svaty pokoj

 

Poctivost v com? Neviem v com bol problem, ale si mal zaplatit to co si mal spravne vypocitat na r. 54. Danove priznanie sa vyplna aby si mal pokoj(splnenu svoju povinnost, ako kazdy iny obcan SR) a zaplatil dane tomu to statu.

 

A nie je to ani o rezidencii, keby si makal v Rakusku(ci v Anglicku) by si nemal problem. Je to o vzajomnych zmluvach medzi statmi.

 

A ze si podal danove prizanie ti usetrelo 1000 Sk. Nemam nejak silne presvedenie o profesionalite na nasich DU, ale staty si vamienaju informacie medzi sebou a v podobnych pripadoch ako si ty je to jednoducho odhalitelne aj to odhaluju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Hladám odpoveď ,zatial márne...takže ak mi to vie niekto objasniť, budem potešený...

Na tlačive daňového priznania za rok 2010 je paragraf 7=kapitálové výnosy.

Minulý rok som podával priznanie z príjmov .

a)zo zamestnania

B) z prenájmu nehnutelností

 

Mal som peniaze vo forme pravidelných platieb na životnú poistku, ktorú som vypovedal. Peniaze mi vrátia na účet s tým, že mnou vložené peniaze sú cca o 1/4 vyššie, ako budú peniace ,ktoré prídu na účet. Nakoľko s jedná o investovanie už zdanených peňazí, predpokladám, keďže nebol žiadny zisk, ale strata, nebudem platiť z týchto peňazí dane, aj keď nie som si celkom istý.

To, čo ma ale zaujíme je fakt, že ak by bol zisk, tak ho musím zdaniť, takže by mal platiť aj opak, a v daňovom by som mal uviesť mínusovú položku, ktorú si odrátam zo základu dane...ale takto to asi nefunguje....

.....takže ako?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

ludia vyzna sa niekto v tych aktualnych danovych veciach? tlaciva, vyhlasenia, ziadosti a spol? mam niekolko otazok s ktorymi si neviem rady:

 

V roku 2012 som bol do 31.8.2012 zamestnany na HPP u zamestnavetale A, od 1.9.2012 do konca roka (a doteraz) na HPP u zamestnavatela B. Popri tom som bol cely rok zamestnany na dohodu u zamestnavatela C.

 

Od oboch zamestnavatelov mi prislo Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti...

 

1, vrati sa mi to co je v kolonke 05 od zamestnavatela A a C?

 

2, vo vyhlaseni vsetko riadne vyplnim. V odstavci III. v tabulke vyplnam co? zmenu zamestnavatela 1.9.2012? pod to napisem na zdanovacie obdobie 2013?

 

3, vo vyhlaseni v odstavci IV. "zmena zamestnavatela, u ktoreho si uplatnujem narok na nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a na danovy bonus nastala ku dnu: aky datum? 31.8.2012 alebo 1.9.2012?

 

4, vo vyhlaseni v odstavci IV. "nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a danovy bonus u zamestnavatela, u ktoreho som podpisal toto vyhlasenie, uplatnujem poslednykrat pri zdaneni mzdy za mesiac a rok : aky??

 

5, ked vyplnim tuto ziadost, znamena to automaticky, ze ziadam o vratenie "uhrnu preddavkov na dan"?

 

6, v ziadosti v odseku II: bod a) poberal zdanitelne prijmy len zo zavislej cinnosti uvedene v paragrafe 5 zakona celkom od kolkych? 2? inych zamestnavatelov, ktori su platitelmi dane...

 

7, Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti... predkladam sucasnemu zamestnavatelovi original alebo staci kopia?

 

 

aky by mi niekto pomohol zodpovedat moje otazky, bol by som Vam nesmierne vdacny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vyplyva mi z toho, co si napisal, ze ti ma sucasny zamestnavatel urobit rocne zuctovanie dane

v tom pripade by si podla mna nemal robit nic ine, ako mu dorucit originaly potvrdeni od predchadzajucich 2 zamestnavatelov (otazka 7)

vzhladom na to, ze sa mi nedaju otvorit docx subory, netusim, aku ziadost a vyhlasenie mas presne na mysli

 

nechces si robit sam DP ? -> typ A

to je jednoduche ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no bude to za mna robit zamestnavatel

mne ide len o to ci dostanem tie peniaze, ktore su uvedene v poli "05 Uhrn preddavkov na dan"

 

za rok 2011 som mal dokopy RZD od troch zamestnavatelov a u kazdeho som v tomto poli mal nejaku ciastku. V 2012 som sucet tychto ciastok dostal spät v maji.

 

rozdiel je v tom, ze v 2011 som bol do 6.6. vedeny ako student.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak si mal v kolonke 6 kumulovane 3600 a vzdy si platil dan v kolonke 05 nevratia ti nic.

 

Teda ak si vkazdom mesiaci presiahol zaklad dane 300 aj bola "vyuzita" nezdanitelna cast zakladu dane znamena ze si mal vyssi prijem - nevratia ti nic.

 

Ten rozdiel je v tom ze v roku 2011 si nemal vyuzitu NCZD 5 mesiacov kym si nemal prijem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov