Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Na spectre o 9:00 vysielaju dokumet o pohyboch lit. dosiek, vrasneni, erozii ci aj zivote ladovcov. Tak o tych ladovcoch. Oni rastu a miznu co nieje prkvapive. Bolo o tom znamom z juznej ameriky, pred sto rokmi bol po konciare hor a teraz je poslednych 200 metrov. Potom o dalsom v severnej amerike, je na rozhrani rozvodia medzi tromi oceanmi, co bolo ale pre mna prekvapive, ze vraj pre 4000 rokmi(2000 pred kristom) tam nebol. Ale vedia ze o 5000 rokov tam bude zas ladovec. potom zaujimava poznamka ze v oblasti velkych kanadskych jazier bolo niekedy horstvo vacsie ako himalaje do 10000m. Ako sa stratilo? Alebo skuste uhadnut o kolko sa posunu niagarske vodopady za rok? Alebo skuste uhadnut hrubku ladocov ktore byvaju v severnej amerike? Alebo kolko je tych lit. dosiek a ako rychlo sa pohybuju?

 

Pre mna to boli velmi prekvapive informacie. Neviem ako sa hori stratia, zrejme iba eroziou. To mnou spominane tak skoncilo. viete si predstavit ze himalaje za nejaky caj zeroduju a moze tam byt uplna rovina? Niagarske vodopady sa vraj posunu rocne o 12 mestrov. Hrubka ladovcov dosahuje km, aj 3 km, to ak viem nemaju ladovce ani v antarktide.

Pohyb dosiek, vieme ze je to niekolko cm rocne, sa mi zda ze v etiopii kde sa stretavaju 3 lit. dosky je to pol metra, ale ine som chcel, tie lit. dosky sa uz niekolko krat otocili okolo zeme. Nieje to tak ako je v zemepise ze sa pangea len trochu natrhla. Je ich okolo 20.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Himalaje (zatial) nemiznu ale zvacsuju sa lebo indicka doska tlači na euroazijsku.

Ale hory nemusia len erodovať krivaň bol kedysi vyšsi ako gerlach a nasledkom zemetrasenia sa zosypal

To stim slnkom je pravdepodobne neviem sice ci v 2013 ale ak sa to stane nestihneme reagovat lebo sa o tom dozvieme len par minut predtym a neexistuje system ktory by odpojil generatory

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

dnes mi prišiel od kamarátky náramok z hematitu ... krásny je a ťažký

a vlastne teraz mi došlo, že jeden z tých kameňov tam hore na fotke z domácej zbierky je krásny kus hematitu ... dokonale sa hanbím, ale uniklo mi to :cem:

 

a tu je náramok Obrázok

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...
  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 rokom...

Terminológia -

kamene sú dostupné najčastejšie ako:

tromlované - okrúhle pravidelné alebo nepravidelné, placky, prívesky, náramky,náhrdelníky

opracované špice : v dolnej časti zarovnané, po stranách a na špice dobrusované inak aj obelisky

neopracované špice: očistené od horniny prúdom vody

dvojstranné tzv. lemúrske špice očistené od horniny a jemne dobrúsené

drúzy: skupiny kryštálov alebo zhluky, očistené od horniny, občas zabrúsené

geódy alebo jaskynky: rozrezané priečne, očistené, dobrúsené, väčšinou upravený povrch

Plátky- tenký prierez z geódy

neopracované kúsky- s ostrými hranami, očistené, je to väčšinou odpad pri opracovaní veľkých kusov kryštálov

 

admini, špica je nejaké zakázané slovo či? ;)

 

Š P I C A - Š P I C E myslím...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

achátový plátok z Madagaskaru. Najkrajšie vyzerajú presvietené svetlom.

 

a pod ním jedna z najkrajších krištáľových drúz, aká sa ku mne dostala : z juhovýchodného Tibetu. Tenučké špice sú dokonale vykryštalizované.

 

poprosím upraviť slovko š-p i c a vďaka :)

post-3001-0-08950100-1349676402.jpg

post-3001-0-53667400-1349676959.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krásne. kamene sú proste krásne.

 

pripomenulo mi to, že achátové plátky / prifarbované / zelené mám už takmer desať rokov doma ako zvonkohru ... majú nádherný jemne zvonivý zvuk.

nie sú to najlepšie fotky, ani slnko nesvietilo ... odfotené len tak narýchlo ...

 

post-3-0-91812500-1349697262.jpg ..... post-3-0-38207200-1349697274.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

funebrak- :flowers:

 

pre mňa stále záhadný kameň je celestín. mala som pri ňom víziu archanjela Uriela, ktorý odchádza z planéty a posledný raz sa dotkol krídlom Zeme- a tam vznikol celestín:)

post-3001-0-31621000-1351163827.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krásne kamene sú krásne kamene... mám doma takú malú zbierku malých kamienkov, zlomkov, ktoré plánujem zošperkovať... ale mám ich toľko, že by aj menšej fabričke stačili :-) naposledy pribudla šnúra krásneho modreho lapisu lazuli

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

juj, že jaká fajne téma...šutríky sú super.

Kedysi som tiež zbierala šutre, mala som ich dve krabice, a aj s kamoškou, ktorá tiež mala za dve krabice šutrov, sme šli do múzea, aby nám ich pomohli určiť, presnejšie, my sme si ich pourčovali, len sme chceli, aby nám to odborník skontroloval. Odborník bol fešák že sme skôr na neho čumeli než na tie šutre, a nielenže nám ochiotne pomohol - ale nám každej ešte zodva kamene prihodil do zbierky, mne dal malachit a kamoške antimonit, a tie druhé si nepamätám, aké to boli, ale boli sme blahom bez seba, aj z toho fešáka, aj z tých šutrov...

Našla som ako decko krásny ametyst, v Maríkovej dakde tam pri potoku, ale ten mi skonfiškoval môj strýko, ktorý učil chémiu, že pre nejakého kolegu, ktorý učil geológiu. Neskôr, keď som sama začala šutre zbierať, som ľutovala, že som mu ho dala, bol by sa mi hodil do tej zbierky.

A aby toho nebolo málo, ešte aj na maturite ( maturovala som z biológie) som si vytiahla nejaké vyvrelé horniny...sadlo mi to vtedy jak ri.ť na šerbeľ. :bingo:

 

teraz mám vo vitrínke ametyst.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

nedávno som sa hrabala v kdejakých stránkach o kameňoch ... podstatné je, že som identifikovala jeden z mnohých kameňov, ktoré doma zdobia svoju špeciálnu poličku ... je odfotený v príspevku č. 17, ale teraz už viem, čo to je :

 

epidot

post-3-0-07564300-1352461305.jpg

Epidot má zrnitou strukturu a netradiční barvu, kde na zeleném khaki podkladu jsou okrová až hnědavá zrnka.

Epidot má uzemňující energii, která nás oprošťuje od potřeby a lpění na maličkostech či detailech, ale učí nás trpělivému a klidnému jednání a vystupování. Pomáhá nám najít sebe sama a zbavit se tak přehnaných citů, které za nás někdy mluví více, než sami chceme. Trpělivostí a zklidněním se teprve začneme poznávat do hloubky a sami si začneme uvědomovat, co je pro nás opravdu důležité. v Tělesné rovině epidot pozitivně působí na čakru solaru plexu, která se nachází v oblasti břicha, kde působí proti přetěžování žlučníku při trávení příliš mastných jídel, ale i pomáhá při žlučníkových kolikách zklidňovat křeče. Epidot celkově pomáhá ke správnému trávení i v játrech.

Znamení horoskopu: Váhy, Býk

http://www.e-kameny....t-(unakit)-154/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov