Skočiť na obsah

Hospodárska politika Ficovej vlády


slimak

Odporúčané príspevky

V poslednom case sa tu venujem nasmu rozpoctu. Lebo nechapem ako moze ministerstvo k tejto otazke pristupovat tak amatersky teda blbo. Problem nevztahujem len na osobu ministra, ved on ho netvori, ma tam ludi aby mu to vypocitali, on sa tomu nemusi ani rozumiet, teoreticky ci prakticky. Otazky okolo rozpoctu su podla mna gro prace tohto ministerstva. Nechapem ako mozu predpokladat, ze vyber DPH v druhom polroku bude o 16% vyssi ako v tom istom obdobi minuleho roka. Ked doterajsi vyber bol na urovni 71%(I.polrok 2008/2009).

 

http://purdes.blog.sme.sk/c/199131/Defenestrovat-Pociatka.html

 

Bloger by ministra vyhodil von oknom. Jeho prvy graf je velmi zaujimavy, je to pomer schodku ku prijmom,resp. jeho vyvoj pocas roka. Myslim ked si bude robit graf na konci roka y os bude musiet predlzit.

"Normalne" sa schodok vyjadruje ako schodok ku HDP a to predpovedaju 6%. Pri porovnani S/P vidime o kolko si tento stat zije nadpomery.

V nedelu som videl Fica v TA3 bol celkom usmievavy, zrejme netusi ake bude mat problemy, nielen zdravotne. Moderatora sa spytal , ci vie o niecom co by zvysil ludom co sa ich negativne dotklo(myslel asi reg.ceny, poplatky, ci dane). Moderator pripomenul ze milionarsku dan, ale to je jasne on je socialny demokrat, takze to je v pohode.

 

Priklad(zjednoduseny)

 

HDP 60 mld Eur * 6% = 3,6 mld. Eur schodok ŠR. To aj predpovedaju od 3 do 4mld.(zatial).

Teraz ziednodusim, kto by tu sekeru mal zaplatit, keby sme mali vyrovnany rozpocet. Ak nezvysi sadzbu PO(firmy ktore maju dan.prazdniny sa ani to nedotkne), tak to musia zaplatit ludia - obcania. 3,6 mld / 5 mil obcanov = 720 eur.

Ale vsetci obcania to platit nebudu, moj dvojrocny syn, nema ziadne prijmy ani uspory. Vynecham aj dochodcov, nezamestnanych(scasti sa budu na tom podielat - znizi sa im prijem), zostanu zarobkovocinny, od tych mozem odratat nizkoprijmovych, lebo vpodstate nemaju z coho platit, proste ak potrebuju pr. na zivobytie 400 eur(to som ja donedavna platil len za moj byt a splatky uveru zan), vychadza mi, ze polovicu zarobkovocinnych mozem vylucit.

Pr. z priemernej mzdy uz platis odvody,dan, ale cista mzda je naozaj iba na to najnutnejsie. A median prijmov je urcite nizsie ako je priemerna mzda. Takze polovica, dajme tomu ze to je 1,1 miliona ludi.

 

3,6 mld / 1,1mil = 3 272 eur by mali platit statu navyse, aby tento stat prikryl perinou svoju spotrebu.

100 000 Sk to je dost. Viem, ze Slota si to ani nevsimne ci ma v cistom 800 ci 700 tisic. Za ten schodok by sa dala postavit na Slovensku atomova elektraren, ci dialnica do Kosic. Len mi nemame ani jedno ani druhe, len vyhlad ze narok bude schodok este vacsi.

 

Kto to a kedy zaplati?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Opat otravujem, siel som si domov oddychnut a navecerat sa, prepnem TA3(Tema dna) a Pociatek. Tak slabo pripravenu redaktorku som este nevidel. Ten priklad co som popisal v prechadzajucom prispevku som dal zene(naobed aby si to prepocitala), mala problemy s pocitanim, mld, miliony, ale myslim ze pochopila o co ide. A myslim, ze by sa snazila dostat o ministra tu klucovu odpoved. Kto to zaplati?

 

Tento rok sa dohodli na prekroceni ramca 3% HDP(vraj aby stimulovali, lenze zapadne krajiny mali problem s futrovanim penazi do bank) a preto nasi tak hraju(neskrtia vydavky) na priemer schodkov v EU. Tento rok 6 narok 3%. Ale to nebude jednoduche. Nas danovy system sa nebude menit, nie je cas a nevedia ako. Koho obrat? Minister ma aj tak len problem do juna.

Naco som nahnevany, chlapec sa rozrecnil, ze nas danovy system je dobry len do dobreho pocasia. proste kym ekonomika rastie tak su schopny vyberat viac. ekonomika rastie len kvoli nadmernemu zadlzovaniu(domaca spotreba) a zahranicnym investiciam(vacsie prijmy) u nas. Len teraz nastava v oboch pripadoch radikalny obrat.

Len chcel som vediet ako by si chlapec prestavoval danovy system do zleho pocasia. Chlapec pomimo povedal ze to mozu zobrat(viac zdanit) len vyssie prijmovym skupinam. hazard a alkohol ich nevytrhnu. Neverim ze cigani prijem z hazardu moze to nahradit, proste stroje su nastavene na 70% , ak ho spekulant nastavi nizsie - cigan nieje sporsty. A alkohol, uroda bola minuly rok, prozrite sa kolko mate ovocia na stromoch. Aspon u nas ziadne jablko, ziadna slivka.

 

Aj keby bola tohto roku(ci narok) by sa nepalilo, lebo mam este 17 litrov, kamarat abstinet 38. inak smiesne ale ja som zaplati asi 100 euro a kamarat 200e, takze sme to platili v tom to roku. To len na priklad.

 

No a vratim sa ked chlapec sa rozrecnil, trdlo mu skoci do reci ze kolko? mal jej povedat 200. Ako vtip, nasledne otazka ze preco madari musia skrtit a mi nie. Potom skocila s otazkou o Poliakoch. proste haluz. Trdlo si precitalo par novinovych clankov.

 

Velky problem je v nasich redaktoroch(novinaroch). Su to absolutne trubky. Keby im to myslelo tak sa politikov(svojich sefov) boja.

 

Jedini schopnejsi ludia su v Trende, su tam dobre clanky(aj na blogoch), myslim, ze oni vlastne povytahovali a pisali o teplom vzduchu, nastenkach, socialne podnikoch(tie ma bavia) a podobne.

 

No a vratim sa do reality buduceho roku. Deficit 3%, teda polovica co som pocital v predchadzajucom prispevku. vyber dani z prijmov bude hrozny, ja nevidim dovod na 10% znizenie(co planuju)DPPO to bude minimalne 20%. trzby mesacne v priemysle klesli pr. z 6,5 mld na 4,5 mld. Klesaju marze(minuly rok bola ryza pre obchodnikov), teda klesa DPH. DPH sa nezlepsi, preco? Uvery nebudu, nezamestnanych o 100 tisic viacej(inak pozrite pokles trzieb v priemysle a pokles zamestnanosti - dnes ten udaj zverejnili 16%(80000), co to znamena? produktivita v prdeli). navyse 100 000 ludi na zivotnom minime 60 euro na mesiac.

DPH urcite bude rast. :lol:

 

Takze musia znizit schodok na 3%. ( o 50 000 na osobu by mali vybrat viac). Prijmy lepsie nebudu, vydavky(dneska sa chlapec zastrajal, bude radikal, ale vraj z 80% nevie hybat). hybat by stat vedel, len musi mat pripravenu koncepciu, zakony a cas a oni to zial nemali 4 roky. 20% uradnikov stale v uradoch vraj aj viac. No som zvedavy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Normalne" sa schodok vyjadruje ako schodok ku HDP a to predpovedaju 6%. Pri porovnani S/P vidime o kolko si tento stat zije nadpomery.

V nedelu som videl Fica v TA3 bol celkom usmievavy, zrejme netusi ake bude mat problemy, nielen zdravotne. Moderatora sa spytal , ci vie o niecom co by zvysil ludom co sa ich negativne dotklo(myslel asi reg.ceny, poplatky, ci dane).

Pán premiér tu trochu pozabudol napríklad na ceny za elektrinu, kde sa zaviedlo rozdelenie domácností podľa spotreby elektriny na tzv malé a veľké, pričom kritériom bola spotreba na odberné miesto bez zohľadnenia spotreby na osobu a určujúca bola spotreba za predminulý rok (2007), ktorú už v čase keď sa prijalo toto opatrene bolo nemožné ovplyvniť. Samozrejme, nakoniec sa rozhodlo, že toto solidárne opatrenie bude v platnosti iba počas tohto roka.

 

Priklad(zjednoduseny)

 

HDP 60 mld Eur * 6% = 3,6 mld. Eur schodok ŠR. To aj predpovedaju od 3 do 4mld.(zatial).

Teraz ziednodusim, kto by tu sekeru mal zaplatit, keby sme mali vyrovnany rozpocet. Ak nezvysi sadzbu PO(firmy ktore maju dan.prazdniny sa ani to nedotkne), tak to musia zaplatit ludia - obcania. 3,6 mld / 5 mil obcanov = 720 eur.

Ale vsetci obcania to platit nebudu, moj dvojrocny syn, nema ziadne prijmy ani uspory. Vynecham aj dochodcov, nezamestnanych(scasti sa budu na tom podielat - znizi sa im prijem), zostanu zarobkovocinny, od tych mozem odratat nizkoprijmovych, lebo vpodstate nemaju z coho platit, proste ak potrebuju pr. na zivobytie 400 eur(to som ja donedavna platil len za moj byt a splatky uveru zan), vychadza mi, ze polovicu zarobkovocinnych mozem vylucit.

Pr. z priemernej mzdy uz platis odvody,dan, ale cista mzda je naozaj iba na to najnutnejsie. A median prijmov je urcite nizsie ako je priemerna mzda. Takze polovica, dajme tomu ze to je 1,1 miliona ludi.

Pokiaľ vychádzame iba z dane z príjmov, tak tou skutočne prispieva iba časť zárobkovo činných. Ale napríklad cez spotrebné dane a DPH sa na príjmoch štátneho rozpočtu podieľajú prakticky všetci občania. A štát sa zrejme najskôr pokúsi zvýšiť svoje príjmy práve cez spotrebné dane.
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokiaľ vychádzame iba z dane z príjmov, tak tou skutočne prispieva iba časť zárobkovo činných. Ale napríklad cez spotrebné dane a DPH sa na príjmoch štátneho rozpočtu podieľajú prakticky všetci občania. A štát sa zrejme najskôr pokúsi zvýšiť svoje príjmy práve cez spotrebné dane.

 

Ja som svoj priklad modeloval naschval iba na ludi co maju prijem, resp. co by mohli platit, z ruky som vypocital kto by to mohol byt a kolko by ich to mohlo stat. Proste aby si ludia co to citaju vedeli predstavit co ta sranda stoji.

Aj ked sa ti v roku ked vzrastie schodok nezvysia dane neznamena to ze to niekto nezaplati. A ta hranica, koho by sa tykalo ze bude platit, len ten co ma vyssi prijem je naozaj median a to je 18 000. A priklad je vytrhnuty z reality, pr. kto ma 18001 zaplati 100 000, a kto ma 17 999 zaplati 0 navyse. V skutocnosti to tak nebude. Budu platit vsetci, dochodcovia,nezamestnany, nizkoprijmove skupiny, aj ti z vacsim prijmov. A toho slotu to bude najmenej boliet a nebude to 100 000, mozno ani 70 000. On zo svojho legalneho prijmu strati mozno tolko ako ten co zarobi 40 000(celorocne 480 000). A najhorsie dobadnu(resp. to pocitia) socialne pripady to je hranica co som povodne nezdanil(nebral v uvahu).

 

Spotrebne dane nezaberu, myslim ta ovocinarska uroda co bola minuly rok bola vinimocna. Tohto roku naozaj nemame na strome nic, neviem ako inde. Ale preco mam 20 litrov, lebo svokor co po ine roky palil a dal mi liter, nebol schopny zaplatit dan, ani nepotrebuje 80-100 litrov palenky. Aj keby uroda bola, by sa tazko palilo, lebo nemal by si ten alkohol kde dat. My(nie sme ojedinely pripad urcite ani v okoli ale podobna situacia bola si myslim v sade, dajte vediet) proste sa na palenie mozme vykaslat na 4 roky. A myslim to neboli male peniaze do SR.

DPH, velmi nemoze dvihat, staci recyklacny poplatok, co zrujnuje predajcov elektrotechniky ci dvihne cenu aj inym tovarom, podobne je to aj z PHM.

 

takze jediny potencial vidim v progresivnej dani z prijmov FO.

 

Pozri aku maju paniku mesta, a tie upravovali rozpocty hned(lebo nemaju najst kde dodatocne zdroje - pozicat si), vypadky z DP FO su oproti prognoze z februara len 10%.

 

http://www.sme.sk/c/4927530/mesta-vycisluju-co-kriza-narobila.html

 

http://www.finance.gov.sk/Documents/IFP_komentar(danove_prognozy)jun2009.pdf

 

A o hazarde mas clanok

http://ekonomika.sme.sk/c/4927374/hazard-ma-priniest-viac-rozpoctom.html

 

ak sa zdanenie prezenie, prevadzkovatel vrati automat(zavre prevadzku), a je po prijmoch, samozrejme ak to uz nebude pre neho rentabilne. Ze je momentalne rast vkladov sa necudujem, dlho to vsak nebude,polroka prejde ako voda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na začiatok to poviem jednou vetou: To čo robí Ficova vládna svorka je katastrofou pre Slovensko a dúfam, že raz jeho vláda bude za toto postavená pred trestný tribunál.

 

Hospodársky sa vraciame na úroveň spred Dzurindu. Keď raz budú chcieť Fica ukameňovať tak im pôjdem podávať kamene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo novelu zákona o hazardných hrách, ktorá špecifikuje túto novú kategóriu hier. "Navrhuje sa, aby tento osobitý druh kartových hier bol prevádzkovaný výlučne na základe licencie, a to v prípade ich prevádzkovania v kasíne na základe individuálnej licencie a v prípade prevádzkovania mimo kasín na základe tzv. všeobecnej licencie," uvádza rezort.

Prevádzkovatelia pokrových kartových hier by tak od budúceho roka mali do štátneho rozpočtu odvádzať pri hrách mimo kasína odvod 200 eur na jeden stôl za mesiac alebo 1 500 eur na jeden stôl za rok.

Očakáva pritom, že táto úprava prinesie v budúcom roku do štátneho rozpočtu o 7,6 mil. eur viac a zvýši aj príjmy obcí o tri milióny eur.

 

http://ekonomika.sme.sk/c/4928020/stat-chce-zdanit-poker.html

 

Klud, uz sa to riesi.

 

Dnes som videl druhu cast vcerajsej temy na TA3. som vedel, ze minister nieje taky debil, ze to nema z vlastnej hlavy.

Poradca ministra, tvrdi to iste ako minister, ze mame najnizsiu mieru prerozdelovania, a ze Jano je stale podfinancovany, a ze treba to zmenit. Inak to nejde. Zahranicnych investorov aj tak nezaujima vyska zdanenia.

 

To je fakt,ich to nemusi zaujimat, lebo dostanu danove prazdniny. vcera jahnatko informoval o novych investoroch a o stimuloch a 70% stimulov tvoria danove ulavy. kde beru takych expertov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak som minule spekuloval, ci investorov zaujima danove zatazenie, tak vacsinu ano, a stacia im stimuly v podobe danovych ulav. To su normalni podnikatelia, co za vlastne ci pozicane peniaze podnikaju, chcu dosiahnut zisk. Len sa on nechcu delit so statom.

 

A potom tu mame investorov.

http://www.etrend.sk/firmy-a-trhy/firmy/dobre-nabalene-lyziarske-stredisko/172802.html

Pre ktorych je dolezitejsi cash, ako nejake neiste bubaky v buducnosti. Tiez si myslim, ze ich nemusi zaujimat nejake danove zatazenie.

 

Danove zatazenie zaujima, len ludi ci firmy, co ten cash im "laskyplnne daruju".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na trende si niekedy pozriem tento barometer, ak je zaujimava otazka, prejdem si aj vsetky odpovede. Vacsinou su manageri menej ukecani, a malo kedy ma niecim zaujmu. Otazka

 

TREND Barometra na otázku: Súhlasíte s tým, aby sa výpadky v plánovaných príjmoch verejných financií miernili zvyšovaním daní a odvodov?

 

a par odpovedi

(rozhodne áno): ... a výška daní by sa mala stanoviť až po skončení roku, keď bude jasné, koľko chýba v štátnej pokladnici. A tí, ktorí to vymysleli, by mali dostať mimoriadne odmeny vo výške 10 % z daňových príjmov a nové auto. Ihneď.

 

Kabinet premiéra je nesvojprávny. A to en bloc. Ministri raz povedia tak, o pár hodín inak. Minister Počiatek nie je výnimka. V stredu uvažuje, počíta a nevylučuje. Vo štvrtok, poučený, si to so slovami, že nie je až tak zle, rozmyslí. Stabilné podnikateľské prostredie si skutočne predstavujem inak. V každom prípade, zvyšovanie daní a odvodov je cesta do pekla.

 

 

(rozhodne nie): Keď príjmy plánujem reálne, potom nebudem akože prekvapený ich výpadkom. Keď potom aj tak hrozia nepredvídateľné výpadky príjmov, upravím stranu výdavkov. A ak ani to nestačí, nežijem na úkor budúcich generácií, ale odídem a odovzdám to niekomu, kto tomu rozumie.

 

:lol:

 

http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/vyssie-dane/173398.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Nikde som pisal uz o rozpocte. Je to bordel uz v tom to roku. A hodnotil som len prijmovu stranku, kde trosku aspon mozem vidiet, mat nazor. Tak pre tento rok to bude asi prijmy 10 mld. a vydavky 14 mld. A narok Ja tvrdim prijmy 10 mld. a vydavky(planovane a zrejme aj splnene) 16 mld. Za tri roky vyberu 30 mld. , ktore minu za dva roky.

 

Ciastkovo, najhorsie vyslo ministerstvo obrany. rok 2009 minu cez miliardu v r. 2010 len 800 milionov. Neviem ze by v roku 2009 nieco obstaravali. len im to hrdzavie. Este ze nieje vojna. Prkl. z praxe, plat slobodnika vraj nejde pod 25000 v Sk/mesacne v cistom, catara 35 000 Sk/mesacne. Lekari a hlavne ucitelia mozu .... si za to sami.

Inak hodnost pre dievcata a mladsich: vojak, slobodnik, desiatnik, catar, dalsie tri podvostst. hodnosti, potom podporucik(uz asi nieje) porucik,nadporucik, kapitan , major, podplukovnik, plukovnik, a este tri hodnosti generalov.

Ucitel nastup v cistom 12 000? lekar na pohotovosti 20 Sk na hodinu?

Zelenym chlapcom zobrali petinu z rozpoctu armady. Na com? Ci to uz nebudu musiet zhanat PN na zimu, ked mali ist na Lest? Lebo uz nebude za co? A naco su?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fico mal tlacovku k rozpoctu. Zaujimave, ze k rozpoctu pre rok 2010 nepovedal jediny ciselny udaj(nepamatal si, resp. nemali vypocitany udaj ako bude zadlzenost r. 2010, analytik v diskusii po skonceni tlacovky hned povedal ze to bude cez 40% HDP)), ale osviezil mi pamat dzurindovskeho hospodarenia. Spomenul ze Dzurindove vlady nas zadlzili 236 mild. Sk. Vcera Tvaroska tvrdil ze deficit - zadlzenie za roky 2009 a 2010 bude spolu 266 mild. Sk(optimisticky pohlad), ze vraj je to velke - obrovske cislo. Ake je to velke cislo? Dajme tomu stredne velky dom ked stoji 2,66 miliona Sk. tak za tie peniaze by sa dalo postavit 100 000 domov, alebo mensich aut za 266 000 Sk by sme si mohli kupit 1 000 000. Kazdy 5.clovek(resp kazda rodina) by mohla mat nove aut. Lenze nemame ani nove domy ani nove auta, ale mame kazda rodina, za posledne dva roky dlh v hodnote toho auta, resp. aj naklady spojene s tym dlhom(uroky), ked aj leasujete auto, tak preplatite o nieco hodnotu auta.

 

Dlh vzrastol za ficovej vlady z 3 000 euro na 5 000 na osobu.

 

Druha vec, nechapem o akej konsolidacii sa tu fico ohana? Resp. nechapem, preco aj ekonomovia pletu dokopy nieco co sa neda porovnavat, co nema zmysel? Pletu dokopy prijmy(ciastkove) z vydavkami a pod.

Rozpocet pre rok 2009 deficit je na urovni 33 mld.Sk. Rozpocet 2010 113 mld. Sk Je tu nejaka konsolidacia?

Teraz porovnavaju prikl. julovy odhad schodku pre rok 2009 6,29% HDP s planom(rozpocet je plan) pre rok 2010 5,5% HDP.

ALe to nie je uz ten spresneny odhad deficitu pre rok 2010 robeny v july 2010. To bude uplne ine cislo. Percentualnu odchylku ocakavam na urovni tohtorocnej nepresnosti. Teda 3%.

 

Este nieco fico splietal ako on setri, lebo v roku 2006 dzurinda naplanoval(urobil rozpocet) na urovni 4,2 a on po nastupe(prisiel do vlady v lete 2006) a skutocny deficit bol na urovni 3,6%. Rozpocet si mozte spravit hocijaky,optimisticky, "sfetovany"(posledne dve r. 2009 a 2010)alebo menej odvazny - realisticky ci pesimisticky.

nechcem sa zastavat dzurindu, ale oni robili skor tie posledne dve menovane. Pri ktorych realita vyjde lepsie ako plan. je to hlavne vtedy ked ekonomika rastie rychlejsie ako bol predpoklad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 6 mesiacmi...

Naplanovali si vybrat 1,78 mild.(PO) podla mojho odhadu ak sa dostanu cez 1,3 su dobri.

 

 

Toto som pisal 3.5.2010(sledoval som vyber dane ku koncu aprila), o nejaky cas neskor som odhadol vyber dani z PO na 1 miliardu(napisal som to v opitom stave na sme). Dnes som na tom podobne a 99% som si isty ze vyber tejto dane bude maximalne 1 miliarda. Minuly rok sa vybralo necelych 2,2. O tomto case minuly rok bol 1,1 miliardy dnes 400 milionov. Viac menej som si isty ze este nemaju vyplatene minulorocne preplatky. Dnes su horsie na tom o 700 milionov, a minimalne o 300 milionov budu mat nizsie preddavky.

 

Len na tej to dani maju vypadok 12,5% z celkovych dani. Vyvoj dani z prijmu FO bude isto negativna aj ked nie 50% mozno 80%. Statna pokladnica je prazdna.K dnesnemu dnu maju schodok 2,5 miliardy. Myslim si ze este nemaju vyplatene preplatky PO.

 

Po volbach sa bude aj skrtat, aj zvysia DPH. Orbanovci este znehodnotia svoju menu a na jesen mozem opat nakupovat v Ozde. naozaj sa to oplati a opat bude nenormalny vypadok v DPH.

 

8% schodok je istych a to neposudzujem vydavkovu stranku, neviem o nej nic ani prijmovu transfery z eurofondov ci inych nespomenutych daniach.

---------------

 

Dovetok. Naco mame Ministerstvo financii?, ktore nieje schopne odhadnut svoje prijmy a ktomu prisposobit svoje vydavky. Ja s ekonomickou ucnovkou(EUBA - FPM) mam iste presnejsie cisla.

V minulorocnej prognoze(februar) DPH sa sekli o 1 miliardu eur. V juni sa uz sekli len o 700 milionov.

http://www.finance.gov.sk/Documents/IFP_komentar(danove_prognozy)jun2009.pdf

---------------

 

http://www.sme.sk/c/5415568/treba-zvysit-dane-pravica-hovori-ze-tak-zle-to-nie-je.html

 

Chlapci klamu. nechapem naco je to dobre. nase hospodarenie(deficit) je velmi podobne ako v cechach. Mozno oni su kvoli svojej korune aby im este viac nepadla nuteni viac skrtat. Takze nieco podobne ak budu pri moci zodpovedni ludia bude minimalne nasledovat po mesiaci Cechov. Ak tu bude fico po dvoch rokoch(mozno skor) nasledujeme Grekov, Spanielov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Prijem z PO za rok 2010 bol nakoniec 1,258 miliardy eur. To len na dokoncenie predchadzajucej story.

 

Mini.financii pripravilo zaujimavu kalkulacku na sledovanie vplyvu verejnych financii na makroudaje(zamestnanost ,HDP, atd.)

 

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8011

 

Su tam zaujimave cisla,ktore som dosial len odhadoval ako mzdova baza, objem vkladov a pod. Mozte si popozerat ako sa menia pri zohladneni novych odhadov.

Som zvedavy na noveho Pociatka, aj ten sucastny je dobry.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

Z daní z príjmov, ziskov a kapitálového majetku získal štát do rozpočtu 768,9 mil. eur, čo predstavovalo 81,6-percentné plnenie očakávanej úrovne príjmov. Z domácich daní na tovary a služby štátny rozpočet získal 2,5 mld. eur a očakávané príjmy sa tak naplnili na 87,2 %.

 

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/stat-ziskal-z-dani-ku-koncu-maja-o-14-percent-menej-ako-planoval-pu3-/sk_ekonomika.asp?c=A120626_121204_sk_ekonomika_p01#ixzz1ytjKEieU

 

Tato tema bude v buducnosti opat zaujimava.

Mna zaujalo, ze tie prve tri dane z prijmu PO,FO a ZD vyrazne vzrastli, kazda jedna, spolu minuly rok za rovnake obdobie boli len 578. Spolu narast 33%. A oni ocakavali ze to bude na hranici 942 milionov eur? ok mozno v minulom roku boli velke preplatky. Ze preco take ocakavania? Dvihala sa nejaka dan?

 

Vynos z DPH klesol o 87 milionov eur.

 

No vravim do buducnosti to bude zaujimava tema a som zvedavy ako sa zhosti Kazigraf svojho rezortu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

neviem celkom dobre, kam tú správu zaradiť ... ale ona sa hodí kamkoľvek ... Smeráci odhlasovali zdanenie vkladov v bankách

 

to je taká zaujímavá správa, nie ? väčšina človiečikov si odkladá po troške, zdania mu úroky, a to, čo si odkladá, aby nemal holú r.ť, aby čosi nasporil, jeho vlastné peniaze zdania ... dostane výplatu, zoberú poisťovne, dane ... uloží trošku, zdania mu úroky ... z tej trošky, ktorú uloží na horšie časy, jeho vlastné peniaze, konečne jeho vlastné, mu zdania zasa ...

to je jedno, že to banky budú odvádzať, zaplatí to klient. banky nie sú blbé.

 

a miliardy sa pohadzujú tu Pente, tu oragnizáciám, tam odškodné, tam zlaté padáky ... tento svet nie je normálny.

Poslanci Smeru schválili zdanenie vkladov v bankách

 

Sedemdesiatdeväť poslancov Smeru zahlasovalo za vládny návrh, ktorým vzniká špeciálny odvod z vkladov obyvateľstva v bankách, opozícia za návrh nehlasovala.

Komerčné banky pôsobiace na Slovensku budú od posledného kvartálu tohto roka platiť odvod, zavedený ešte predchádzajúcou vládou, už z rozšíreného základu. Vyplýva to z novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady.

 

Doteraz finančné subjekty platili 0,4 % len z objemu vkladov firiem. Po novom budú rovnakú sadzbu odvádzať aj z vkladov obyvateľstva. Z tejto zmeny si vláda ešte v tomto roku sľubuje dodatočný príjem 27,5 milióna eur a v budúcom roku takmer 110 miliónov eur.

 

Peniaze získané osobitným odvodom bánk z vkladov obyvateľstva a firiem poputujú do špeciálneho účelového fondu na krytie strát z budúcich finančných kríz. Výška odvodu sa bude postupne s napĺňaním fondu znižovať až do výnosu približne 1 miliardy eur, kedy zanikne.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz21jC4ooxb

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Tak minister financiisi ciastocne spravil domacu ulohu.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8255

Ciastocne,lebo zatial ma deficit na 3,7% a po septembrovej schodzi ked zmenia dan z prijmu musia "vybrat" este 600 milionov aby to papierovo dali na 2,9%.

 

Miroslav Kalousek připustil zvýšení přeshraničního obchodu u zboží v základní dvacetiprocentní sazbě, kam spadají například pohonné hmoty, alkohol nebo cigarety. Kalousek to řekl ve sněmovně při projednávání návrhu na zvýšení sazeb DPH od příštího roku o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

 

Ministr reagoval na výtky, že letošní zvýšení DPH přivodilo pokles spotřeby domácností, a tím i nižší výběr daně. Spotřeba zboží ve snížené sazbě DPH, kam patří zejména potraviny, podle Kalouska zůstala navzdory zvýšení daně zhruba stejná.

 

Spotřeba spadla o 70 miliard korun

 

Domácnosti za první letošní pololetí podle Kalouska snížily svoji spotřebu o asi 70 miliard korun. Týkalo se to však podle něj výlučně zboží zařazeného v základní, dvacetiprocentní sazbě daně.

 

"Zboží se sníženou sazbou, která skočila z deseti na 14 procent, tam zůstává spotřeba zhruba stejná. U zboží se základní sazbou skutečně dochází k poklesu spotřeby, to znamená, nepotvrzuje se ona hypotéza velkého přeshraničního obchodu potravin a dalšího zboží se sníženou sazbou," řekl Kalousek.

 

Pokles výběru DPH v letošním květnu podle něj způsobilo to, že se v tomto měsíci nahromadily vratky daně. Bližší informace chce zveřejnit příští týden na tiskové konferenci, kde mimo jiné představí novou makroekonomickou prognózu.

 

Na dani z přidané hodnoty stát ke konci května vybral meziročně o tři procenta méně. Za pololetí na DPH vybral 92,1 miliardy Kč, což byl meziroční pokles o 2,6 procenta. Státní rozpočet přitom počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Kalousek-brani-nizsi-vyber-DPH-Lide-nenakupuji-jidlo-v-zahranici-238922

 

Minuly rok mali sadzby 10 a 20 a zvysili 14 na 20(aspon tak mi to vychadza z clanku). a mysleli si ze vyberu o 15% na DPH viac,ale za polrok vybrali o 2,6% menej. Vybrali 92 a planovali 108 miliard. Chyba im 16 miliard -co je 640 milionov eur. Trikrat viac(po vydeleny 2, 1,5krat) ako nasemu Kazimirovi(jemu sa stratilo 200 miliard). A pritom zaklad oni maju po prepocte(vydeleny 2) nizsi ako my(SR 4,8miliardy a oni asi 8,85 miiardy eur, pri vydeleni dvomi je to menej).

 

A co urobia? zvysia dane. OK

 

Rovnako prekvapeny bude na rok aj nas Kazimir.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://spravy.pravda.sk/stat-po-styroch-rokoch-prestane-ludi-zadlzovat-f5n-/sk_ekonomika.asp?c=A120814_201218_sk_ekonomika_p01

 

Ked si pozriete tu tabulku tak 500 milionov bude z II.piliera(dajme to dnes nikoho netrapy a teoreticky to nik nepociti), problemy bude mat buduci minister financii a"Richter" - plus budu mat k dobru peniaze z II.piliera co prejdu od septembra oni ocakavaju vraj 200 milionov,ale isto chcu viac a mozno aj bude viac,ale ten co zacne vyplacat dochodky v roku 2017 si moze hodit maslu. Tieto peniaze su viac menej iste.

 

Pasivny(my fajciari a hazardny hraci) 10 milionov. Plus vyssie ceny - priklad na bankovych produktoch al aj celkove - zvysenie cien.

Stat si vraj uberie 600 milionov.

 

Kolko zaplatia aktivny? Na zvyseni dani a odvodov 883 milionov.

Ci su iste to sa uvidi. Ale kto to zaplati? Ak si to velke firmy(ide hlavne o tych co vyvazaju zisky so SR) zoberu na seba - ze zvyssia mzdy naklad a znizia zisky. Tak oni. Mzdova baza je na SR cca 20 miliard z toho 5 miliard vyplati stat - tak "sukromny zamestnancom" zostane tak 15 miliard. Ako je to len 6% navyse. Ale.. ?

 

 

1 254 796

 

1 617 619

 

1 812 249

 

1 961 864

 

 

To su cisla dani z prijmu PO. Od roku 2010 az 2013. Prve dva su skutocnost a tretie(plan) je 2012 a dalsie 2013.

Som skusal a vyslo mi,akoby tak aj MF pocitalo.

1812/0,19=9537 milionov(je zaklad dane -platiacich PO) a to minus 883 milionov(ako keby to mali zaplatit tie firmy) je buducorocny zaklad 8653,8 krat buducorocna sadzba 23% sa rovna1, 990miliard eur. Ono je tam v realy posun,ale na ine som chcel poukazat. V roku 2009 PO zaplatili 2,3 miliardy eur. Ten posun je vtom ze oni vlastne vtom roku platili aj dan aj preddavky z pred krizoveho roku 2008. A vlastne vysledok za rok 2009 - je to prve cislo v tabulke. S takou danou(s tak vysokym vyberom 2,3 miliardy) MF nepocita ani v roku 2015(2,24 miliardy) a to maju sadzbu o 4% vyssiu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

http://www.ibudget.sk/

 

Toto je stranka ,resp. graf ktory si kazdy den so zaujmom pozriem. Dnes je fico na tom horsie ako ked v 2010 odovzdaval priestor(koniec augusta). Vtedy mu Miklos vypocital 8% deficit. Ide o to stredne policko vyvoj deficitu.

 

Najnovsie navrhy na zdanenie zdecimovanie. Zaujila ma tri veci.

 

Zdanenie vysluhovych dochodkov. Nie ze by som bol proti. Resp. neviem ci je to dobre riesenie. Na nieco je dobre na nieco nie. Ak chce napravat zly zakon mal zmenit zakon o vysl. dochodkoch ak nie.. Zas je to dobre ze uz postihuje dnesnych VD.

Celkovo je to velmi zaujimave - ze ide proti vlastnym volicom.Uz to je velmi pozoruhodny fakt. Ale neskor zdani aj ostatne dochodky. Len aby ste vedeli ale nemyslim, ze je to zly system - len treba zachovat nezdanitelnu cast. Inak aj dochodcovia by si mali platit asz do smrti zdravotne poistenie.

 

Takto toto niesu napady Fica. Fico je hnup. Fico nieje nas premier. Co mu povedia spravi.

 

 

Druha zaujimava vec narok na danovy bonus - znizil vek z 26 rokov resp. dokoncenie VS na 19 rokov. detske pridavky(socialna davka ) nie ale danovy bunus ano. Ide v podstate o to iste - aj podobne sumy - ale narok na DB ma len ten co ma istu vysku prijmov - teda danovy zaklad.

 

Tretia . Obmedzenie umoznenia si odpocitat nezdanitelnej sumy na manzelku. Ci manzela, resp. to ponechal len ak manzelka - mozno manzel ma do 3 rokov dieta. Tu to nikdy nebolo viazane na dieta. Ale na manzelku bez prijmu.

 

 

Ako zdanuje len bohatych. mna osobne sa nedotkne ani jedno z tychto troch opatreni a vyhnem sa vsetkym. Nedam mu viac ako Radicovej alebo Ficovi 2010.

 

-----------------

Uz len suchy sumar. Dnes zaplatime na dani z prijmov FO 2 miliardy, PO 2 miliardy(ze sa to ludi netyka tyka ja som to doteraz platil), socialnu poistovnu 4 miliardy a zdravotnu 2 miliardy. Spolu 10 miliard. na tychto daniach a odvodoch chce vybrat navyse 1,5miliardy a je to strasne vela - je to o 15% viac ako dnes. A je to nemozne. mzdova baza - to je to co ludia maju v hrubom za rok je 20 miliard a PO ktore platia dan maju 10 miliard - z toho zaplatia tie 2 miliardy dani.

 

Je to vela aj keby mzdova baza narastla o 20% ci cele hospodarstvo(HDP) o 10%. Neda sa to. Ludia a firmy na to nemaju. Keby na to mali -- fico by musel prestat klamat a kradnut .. A bude to velmi tazke ak nahodou u nas na rok bude recesia. Bude velmi tazke udrzat danove primy na sucasnej hodnote.

 

Este poznamka - vsetko toto sa tyka ekonomicky aktivnych ludi. Teda 2,5 miliona a z toho sa velmi mala cast - mozno niekoho danovy bonus 20 eur za mesiac, ci aj ta NCZD to je max 700 eur rocne. Proste 1 miliona sa to nedotkne nijak, mozno 500 000 tak 20 eur a na jeden milion zostava ta 1,5 miliardy - teda 1500 eur za rok a to je prilis , dobre prehnal som nech to je 1000, nech to je 500 -- aj tak je to prilis. 500 aom napisal len tak. SZCO zaplati mesacne o 25 euro viac a to mate 300 eur a to su len odvody a to tie minimalne. Kazdy SZCO zaplati viac.

 

A ludia uz prekukuju system - statny system a zacinaju verit ci poznat ze uz ani 50tnikom o 10 rokov co maju ist do dochodky necaka ruzova buducnost a budu sa musiet o svoj dochodok postarat. Teda sa to zacne bortit ovela skor. Oni budu sporit ale sebe.

 

Verili by ste ze su podnikatelia aj co 20 rokov platil minimum, teraz pred dochodkom(este maju 10 rokov) si zvysovali mzdu ci VZ(SZCO) - z ocakavania ze stat sa o nich postara? Sami od seba platia viac - trt budu mat.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zas mi dal niekto bod. Dakujem ze si to niekto aj vsimne. Axel aku mam citanost?

 

http://ekonomika.sme...erne-mondi.html

 

Dotáciu majú dostať preto, aby neprepustili 383 zamestnancov, ktorí by pre rastúcu efektivitu výroby do roku 2016 prišli o prácu. V roku 2010 Mondi zamestnával zhruba 1500 ľudí.

Ak Mondi SCP pomoc získa, na udržanie jedného pracovného miesta v závode štát prispeje 66­tisíc eurami.

 

Neviem, co si o tom myslite. Ja keby som platil dane a odvody 66 tisic zarobim tak za 11 rokov. Ale na to dane a odvody platit nebudem.

 

Na dopresnenie.

Ministerstvo hospodárstva, ktoré vedie Tomáš Malatinský (nominant Smeru), odporúča vláde, aby poskytla ďalšiu investičnú pomoc. Daňovú úľavu vo výške 25 miliónov eur navrhuje pre ružomberské papierne Mondi SCP

Teda 25 milionov a minister odporuca. Takze viete preco malatinsky. a preco borec?

http://blog.etrend.sk/lucia-zitnanska/2012/08/27/netreba-lobing-ked-mame-ministra/

 

To je slovensko. Aku ma sancu?

.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nova dan na obzore. Cirkulačná. :zubiska:

http://spravy.pravda...k_ekonomika_p01

 

To je ficova hospodarska politika. Raz srotovne potom o rok na to registracne a cirkulacne dane.

 

V maji.

BRATISLAVA. Slovensko podporuje iniciatívu Francúzska emitovať celoeurópske dlhopisy na financovanie konkrétnych investičných projektov, ako aj krytie dlhov členských krajín eurozóny. Na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer).

"Francúzsky prezident Francois Hollande naznačil, že je to jeho veľká priorita, pokiaľ ide o projektové aj štandardné eurodlhopisy, ktoré by mali smerovať k akejsi reštrukturalizácii európskeho dlhu. Náš postoj je zatiaľ taký, že pokiaľ padne tento námet, budeme stáť na strane Francúzska," avizoval šéf slovenskej exekutívy.

http://ekonomika.sme.sk/c/6384683/fico-ak-francuzi-navrhnu-eurobondy-podporime-ich.html

 

Vcera Lajcak one..

 

Lajčák, ktorý je na konferencii v Slovinsku, sa postavil aj proti návrhom juhoeurópskych krajín na vydávanie spoločných dlhopisov eurozóny, takzvaných eurobondov.

 

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/slovensko-je-proti-tomu-aby-ecb-nakupovala-dlhopisy-zadlzenych-krajin-1mf-/sk_ekonomika.asp?c=A120903_171204_sk_ekonomika_p01#ixzz25V1rrEOz

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov