Skočiť na obsah

Slovensko - ako nás vidia iní


game

Odporúčané príspevky

alebo krivé zrkadlo ?

New York Times píše o Slovensku, ale prvé, čo udrie do očí, je reprezentatívna fotka ...
je to akoby o Japonsku podávala svedectvo fotka narobeného roľníka kdesi pestujúceho ryžu a šalát ... každá krajina má svoju biedu, ale ten voz so senom ma dostal : )

dva pohľady v jednom článku ... ktovie čo si z toho američania, ktorí to vôbec prečítali, vyberú
 

„Slováci sa stali hrdým národom a zaslúžia si to. Zatiaľ čo Česi sa stali frflošmi Európy," hovorí Tomáš Sedláček, kedysi ekonomický poradca bývalého českého prezidenta Václava Havla. „Česi boli vzorom, no Slováci to zvrátili,"


Kníhkupectvám v Bratislave dominujú české knihy, v slovenských televíziách vysielajú české filmy a strany zahraničných správ v slovenskej tlači sú prepchaté správami z Prahy, hovorí Martin M. Šimečka
...
Podľa Šimečku je nájsť slovensky písanú knihu v českom kníhkupectve takmer nemožné a Slovensku venujú v českých médiách asi toľko pozornosti ako Luxembursku.


nemyslím, že správy z Prahy dominujú, to, kam sa prepadá česká ekonomika je ich starosť, a zaujíma nás hlavne, kam sa prepadá tá naša ...

No slovenský hospodársky rast úplne neumožnil uniknúť rivalite s Čechmi, ktorí sa viac pozerajú smerom na západ k Nemecku. Dištancujú sa od východnej Európy a od spájania ich mena so Slovenskom.

to, že Slovák vie prečítať českú knihu, je skvelé, tie dva jazyky sú tak príbuzné, že je skôr hanba, že pre české decká sa stáva slovenčina cudzím jazykom, a vôbec konkrétne mňa nezaujíma, kto tam kedy čo, okrem toho, kto je práve aktuálnym prezidentom / s trochou nadsázky /

neviem, ako to je v skutočnosti ... skutočne tá rivalita trvá ?

takýto obraz máme vo svete, okrem iných pohľadov :

New York Times o Slovensku: V tieni Česka

ako nás vlastne vidia iní ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je tazke povedat, ze ako nas vidia ini, ked ani my slovaci sa prave nevidime velmi dobre. Skor by bolo lepsie zacat s tym, ze sa pokusime byt aspon ako-tak hrdi na to, kto sme, pretoze takto sa ani nedivim, ze nas NYT vlastne oznacil... Za co nas to vlastne oznacil? Ach, ano, tien...

 

Neviem, z celeho toho clanku mam akosi zmiesane pocity.

 

Ohladom tej rivality... Nic konkretne nepocitujem, ale uz som bola svedkom toho, ako sa cesi pustali do slovakov a naopak... A tiez som pocula historky typu, ze reakcia ceska na slovakov su pomiesane... jedny nas lubia, druhi by nas postrielali... A niektori si neustale vychadzuju na oci stare spory. Hlupost.

 

A ten, co pisal ten clanok, tiez nie je uplne informovany ohladom istych veci... Napriklad ze preco je dost ceskych knih v nasich knihkupectvach; nase jazyky su si take blizke, ze prakticky ani nedava zmysel to prekladat. Vynimkou by bolo, keby cesi dostali do ruk anglicku knihu, prelozili by ju, a nasinci by s nou odmietali hybat a tiez prekladat z anglictiny do slovenciny s tym, ze ved uz je to v cestine... Mozno by sme mali poposunut tuto hranicu a viacej sa snazit prekladat do nasho vlastneho jazyka, to je pravda... Ach, tazko sa k tomu vyjadrit :]

 

Na jednej strane je pravda, ze rivalita tu je, na druhej to zase moze byt prehnane... A to sme len pri cechoch. Vazne ani neviem, ako nas druhi vidia... Velmi pravdepodobne ako jeden zaostaly, komunisticky stat, v ktorom su stale take tie mala cierno-biele televizory, a kde len ztazka funguje internet... A ako stat zlodejov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

svoj obraz vo svete si tvorime aj sami, neda sa vsetko zvalit na neprajnost okolia a sami by sme sa mali prezentovat

je to v nasom vlastnom zaujme

 

myslim ze v tomto smere vychadzaju SACR a Matica slovenska ako stratove organizacie

jeden kratky sot na satelitnom kanali to nezachrani

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne tak, je to v nasom zaujme. aspon by to tak malo byt, ale zatial naozaj nevidim, ze by niekto prejavoval zaujem nieco s tym spravit...

 

ale preco stratove? a preco v tejto situacii? tomuto celkom nerozumiem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No najprv by sme mali popracovať na tom ako sa vidíme sami a potom popracovať na tom ako nás vidia iný. Ale nikdy sa nebudeme páčiť každému a vždy bude dakomu čosi vadiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Porovnávania s Čechmi sa zrejme tak skoro nezbavíme. Roky spoločného štátu a vo viacerých aspektoch rovnaká štartovacia čiara...

Tiež však nemám dojem, žeby naše spravodajstvo dávalo príliš veľký priestor správam z Česka.

 

to, že Slovák vie prečítať českú knihu, je skvelé, tie dva jazyky sú tak príbuzné, že je skôr hanba, že pre české decká sa stáva slovenčina cudzím jazykom,

To, že sú knihy aj viac prekladané do češtiny je dané aj tým, že Česko je väčší trh, nie iba knihy, ale tiež filmy sa ešte aj dnes často dabujú iba do češtiny, za Českoskovenska ich bola v češtine väčšina, z domácej tvorby aj nadabovaných a aj vďaka nim sa zo Slovenska natoľko nevytratilo porozumenie češtine. Knihy v tomto jazyku si tu vždy nájdu čitateľov.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale preco stratove? a preco v tejto situacii? tomuto celkom nerozumiem

 

Matica ma svoj samostatny zakon a okrem ineho ma v stanovach aj

Zúčastňovať sa na propagácii Slovenskej republiky a túto podporovať aj vlastnými informačnými a kultúrnymi strediskami, utvorenými v zahraničí.

http://www.matica.sk/user-data-matica.sk/gallery/word/legis/zakonms.doc

Slovenska agentura cestovneho ruchu sa zas dopracovala dokonca az k projektu zvysovatelnosti poznatelnosti znacky krajiny pomocou jednotnej prezentacie SR v zahranici

http://new.sacr.sk/sacr/novinky/jednotna-prezentacia-sr-v-zahranici-povedie-k-zvyseniu-poznatelnosti-znacky-krajiny/

 

Neviem, ale osobne sa mi to za tie roky zda dost malo, zvlast ked ide o statne peniaze, ktore na to idu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tejto teme sa hodi ukazat jedno video, ktore by teda malo reprezentovat nasu krajinu a ukazat ju v peknom svetle a tak, aby pritiahla turistov

 

http://www.youtube.com/watch?v=It0iuu9WwLI

 

urcite ste ho uz mnohi videli, predsa len nie je take nove, ale, nuz... mame to vsetko mozne co tam vykreslili, hoci je to mierne prehnane a akosi sa mi nezda, ze by sa toho niekto chytal... zatial vsade vidim len snahu, ale mozno by sa aj ine staty mohli viacej snazit?

 

bolo by naozaj potrebne viacej sa odtrnut od ceska a presadit sa viac ako samostatny stat, nie ako jeho tien, pretoze my v podstate mame co ukazat, mame byt na co pysni, povedzme, no nie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preco by sa mali ine staty viac snazit, v com vlastne ?

 

co sa toho trhania tyka, tak to nie je kratkodoby proces

kazdopadne, cesi nas ako svoj tien uz davno neprezentuju a ani my sa k tomu nehlasime

tazko zmenis nieco virtualne, existujuce len v povedmi

 

mame vela kras, ale co z toho, ked to vsetko zatienia spinave hajzliky, predrazene sluzby a neochotny personal

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten tieň je už hodne vyblednutý

preto vlastne ten úvodný článok ... po toľkých rokoch sa nikto nestará, čo práve robí trebárs česká vláda, dosť hlúpostí narobí tá naša, nech už trhanie trvá akokoľvek dlho, nie český tieň je náš problém, ale my sami

 

ten propagačný film je krásny, až tak, že keď som ho prvý krát pred časom videla, evokoval vo mne typom písma, nadpisom a farbami zelené pastviny Írska

 

po toľkých rokoch je to SACRa málo, rovnako ako konečne zjednotené používanie dávno známeho nového loga slovenska

 

skutočnosť je Bratislava ako najdrahšie mesto V4, tridsiate najdrahšie mesto sveta, predražané SACR, služby, ktoré sú stále v detských topánkach

 

neviem, ako je to teraz, možno tam v poslednom čase niekto chodil, a vypadá to ináč, pred pár rokmi jaskyňa na slovensko maďarskej hranici vypadala asi tak ... na maďarskej strane do prostredia zapadajúce parkovisko, ihrisko, reštaurácie, na slovenskej jedna predajná unimobunka so zamrežovaným oknom, aj to zatvorená, a všadeprítomná slovenská burina a slovenské smeti

 

nakoniec ten voz so senom je ešte celkom kultúrny

čistota, úcta k vlastnej krajine, dobré služby, peniaze nie rozkradnuté kdekade, ale investované do krajiny, pokosená burina, odstránené smetiská, lavičky na nečakaných miestach, to všetko predáva ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

každý je strojcom svojho šťastia, náš stroj nie je ešte namazaný, najhoršie na tom všetko je to , že tí čo ho mažú sú skoro všetci r y ž a ... veľmi rýchlo chcú byť čo najbohatší a to za každú cenu,teda ryžujú ... viď . DIE HOHE und NIEDER Tatra oder Piestany a pridávajú sa iné ... a drahota ktorá predbehla VIEN und ALP .. ale aj PRAHU a za veľa prachov málo music , no das ist schlech alebo na hovno, lebo turista made in europa alebo japan nie je blbec. Nuž to máte tak do turistiky sa napikovali sami mafiani a táto vláda ich jedine zviditeľnila...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preco by sa mali ine staty viac snazit, v com vlastne ?

 

vysvetlim :] po historickej a zemepisnej stranke by sa mali viac snazit; ucit svoje deti o tom, co kde je, co sa tam stalo, aby ludia naozaj vedeli, ze ano, existuju aj take a onake krajiny, aby nemali tu moznost byt slepi a hluchi a nepovazali napriklad aj nas za ceskoslovensko :lol: mozno tomu konkretnemu detailu venujem privela pozornosti, ale v tejto dobe to maju ludia proste na haku, ze co kde je a aka krajina ake krasy skryva a pritom kazde miesto na svete ma co ponuknut :]

 

mame vela kras, ale co z toho, ked to vsetko zatienia spinave hajzliky, predrazene sluzby a neochotny personal

svine a neochotni ludia sa najdu vsade, s tym sa neda nic robit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

suhlasim, zhodneme sa asi v tom, ze uroven skolstva u nas je na celkom dobrej urovni

 

schvalne, maly pokus

 

skus odpovedat, bez googlovania, aky je rozdiel medzi Tadzikistanom a Uzbekistanom ... aspon jeden :)

zaujmovo je to priblizne rovnako, ako uroven znalosti bezneho Americana, alebo Australcana, o Cechy a Slovensko :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obe sú v strednej ázii, bývalé republiky zssr a jedno má hlavné mesto dušanbe ... tuším tadžikistan :lol:

 

neviem, či by to vedeli aj dnešní školáci ... my sme kedysi vedeli všetkých 15 republík a hlavných miest a kopy kdečoho, lebo sme sa o zssr podrobne učili ... ale len tak pre seba som vtedy vedela aj všetkých 50 či koľko štátov usa aj s ich hlavnými mestami ... ok, nie som smerodatná, beriem :)

 

ale v správach cnn odvysielať mapu, kde irán leží vedľa česka, a slovensko má more a hlavné mesto slovinska je praha ... a také veci sa dejú, je ich plný net : )

tak sa nečudujme, že charakteristická fotka zo slovenska je konský povoz so senom a prečo by v amerike mali o nás čosi vedieť, keď nemusia : )

a nevedeli to ani za nás, ani teraz, nemusia

 

ale nechoďme tak ďaleko ... myslím že aj v európe by bol problém, a ktovie, kto by len tak bez googla u nás vysypal hlavné mesto Lichtenštajnska ... a naopak

chápem ako to eien myslí, ale toto nikdy nebude takto fungovať, aj keď napriek ohromným školským reformám sú na tom naše deti stále ešte pomerne dobre

 

sledujem to a viem, že maďarsko je krajina, ktorá sa dokáže ohromne propagovať, povinne by som nahnala celé sacr na dlhoročnú stáž, aby sa to od nich naučili ... a napriek tomu si kdekto ešte aj v európe pletie budapešť a bukurest : )

 

preto sa musíme naučiť ukázať, čo máme ... super vynovené kostoly a dedinské parky, a za dedinou hory odpadkov, nielen bryndzovými haluškami je turista sýty

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tadzikovia patria medzi jeden z najstarsich narodov a su tusim jedina indoeuropska skupina v azijskej oblasti

 

Tadzikistan je prevazne hornaty, do 6000 m.n.m., Uzbekistan je prevazne pustny

a tiez som googlil, priznam bez mucenia :lol:

 

tazko mozeme cakat, ze ine krajiny budu sirit osvetu o nas, ked sme na okraji ich zaujmu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som negooglila, a neviem o tom dokopy nič, naskočilo mi dušanbe, len som ho po voľakedajších mnemotechnických pomôckach priradila opatrne k tadžikistanu :lol:

 

presne o to ide ... každý národ sa stará najprv o seba

a čitatelia NYT prípadne na politikov typu Mečiar a jeho demarše a charakteristiku Albrightovej si možno budú spomínať, ale dávno zabudnú, kde a kto a kom to vlastne bolo

takže to je na inštitúciách ako matica a sacr a xy kdejakých požieračoch peňazí ... nech sa na mňa nehnevajú, ale propagovať túto krajinu sa skutočne ešte musia učiť

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemusíš ísť preč, aký obraz je podľa teba o nás vo svete ?

 

canada a usa žijú inými súťažami, pre nich je nejaké ms len kvapka v mori ... ktovie, koľko fanúšikov NHL vie, odkiaľ je to množstvo legionárov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sport je tiez jedna z oblasti, kde sa da krajina propagovat v pozitivnom svetle

aj ked scena co pred rokmi spravila Mandlikova Navratilovej, k tomu lepsiemu prave nepatri :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak odpočítame niekoľko tisíc superfanúšikov, ktorí vedia, že zopár perfektných hokejistov je zo slovenska

koľko z nich pozrelo na mape, kde slovensko je ?

je to propagácia ... ale s tým senovým povozom je to pekné :lol:

ináč Slovensko je podobných a prastarých minitraktorov a kdečoho plné, len som stále viac presvedčená, že tú fotku do NYT dal redaktor z čírej zlomyseľnosti :)

 

celkom sa mi páči stránka na wiki len to potrebuje pokračovať pokračovať

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skus odpovedat, bez googlovania, aky je rozdiel medzi Tadzikistanom a Uzbekistanom ... aspon jeden :lol:

neviem :] keby to game nenapise, tak naozaj neviem. a to je vlastne i ta chyba - v skole sme sa ucili zemepis, och, to ano, co sa ako nazyva, co je polostrov a uzas, no, minimalne sme sa venovali inym veciam, co je skoda. na strednej skole som naopak zemepis a dejepis nemala, co je v podstate skoda, preto z tejto oblasti neviem ani to minimum, je to hroza

 

ale inak v porovnani s niektorymi inymi krajinami mozeme byt na tom dobre, kedze len samotne znalosti zemepisu a dejepisu sa neberu do uvahy :]

 

avsak chyba moze byt i v samotnych slovakoch a ich ocividnom nezaujme ako-tak propagovat vlastnu krajinu. ja netvrdim, aby sa z vas vsetkych stali odusevneli nacionalosti, aby sme vsade isli so slovenskou vlajkou na tricku, ale aspon nejake to vlastenecke citenie by urcite pomohlo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mal som pekny prispevok, ale vraj sa objavila chyba. Tak v bodoch:

1. necitim sa byt ani mladsim bratom ani starsou sestrou cechom, rozdelenie bolo spravne a cim dalej mam Cechov radsej.

2. ten clanok v NYT moze byt len pre tupcov, nevydarene cislo, alebo si spravim nespravny obraz o USA.

3. obraz o sebe(pravdivy) mozme podat len sami.

4. nedela dokument o chorvatskych Slovakoch: Mlady tanecnik z nausnicou, tvrdil ze je Slovak, a ze vraj okolie to vie, resp. ich pozna ako pracovitych.

5. na Balaton uz za komunizmu chodilo plno Nemcov(myslim zapadnych).

 

6. myslim ze Slovaci v zahranici sa nemaju za co hambit, a su dobrymi vlastencami a robia nam dobre meno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aký obraz je podľa teba o nás vo svete ?

Ak Evropan nevie kde je Slovensko a mýli si ho zo Slovinskom je to smutné. Ale nie sme pre nich moc atraktívni tak sa o nás nezaujímajú. Mohli by sme sa viacej propagovať či už v športe alebo v iných veciach. Máme krásnu prírodu a keby sme zlepšili služby poprípade ich trochu zlacneli tak by sme tu mali viacej zahraničných turistov ktorí by boli spokojní a ktorí by potom svojim kamarátom a známym vraveli že bol som na dovolenku na Slovensku a bolo tam výborne, vrelo odporúčam. Napríklad také Tyrolsko je omnoho známejšie mali by sme sa od nich veľa učiť.

 

avsak chyba moze byt i v samotnych slovakoch a ich ocividnom nezaujme ako-tak propagovat vlastnu krajinu. ja netvrdim, aby sa z vas vsetkych stali odusevneli nacionalosti, aby sme vsade isli so slovenskou vlajkou na tricku

ale určite by to bolo pekné ísť v takom tričku raz za čas keď sme v cudzine.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Zviditeľnenie Slovenska vo svete

Všetko čo nejakým spôsobom spôsobí zviditeľnenie Slovenska vo svete.

 

 

Čo poviete na zviditeľnenie Slovenska spôsobené našimi policajtami, ktorí skúšali funkčnosť bezpečnostných opatrení na Popradskom letisku? :lol:

 

Alebo len zviditeľnenie v Europe zavedením mýtneho systému? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako nás vidia vo svete ?! bombovo ...

 

ešte aj chudák pes príde o hodnostné ...

 

 

sme lepší ako taliban a al-kajda a celý afganistan dokopy ... niečo zlyhalo, ale poriadne

 

píše a hovorí o nás Al-Džazíra, CNN, BBC, CCTV ( čína ), Wall Street Journal, Belfast Telegraph, NOS Nieuws (Holandsko), Independent, Die Welt (Nemecko), Welt_Online, Irish Times (Írsko), New York Times, Guardian ... a sme už dokonca vraj aj vo wikipédii ...

 

keby sa pod bratislavským hradom prechádzal živý tyrannosaurus rex, zaručene nemáme takú sledovanosť :lol:

 

Tlač: Muža s trhavinou mohli zastreliť - trapas sledovali aj v Číne

 

 

/ ale veľkosťou blamáže sa to zaručene vyrovná zlyhaniu CIA a nigérijčanovi s výbušninou v lietadle, na mladého upozorňoval dokonca jeho vlastný otec ... téma boja proti terorizmu sa rozoberá tu /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov