Skočiť na obsah

Zaujímavé knihy


RoSo

Odporúčané príspevky

Na aké nové knihy sa tešíte, poprípade ktoré staršie by ste mohli odporučiť.

 

Ja by som mal dostať k narodeninám túto:

 

Frank Schätzing - Pomsta oceána vydavateľstvo Ikar

 

Obrázok

 

Na otvorenom mori zmizne peruánsky rybár. Austrálske pobrežie obliehajú záľahy prudko jedovatých medúz. Veľryby priplávajú ku Kanade s niekoľkotýždňovým meškaním a správajú sa nezvyčajne agresívne. Medzitým nájde tím z ropného vrtu na dne nórskeho mora zvláštne červy s mocnými čeľusťami, ktoré sa zavŕtavajú do morského dna. Biológ Sigur Johanson sa snaží zistiť, či predstavujú hrozbu pre morský priemysel. Johanson tuší, že tieto anomálie nie sú len radom kurióznych náhod: niečo obracia život v mori proti ľudstvu. K podobným záverom prichádza aj Leon Anawak, zaoberajúci sa výskumom života veľrýb, ktorý sa v priebehu jednej noci musí popasovať so zrútením veľrybárskeho turizmu, fanatickými ochrancami životného prostredia a americkým vojskom, ktoré prípad náhle zahalí rúškom tajomstva. Vlády USA a Kanady očividne vedia o hrozbe z oceánu viac – schyľuje sa ku katastrofe, ktorá by mohla ohroziť ďalšiu existenciu ľudskej rasy. No kto alebo čo ju vyvolá? Vedci zisťujú, že človek vie o planéte, ktorú údajne ovláda, menej ako o vesmíre.

 

Jozef Bednárik: „Po prečítaní Pomsty oceána budú asi slabšie nátury chodiť po pláži váhavejšie, vstupovať do mora opatrnejšie... Pozor! Žiadne obligátne žraloky! To, z čoho vám budú chodiť zimomriavky po chrbte nemá zuby, nemá čeľuste – je to čosi tajomnejšie, menej konkrétne, ale o to desivejšie. Dočítate túto knihu a morský piesok už nebude iba pieskom, voda vodou, medúza medúzou, kreveta na vašom tanieri dostane drastickejší rozmer... Zdá sa vám, že vás straším? To nie ja, to s vami urobí skoro jeden kilogram vážiaca kniha, plná tej najrafinovanejšej literárnej zábavy, ktorá sa volá Pomsta oceána.

 

Prevzaté zo stránky Ikar.sk, skopíroval som to, pretože sa mi nepodarilo hodiť sem link :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pomstu Oceana mame doma, som na to tiez celkom zvedava, lebo to vyzera zaujimavo :lol:

 

dobra kniha je od Sidney Sheldon - Sladka Pomsta, ale to uz asi len v kniznici sa da zohnat :) je to o takej zene, ktora sa stane obetou poistovacieho podvodu, ide do vazenia, ale stastnou zhodou okolnosti sa z neho dostane uz po par mesiacoch, ale kedez bola v base nemoze si nikde najst pracu, tak sa stane profesionalnou zlodejkou, nikto ju nevie chytit, odhalit a popritom vsetkom "sutazi" s dalsim takisto velmi dobrym zlodejom :) velmi putave citanie, take na oddych ;)

 

a pre takych hlbavejsich ludi, velmi dobra kniha je od Hermann Hesse - Siddhartha, nadherna kniha ;)

 

Mika Waltari - Egyptan Sinuhe

Námet na román čerpal autor z najznámejšej zachovanej poviedky starovekej egyptskej literatúry - Poviedky o Sinuhetovi, ktorú písal autor v dvadsiatom storočí pred naším letopočtom zrejme o sebe. V nej je Sinuhet správcom háremu, z ktorého bol niekto zapletený do vraždy panovníka a zo strachu pred podozrievaním uteká do Sýrie. No vďaka jeho úspechom a častému pomáhaniu Egypťanom ho nový panovník zavolá naspäť domov, kde sa mu naviac dostane vysokých pôct. Waltariho Sinuhe bol tiež blízky dvom panovníkom, ale na sklonku života sa mu nedostalo žiadnej pocty, lež bol odsúdený do vyhnanstva. Sinuhe tiež počas života žne rôzne úspechy doma aj vo vzdialených krajinách a predsa sú jeho životné osudy tragické. Vďaka svojej múdrosti a skúsenostiam z rôznych častí sveta, ktoré sa navzájom poznali minimálne, dokázal mnohé hrozby odvrátiť, ale život mu nadelil o to viac neodvratného nešťastia.

 

Henri Charriere - Motyl

Francouz Henri Charriere strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele.

 

Irving Stone - Smad po zivote

Svetoznámy životopisný román Smäd po živote je výsledkom mohutného dojmu, akým na Irvinga Stona zapôsobili obrazy Vincenta van Gogha, s ktorým sa náhodne zoznámil v Paríži v dvadsiatych rokoch. Na základe štúdia zachovanej korešpondencie, autentických dokumentov a spomienok žijúcich súčasníkov veľkého maliara napísal príbeh, ktorý sa zaradil k najčítanejším dielam svojho žánru.

Kniha nevďačí za svoj úspech len pútavému námetu a zručnému literárnemu spracovaniu. Stone má okrem iného zriedkavý dar historickej evokácie, vie niekoľkými náznakmi vystihnúť atmosféru doby, jej cítenie a pohľad na svet, vie pochopiť umelecké dielo a predstaviť ho tak, že pochopíme podstatu a zámer jeho tvorcu. Vypovedá tu nielen pravdu o jednom trpkom živote, vyplnenom prácou plnou utrpenia, ale dáva nám poznať základné skutočnosti o jednej z najvyšších ľudských činností - o umení.

 

ked ma este nieco napadne, dopisem ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Glenn Kleier

 

Jesa - Der letzte Tag

Obrázok

 

vyšiel aj v češtine pod názvom

 

Den poslední

Obrázok

 

 

Túto knihu som si kúpil ešte v Izraeli v 99-tom v nemčine. Celkom ma zaujala. Všetkým, ktorí by za dejom hľadali nejaké tajomstvo prezradím, že dej je posadený do súčastnosti a je to autorova fikcia. Ale vynikajúco podaná. Vrele odporúčam. Český preklad som nečítal, dúfam, že čaro rozprávania sa tam nestratilo.

 

Krátke zhrnutie:

 

V izraelskej púšti je zničené tajné výskumné laboratórium. Z tlejúcich trosiek vystúpi mladá žena. Plynule hovorí všetkými jazykmi sveta a začne kázať: pretože ona je Jesa, dcéra Božia! Vatikán jej požiadavky odmieta. Ale religiózna hystéria a holý strach sa šíria ako ohnivá vlna do celého sveta. Zachráni Jesa ľudstvo - alebo je zvestovateľkou posledného súdu?

Jesa má svojich prívržencov aj odporcov. Pod vrchom Har Megido sa stretnú armády GOGa (Guardians of God) a MaGOGa (Mesianic Guardians Of God).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ian Caldwell, Dustin Thomason

 

Pravidlo štyroch

 

Charakteristika:

Princeton, Veľký piatok 1999. Záhadný renesančný rukopis Hypneroto-machia Poliphili, ktorý bol po stáročia ne-rozlúštiteľnou hádankou pre mnohých učencov, začína odhaľovať svoje tajomstvá dvom študentom Tomovi Sullivanovi a Paulovi Harrisovi. Aj Tomov otec bol posadnutý touto päťstoročnou knihou s fascinujúcou mocou nad tými, čo ju skúmajú. Paulova budúcnosť od nej vo veľkej miere závisí. Blíži sa termín odovzdania diplomovej práce študentov, no ich výskum sa nečakane spomalí. Vzápätí sa objaví starobylý denník a v ňom sa skrýva šokujúca informácia: v záhadnom renesančnom rukopise je zašifrovaná poloha

tajomnej krypty. Táto stopa privádza priateľov do bizarného sveta Hypnerotomachie - sveta dávno zabudnutej učenosti, čudesných sexuálnych chúťok a neskutočného násilia. Pomaly si začínajú uvedomovať rozsah svojho objavu, ked sa v areáli univerzity nájde zastrelený študent, čo už dlhší čas skúmal starý rukopis. Tom a Paul sa tak ocitnú vo víre udalostí rozpútaných knihou, ktorej moc a význam dlhé storočia nik nepochopil...

 

Knihu Pravidlo štyroch začali autori písať po skončení štúdia roku 1998. Priatelia sa od ôsmich rokov.

 

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Boží ľudia

 

 

Dej najnovšieho románu Joanne Harrisovej sa odohráva vo Francúzsku v 17. storočí na pozadí procesov s bosorkami, kráľovraždy a náboženského šialenstva. Juliette je herečka, ktorú okolnosti prinútia vzdať sa kočovného spôsobu života a hľadať útočisko medzi mníškami vo vzdialenom opátstve Panny Márie Prímorskej. Juliette so svojou dcérkou Fleur začína nový život ako sestra Auguste pod zhovievavým vedením láskavej abatiše. No časy sa menia: vražda kráľa Henricha IV podnieti masívny sociálny a politický rozruch vo Francúzsku, ktorý onedlho zasiahne aj vzdialenú ostrovnú komunitu. Po smrti starej abatiše sa Juliettin pohodlný život začína meniť. Na miesto novej matky predstavenej vymenujú Isabelle, jedenásťročné dieťa zo skorumpovanej šľachtickej rodiny. Do zabehaného spôsobu života zavedie fanatické reformy. Navyše si so sebou privádza spovedníka, Guy LeMerla, muža, ktorého Juliette nenávidí a bojí sa ho. LeMerle ihneď využíva situáciu vo svoj prospech. Pod jeho zákerným vplyvom sa odhaľujú tajomstvá, rozpútavajú vášne a drobné súperenie sa mení na vraždy. Juliette začína hrať proti LeMerlovi smrteľnú hru, v ktorej musí využiť všetok svoj um a vôľu, ak z nej chce vyviaznuť živá...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Túto tému som našiel až teraz ste ma prinútili aby som sa na nete obzrel po najlepšom bestselleri aký som kedy čítal :lol:

 

Ide o pentalógiu spisovateľky Virginie Cleo Andrewsovej (zomrela pred 20 rokmi) s názvami:

 

1. Flowers in the Attic (vydané r.1979 na Slovensku publikované ako Kvety v podkroví)

2. Petals on the Wind (vydané v r.1980 na Slovensku publikované ako Lupene vo vetre)

3. If There Be Thorns (vydané r.1981 na Slovensku publikované ako Budú aj tŕne)

4. Seeds of Yesterday (vydané r.1983 na Slovensku publikované ako Ovocie minulosti)

5. Garden of Shadows (vydané r.1987 na Slovensku publikované ako Záhrada tieňov)

 

Knihy sú v katalógoch zaradené ako drámy, takže žiadne milostné romány (ale aj to tam bude).

 

1. Flowers in the Attic (Kvety v podkroví, vydal Ikar)

 

Obrázok Obrázok

 

Sú aj iné obaly, vybral som iba tieto (Ikar ich mal tiež v iných).

 

V stručnosti napíšem o čo tam išlo, budem to prekladať priamo z angličtiny (takže to aj tak bude vypadať), veľa súvislostí si však pamätám, takže by to malo byť jednoduchšie.

 

Dej prvej knihy:

 

Dej knihy je založený na skutočnej udalosti, a rozpráva príbeh štyroch detí, ktorým život drastickým spôsobom zničila vlastná matka túžiaca po bohatstve.

 

Rodina Dollangangerových žila v am. Pensylvánii šťastným životom - starostlivý otec, krásna matka a štyri šťastné deti. Všetko sa zmenilo jedného dňa keď otec rodiny mal smrteľnú autonehodu. Matka nebola schopná uživiť deti, pretože v rodine pracoval iba otec. Preto napísala list svojim bohatým rodičom, ktorí by ju prichýlili.

 

Matka svojim deťom (Chris, Cathy, a dvojičky Cory a Carrie) povedala že budú žiť u starých rodičov v krásnom dome. Deti sa tomu veľmi potešili, ale matka im nepovedala všetko.

 

Zvyšok dám do spoileru aby som vám nevyzradil obsah knihy, ale ak chcete kliknite si na link a dočítajte zvyšok.

 

 

Nepovedala im že starí rodičia ich nikdy nemali radi (kvôli nejakých rodinným záležitostiam, nebudem rozpisovať, pozn. prekl.), a nepovedala im ani to že ich v dome bude musieť ukryť pred ich dedom, lebo inak by ich všetkých vydedil. Nepovedala ani to že budú zamknuté v izbe na konci domu kam nikto nechodil.

 

Keď prišli do domu, deti potajomky sa nasťahovali do spomínanenj izby a bolo im divné že prečo všetko sa tak záhadne udialo. Matka im sľúbila že v tej izbe budú iba niekoľko dní.

Ubiehali celé mesiace, v kontakte boli iba so starou mamou, ktorá im nosila jesť a matke čoraz menej verili že ich raz z tej izby dostane. Spoliehali sa iba na to, že spoločnými silami zvládnu to čakanie.

 

Celá situácia sa zmenila vtedy, keď zistili že v tej izbe ich matka so starou matkou plánujú nechať až do ich plánovanej smrti...

 

Ďalej nenapíšem nič, pretože potom dej naberá rýchly spád a deje ostatných štyroch kníh na seba súvisia.

 

 

Obaly ostatných kníh:

 

2. Petals on the Wind (Lupene vo vetre, vydal Ikar)

 

Obrázok Obrázok

 

 

3. If There Be Thorns (Budú aj tŕne, vydal Ikar)

 

Obrázok Obrázok

 

 

4. Seeds of Yesterday (Ovocie minulosti, vydal Ikar)

 

Obrázok Obrázok

 

 

5. Garden of Shadows (Záhrada tieňov, vydal Ikar)

 

Obrázok Obrázok

 

 

Na záver jedno upozornenie: Kvety v podkroví boli aj sfilmované, ale nepozerajte to. S knihou sa to nemôže porovnávať, dej je veľmi slabý a mnoho udalostí je ako keby vytrhnutých z kontextu. Bol som veľmi sklamaný.

Ale knihy vrelo odporúčam. Prvé dve som mal prečítané za 4 dni. Každá má asi okolo 300 strán +-.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tuto pentalogia som citala, je fakt velmi pekna :lol: najma ten prvy diel :) posledny (ktory vlastne tusim pojednava o tom co bolo predtym, takze je vlastne nulty) som necitala, lebo sa mi to uz zdalo vsetko velmi rozvlacne, ale inak to ma velmi pekny pribeh :)

 

mam rada knihy od Ericha Segala (Pribeh nasej lasky, Lekari atd) ;) pekne, aj ked niekedy aj smutne citanie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

posledny (ktory vlastne tusim pojednava o tom co bolo predtym, takze je vlastne nulty)

ano, je to vlastne nultá "časť" a kniha hovorí o tom, ako to všetko vlastne začalo. Samotný záver knihy sa prelína so začiatkom knihy prvej - takže dej hovorí o tom ako tie deti prišli do toho domu, ale príbeh nie je opisovaný z ich pohľadu ale pohľadu ich starej matere.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kedysi som obľubovala sci-fi, ale v poslednej dobe sa mi páčia romány, kde nie je spracovaných niekoľko dní, ale dej trvá niekoľko rokov. Môžem tak vyrastať s deťmi a starnúť s aktívnymi ľuďmi.

 

Trygve Gulbranssen - Večne spievajú lesy

(podtitul "Trocha rozprávania z čias od rokov 1760-tych asi do roku 1810")

V hlavnej dejovej línii je zobrazený život jedného človeka od mladosti až po smrť. Životné údery ho privedú k poznaniu, že peniaze a moc, ktorých otrokom sa stal, "právo", ktorého sa dovolával, urobili ho síce mocným, obávaným, lež osamelým, bez družnosti a lásky ľudí, bez radosti a šťastia. Pochopí, že je síce povinnosťou muža, aby si sám pomohol, ako to bolo nepísaným zákonom jeho rodu, že však láska a milosrdenstvo kážu pomôcť slabším.

Toto je veľmi stroho opísaný obsah, okrem tejto línie sú tam mnohé drobné príbehy rôznych ľudí, ktorí vstupujú do života Daga (hl. postava), veľkú úlohu tu zohráva príroda a myšlienkové pochody Daga a jeho najbližších.

(Film zachytil iba malú časť z deja.)

 

Tadeusz Dolega Mostwicz - Mastičkár

Známy a uznávaný chirurg stratí pamäť. Nevie kto je a čo robil, ale vie, ako pomôcť chorým ľuďom. Preberá tak pacientov lekárovi, ktorý nie je taký schopný a udá ho. Vrchol drzosti je, keď mu mastičkár ukradne chirurgické nástroje, aby mohol operovať ťažko zranenú dievčinu (nevie, že je to jeho dcéra).

(Film som nevidela, ale je. Dvojdielny.)

 

Liečiteľ - neviem, kto to napísal, nemám tú knihu práve doma

Ďalší román, ktorý sa začína chlapcom a končí zrelým mužom. Narodil sa v Anglicku, myslím že v Londýne a keď osirel, vybral sa peši (v tej dobe ináč nemohol) cez celú Európu do Orientu (tuším, že do Saudskej Arábie, čítala som to dávnejšie), aby sa tam vyučil za lekára. Prežije mor, ožení sa s krajankou a len tak-tak utečú pred smrťou späť do Anglicka. Tu však má problémy, pretože lekárska veda v Angl. ešte nie je na takej úrovni, ako v Saudskej Arábii.

(Neviem, či to bolo sfilmované. Má aj voľné pokračovania - Šaman a Lekárka. Šaman bol sfilmovaný, no nepoznám ani knihu ani film, tak neviem porovnať.)

 

Alžbetin dvor - je to hanba, ale neviem, kto to napísal. Myslím, že Hana Zelinová.

Obyčajný život jedného pánčaťa, ktorý práve dospieva a pritom odhaľuje temné činy z minulosti svojich predkov.

(Šesťdielny film má s knihou spoločné asi iba 2 alebo 3 časti.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pentalógiu od Andrewsovwj som tiež čítala, ba skôr hltala.

 

V poslednom čase chodievam síce menej do knižnice, ale je tam fajn výber kníh.

Mame som kúpila k sviatkom Život pod závojom, Upálená zaživa...sorry , zabudla som autorov, ale je to o skutočnom živote žien, v krajinách ,kde žena nič neznamená.

Keď som bola trochu mladšia, rada som čítavala životopisné romány o panovníkoch / čkach. Zaujímavé čítanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Liečiteľ - neviem, kto to napísal, nemám tú knihu práve doma

Ďalší román, ktorý sa začína chlapcom a končí zrelým mužom. Narodil sa v Anglicku, myslím že v Londýne a keď osirel, vybral sa peši (v tej dobe ináč nemohol) cez celú Európu do Orientu (tuším, že do Saudskej Arábie, čítala som to dávnejšie), aby sa tam vyučil za lekára. Prežije mor, ožení sa s krajankou a len tak-tak utečú pred smrťou späť do Anglicka. Tu však má problémy, pretože lekárska veda v Angl. ešte nie je na takej úrovni, ako v Saudskej Arábii.

(Neviem, či to bolo sfilmované. Má aj voľné pokračovania - Šaman a Lekárka. Šaman bol sfilmovaný, no nepoznám ani knihu ani film, tak neviem porovnať.)

Tú knihu som čítal v nemčine. Volala sa Medicus a autor bol Noah Gordon. A nejde o Saudskú Arábiu, ale o Perziu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

napisem sem, ktore z knih, ktore som posledne cital ma zaujali, aj ked zanrovo to asi nebude sem zapadat, kedze citam v poslednej dobre samu literaturu faktu (historia), posledny roman som cital niekedy v oktobri :lol:

 

teraz zrovna citam velmi prepracovane dielo (aj ked sa logicky tazko a pomaly cita, ale uroven najvyssia) Jicchak Arad - Belzec, Sobibor, Treblinka Vyhlazovací tábory akce Reinhard

dalej ma z toho co som cital zaujali:

Paul Johnson - Dejiny 20. storocia

Paul Johnson - Dejiny zidovskeho naroda

F.V. Winterbotham - Prisne tajne

David Bodanis - E=mc²

Gunther Fraschka - S meci a brilianty

Desmond Young - Rommel

A. Z. Manfred - Napoleon Bonaparte

 

to je asi tak vsetko co bolo velmi dobre, aj ked na niektore veci som asi zabudol a niektore boli slabsie trochu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Alžbetin dvor - je to hanba, ale neviem, kto to napísal. Myslím, že Hana Zelinová.

Obyčajný život jedného pánčaťa, ktorý práve dospieva a pritom odhaľuje temné činy z minulosti svojich predkov.

(Šesťdielny film má s knihou spoločné asi iba 2 alebo 3 časti.)

Napísala to Hana Zelinová. Film som videl, považujem ho za jeden najlepší zo slovenskej kinematografie, to tá kniha bola fakt taká zlá?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6. maja 2006 boli 150. narodeniny Sigmunda Freuda.

 

Spominam si na toto vyrocie, na ktore sa zabudlo. Cital som si dnes o tom. Napadlo ma par myslienok o nom:

 

Freud vyvinul psychoanalyzu, cim vytvoril uplne novy prostriedok na skumanie a osetrovanie ludskej duse, cim, aspon si myslim, zasadne zmenil nas pohlad na cloveka a na kulturu.

 

"Ja" a "ego" nie je "panom vo vlastnom dome" - takato myslienka revolucne otriasla nasim obrazom ludskej duse. Predsa, co vlastne rozumieme pod pojmam "podvedomie", "ja" a "to"? Co sa skryva za "vykladom snov"? V knihe s najdolezitejsimi textami od Freuda zo styroch desatroci, akejsi citanke s jeho textami, v ktorej som si dnes listoval, su zrozumitelne a pochopitelne vysvetlene zaklady, centralne myslienky a koncepty psychoanalyzy. Jasnost a krasa jeho myslenia sa tym stavaju blizsimi a zrozumitelnejsimi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napísala to Hana Zelinová. Film som videl, považujem ho za jeden najlepší zo slovenskej kinematografie, to tá kniha bola fakt taká zlá?

 

Ó nie, napísala som to tak stručne, lebo som si myslela, že každý vie, o čo ide. Kniha ma zo začiatku zarazila, lebo nie je písaná tak chronologicky ako film, ale akoby Ti kámoš rozprával svoje zážitky spred niekoľkých rokov a ešte tie zážitky trochu poprehadzoval. No celkovo sa mi páčila. Film som asi nevidela celý (všetky časti), lebo čím viac sa blížil k prítomnosti, tým menej ma zaujímal. Trochu ma deprimuje, keď čítam v jednej knihe (vidím v jednom filme) o dávnom spôsobe života a postupnom prechode k mechanizácii a automatizácii. Nezvládam ten prechod od "romantizmu" k "realizmu". Kniha až tak ďaleko nezašla. Skončila sa pri vyhorení zámku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Roald Dahl - Ľúbostné rošády

 

Obrázok

 

siahla som po spisovateľovi na odporúčania mojej občiankárky, ale konkrétne túto knihu som si vybrala náhodou,skvelá voľba,úplne ma nadchla.štyri poviedky,dá sa povedať sexu sa týkajúce, jemne nabité erotikou, pritom sa autor vždy tak čarovne vyhol samotnému aktu.skvele nečakaný záver /chcela som napísať vyvrcholenie, ale ako ja vás poznám...:lol:/. celá kniha plná čierneho humoru.doporučujem

 

a na záver.... strýčko Oswald na hrad!!!!! ;) ;) :) :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Guido Knopp - Stalingrad

 

Obrázok

 

"Klásť si otázku o existencii Boha znamená odpovedať na ňu záporne." Táto jasnozrivá veta z poľnej pošty odráža hrôzy Stalingradu, no o tisíce kilometrov ďalej Goebbels veľkohubo hovorí o "najväčšom boji hrdinov našich dejín". Azda žiadna iná udalosť druhej svetovej vojny sa nevryla do vedomia Nemcov a Rusov tak ako bitka o zbrojársku metropolu na Volge. Bieda a umieranie v stalingradskom kotle sú dodnes bolestne živé v rodinách viac ako dvoch miliónov obetí na oboch stranách. Pre Guida Knoppa bolo 60. výročie tejto katastrofy príležitosťou nanovo ju prebádať. Na základe doteraz nezverejnených materiálov z ruských archívov, doplnených svedeckými výpoveďami tých, čo rpežili, ako aj úryvkami z listov poľnej pošty, vzniká vzrušujúci a presný obraz najkrvavejšej rozhodujúcej bitky v Hitlerovej vyhladzovacej vojne.

 

Túto knihu som kúpil pred skoro rokom, ale až teraz som si našiel čas na ňu. Je to práve kopec fotiek, citácií z listov, ako aj tie osobné výpovede, ktoré ju robia jedinečnou. Celkové spracovanie je veľmi pôsobivé. Všetkým, ktorí radi čítajú knihy týkajúce sa 2. svetovej, vrelo odporúčam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Hačija - Hirošimský denník

 

na tuto knihu som narazila v jednom antikvariate v Nitre, tak som si ju kupila a je velmi dobra.... zraneny lekar z Hiroshimi opisuje svoje zazitky a pocity po zhodeni atomovej bomby, ako to tam vyzeralo bezprostredne potom, ako sa lekari pasovali s chorobami, nevedeli ako ich liecit poriadne lebo to bola pre nich nieco nove, nevedeli co presne ich sposobuje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Lydži

 

Tými knihami si mi pripomenula moju pubertu. :lol:

Každú z nich mám prečítanú asi 6x ale priznám sa, že nad všetkými trónil vždy Trygve Gullbranssen.

Nič viac nemohla moja pubertálna dušička žiadať, než túto severskú romantiku. :)

 

Mojimi favoritmi však dodnes ostali knihy od Richarda Halliburtna a moja ohmataná, ošúchaná Kniha o San Michele od Axela Muntheho (nie Wersa, nebojte :))

 

Halliburton ma vždy navnadil na cestovanie. Jeho opisy najrozličnejších miesta somarín, ktoré na nich vyskúšal, samozrejme držiac sa pri tom histórie a robiac ich čisto pre vedecké účely ma dokáže pobaviť vždy a všade.

 

Kniha o San Michele je zase živým príkladom toho, čo všetko je človek schopný dosiahnuť, keď chce. Keď si chce splniť životný sen.

 

v poslednej dobe sa mi zavŕtal pod kožu Jorgen Lykke posledný rytier dánsky od Thitt Jensen.

Odporúčam, ale nezoženiete ju. ;)

 

Takisto zbožňujem Sakiho satiru, poviedky Ivana Krausa - mám doma všetky knižky, a fantasy od Terryho Pratchetta.

 

 

Najnovšie hlcem v velikánskym zápalom Neila Gaimana - Američtí bohové.

 

Obsahy sa mi to ale popravde vypisovať nechce. Ja sa radšej len tak bezmedzne chválim. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja som sa do nej popravde zamilovala na prvýkrát.

Ale nemôžem ti povedať, že ti URČITE A NA 100% sadne.

To máš rôzne.

Je to taká reálna polorozprávka. :lol:

Mne tak sadla môžno aj z toho dôvodu, že som sa do Capri (ktoré je vlastne Muntheho celoživotným cieľom), zamilovala rovnako silno ako on.

Takisto mi pripadá blízky v tom, že je to síce švédsky uznávaný lekár, ale s dušou dieťaťa, veriaci na škriatkov, zbožňujúci prírodu, rozprávajúci sa s mesiacom....proste robí plno šialenstiev, ktorým on prikladá životne dôležitý význam.... a čím staršia chrochtla som, tým viac si uvedomujem, že oni ten význam naozaj majú.

 

Možno ti bude začiatok pripadať ťažký, kým sa dostaneš cez tie úvodné opisy, ktoré ti ho majú priblížiť.... Ber to tak, že je to predsa len kus jeho života, akási zvláštna autobiografia, takže tam budú aj náročnejšie pasáže.

 

Ale garantujem ti, že ak sadne jeho štýl, prežiješ toho fakt veľa. ;)

A určite sa zamiluješ do Mamzel Agaty! :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

John Grisham - Advokát chudobných /The Street Lawyer/

 

Do renomovanej právnickej firmy vojde otrhaný tulák a zajme ôsmich právnikov. DeVon Hardy, ktorý kedysi bojoval vo Vietname, stratil prácu aj strechu nad hlavou. Rukojemníci nechápu, čo od nich chce, lebo im kladie zvláštne otázky. Celý incident však netrvá dlho, policajný ostreľovač Hardyho navždy umlčí a rukojemníci sa dostávajú na slobodu. Pre Michaela Brocka, mladého úspešného právnika, to bol šokujúci zážitok, ktorý ho prinúti zamyslieť sa nad ľuďmi, čo žijú na uliciach Washingtonu. Pátra po spojení Hardyho s firmou Drake & Sweeney a zistí, že jeho firma protiprávne nariadila vysťahovanie bezdomovcov z opusteného skladu. Michael zoberie z firmy spis dokazujúci protiprávnosť vysťahovania obyvateľov skladu, dá výpoveď a nastúpi do advokátskej poradne pre bezdomovcov, odhodlaný pomáhať konkrétnym ľuďom. Konečne má pocit, že jeho práca má zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v poslednej dobe sa mi zavŕtal pod kožu Jorgen Lykke posledný rytier dánsky od Thitt Jensen.

Odporúčam, ale nezoženiete ju. :lol:

o com to je? :) nasla som to v antikvariate na nete, tak ci sa mi to oplati objednat, spolu s dalsimi tvojimi tipmi :) celkom ma zaujali tie knihy co si o nich vravela, uz dlhsiu dobu sa snazim zohnat dobre tipy na cestopisy, knihy o cestovani a o roznych krajinach, takze som celkom zvedava na toho Halliburtona ;)

 

(inak v tom antiku maju dve tie knihy ale je tam dost velky rozdiel v pocte stran, neviem preco, nevies? ;) tuto)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov