Skočiť na obsah

Zaujímavé knihy


RoSo

Odporúčané príspevky

Môj včerajší úlovok z kníhkupectva:

 

Uznávaný hudobník Nick Cave napísal román, ktorý má všetky predpoklady stať sa kultovým dielom! Bunny je v angličtine ušiačik, zajačik či králiček a v prenesenom zmysle slova aj záletník. Hrdina románu je typickým dobyvateľom ženských sŕdc a najmä tiel. Podomovému obchodníkovi sa však záletníctvo vypomstí: keď ho manželka pristihne in flagranti a sklamaná spácha samovraždu, ostáva s deväťročným synom Bunnym mladším a smrteľne chorým otcom Bunnym starším sám... Majstrovsky napísaný, sprvu úsmevný, ale čoraz väčšmi tragikomický príbeh o vine, treste a pokání.

 

No takže vyzerá to veľmi zaujímavo len neviem kedy sa do toho pustím... mám tu ešte stále tú Teóriu konca plus mám nachystané ďalšie dve knihy na čítanie ale každopádne sa na tento kúsok veľmi teším :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uznávaný hudobník Nick Cave napísal román...

toto mám tiež vyhliadnuté, veľmi som zvedavá, Nicka Cavea ako muzikanta žerem, uvidíme, čo sa z neho vykľuje po inej autorskej stránke

Daj vedieť, keď prečítaš, aké bolo. Mám teraz veľmi pomalé tempo čítania a v poradovníku ma čakajú ešte 4 knihy :lol:

 

No a ešte som veľmi zvedavá na toto:

Pavol Rankov - Stalo sa prvého septembra

 

Prvý román slovenského spisovateľa Pavla Rankova. Historický príbeh z obdobia rokov 1938 až 1968 je príbehom troch kamarátov, bojujúcich o lásku jednej ženy. Ich individuálne osudy sa stanú vratkými člnkami v divokej búrke dejinných udalostí: Mníchov, viedenská arbitráž, druhá svetová vojna, protižidovské zákony, nemecká okupácia a príchod sovietskych vojsk na konci vojny, povojnové vysídľovanie obyvateľstva, komunistický prevrat vo februári 1948, politické procesy päťdesiatych rokov, pokus o reformy a následná sovietska okupácia v auguste 1968. "Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)" je román o láske, pokiaľ ju vyššia moc povolila.

 

/Martinus.sk/

 

Pavol Rankov - Finalista literárnej ceny Anasoft litera 2009.

 

Pavol Rankov nonšalantne predhodil vari najzmyslupnejšiu výzvu slovenskému románu. Ak má na to, aby ju prijal, má sa slovenská literatúra na čo tešiť. Ak nie, Rankovov román ostane hodnotou, ktorej budú – ako zvyčajne – na dohodnotenie chýbať procesuálne kontexty. No aj tak zostane konštitutívnym prozaickým výkonom , ktorý prekročil prahy dovoleného.

 

/Alexander Halvoník/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

toto mám tiež vyhliadnuté, veľmi som zvedavá, Nicka Cavea ako muzikanta žerem, uvidíme, čo sa z neho vykľuje po inej autorskej stránke

Daj vedieť, keď prečítaš, aké bolo. Mám teraz veľmi pomalé tempo čítania a v poradovníku ma čakajú ešte 4 knihy :lol:

Pravdupovediac neviem, čo si mám o tejto knihe myslieť... :)

Samý sex, nadávky, sex, nadávky, sex... Nevedela som, či by som radšej mala hlavného hrdinu prefackať alebo poľutovať... jednoducho taký tragikomický príbeh.

V skratke, nebola to zrovna moja šálka kávy, ale na druhej strane, nebolo to ani zlé... pre mňa zvláštna kniha.

Zdá sa mi, že toto by mohlo byť od neho lepšie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...
  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

autor, ktoreho mozem odporucit, je George Friedman...

citala som od neho Nasledujuce desatrocie http://www.martinus.sk/?uItem=108040

bola to vyborna analyza, co sa da ocakavat od svetoveho diania v priebehu nasledujucich 10 rokov...z diania na Blizkom vychode, ale aj v Azii a v Europe...Jeho opis Blizkeho vychodu je ale napriklad komplexnejsi a lepsi, ako ked sa venoval Europe...v knihe je spomenute aj Slovensko :)

 

doma mam aj druhu knihu od neho, Nasledujucich 100 rokov http://www.martinus.sk/?uItem=74868

tu som este necitala, no priatel mi vravel, ze vraj je lepsia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 rokmi...
  • Pred 1 mesiacom...

toto mi odporučila mladšia dcéra a začítala som sa - a myslím, že je to veľmi zaujímavá, ale aj veľmi smutná kniha, žiaľ, z reálneho života. Nie u nás. V Afganistáne.

Khaled Hosseiní: Tisíc žiarivých sĺnk

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nejak nemam chut na ziadnu vaznu literaturu, tak citam poklesle hovadiny

Naposledy tuto  Daniel Gris -Lars lame kosti  https://www.databazeknih.cz/knihy/lars-lars-lame-kosti-401497

Je to nejaka ceska detektivka, pisana spravnym chlapskym/chlapackym stylom..uplna oddychovka, kde vlastne o nic nejde:smilieee:

velmi velmi velmi ocenujem, ze autor pouzil medzinarodne mena, lebo lebo keby sa to hemzilo postavami, ktore sa volaju Vojta, Pepa ci Jirina smiechu sa nezdrzim..:yes_yes:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

v dnešnom svete by sme mali asi vedieť trochu viac, než len jednoduchú informáciu... špabielska chrípka toho za jednu sezóznu spravila o hodne viac, než len zabila takmer sto miliónov ľudí a že bola...

Laura Spinney: Bledý jezdec

Citát

Španělská chřipka, jejíž epidemie se šířila v letech 1918–1920, má na svědomí 50 až 100 milionů životů a také největší globální humanitární katastrofu nejen dvacátého století, ale dost možná v celé zaznamenané historii. Proto je s podivem, že v učebnicích dějepisu je je zmínka o ní jen pouhá poznámka pod čarou v kapitole o první světové válce. Laura Spinney vypráví příběh opomíjené pandemie, která postupovala z Aljašky do Brazílie, z Persie do Španělska či z Jižní Afriky do Oděsy. Vypráví příběh z pohledu obyčejných lidí, kteří v té době žili, popisuje, jak vir během cesty mutoval a hlavně zničující následky, které měl. Autorka se opírá o nejnovější výsledky výzkumu z oblasti virologie, epidemiologie, psychologie a ekonomie. Líčí katastrofu, která lidstvo změnila na celá další desetiletí i dozvuky až do dnešní doby. Výsledkem je zjištění, že tehdejší pandemie španělské chřipky měla na formování dnešní moderní doby větší vliv, než obě světové války dohromady; změnila globální politiku, rasové vztahy, rodinné struktury a významně ovlivnila i medicínu, náboženství a umění.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ospevovaná mladá fínska autorka Katja Kettu má už zopár románov za sebou, rozhodne ju podchytil vietor a je z nej ospevovaná autorka...
prečítala som si jej knihu z  r. 2016 Sběratel dýmek:
 

Citát

Deset dýmek – deset příběhů. Mrazivý příliv ve Fjordu Mrtvého muže vynáší na břeh dýmky z různých koutů světa. Každá dýmka je opředena vlastní historií, která čtenáře zavádí do carského Ruska, na dalekou Sibiř, ale také do předválečného Berlína nebo na pobřeží jižní Afriky či Ameriky, do prostředí brazilských favel, berberských kmenů, ruských nevěstinců, ale i carské rodiny. V jednotlivých částech se objevují postavy z autorčina předešlého románu Porodní bába, historické osobnosti jako Roald Amundsen nebo Rasputin, záhadné bytosti jako Písečná žena, lidé na okraji společnosti, vyvrhelové, mrzáci. Katja Kettu opět svým podmanivým poetickým jazykem vypráví příběhy plné nespoutané vášně i přátelství na pozadí krutých osudů, v nichž nakonec přesto nechybí jiskra naděje.

dýmky, fajky tam rozhodne sú, aj s nákresmi, sú tam preto, že vlastne ako drôtik držia pokope príbeh, ale ináč je o nich len kde tu jedna veta - pre príbehy samotné sú úplne vedľajšie... oveľa viac drží príbeh prelínanie osudov a stretávanie ľudských existencií bez toho, aby to dotyční vedeli... vieme to len my, z drobných poznámok, lebo nám to autorka dá vedieť...

ináč je celý beh sveta len tak mimochodom o  živočíšnej nespútanej sexualite v každej forme a smrti v každej forme. tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 37 minútami, game napísal:

v dnešnom svete by sme mali asi vedieť trochu viac, než len jednoduchú informáciu... špabielska chrípka toho za jednu sezóznu spravila o hodne viac, než len zabila takmer sto miliónov ľudí a že bola...

Laura Spinney: Bledý jezdec

 

Nedávno som o Španielskej chrípke pozeral film. Bol v Británii natočený, možno rok pred pandémiou Covid. Autori ani netušili, koľko podobností so súčasnou pandémiou bude v ich dokumente. Hlavne, čo sa týka kolapsu zdravotného personálu, ich vyčerpanie, strach o vlastné zdravie, až apatiu z bezmocnosti pomôcť.

Záver filmu bol optimistický, podľa autorov je Británia dnes omnoho lepšie pripravená čeliť podobnej pandémii, ako v minulosti. Má moderné zdravotníctvo, informačné systémy, vypracované plány a smernice, ako sa spávať, takže sa podobná situácia už nikdy nemôže zopakovať.   

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 43 minútami, Tono napísal:

Záver filmu bol ale optimistický

delí ich storočie... človek by skutočne myslel, že moderná medicína a medicína spred sto rokov... ale pokiaľ ide o vírusy, sme malé deti stále. isteže, nie je to sto miliónov obetí... ešte sme však neskončili.
preto je dobre vedieť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie je to síce o knihách, ale novinách. Už som to tu písal, že ma fascinuje čítať historické noviny. My už dnes vieme, ako sa vyvíjala história, ale keď sa človek dokáže preniesť v čase a čítať tie staré noviny, ako aktuálne udalosti, pochopí mnoho aj zo súčasnosti.  Napríklad, keď čítam pod titulkom "Nemecké úradné spravy" - "správy z bojište". https://www.lidovenoviny.cz/ctecka.aspx?d=01.01.1916&e=LN1

Alebo o nepokojoch v Rusku, ktorým vtedy nikto veľký význam nepripisoval, pri tom však ovplyvnili svetovú politiku a geopolitickú situáciu na viac, ako 60 rokov. Kto by to vtedy, z tak malého titulku, tušil.

V kontexte vtedy "dôležitých" udalostí, nás správy na konci novín, vracajú do reality celkom bežného života. Reklamy na šijacie stroje, zaručene účinné lieky, alebo čierna kronika. Napríklad o úkladnej vražde syna, ktorý v hádke zabil vlastného otca, kvôli majetku. Otec ho totiž vydedil kvôli tomu, že sa neoženil podľa jeho predstáv. 

Neaktuálnosť týchto správ je ako staré zrkadlo. My sa dnes pozeráme do toho nášho aktuálneho "zrkadla" a myslíme si, že sme "v obraze". Ale aj to bude raz minulosť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

od Vlastimila Vondrušku som svojho času pre zábavu prečítala hromady jeho stredovekých detektíviek, boli čitateľné...
 

teraz sa od neho objavila tetralógia Křišťálový klíč... čitateľná sága dejín a jednej rodiny...
sama som  bola prekvapená, ako v kľude a dobre sa mi to čítalo... hodne v pohode, prešiel mi čas a priniesol pokoj...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Pre ľudí, čo majú radi fantasy, môžem spomenúť fantasy novelu Alberic: Cesta mága, ktorej som autorom. :smile:

Kniha opisuje dobrodružné putovanie Alberica, bývalého arcimága Magickej univerzity po žijúcom a dynamickom fantasy svete. Hlavný hrdina stretáva rozmanité postavy a podivné tvory. Putovanie s Albericom smeruje od starobylých svätýň cez temné lesy, mocné cechy až po majestátne Cisárske mesto. Účelom cesty je odhalenie skytých dôvodov, ktoré viedli k zatvoreniu Magickej univerzity a k prenasledovaniu mágov.

Dúfam, že sa k vám kniha dostane a hlavne, že sa vám bude páčiť. Dal som si naj záležať. :bingo:

Alberic Cesta mága (obal knihy).jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 6. 3. 2023 at 14:50, irb napísal:

A končí sa to happy-endom? 

:smile:

Bude to pol na pol, ako je dnes zvykom, podľa reakcií čitateľov píšu páni autori pokračovanie 😉

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov