Skočiť na obsah

Linux vs. Windows


bad_guy

Linux vs Windows  

10 členovia hlasovali

  1. 1. Čo je podľa vás lepšie, Linux, alebo Windows?

    • Jednoznačne Linux
    • Skôr Linux
    • Je to jedno
    • Skôr Windows
      0
    • Jednoznačne Windows


Odporúčané príspevky

  • Odpovedí 152
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    31

  • Darkman

    18

  • Bronto

    15

  • havarka

    14

Top prispievatelia v tejto téme

Ja odjakživa fachčím na oknách, Home XP mám dokonca legálne zakúpené, hoci som si už párkrát zanadával.

S Linuxom to porovnať neviem, nepodarilo sa mi ho nainštalovať ani mne, ani jednému týpkovi z SW firmy.

Vraj nemám v kompe vhodné prostredie pre Linux. Neviem čo je na tom pravdy, akosi sa mi to nezdá.

Ináč by to bol riadny skok, všetky programy, ktoré poznám, sú určené pre Windows.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Limitom pre mna je prave to, ze najma nas firemny software bezi prave na Windows. Takze ich pouzivam, hoci si aspon to prostredie upravim vzhladovo na nieco uplne ine. Ale Windows XP su uz v podstate pouzitelne na rozdiel od tych vselijakych zlepencov baziacich nad DOSom, ako boli Wn95 a 98.

Linux som mal nainstalovany a pri troche snahy sa daju najst ekvivalenty Windowsovych programov. Nie vsetky su vsak v rovnakej kvalite (alebo skor vacsina nie je :lol: )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ktory je podla vas lepsi ?

bad_guy,

takto vseobecne sa to neda povedat, napr. na hry je lepsi windows, na pracu s internetom urcite linux. V linuxe napriklad vdaka jeho bezpecnosti a neexistencie virusov a rozneho malwaru nemusis mat zapnuty firewall, to pri instalacii a pouzivani napr. p2p klientov urcite ocenis.

 

Hedgehog,

winxp vobec nie je pouzitelny ako viacuzivatelsky system, to je pre mna dost velky handicap, uz by som si nedokazal zvyknut na to aby som trpol ci moju pracu na pocitaci najdem presne v takom istom stave ako som ju zanechal. V linuxe je 100 percentna istota ze ked je prihlaseny iny user ako ja a nepozna rootovske heslo NEMA AKO moje subory a nastavenia na pocitaci ovplyvnit. Kdezto na windowse aj ked je vytvorenych viacero uzivatelskych kont, vsetky vacsinou maju administratorske prava, lebo bez administratorskych prav by vela programov vacsinou nefungovalo.

 

game,

najvysi cas aby si vyskusala aj nieco ine :lol:

 

Roso,

a aku distribuciu si skusal? Podla mojich skusenosti je nainstalovat linux velmi jednoduche, otazky kladene pri instalacii dnesnych modernych distribucii (ubuntu, mandriva, fedora, suse). su podobne jednoduche ako otazky pri instalacii windows. Ak zvladnes instalaciu windows, nemala by ti robit problem ani instalacia linuxu. Podpora hardwaru bola v minulosti problem, ale dnes je uz skor raritou narazit na HW ktory by linux nepodoroval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

roso,

tak to je distribucia vhodna uz len pre gerontofilov :lol:. Mozno si to instaloval na zelezo ktore v case vzniku tej distribucii ani neexistovalo, preto tam neboli potrebne drivery a instalacia sa nepodarila. Ak budes mat chut niekedy este linux skusit, rozhodne si stiahni nieco novsie, linux sa dynamicky vyvyja, napr. v distribuciach spred 2 rokov bolo treba kopec veci rucne podonastavovat aby fungovali, v mandrive 2006 mi vsetko fungovalo hned po nainstalovani.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podla toho, naco ho chceme. Na hry je urcite lepsi WIN. Ostatne je o userovi.

Danou za masove rozsirenie win je ze majorita exploitov je prave na ne, co je spolu s tym ze vacsina userov je absolutne nezodpovedna smrtelna kompinacia.

Ale nech si nikto nemysli ze linux je nenapadnutelny. Jeho sluzby maju tiez exploity, len ich vyuzivanie nieje tak lukrativny biznis ako na XP :)

 

winxp vobec nie je pouzitelny ako viacuzivatelsky system, to je pre mna dost velky handicap, uz by som si nedokazal zvyknut na to aby som trpol ci moju pracu na pocitaci najdem presne v takom istom stave ako som ju zanechal.

sorry, ale toto je tvoj problem. NTFS pozna rovnako pristupove prava ako Linuxove FS :lol:

Bezi nam jeden server na w2k3 a naozaj nieje problem s tym ze by mi niekto kafral do dokumentov (nemoze).

 

 

 

Kdezto na windowse aj ked je vytvorenych viacero uzivatelskych kont, vsetky vacsinou maju administratorske prava, lebo bez administratorskych prav by vela programov vacsinou nefungovalo.

Ja idem na poweruserovi, jedine niektore instalacie vyzaduju admin prava. Mimo toho existuje aj funkcia "runas" :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v praci bezim na gentoo a doma na win2k kedze sa aj hravam :lol:

 

Darkman mam s widlackymi serveri dost blbe skusenosti, nastavim si prava ako len chcem widle si aj tak spravia po svojom, spravim to iste ale na sambe pod linuxom, a nieje problem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mohol by Bill uvolnit windows bol GNU/GPL :lol: to by bolo najlepsie...

No, to by bola dost katastrofa. Ten kod proste nieje pisany tak, aby to mohlo byt vydane. A na druhu stranu suhlasim s MS ze Opensource je trosku pritiahnuty za vlasy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zdrojovy kod Windowsu NT ma +/- okolo 20 000 000 riadkov (XP ma tych riadkov este o kusok viac). Co je celkom slusne cislo. Na pochopenie hoci len casti z takehoto mnozstva riadkov je potrebna vyborna dokumentacia + fantasticke komentare v zdrojovom kode. A kedze bol od zaciatku tvoreny ako propriertary, tak tieto veci niesu v takom stave, aby boli pouzitelne pre verejnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hlasoval som za skor LInux, pretoze som ho jeden cas mal, bol to zvlasnty pocit, zrazu som sa citil velmi obemdzeny pretoze som nemohol pouzivat vsetky tie softy ktore idu iba pod win. Kazdopadne je Linux ovela bezpecnejsi ako win, nuz ale win mam ajtak = soft+hry.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tento portál beží na Linuxovom serveri, zatiaľ som spokojný

 

Počas surfovania na fóre:

 

- žiadne modré okno

- nemrzne

- neotravuje s bublinami čo by som mal a nemal

 

(píšem s iróniou keby to niekomu nedošlo :lol:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

midGet ja sa praveze pod mojim gentoo citim velmi uvolneny :lol:

ked hocico potrebujem, napr program nacitanie pdf napisem "emerge search pdf".. ukaze mi zoznam programov na pracu s pdf, a uz len napr "emerge gpdf" a za chvilku mozem pouzivat, bez nejakeho zloziteho hladania co na co potrebujem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Potrebujem radu od linuxákov. Kde by som si mohol stiahnuť nejakú dobrú free verziu Linuxu a ako ju nainštalovať. Mal by som vytvoriť novú partíciu. Neurobí mi to bordel s dátami, ktoré na disku mám? Naformátuje si diskový oddiel inštalátor sám, alebo musím mať na to nejaký program? A tiež by som chcel vedieť, či sa mi tento nový OS zapíše do boot managera tak, ako je to v prípade WinXP (zobrazuje sa mi W98 aj WXP), alebo to budem musieť riešiť pomocou BIOSu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak nevies o linuxoch nic nainstaluj si napr mandrivu, ubuntu alebo nieco podobne co ma blbuvzdornu instalaciu a prevadzku.. su to klasicke klikacie verzie linuxov..

ak sa chces nieco naucit a si sikovny skus gentoo.. v jeho handbooku je krok po kroku napisany postup instalaciu aj s vysvetlenim.. uz len pri tej instalacii sa strasne vela naucis, potom ma velmi lahku spravu..

 

potrebujes dalsiu particiu na linux, a tu si vacsinou este on rozdeli, pretoze vacsina linuxov funguje tak ze ma boot particiu, swap particiu a samotnu systemovu particiu..

 

a s boot managerom, musis pri instalaciu povolit zapisat sa boot managerovi (lilo alebo grub) do mbr, potom tam budes mat ci linux, alebo win

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajn, kde by som mohol stiahnuť mandrivu či ubuntu? Taktiež by som bol rád, ak by ste hodili link na nejakú stránku, ktorá by sa týmto OS v základoch venovala. Chcel by som linux aspoň vyskúšať, doteraz som ho nikdy nemal. Aký veľký diskový oddiel by som mal linuxu vyčleniť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skus trosku googlit

 

odporucam www.abclinuxu.cz a www.linuxsoft.cz a este aj www.root.cz

 

tam najdes linky na stiahnutie tych distribucii a vela how-to pre zaciatocnikov

 

a na zaciatok by som mu vymedzil aspon 30GB

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov