Skočiť na obsah

Čo mi chce povedať zviera či vták....


wysky

Odporúčané príspevky

Zvieratá nevedia artikulovať, dorozumievajú sa svojskými spôsobmi, pohybmi tela, či vydávaným zvukom. Či už medzi sebou, alebo navonok voči človeku.

Téma je venovaná chovaniu zvierat a ich signálom, ktoré vydávajú pri rôznych situáciách. Keď vieme rozoznávať, naučíme sa im rozumieť a môžeme predísť problémom.

 

Nedávno som písal, že sa mi nechtiac podarilo vyplašiť, zrejme prepelicu. Jej chovanie bolo pudové, opustila hniezdo v snahe odpútať od neho pozornosť. Takto sa zvyknú chovať takmer všetky vtáky, ktoré hniezdia na zemi.

Stiahol som sa, na chvíľu stíchol a bolo možné vidieť ako sa matka vracia späť do hniezda, pričom pípaním komunikovala s mláďaťom v hnieze a tak sa navzajom uisťovali o správnej ceste.

 

Príklad druhý. Taktiež pri potulke lesom som raz vybehol na takú lúku, kde sa pásli kone žrebec, kobyla a mláďa. Chvíľu si ma obzerali a potom začal žrebec s výstražnými možno vyzývanými signálmi. Pokyvoval hlavou a celým krkom a prednou nohou kopal o zem... No, zmenil som smer, nestál som o konfrontáciu.

 

Vaše skúsenosti?

 

Tak téma o chovaní zvierať... Ako čítať ich signály, prípadne ako postupovať, keď tie ich signály zle prečítate.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najviac skúseností mám s chovaním mačiek, potvory chlpaté ... a kohútov, tých som si užila v detstve bárskoľko, všetci kohúti sveta vo mne ako malom decku videli ohrozovateľa ich háremu a kráľovského majestátu ...

 

stačilo, že som sa zjavila, kohútovi zbrunátnel jeho beztak červený hrebeň, otočil sa proti mne, ohol krk, vystrčil zobák, nadvihol krídla a už som ho mala na chrbte, lebo pri prvých príznakoch nepriateľstva som utekala, zvyčajne to nestačilo, bolo treba dospelého minimálne s metlou, aby kohúta priviedol na chvíľu k rozumu

 

nepriatelia boli zvyčajne červené kohúty, a bolo jedno, kam som šla, či kde ten kohút bol ... aj domácich sme mali takých / jeden z najhorších zakrátko skončil v hrnci, lebo si nedal povedať ani metlou od babky / ... raz sme cestovali kamsi ďaleko na svadbu a prvé čo sa tam stalo bolo, že keď ma uvidel vystúpiť z autobusu dedinský domáci kohút, už bol na mne, ja prebehla celé pole v dese v bielych botičkách a šatičkách, kohút v amoku naháňal mňa a polovica svadobčanov naháňala kohúta ...

 

dodnes neviem, čo na mne videli ... a dosť dávno som už konfrontáciu so živým kohútom nemala možnosť zažiť, takže neviem, či som pre nich hrozbou stále

no zrejme mi chceli povedať prac sa už aj z dohľadu : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, s kohutmi ziadne nemam skusenosti. Je dost mozne, ze na nich vyzarujes nieco, co vnimaju ako hrozbu.

 

Zaujimave je napriklad sledovat psov. Neznamy pes si vas pride onuchat, ale obehne vas a priblizi sa od zadu. Maju to asi pudove, ked sa navzajom zoznamuju, vzdy sa idu onuchat zo zadu.

 

 

Inak, ak na vas zautoci pes., je dobre zachovat pokoj, a hlavne sa mu nedivat priamo do oci. Priamy pohlad do oci pes vnima ako hrozbu, alebo vyzvu. Staci si to overit v praxi. Raz som sa zadival do oci takemu orechovi, ktory sa len tak poflakoval pri panovi. Hned spozornel a zacal na mna stekat.

 

Pes, ked nikto nie je doma, je v praci. On to tak citi, ze prebera zodpovednost a strazi, kontroluje ci je vsetko v poriadku, obieha dvor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kohúti sú páni zadného dvora,

ale podobne sa chová aj iná "mužská hydina"

moriak a aj gunár,

jeho sypot je jedným z najnepríjemnejších zvukov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja mam doma korytnacky, mam ich v jednej nemenovanej izbe (ktoru nebudem menovat), a vzdy ked tam dojdem tak strasne spluchaju po vode ako keby chceli po mne skocit, vystrcuju hlavu co najviac.. atd :lol:

Nepomaha ani ked im dam jest. Pokracuju v tom stale. Do jedla sa hned pustia len ked ich napr. mesiac nekrmim, alebo dlchsiu dobu. Strasne to znervoznuje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

práve som zahliadla niečo v tv o mačkách ...

vraj ktosi kdesi zistil, že mačky vedia dosť dokonale vydierať človekov, používajú k tomu hlavne zvuky, niektoré sú pre mačacích pánov tak nepríjemné, že im radšej vyhovejú ... vraj

podľa mňa sú mačky úprimné potvory ... robia čo chcú a nedajú si to vyhovoriť a vydávajú príslušné zvuky keď niečo chcú ... : )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vraj ktosi kdesi zistil, že mačky vedia dosť dokonale vydierať človekov, používajú k tomu hlavne zvuky, niektoré sú pre mačacích pánov tak nepríjemné, že im radšej vyhovejú ... vraj

Tak toto bude pravda, obavam sa. :] Moja macka vie robit take strasne zvuky... Ak nieco chce a ja ju bud ignorujem ci nevnimam, tak zacne vydavat strasne a hlasne zvuky, ze to pocujem aj cez sluchadla a hlasnu hudbu, co mi do nich huci. A pripadne ak ju aj vtedy odignorujem, tak mi rovno jednu vrazi a to sa uz neda ignorovat :lol: Jednoducho to chce a bodka :] A ak nechce, tak ju ani za svet nik nedonuti to spravit ci zjest. Typicke sebestacne macky...

 

A macky a psy vedia takto dokonale komunikovat... Som si ista, ze vsetky zvery, hoci som to zatial spozorovala iba pri mne znamych typoch :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jejda, týmto ste mi nahrali - pár dní dozadu som si totiž uložil odkaz na správu o niečom podobnom, čo game spomína, a rozmýšľal, že do ktorej témy s ním (na túto som totiž nejako pozabudol) :lol:

 

Kočkám se povedlo rafinovaně zneužít vrozené vzorce komunikace mezi rodičem a potomkem. Při žádostivém předení využívají stejné frekvence, na kterých pláčou lidská mláďata.

 

Naši domácí mazlíčci jsou pochopitelně maximálně spokojení. Povedlo se jim infikovat hluboce geneticky fixované vzorce lidského chování, především sklony pečovat o potomky. Jsou to sociální paraziti, které si sami aktivně sháníme, abychom si je mohli nasadit do svých příbytků a obětovat jim prostor, čas, peníze, někdy i zdraví a dokonce i vlastní rozmnožovací potenciál.

 

Stačí se podívat na bizarní „pokojové“ rasy mazlíčků různých druhů a hned je jasné, že vypadají jako více či méně zdařilé atrapy lidských mláďat. Ploché kulaté obličeje, velké oči, menší uši, přitroublé nesamostatné chování. Je to vidět dokonce i na některých kultivarech okrasných rostlin.

 

Někteří mazlíčci jsou tak zdatní, že dokáží hacknout i naši vrozenou komunikaci. Na vlastní kůži to zažívají třeba majitelé koček. Jak zjistila Karen McComb z University of Sussex, právě domácí kočky, když něco opravdu chtějí, lstivě mění své předení tak, aby útočilo na vrozené lidské instinkty krmit plačící potomky. Nic netušící kočkomilové bývají zneklidněni žalostným předením a kočky tímto hanebným trikem často dosáhnou svého.

Celý článok TU

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

s mačkami je to ešte zaujímavejšie ... ja stále tvrdím, že mačky sú správne a úprimné a dokonalé tvory :lol:

 

práve som čítala článok o niekoľkých vyšľachtených micách, každá z nich je verná svojmu pánovi, ale toto ma dostalo :

 

perzká mačka : ... sú to pokojné a mierumilovné mačky, naviazané na svojho pána.

Veľmi rady sa s ním "rozprávajú" a vyžadujú si, aby im aj " odpovedal ".

 

no nie sú tie mačky úžasné ?! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

náhodou, psíci tiež dokážu krásne dať najavo svoje pocity - čo máme slovenského kopova, tak napríklad ten sa vie aj uraziť pekne... sme raz kamsi šli von do lesa a videl nás pri odchode, hedge v zelenom poľovníckom vtedy, no div že náš hafan nevyskočil z kože, ale keďže s nami nemohol ísť, tak sme ho nechali doma... po návrate mu hedge šiel dať žrať, Iran si však okázalo sadol chrbom ku bránke výbehu a ani žrádlo ho nepresvedčilo, že by mal venovať pozornosť dačomu, proste bol urazený :lol: toto robil aj jeden farbiar, ktorého mal hedge predtým - tiež si nechcel nehať všetko páčiť :)

 

a toto bola len jedna z vecí - krásne okázale dá najavo, keď nechce žrať granule čo dostane - či už po zmene značky na takú čo nechce, alebo keď mal predtým hojnosť iného a zas sa má vrátiť ku granuliam... jednoducho ich začne rozhŕňať a vyhadzovať z misky a vždy popri tom hádže také pohľady že "to čo si mi zas dal, aha, vôbec ti to žrať nebudem", prípadne nabere trochu do papule a pomaly trpiteľsky začne prežúvať a to tak, aby mu pri tom z papule priebežne vypadávali, aby človek videl jeho odpor k nim... samozrejme tie pohľady sú zas také, aby dal najavo, že čo si myslí :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

my sme mali doma papagája- korelu. Keď bol spokojný, tak si nôtil na bidielku a naťahoval sa. ke´d chcel opoškrabkať za chocholom, sklonil hlavičku a natrčil miesto, ktoré chcel poškrabkať. Keď bol vypustený z klietky a už chcel "domov", sám si sadol na natrčenú varechu a pekne sa dal premiestniť, niekedy aj len tak na prste, bez varechy. Ak sa mu ešte nechcelo, tak nešiel ani za pána...

Mačka dáva veľmi jasne najavo svoje pocity. Niekedy mravčí a hryzie ma do nohy, a veru netuším, čo chce, niekedy uhádnem, že chce pamlsok, niekedy chce hádzať zmuchlaný papierik do tvaru guličky...a niekedy vôbec neuhádnem, čo chce. Ale ak sa chce len hladkať, tak to daáva najavo veľmi jasne. prišmajchluje sa a natŕča hlávku, chrbát, pod bradou, a má rada, ke´d jej požmolím uši...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

kto nemá rád chlpaté stvoreniatka, neklikajte ... ostatní klikajte, sú to úžasné fotky :)

 

neviem celkom presne, čo chcú tieto malé povedať, asi moc nehovoria, ale čo sa z nich dá vyčítať, a čo myslím hovoria, je úžasná súdržnosť, spoľahnutie sa na druhého, spoločenstvo malých láskavých tvorov, ktoré hovoria svojimi chvostíkmi o láske a kamarátstve ... :)

 

http://www.visualnews.com/2012/06/14/the-tiny-world-of-the-eurasian-harvest-mouse/

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

veru aj myšky sme mali doma...dievky im niekedy urobili labyrint z leporiel a všakovakých knižiek v kuchyni, a na niektoré miesta im položili nejaký pamlsok, a lsedovali ich, ako si poradia v tom labyrinte, ako dlho im potrvá, kým to jedivo nájdu a tak. Aj ja som občas vzala myšku do ruky a nechala ju loziť hore-dolu. Veď to vôbec nie sú hnusné zvieratá, naopak, sú celkom milé a mala som ich rada. Ale že by som im rozumela, tak to nemôžem povedať.

Vypiplali sme aj holuba. Ten len čo sa operil, začal prejavovať eminentný záujem o holé palce na nohách. Akonáhle také čosi zbadal, roztiahol chvost do vejára, krídla spustil až na zem, načechral sa a vyrazil. A potom zahájil útok zobákom...niekedy som sa na ňom tak rehotala, že som nemala ani silu ujsť pred jeho zobákom a obuť si papuče...hrozne bol srandovný. Volali sme ho Mikuláš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

tento človek presne vie, čo povedať veľkým mačkám, a veľké mačky presne vedia, čo mu povedať.

roky ich fotí a rozumie im, a mačky mu rozprávajú o dôvere .

 

Kevin Richardson, s ktorým rozprávajú : http://www.lionwhisperer.co.za/

 

a ešte jedno ... a ešte veľa ...

http://www.youtube.com/watch?v=yKvlBjY3pXk&feature=fvwrel

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nasa macka prave prisla domov mokra jak mys, trochu sa presusila a potom zacala mojho draheho packou stuchat do kolena, ze - pod ma krmit! a vcera, ked som vytiahla z chladnicky smotanu, hned stala na zadnych a prednou labkou ma bila po stehne, ze aj ona chce... mrno si este nevie otvorit dvere, tak sa ku nim posadi a zacne zalostne mnaukat a robi to dovtedy, kym ho niekto nepusti dnu alebo von :-) a presne si vedia povedat, kde chcu byt hladkani a skrabkani

 

ked sme mrňa doniesli domov, vrhala mafif na nas take pohlady, ako ze - to ste sem museli dovliect tu otravu, to vam nestacim ja? (Mrňo totiz do nej stale zapara, skace a vrha sa na nu a mafif to chvilu vydrzi a potom uz ju to znervoznuje... a z neznamych dovodov mu Mafif nechce dat poriadnu priucku, je starsia a väcsia a lahko by ho mohla prefackat)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred pár rokmi som si všimla, že keď vychádzam z Blavy na diaľnicu, začali mi krúžiť nad autom vtáky..nebolo ich kŕdeľ samozrejme, ale prelietali mi popred predné sklo tak zaujímavo, že som ubrala a aj sa prebrala :) zvykla som si na to tak, že ich už čakám a vnímam to ako znamenie:) že sa z cesty vrátim v poriadku...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na našom dome zozadu si pod strechou spravili hniezdo lastovičky. Rada relaxujem v záhrade... a rada pozorujem ako si lastovičky lietajú, tešia sa...

Je pravda, že aj špinia, ale ... aj to možno prináša šťastie. :)

čo mi chcú asi povedať? "Dom chránime pred požiarom a bleskom".

 

Brat má doma okrem iného aj páviky - krásne, biele, nežné....

vyjadrujú: "lásku"

 

Ešte sa mi žiada napísať niečo veľmi dôležité. Prostredníctvom internetu som sa pred niekoľkými rokmi zoznámila aj s jedným krásnym psíkom. Volá sa Riky a má skvelého pána. Je to mladý muž, vekom približne mojim synom ...a napriek tomu, že sme sa nikdy nevideli naživo sme všetci traja silní kamaráti.

čo mi chce asi povedať Riky? " Sme tu, teraz, tak sa tešme z každej príjemnej chvíle..."

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

jeeej, holuby? To sú tie také, čo mala aj Popoluška? Mám rada holuby, nech si vraví kto chce, čo chce, aj tie divé, čo sú tu v meste a čo ich vraj nemáme kŕmiť. pripomínajú mi nášho nebohého Mikuláša. Na rozdiel od mnohých susedov, mne nevadí, ked sa mi špacírujú po okne. najväčšiu radosť má z nich mačka, ale tie na ňu už temer nereagujú, už asi pochopili, že od nej im nič nehrozí. Alebo žeby to bola obojstanná hra? No to asi nie, ale mačka vie, že ich neuloví a oni vedia, že ich neuloví...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

dúfajme, že to prežili všetci vrabčekovci v zdraví ... a áno, aj mne sú odjakživa sympatické, a mám vrabce moc rada ...

a je zle, že im ubúda miest na hniezdenie, a ubúda ich ...

 

tento rok sme na borovici za oknom pokračovali v kŕmení po celý rok, a úžasné bolo, že okrem sýkoriek si zvykli aj vrabce, ... od výchovy malých vrabčiakov a pápernatých budulínkov, ktoré ešte neusedeli na lojovej guli, ale matka ich kŕmila, kým oni čipčali pod ňou na konári, sme videli a vidíme denne nádherné vrabčie divadlo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov