Skočiť na obsah

Lesy, háje, stromy


game

Odporúčané príspevky

mimochodom, tých borovicových lesov, ktoré boli pre tento kraj také príznačné, z týždňa na týždeň ubúda ... pripravujú sa nové a nové plochy pre ďalšie firmy a výstavbu a ukrajujú už bezostyšne z chránenej krajinnej oblasti ...

toto sa mi pripomína denne, minulý rok tam klčovali lesy vysoko efektívne, po hektároch, dva superpremakané stroje na to stačili, aby za dva týždne nezostalo po dvadsať metrových borovicových lesoch ani kúsok koreňa

 

na jeseň finišovali s výstavbou ciest do vyklčovaného pásma, osvetlenie, dopravné značky, cesta okolo rozšírená, na ceste značky, pásy, pokreslené všetko, parkovisko pre duchov ... pripravená zastávka autobusu ... len akosi došla kríza, alebo niekomu peniaze alebo život ...

aj život tých tisícok stromov

 

prišla jar ... medzi stromami sa objavili ostrovy hladkej zelenej trávy, vlastne naopak ... medzi kopčekmi a pieskovými dunami a zelenou trávou zostali ostrovčeky starých borovíc ...

chystá sa golfové ihrisko ...

10 km odtiaľ je ďalšie, už zabehnuté ...

ako voľaktorý deň ráno povedal vodič busu svojmu kamarátovi : vyhadzujú, budeme bez roboty, budeme chodiť na golf

 

medzi diaľnicou a starou cestou je vyrúbané už takmer všetko, čo sa vyrúbať dalo ... na jednej aj druhej strane cesty ... a takto je to po celej ceste

iste, vývoj nejde zastaviť ... ale je toto ešte vývoj ?

pred niekoľkými rokmi to boli borovicové lesy, ktoré vzbudzovali úctu, a boli jedinečné, mali jedinečné pieskové podložie, husté, tmavé a majestátne

jedna strana cesty, z idúceho busu

 

 

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 8
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    3

  • littlewitch

    2

  • slimak

    2

  • Tono

    2

kdesi som to tu už raz písala, ale nič sa nezmenilo ... ako ja ten LIDL nenávidím, od začiatku, čo sem prišiel a začal svoju pofidérnu kariéru nelegálnym vyrúbaním desiatok storočných stromov pre parkovisko kdesi v čechách ...

 

robí to stále ... a niet moci, čo by mu v tom zabránila

 

V Ilave vyrúbali 80 stromov. Stavajú Lidl

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Milujem stromy a lesy. Kedy mozem,vtedy sa pohybujem v nich. Mam stastie,ze pár km bývam od krajinnej oblasti Male Karpaty a stromy su tu chranene statom. Snad este aj dlho budu

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem na ktorej strane karpát, na západnej sa roky pekne potichučky ukrajuje z chránenej krajiny, stavajú sa a stavali milionárske vily o rozlohe niekoľko hektárov, a na celých hektároch na seba natlačené radové domčeky, ktoré sa momentálne stavajú len tak tak, ale z karpát je pekne povykrajované ...

 

tá fotka s hotovou cestou a hektármi vyklčovaného lesa zostane ladom, rovnako ako ostatné hektáre pripravené na ďalšie logistické a neviemaké centrá

z druhej strany cesty, kde je už roky prázdno a stoja tam hangáre priemyselného parku, za pár týždňov zostanú prázdne haly a betónové platne, všetky sa sťahujú do uvoľnených priestorov volkswagenu

 

tisícky hektárov borovicového lesa je preč, zbytok je prestarnutý a láme sa, nové vysadené pokusy vyschnuté, tie staršie vysadené pokusy nepreriedené, nahustené, vyrastené do nejakých piatich šiestich metrov, na pár ároch namačkané na seba už nejakých dvadsať- tridsať rokov ...

 

ani len cigáni nemajú záujem pozbierať polámané drevo ...

 

nie je to zrovna tá krása, ktorá stojí za pohľad či propagovanie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game,moja obec je na juhovychodnej strane Malych Karpat. Inak tiez je tu tak trochu zasahovanie do upatia vrchov,je tu povrchova bana dolomitu

Dolomitova bana

,ktora hodne posunula hranice hor...ale nastastie casti lesov tuna su spravovane tzv. urbarnikmi a ziadne stavby vil a.p. tu nehrozia
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 12 rokmi...

Pred zhruba 25 rokmi duby na Slovensku napadlo hubové ochorenie Grafióza dubov

 https://www.skodcoviadrevin.sk/skodca/grafioza-dubov&rurl=YXRsYXMmYW1wO2ZpbHRlcj0yOQ==  

V mojej lokalite je postihnutých takmer 100% jedincov. Staršie stromy ešte ako tak vzdorujú, no mladšie už vyschli. Jednoročné jedince neprežijú ani rok.

Podľa môjho pozorovania je postihnutý hlavne dub zimný. Koreňový systém chorých stromov degeneruje a stačí silnejší vietor a postihnuté stromy padajú. Je to vážny problém, no v dnešnom svete si nezaslúži v médiách ani zmienku. Ako keby sa nás to vôbec netýkalo. Ja mám vzdelanie celkom iného druhu, ale ak by som mal vzdelanie v tejto oblasti, asi by som nezostal mediálne ľahostajný. Životné prostredie sa týka nás všetkých.

A aby to nestačilo, tento rok som si všimol, že hromadne vysychajú aj borovice čierne. Mladé výhonky žltnú. Sú obalené živicou, čím sa strom snaží chrániť. No bezvýsledne.

Možno tento môj postreh nezapadá do top správ dňa. Ale aspoň odborná komunita by mohla reagovať. No nie som si istý, či akademici niekedy zdvihnú zadok zo stoličky a pozrú sa aj do terénu. Zrejme ich zaujíma iba to, ako získať grant na nejaký nezmyselný výskum.

 

 

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co to ma riesit - zvolenska univerzita(ci aj stiavnici nieco je) - na to poukazat a riesit to ministerstvo polnohospodarstva, aj zivotneho prostredia. U nas dubov je malo. Mozno tolko ako javorov a lip a borovic. Tie su muzno 3 a dubov asi tiez 3 U nas su buky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 30 minútami, slimak napísal:

na to poukazat a riesit to ministerstvo polnohospodarstva, aj zivotneho prostredia. 

Ohľadom tejto témy som našiel napríklad diplomovú prácu, z VŠ Poľnohospodárskej v Nitre. V tejto práci  sa píše, že 85% stromov je zdravých.

No neviem, diplomovú prácu zrejme obhájila, ale pochybujem, že nejaký oponent bol osobne aj v teréne. 

Mám spolužiaka zo ZŠ, ktorý je tam dnes profesorom. Ten bol už na ZŠ oslobodený od telocviku. Určite nikdy v teréne nebol. Pri jeho váhe, ktorú nadobudol už na ZŠ, by to ani nezvládol. Táto škola je už dávno známa, že kariéra sa tu robila na základe známosti a  hlavne politickej angažovanosti. Ako je to vo Zvolene, to neviem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov