Skočiť na obsah

Absolútna pravda


Mgr. L.E.G. von Trips

Odporúčané príspevky

Je veľmi veľká trúfalosť od papalášov z Vatikánu vyhlásiť takúto nehoráznu lož. Ale vôbec ma to neprekvapuje... svedčí to len o jednom - že ich pýcha, samoľúbosť a arogancia nepozná hranice! Pre človeka, ktorý pozná PRAVDU, je skôr charakteristická skromnosť, pokora a krotkosť... Naopak, pre človeka, ktorý blúdi a ani o tom netuší, býva typické, že hlása výroky v podobnom duchu: my sme tá jediná správna cirkev, my sme tí naj-naj-naj... skrátka no comment!!!

Nedajte sa zmiasť dokonca ani tým faktom, že ich je mnoho!

Milióny členov či davy nasledovníkov nie sú predsa kritériom správnej voľby!!!

Na záver pár citátov z Božieho Slova:

"Nebudeš nasledovať mnohých, pretože ich je mnoho..." (Ex. 23:2)

"Je priestranná brána a široká cesta vedie do zahynutia, a mnohí ňou vchádzajú;

ale do Života vedie tesná brána a úzka cesta, a málo je tých, ktorí ju nachádzajú." (Mat. 7:13-14)

 

rozne spolocenstva veriacich, a to bez ohladu na ich pocetnost, mozu mat rozmanite pravdy a s nimi nezlucitelne rozmanite lzi. pritom co je pre jedneho lzou, moze byt pre druheho pravdou. a naopak. ked katolicka cirkev vyhlasuje, ze ona je ta jedina prava, ine spolocenstva mozu rovnako vyhlasovat, ze ony su tie prave. kazdy si moze tvrdit, co sa mu paci. podstatne je v tom to - v tom, kto co hlasa - ze kto v co veri. katolicka cirkev moze hlasat, ze je ta prava, a to preto, lebo tomu veri. a ak to niekto popiera vraviac, ze to je loz a nie je to ta prava, tak zase tym iba vyjadruje to, comu veri. pripadne comu neveri. to nie je spor o nejaku jedinu pravdu, ktora moze byt iba na jednej strane. to je to, ze kazdy ma svoju pravdu, respektive svoj subor pravd, ktore tvoria autonomnu doktrinu daneho spolocenstva a ktore sa nevyvodzuju z pravd a nezaujimaju o pravdy inych spolocenstiev.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rôzne pravdy a čiastočné pravdy majú nielen rôzne spoločenstvá, ale aj jednotlivci. Sú pravdy subjektívne, autonómne (tie majú rôzne spoločenstvá a jednotlivci) a sú pravdy objektívne, medzi ktoré patrí napr. absolútna pravda, ktorá platí, či ju niekto akceptuje alebo nie!

Nás by mala zaujímať práve tá absolútna pravda. Lebo tá je najcennejšia. Je nemenná a večná...

A tú sa oplatí poznať! Preto sa ju oplatí aj hľadať. O abolútnej pravde platí ešte jeden fakt:

Jedine skutočná (absolútna) pravda vyslobodzuje!

Ja som chcel len poukázať na to, aké nebezpečné je ak niekto (komunita alebo jednotlivec) prezentuje lož ako pravdu.

Ďalšia zaujimavá diskusia by mohla byť na téme viera. Lebo viera úzko súvisí s pravdou.

Často počuť reči, že stačí niečomu veriť. Nestačí! Každý niečomu verí. Dokonca niekto tu napísal, že aj ateista niečomu verí. To sedí...

Dôležité ale je, čomu veríme...

Pokým však to, čomu veríme, nie je pravda, potom to, ako žijeme, nie je správne.

A to je kameň úrazu všetkých oklamaných. Oni nevedia, že žijú nesprávne, lebo nepoznajú Pravdu. A bez poznania Pravdy nie je možné správne žiť.

Vždy konáme podľa toho, čo je v našom srdci. A v našom srdci je to, čomu veríme...

Obsah nášho srdca formuje našu vieru a naša viera formuje náš život.

Čomu veríme, to robíme, tak žijeme. Náš život je teda odrazom našej viery.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nás by mala zaujímať práve tá absolútna pravda. Lebo tá je najcennejšia. Je nemenná a večná...

A tú sa oplatí poznať! Preto sa ju oplatí aj hľadať. O abolútnej pravde platí ešte jeden fakt:

Jedine skutočná (absolútna) pravda vyslobodzuje!

Čo si vlastne predstavuješ pod tou absolútnou pravdou? A existuje vôbec absolútna pravda?

 

Pokým však to, čomu veríme, nie je pravda, potom to, ako žijeme, nie je správne.

A to je kameň úrazu všetkých oklamaných. Oni nevedia, že žijú nesprávne, lebo nepoznajú Pravdu. A bez poznania Pravdy nie je možné správne žiť.

Tým, že veria, tak to dotyční považujú za pravdu. Oklamaní by mohli byť jedine vtedy, ak by im niekto vedome a zámerne sprostredkoval lož. A kto môže tvrdiť, že jedine on žije správne? Alebo kto má vlastne patent na pravdu...?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pravda...je i hľadanie pravdy. Už Sokrates tým, že sa pýtal a hľadal odpovede - bol na správnej ceste...

Pre mňa bol veľký filozof, pretože si nevytváral svoj svet, svoje doktríny a teóre (jeho myšlienky zachytil Platón) - ale správne vycítil, že Pravda ho presahuje - nepochádza od ľudí, ale ľudia ju môžu poznávať...používaním rozumu, analyzovaním, skúmaním kauzality, pozorovaním - seba, prírody, zákonitostí,...

 

Inak ťažká téma - tak ju jemne odľahčím:

...štyria takto sedia pri stole, dvaja sa hádajú a ten tretí obom prikyvuje. Štvrtému to nedá a hovorí mu: "Počuj, nemôžeš predsa obidvom dávať za pravdu - to nejde! Dotyčný chvíľu porozmýšľa a hovorí: "A vieš, že máš pravdu?" :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo si vlastne predstavuješ pod tou absolútnou pravdou? A existuje vôbec absolútna pravda?

Ak sa budeme baviť o pravde z duchovného hľadiska, tak existuje!

Ale ak skĺzneme do filozofie, tak sa ocitneme na veľmi tenkom ľade... :lol:

Gréčtina má jeden a ten istý výraz pre PRAVDU aj pre SKUTOČNOSŤ. Starí Gréci boli národ, ktorý bol určite hladný po pravde a po múdrosti - to len na okraj...

Áno, PRAVDA je skutočnosť!!! Môžme to použiť ako definíciu...

Všetko, čo nie je skutočnosť, nie je pravda (hoci sa to často tvári ako pravda).

Skutočnosť je pravdivá a to ju robí pravdou. Opak pravdy je lož, preto je lož nepravdivá.

Pravda a lož sa navzájom vylučujú! Pravda je ako svetlo! Kam príde svetlo, tam tma nejestvuje.

Pravda podobným spôsobom vytláča lož z našich životov...

 

Tým, že veria, tak to dotyční považujú za pravdu. Oklamaní by mohli byť jedine vtedy, ak by im niekto vedome a zámerne sprostredkoval lož. A kto môže tvrdiť, že jedine on žije správne? Alebo kto má vlastne patent na pravdu...?

1. Nesúhlasím s Tvojou druhou vetou! Oklamanie nespočíva LEN v tom, že prijmeme zámerne sprostredkovanú lož. Oklamanie je predsa absencia pravdy! Čiže oklamaný nie je len ten, koho oklamali, ale aj ten, kto nepozná pravdu (u koho pravda absentuje).

2. Nikto nemôže tvrdiť, že jedine on žije správne. Ale môžeme sa o to snažiť!

3. Nikto nemá patent na pravdu. Ale oplatí sa pravdu hľadať. A kto hľadá, ten nájde...

Je lepšie, celý život hľadať pravdu a nájsť ju hoci na sklonku života...

ako vôbec ju nehľadať a celý život prežiť v oklamaní a napokon zomrieť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno, PRAVDA je skutočnosť!!! Môžme to použiť ako definíciu...

Všetko, čo nie je skutočnosť, nie je pravda (hoci sa to často tvári ako pravda).

Skutočnosť, teda fakt. Náboženstvá však sú založená predovšetkým na viere a nie na faktoch. A kto je teda dostatočne objektívny, aby nestranne posúdil, čo je a čo nie je (hoci z duchovného hľadiska) pravda?

 

1. Nesúhlasím s Tvojou druhou vetou! Oklamanie nespočíva LEN v tom, že prijmeme zámerne sprostredkovanú lož. Oklamanie je predsa absencia pravdy! Čiže oklamaný nie je len ten, koho oklamali, ale aj ten, kto nepozná pravdu (u koho pravda absentuje).

Absenciou pravdy môže byť zároveň aj absencia potrebných vedomostí. Rovná sa to automaticky lži? Ďalej, nevedomé, neúmyselné podanie nepravdy (v dobrej viere) by som označil skôr ako omyl.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2. Nikto nemôže tvrdiť, že jedine on žije správne. Ale môžeme sa o to snažiť!

3. Nikto nemá patent na pravdu. Ale oplatí sa pravdu hľadať. A kto hľadá, ten nájde...

 

ale pekne si protirecis, pekne....

mimochodom mam z teba pocit ze zrovna ty sa snazis presvedcit nas a seba o tom ze zijes spravne.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skutočnosť, teda fakt. Náboženstvá však sú založená predovšetkým na viere a nie na faktoch. A kto je teda dostatočne objektívny, aby nestranne posúdil, čo je a čo nie je (hoci z duchovného hľadiska) pravda?

1. Ja sa nevyjadrujem k náboženstvám!!! Tie sú naozaj založené na viere... asi väčšina úprimných prívržencov jednotlivých náboženstiev verí tomu, že práve to jeho náboženstvo je to správne...ale ich viera nemá nič spoločné s pravdou!

Ja som sa vyjadroval k pravde...k tej absolútnej, ktorá je nemenná a večná!

Absolútna pravda nemá s náboženstvami nič spoločné! Náboženstvá tvoria ľudia, absolútnu pravdu nie!

2. Ten, kto naozaj hľadá pravdu, ten ju raz určite nájde...a keď ju nájde, už nepotrebuje druhého, aby mu potvrdil, či pravda, ktorú počas svojho hľadania našiel, je absolútna alebo nie je! :lol:

 

Absenciou pravdy môže byť zároveň aj absencia potrebných vedomostí. Rovná sa to automaticky lži?

Ďalej, nevedomé, neúmyselné podanie nepravdy (v dobrej viere) by som označil skôr ako omyl.

Absencia potrebných vedomostí sa nerovná lži! Je to nevedomosť...ale to, že tápeme v nevedomosti nás neospravedlňuje!!! Človek môže tápať v nevedomosti v nepodstatných oblastiach...a ak nebolo v jeho moci svoju situáciu zmeniť, dokonca je to ospravedlnitelné...

Ale neplatí to v otázke života a smrti, v otázke večnosti...tam JE v našej moci zmeniť to!!!

Aj v otázke života a smrti, v otázke večnosti môžeme tápať v nevedomosti nejaký čas...ale celý život to ignorovať a nesnažiť sa zmeniť to je NEOSPRAVEDLNITELNÉ!!!

Je to aj o zodpovednosti! Ak niekto, kto vedie nejaké spoločenstvo ľudí, dlhodobo tápe v nevedomosti, a celému spoločenstvu tvrdí (hoci v dobrej viere), že pozná pravdu a tento jeho "omyl" v konečnom dôsledku spôsobí celému spoločenstvu smrť, je to podobné ako s lekárom, ktorý po smrti svojho pacienta povie: Sorry, operácia sa síce podarila, ale pacient zomrel...

Tento lekárov omyl pacientovi, ktorý zomrel, už život nevráti...

Takže je to aj o zodpovednosti... A zodpovednosť duchovného vodcu je tisíckrát väčšia ako zodpovednosť lekára!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj katolícka cirkev si osobuje jedinú a absolútnu pravdu, takže sa tu náboženstvo bude motať aj naďalej ...

 

 

stále neviem, čo je absolútna pravda ... a či stojí za to ju tak vehementne hľadať

na čo komu bude ? absolútna pravda čoho ? života, smrti, rébus človeka, boha, univerza ...

Ja som sa vyjadroval k pravde...k tej absolútnej, ktorá je nemenná a večná!

Absolútna pravda nemá s náboženstvami nič spoločné! Náboženstvá tvoria ľudia, absolútnu pravdu nie!

2. Ten, kto naozaj hľadá pravdu, ten ju raz určite nájde...a keď ju nájde, už nepotrebuje druhého, aby mu potvrdil, či pravda, ktorú počas svojho hľadania našiel, je absolútna alebo nie je! smile.gif

kto tvorí absolútnu pravdu a čo to teda vlastne je ?

 

Aj v otázke života a smrti, v otázke večnosti môžeme tápať v nevedomosti nejaký čas...ale celý život to ignorovať a nesnažiť sa zmeniť to je NEOSPRAVEDLNITELNÉ!!!

Je to aj o zodpovednosti! Ak niekto, kto vedie nejaké spoločenstvo ľudí, dlhodobo tápe v nevedomosti, a celému spoločenstvu tvrdí (hoci v dobrej viere), že pozná pravdu a tento jeho "omyl" v konečnom dôsledku spôsobí celému spoločenstvu smrť, je to podobné ako s lekárom, ktorý po smrti svojho pacienta povie: Sorry, operácia sa síce podarila, ale pacient zomrel...

Tento lekárov omyl pacientovi, ktorý zomrel, už život nevráti...

v otázke života a smrti tápe ľudstvo odkedy používa tú sivú hrču v hlave vraj na myslenie ... myslia si to aj náboženstvá a cirkvi a šamani a Ládin a Ahasvara a hocijaký guru a kapitán tankera, ktorý práve spôsobil ekologickú katastrofu ...

spoločenstvá a ich členovia budú umierať tak či tak

ani vtákov dravcov sa nikto nepýtal, či chcú do cesty elektrické drôty, a hromadne na nich umierajú

 

lekárov omyl alebo pacientovo srdce alebo lekár vynaložil maximálne úsilie, a pacientovo zranenie bolo vážnejšie, než sa na povrchu zdalo ...

nie je to prípad ľudstva ?

žiadna pravda nie je nemenná a večná. každý rozumný človek, vedec, bádateľ, z času na čas koriguje svoje absolútne pravdy ...

 

čo je teda absolútna pravda ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Ja sa nevyjadrujem k náboženstvám!!! Tie sú naozaj založené na viere... asi väčšina úprimných prívržencov jednotlivých náboženstiev verí tomu, že práve to jeho náboženstvo je to správne...ale ich viera nemá nič spoločné s pravdou!

Ja som sa vyjadroval k pravde...k tej absolútnej, ktorá je nemenná a večná!

Absolútna pravda nemá s náboženstvami nič spoločné! Náboženstvá tvoria ľudia, absolútnu pravdu nie!

2. Ten, kto naozaj hľadá pravdu, ten ju raz určite nájde...a keď ju nájde, už nepotrebuje druhého, aby mu potvrdil, či pravda, ktorú počas svojho hľadania našiel, je absolútna alebo nie je! :lol:

1. vsetko v zivote je zalozene na viere v nieco. moj zivot je zalozeny vo vieru seba, inak chapanu aj ako seba-doveru. a co je podla teba uprimny privrzenec? ako by si definoval cloveka uprimneho privrzenca nejakeho nabozenstva?

 

2. ten kto hlada, najde. samozrejme... ale kazdy clovek vidi svoju vlastnu absolutnu pravdu, nech je to cokolvek a nech sa nechadza kdekolvek, a absolutne odmietat vidiet pohlad toho druheho a pevne si stat sa svojou absolutnou pravdou sa rovna ignorancii. je rozdiel medzi tym, ked si pevne stojis za svojim a vies, na com su zalozene tvoje nazory, a tym, kde iba krutis hlavickou a plieskas paprckou o zem a odmietas vidiet nieco ine.

 

ty, nefmen, robis presne toto. vehementne sa nas tu vsetkych snazis o niecom presvedcit, i ked si tak nie som presne ista, ze o com.

 

pre mna absolutna pravda neexistuje. absolutna pravda by znamenala, ze cele ludstvo by sa na tom zhodlo a verilo by tomu. a to je v dnesnej dobe nemozne. nemozne by to bolo aj pred rokom, ci dvoma, ci pred storocim alebo tisicrocim. tympadom pre mna nieco ako "absolutna pravda" neexistuje, lebo akykolvek perfektne podlozeny argument moze byt vyvrateny jednou osobou, ktora veri v nieco uplne ine.

 

a toto je to, comu verim ja. ak mi to chces vyvratit, do toho, tiger.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. dokedy sa mám ešte opakovať? Do nemoty? Hm?

Už som predsa napísal, že absolútna pravda je nemenná a večná. To ako definícia musí stačiť...To znamená, že ak má naša planéta tvar gule, darmo vedci kedysi tvrdili (a celý svet tomu veril), že Zem má tvar plochej dosky, na tom, že Zem je guľatá to nič nezmenilo, lebo to je absolútna pravda...

Absolútnu pravdu buď objavíme a potom je nám známa, alebo celý svoj život žijeme v omyle...ale možno, po nás príde generácia, ktorá tú absolútnu pravdu objaví a budete jej známa...ale predošlej generácii známa nebola a celá generácia prežila celý svoj život v omyle...

Ty, Eiensama, sa správaš ako malé dieťa... :lol:

Na jednej strane ignoruješ absolútnu pravdu a tvrdíš, že pre Teba absolútna pravda neexistuje...

Na druhej strane sa tu snažíš predostrieť vlastnú detinskú definíciu absolútnej pravdy...

V tom prípade s Tebou nemá význam viesť dialóg na túto tému...

Napriek tomu Ti prajem nádherný deň...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. dokedy sa mám ešte opakovať? Do nemoty? Hm?

Už som predsa napísal, že absolútna pravda je nemenná a večná. To ako definícia musí stačiť...

 

Na druhej strane sa tu snažíš predostrieť vlastnú detinskú definíciu absolútnej pravdy...

V tom prípade s Tebou nemá význam viesť dialóg na túto tému...

Napriek tomu Ti prajem nádherný deň...

zatiaľ stále nevieme, čo je absolútna pravda, v tom bude problém ...

príklad, ktorý uvádzaš, je o tom, ako niekto chcel nastoliť svoju pravdu, ale ľudský um a bádanie priniesli svoje ovocie ... dokázali, mimochodom, vedeli to už staroveké národy, že zem nemá tvar dosky, ale to nie je absolútna pravda, len fakt, ku ktorému cez temnotu stredoveku ľudstvo znovu dospelo

a milióny ľudí zomrelo, bez toho, aby tento fakt vedeli, a nič to nezmenilo na ich životoch, či zem bola doska či dutá diera či zemiakoid, im bolo úplne jedno ... žili, bojovali za denný chleba, a umreli.

a že žili v omyle, im nebránilo robiť od svitu do mrku, viesť vojny a privádzať na svet deti a odžiť svoj diel života a umrieť, keď prišiel ich čas.

 

čo to má spoločné s absolútnou pravdou ?

menia sa naše poznatky, s postupujúcou vedou a dokonalejšími prístrojmi a chuťou bádať zisťujeme stále viac, ale absolútna pravda je blud ... len zisťujeme ďalšie a ďalšie poznatky a vidíme hlbšie ... hlbšie do univerza a hlbšie do bunky či atómu

ale absolútna pravda ? kdeže

 

ľutujem, ale "absolútna pravda je nemenná a večná " ako definícia nestačí

pretože absolútna pravda je niečo ako perpetuum mobile ... vždy je niekde nejaký háčik ... ani Zem nie je predsa guľa ... hm ? : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ignorujem absolutnu pravdu? skus sa uvedomit, ta tvoja teoria absolutnej pravdy nema ziadne dokazy, nevies ani presne definovat coho sa tyka absolutna pravda, nevies sa vobec presne vyjadrit, len nam tu vsetkym tlacis do hlav kaleraby a to aby sa ti clovek sklonil a dal ti za pravdu? ja sa o nic nesnazim, ale nu fajn. ty odmietas so mnou komunikovat, lebo mi nevies odporovat a vidis, ze si tvrdim svoje. to je pokrytectvo, lebo ty robis to iste. tuto diskusiu menis na debatu. skalopevne sa snazis ludi o niecom presvedcit a nie si ochotny nieco nove povedat. neustala sa opakujes a pritom z tvojich prispevkov vieme urcit tak dve veci:

 

1. necitas pravidla fora

2. nic nove si nam vlastne nepovedal

 

ja tvrdim, ze absolutna pravda nemoze existovat. chcem dokazy. podlozene fakty. pramene. nieco logicke a hmatatelne. povedz nam, CO je to absolutna pravda. kusok kolaca? tepla deka? mesiac na oblohe? CO je to? tvoja definicia "absolútna pravda je nemenná a večná " je absolutne neuzitocna a nestaci. to tiez mozem povedat "slnko je obrovska a horuca gula", co je sice znamy fakt, ale tiez ocakavat, ze sa mi kvoli tomu k noham vrhne cely svet je blbost. stale nevies definovat CO je to. nedavaj nam adjektiva, ale skus to definovat pomocou substantim. a diplomaticke odpichy typu "s tebou sa neda diskutovat ale prajem ti dobry den" si laskavo schovaj do vrecka pre niekoho ineho

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Môj názor je, že najprv si treba vyjasniť dva filozofické postoje na svet, jeho genézu, bytie, atď....

Všeobecne môžme vypichnúť dva základné svetonázory:

 

1. Svet bol stvorený - kreacionizmus - viera v Boha, korý stvoril všetko, je nad všetkým, prevyšuje všetko, je večný, nemenný - je stotožňovaný s pravdou, láskou, múdrosťou - a v tomto prípade môžme použiť slovo - absolútno - či už sa vzťahuje na lásku, pravdu, večnosť,....

2. Svet sa vyvinul z ničoho....proste náhoda, teória "Big bangu" + evolucionizmus - v tomto prípade platí relatívnosť všetkého...všetko je v pohybe, vývoji -relatívne, čiže nestále...

 

Tak či onak - oba svetonázory sa z času na čas stretnú a zhodnú v niektorých skutočnostiach - zhodnú s v niektorých zjavne pravdivých faktoch...

 

A pravda je i usilovanie sa o jednotu, konsenzus, dialóg, mier, pokoj, ....každý človek má svoju filozofiu ale aj svoje hodnoty či už je veriaci alebo nie...

Tiež je porebné vedieť použiť správne slová, mať správnu mieru na "zviditeľnenie" svojich názorov a myšlienok...vedieť použiť správny jazyk - aby napísanému rozumeli i ostatní...

Nie každý je v danej problematike "doma"... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zatiaľ stále nevieme, čo je absolútna pravda, v tom bude problém ...

príklad, ktorý uvádzaš, je o tom, ako niekto chcel nastoliť svoju pravdu, ale ľudský um a bádanie priniesli svoje ovocie ... dokázali, mimochodom, vedeli to už staroveké národy, že zem nemá tvar dosky, ale to nie je absolútna pravda, len fakt, ku ktorému cez temnotu stredoveku ľudstvo znovu dospelo

a milióny ľudí zomrelo, bez toho, aby tento fakt vedeli, a nič to nezmenilo na ich životoch, či zem bola doska či dutá diera či zemiakoid, im bolo úplne jedno ... žili, bojovali za denný chleba, a umreli.

a že žili v omyle, im nebránilo robiť od svitu do mrku, viesť vojny a privádzať na svet deti a odžiť svoj diel života a umrieť, keď prišiel ich čas.

 

čo to má spoločné s absolútnou pravdou ?

menia sa naše poznatky, s postupujúcou vedou a dokonalejšími prístrojmi a chuťou bádať zisťujeme stále viac, ale absolútna pravda je blud ... len zisťujeme ďalšie a ďalšie poznatky a vidíme hlbšie ... hlbšie do univerza a hlbšie do bunky či atómu

ale absolútna pravda ? kdeže

 

ľutujem, ale "absolútna pravda je nemenná a večná " ako definícia nestačí

pretože absolútna pravda je niečo ako perpetuum mobile ... vždy je niekde nejaký háčik ... ani Zem nie je predsa guľa ... hm ? : )

Game, príklad so zemou bol trápny príklad, asi nie najvhodnejšie zvolený, ale postačil na ilustráciu ako sa s pribúdajúcimi informáciami a dokonalejšou technikou formuje poznanie...

My sa ale snažme objaviť absolútnu pravdu v dôležitých otázkach...(nie v tých nepodstatných)...

V otázke života a smrti, v otázke večnosti...

Nesnažme sa človeka oklamať, že stačí ak budeme pracovať od svitu do mrku a starať sa o blaho svojej vlastnej rodiny a nemusí nás trápiť nejaká absolútne pravda...aj tak zomrieme a naše poznanie nám nepomôže...

Nie je to pravda!!! Milióny ľudí žili a žijú v omyle, že smrťou naša púť končí a bodka.

Ale uvažujme spolu: Čo ak to našou fyzickou smrťou nekončí? Čo ak sa náš život "len preklopí" do inej formy existencie, ktorá bude pokračovať naveky...v iných podmienkach, za iných okoloností, s inými pravidlami...

Potom nám argument, že sme to nevedeli nepomôže, ani nás to neospravedlní...

Ja pri tom "preklopení" nechcem zažiť šok s fatálnymi následkami...preto som zvedavý, čo bude...

A ak viem (alebo aspoň tuším) čo bude, už nie som lem ľahostajný "prežívač", ale snažím sa svoj život po novom organizovať...

Myslím si, že to je rozumné...

A ak som počas svojho skúmania prišiel na niečo, čo môže pomôcť ostatným a nenechávam si to len pre seba, neskrývam to, ale verejne o tom hovorím, to znamená, že nie som sebec...

a nebyť sebecký, je dobrý postoj, nie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vies co, v boha neverim. neverim v nebo, peklo, v spasu, v nic take, ale akosi nemam ten pocit, ze som... "lahostajny prezivac". nediktuj ludom, ako zit svoj zivot. ak ty si spokojny v tom, ako zijes, tak je to tvoja vec, mozes sa o tom pekne krasne podelit a ludia ti povedia, ci s tym suhlasia alebo nie.

 

ale vratme sa k teme:

 

co je to ta absolutna pravda?

svet je gulaty, to je pravda. slnko svieti, to je pravda. ale nie je to iba fakt? aky je rozdiel medzi absolutnou pravdou a len "dalsim" faktom? ako mozno chapat rozdiel medzi tymito dvoma pojmami? boh existuje, to je svata pravda podla biblie. alebo je to len fakt, ktory uz krestania chapu ako dalsiu sucast svojho zivota? ak na nieco vo svojom zivote pridem, podelim sa s tym a to nie preto, ze som alebo nie som sebec, ale v zmysle konverzacie a v snahe spoznat, co si o tom ludia myslia. ale ak mi to vyvratia, ukazu mi tym absolutnu pravdu alebo len fakt, ze kazdy ma svoj vlastny jedinecny nazor?

 

tak co je ta absolutna pravda?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ďalšia zaujimavá diskusia by mohla byť na téme viera. Lebo viera úzko súvisí s pravdou.

 

No ale viera je to že v dačo verím aj keď to nie je 100% dokázané to je viera.

 

Jedine skutočná (absolútna) pravda vyslobodzuje! A bez poznania Pravdy nie je možné správne žiť.

Nerozumiem ? Takže ak dakto nepozná v dačom pravdu žije nesprávne?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fesak, skor mi pride ze ty si tu jedno jedine dieta ktore mysli ze ono ma pravdu a musi ju vsetkym nanutit...preto si ta ludia hned zamiluju, ver mi :lol:

no ano, citit tu vsade samu lasku :) drahy nef, nevyjadril sa, proste sa nevies vyjadrit k mojim slovam. ak by si bol vazne taky vyspely, tak by si mal dokazy, podlozene dokazy, vedel by si okamzito reagovat a vobec by si nemusel hovorit take veci ako "to som uz pisal" alebo ine drobne urazky, lebo to by ta ludia pocuvali a boli by ochotni o tom s tebou debatovat na rozumnej urovni bez toho, aby ti neustale hovorili, ze nemas pravdu :) nu to vies, asi to uz v niecom bude, ze ti nikto nedava za pravdu. bud je to na nasej strane a ty si jednoducho neporozumeny, alebo je to jedine tvoja chyba. v takomto pripade uz nemozno hovorit o nasej chybe, ale o tvojej. aha, absolutna pravda ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Eien, pre upresnenie - sú tu ľudia s liberálnejším zmýšľaním, ale takisto aj ľudia veriaci, ktorí veria v Boha (ktorému ľudia dávajú rôzne prívlastky - v tomto prípade absolútna pravda)...ale ja osobne nepotrebujem nikoho presviedčať o svojej viere, či názoroch...možno nefmen sám na to príde, ako ďalej... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ale viera je to, že v dačo verím aj keď to nie je 100% dokázané, to je viera.

 

Áno, to je viera...

Preto sa snažím poznať pravdu a veriť pravde (nie klamstvu)...

 

Nerozumiem? Takže ak dakto nepozná v dačom pravdu žije nesprávne?

Áno... Si prekvapený?

 

fesak, skor mi pride ze ty si tu jedno jedine dieta ktore mysli ze ono ma pravdu a musi ju vsetkym nanutit...preto si ta ludia hned zamiluju, ver mi :lol:

verím Ti stopercentne...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov