Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

čiastočne to s tou rustikálnosťou bude pravda, ale je hodne staré, len v novšej podobe :

 

Lena i Lenka: ž. pôv. domácke podoby mien Helena, Magdaléna, Eleonóra

 

/

Helena ž. z gréc. heléné fakľa, svetlo, varianty tohto mena sú Elena, Jelena, Alena, rus. Jelena, maď. Ilona

 

Magdaléna ž. z lat. Magdaléna pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly (hebr. magdala veža), rus. Magdalina, franc. Madeleine (Madlén), maď. Magdolna, Madléna

 

Eleonóra ž. špan. meno asi z arab. Ellinor boh je moje svetlo

 

/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte som tu zostala dĺžna ... pardon, zabudla som, teraz to napravím, kto tu ešte nie je a chce byť, hláste sa :lol:

 

 

Aleš m. čes. dom. podoba mena Alexej

Alexej m. rus. meno z gréc. álexis pomoc, alexein brániť, t.j. obranca, lat. Alexius, nem. Alexis, rus. Aleksej, maď. Elek

 

 

Tibor m. z lat. Tiburtius Tiburčan, pochádzajúci z mesta Tibur (dnes Tivoli), staršia podoba Tiburcius, maď. Tibor, Tiborc, rus. Tivurtij, špan. Tiburcio

/ podstatu sem už tiborco napísal : ) /

 

 

ešte pridám, keď už bol spomenutý tiborcom - aj môj otec bol Teodor :

Teodor m. - Teodora ž. z gréc. Theodóros boží dar, bohom darovaný, blízky pôv. význam majú mená Fedor, Dorota, Bohdan, Božidar, Deodáta, Jonatán, Natanael, Izidor, Matej, Matúš, bulh. Todor, maď. Tivadar, Tódor, rus. Fiodor

 

 

Dušan m. - Dušana ž. pôv. južnoslovan. skrátená podoba mien Duchoslav, Dušislav, pôv. významom blízke je meno Spiridon - Spiridon m. z gréc. Spyridón rozsievač alebo z lat. spiritus duch, za jeho variant sa pokladá aj meno Dušan, rus. Spiridon, lat. Spiridion

 

 

Marián m. - Mariana i Marianna ž. z lat. Marianus patriaci rím. rodu Mariovcov (Marius) alebo mariánsky, zasvätený Márii, žen. podoby sa vykladajú aj ako zložené z mien Mária a Anna

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

birmovné meno, by si si mal vybrať podľa niektorého svätého

a mal by si o ňom niečo vedieť, teda vedieť prečo si to ktoré meno volíš

:lol: no ja som si birmovne meno vybral podla hlavnej postavy vo filme Americke Psycho - Patrickovi Batemanovi, takze Patrik :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

9.11. - Teodor

 

môj otec bol Teodor / popísané vyššie, aj tiborcov /

 

Mužské meno Teodor má grécky pôvod a v preklade znamená "boží dar, bohom darovaný". S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame iba málokedy a oslovujeme ich Teo, Tedy, Tody.

 

Teodorovia, ktorí majú meniny 9. novembra, majú intenzívny a veľmi bohatý život. Skutočne dobre robia iba to, čo majú radi. To, čo im "nesadne", od seba odsúvajú. Teodorovia sa často vyhýbajú školským laviciam a ak sa im znepáči nejaký profesor, radi sa s ním pustia do "boja". Milujú spoločnosť a podľa toho si vyberajú aj povolanie. Týmto sebaistým mužom šťastie praje, všetko podstatné im zázračne vychádza. Teovia majú dobrú vitalitu a odolnosť, no potrebujú dostatok spánku. Ich slabšou zdravotnou stránkou sú zuby. Teodorov ovplyvňuje planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená, fialová. Ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene diamant, ametyst a jaspis.

teda neviem, ale tá charakteristika je úplne naruby ...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

poznám tu dve rodiny -

v jednej sa prenáša meno Adolf z otca na syna už niekoľko generácií, najmladší má tuším štyridsať ... syn myslím už nie je Adolf

 

v druhej je to meno Ambróz - od praprastarého otca, prastarého, deda, otca, syna, vnuka, ktorý má momentálne okolo sedemnásť sú všetci Ambrózovia

 

o mene Adolf ma napadol jeden prastarý povojnový vtip : na matriku príde chlap, že chce zmeniť meno, volá sa Adolf Kakaný ... na matrike mu všetci s účasťou a porozumením radia, s takým priezviskom je to iste hrozné ... pán na nich nechápavo hľadí : ale to je naše rodové meno, to nemením ! mením meno Adolf !

 

je to dôkazom toho, že toto meno jeden fúzatý Adolf dosť zdiskreditoval ... a asi na dlho ... meno Adolf nikoho nenechá chladným ani dnes.

 

 

 

 

ešte trochu poznatkov k tým menám :

 

Adolf m. - Adolfína ž. z nem. (stnem. adal + wolf) vznešený, ušľachtilý vlk

 

Ambróz m. - Ambrózia ž. z gréc. Ambrosios (lat. Ambrosius) nesmrteľný, nebeský, pôv. významom blízke sú mená Atanáz, Celestín,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Super Game...tak ten môj starý otec mal ešte sesternicu Fefku, krstenú Genovéva.... :lol:

 

 

 

 

 

edit:

doplnok k tej Genovéve - v radoch žien okolo 70 - 80 rokov pričasté meno , hlavne v niektorých oblastiach

Genovéva ž. nem. meno s pôv. významom dcéra neba alebo matka rodu, čes. Jenovéfa, tal. Genoveffa (Dženoveffa), franc. Geneviéve (Ženeviév),

 

g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to dôkazom toho, že toto meno jeden fúzatý Adolf dosť zdiskreditoval ... a asi na dlho ... meno Adolf nikoho nenechá chladným ani dnes.

V súvislosti s tou diskreditáciou alebo tiež naopak so spopularizovaním mena niektorým z jeho nositeľov mňa napadlo meno Klement, nepoznám už po Gottwaldovi nikoho, kto by sa tak volal, teda určite nie v Čechách ani na Slovensku. Dokonca ani za vlády komunistov sa meno po "prvom robotníckom prezidentovi" neudržalo. Alebo snáď poznáte niekto nejakého Klementa?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jedna naša skriňa sa volá Klement :lol: /to si nevšímajte, ja mám vo zvyku pomenuvávať všetko možné :) /

ale to sa asi neráta... takže nie, žiadneho človeka menom Klement nepoznám :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ach jo, aljak :lol:

 

je logické, že je to ženská obdoba mena Martin, takže tak veľa toho až nebude :)

 

 

Martin m. - Martina ž. z lat. Martinus zasvätený rím. bohovi vojny Marsovi, prenes. bojovný (ako meno marek), žen. podoba u nás nová, ukr. Martyn, poľ. Marcin, franc. Martin (Marten), maď. Márton, nór. Morten

 

prípadne aby toho bolo viac, tak trochu čudáckej numerológie :) :

 

Martina je pod vplyvom číla 4 - Sila. Nezdá sa, možno na prvý pohľad má z nej každý pocit, že je to jemná a nežná osoba, pre ktorú je život priťažkým bremenom. No ak ju pozorujeme dlhšie, zsitíme, že to vôbec nie je tak a že je to vlastne utajený "pracant", detailistka a veľmi zodpovedná žena, ktorá nič nenechá dlho na jednom mieste. Vždy sa snaží dostať až k jadru problému a nájsť zlepšenie. Je síce panovačná a tyransky pristupuje ku svojmu okoliu, no na jedno sa každý môže spoľahnúť - ona chce každému dobre a neublíži umýselne nikomu, ani tým najmenej potrebným ľuďom, ktorých stretne. Jej sila je "chytľavá", teda v jej blízkosti sa nedá žiť bez aktivity, všetci sa pri nej stávajú lepšími, výkonnejšími, majú radosť zo svojho života a zo svojej práce, takže sa o jej spoločnosť nakoniec každý doslova bije a ľudia ju považujú za veľmi dobrú priateľku. Toto meno je vhodné pre každé znamenie, u silnejších podporuje energiu a silu, u slabších silu dodáva a pozdvihuje náladu. Vhodnou farbou je modrá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak ja ešte niečo pridám :lol:

 

Ženské meno Martina má latinský pôvod a v preklade znamená "zasvätená rímskemu bohu vojny Martovi", "bojovná". Nositeľky tohto mena oslovujeme Martinka, Maťa, Maťka, Tinka. Na Slovensku patrí medzi obľúbené.

 

Martiny, ktoré oslavujú meniny 9. septembra, majú úroveň a vzbudzujú sympatie. Radšej sa vyjadrujú skutkami ako slovami. Martiny neúspechy veľmi nerozrušia. Majú sklon potláčať city a len málokedy sa dajú ovplyvniť.

 

Sú dobré študentky, aj keď sa s obľubou s vyučujúcimi škriepia. Výber povolania je pre ne jasný, priťahujú ich tie, pri ktorých možno zadávať úlohy, riadiť iných, a kde sa skrýva aj isté riziko.

 

Zdravie majú priemerné, za predpokladu, že sa vyhnú prepracovanosti. Prospeje im vyvážená životospráva a dostatok spánku. Do svojho jedálneho lístka by mali zaradiť najmä ryby, neúdené syry, uhorky a orechy.

 

Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Neptún. Ich šťastné farby sú modrozelená a biela. Ochranné rastliny skorocel a ruža, kamene akvamarín, ametyst a smaragd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď som sa narodil oco bol na liečení a dedo s mamou mi vybrali meno Jaroslav. No ale oco chcel mať prvorodeného syna pomenovaného po sebe tak som dostal mena dva, Ján Jaroslav. Všetky vysvedčenia zo základnej školy mám s oboma menami. Celá rodina a všetci známi z detstva ma volajú Jaro. Ostatní (divný) Janko. Aj sa niekedy prihodia kuriózne chvíle keď sa stretnem so známymi z detstva a pripojí sa niekto z dospelosti. Aj v zamestnaní sa to stávalo keď ma niekto hľadal chlapčenským menom. Ale kolegovia si už zvykli a teraz sa už len bavia na môj účet. Ja som celý nejaký pobabraný (už som naznačil že divný he he). Aj dátum narodenia mám taký že sa mi mení znamenie zverokruhu. Raz som lev, inokedy panna.

Len dúfam že sa za splnu nemením na vkodlaka.

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaroslav m. - Jaroslava ž. slovan. meno s pôv. významom slávny silou, bujarosťou alebo oslavujúci jar, jarosť

 

 

Ján m. - Jana ž. z hebr. Jochanán boh je milostivý, žen. meno Jana je novšie, lat. Joanes, čes. Jan, nem. Johannes, angl. John, Johny, Jack (Džon, Džony, Džek), franc. Jean (Žan), špan. Juan (Chuan), tal. Giovanni (Džovanni), maď. János (Jánoš), poľ. Janusz

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

poznám jednu rodinu, kde z otca na syna prešlo meno Ignác, jeho syn už nie je Ignác, okrem toho som poznala jedného pomerne mladého Ignáca a jedného staršieho pána ... Ignácov je celkom málo ... : )

 

 

Ignác - m. - Ignácia ž. z lat. Egnatius, gréc. Ignatios (lat. adnatus, agnatus neskôr narodený alebo ignitis ohnivý, rozpálený, staršia podoba Ignát, rus. Ignatij, ukr. Ihnat, dom. Náco, Nácino, Ignáco, - Náca, Nácina, Ignáca

 

Ignát - m. staršia podoba Ignác

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja profesorka dejepisu má zaujímavé meno a to Hildegarda...

Fakt neviem, odkiaľ to jej fotrovci vyhrabali :lol:

 

btw, ja som Petra :)

Myslím, že v gréčtine to znamená niečo ako skala a niekedy sa aj ako skala správam :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

má zaujímavé meno a to Hildegarda...

No na dnešnú dobu nič neobvyklé keď sa nám rodia na Slovensku aj Esmeraldy a Sárinky ............... i keď vtedy to bolo asi fakt dosť čudné ...................

 

A inak tak ja som Ondrej ...............

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hildegarda nie je až take neobvykle. Je to nemecke meno, tam je ich kopa.

 

Ja poznam jednu osobu, ktora sa vola Nelligrey. Zaujimave je na tom to, že ujo google take meno nenajde (okrem dotyčnej), to znamena, že zrejme ani v zahraniči nie je rozširene (ak vôbec je). Ďalšia zaujimavosť je ta, ako k takemu menu mohla prisť (ma cez 40 rokov), keď za komančov bol problem, aby uznali cudzie mena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov