Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

A uz som tu pisal dosiahneme ovela vacsiu teplotu aj tlak ako je v jadre slnka. takze tu nepis zas jak ten blbec axel, ze to nevieme.

 

A my vieme aky objem nam vie poskytnut kolko energie mozeme vydolovat a na ako dlho.

ale je tu tá halda "ALE"..

tie zariadenia ktoré to zvládnu fungujú "pulzne", to znamená, že najprv musíš, z reakčnej nádoby vycucnúť vzduch, napustiť do nej palivo, potom do nej pustiť energiu, stlačiť a zahriať palivo, zase vycucnúť spaliny, a tak furt dokolečka.. jeden cyklus trvá dlhšie ako 24 hodín

ako to zariadiť aby to fungovalo "kontinuálne", na tom sa zatiaľ pracuje

potom je tu problém s materiálmi, je tam strašné žiarenie, a všetky materiály, ktoré tomu žiareniu vystavíš, sa ti začnú stávať rádioaktívnymi tiež sa premieňať, strácať pevnosť krehnúť

atď atď atď

vo výsledku sa na otázku "kedy to bude hotové?", dá odpovedať to isté čo v roku 1980, jednoduchá odpoveď "asi tak o dvadsať rokov"

už ju počúvame, pol storočia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A

pointa je kde?

 

princip neurčitosti, tunelovy efekt? A co chces povedat ze problem je v tom, že potrebujeme velky objem a teda ITER alebo iny tokomak ma nedostatocny objem na udraznie plazmatu? Bolo by fajn keby si teda upozornil  fyzikov na tento zavazny problem a povedal im aky objem potrebuju (mal by si podlozit aj vypočtom) aby dosiahli stabilnu fuziu.

ubezpečujem ťa že fyzici o tom vedia, kto s tým má problém, sú novinári, škriabajúci nadšené články, a poskytujúci verejnosti, veľmi zjednodušené informácie, predžuté do naj stráviteľnejšej podoby

skutočná pravda vydesí

nie je to, ani ľahké ani jednoduché, a bude to trvať ešte dlho kým to skrotíme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale to co naznacujes ty je nieco ine, Preco slnko ziari, teda preco uvolnuje fotony, ved uvolnena energia putuje z jadra slnka roky na povrch, to vies? A ty teda hovoris o tom ze vyuzitie je z vyziarenej energie cez tunelovy efekt, si si toho vedomy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, prave si predviedol ze na internete treba naozaj poriadne hladat a nie najst co ti vyhovuje a uverit :)

je to inak,    ano rozmer  je tiez jeden parameter,    ide o pravdepodobnost s ako sa stretnu dve jadra, ktore sa odpudzuju.    teplota urcuje energiu, tlak hustotu a rozmer oblasti zvysuje pravdepodobnost.

A toto je splnene,   co je inak dost logicke,   slnko je prilis tazke a tak gravitacne kolabuje pokial sa nezapali fuzia a ta poskytne protisilu aby to stabilizovala.  To ze pri samotnej reakcii sa uplatnuju kvantove rovnice zahrnujuce aj tunelovy jav je z tohto hladiska nepodstatne.   To je len technika vypoctu ze staci mensia hustota ako pri nespravnom vypocte.

 

A samotna hustota nie je problem, to zvladneme magnetmi uz dlho, 

mame dva velke problemy :  jednym je nestabilita plazmy,   to sa riesi lepsimi algoritmami na ovládanie magnetického pola a lahsie sa stabilizuje vacsi objem ( je to pomalsie ).

A druhym je silny tok neutronov, ktore v materiáloch indukuju radiokativitu,   tu mame nejake postupy, kedze je to obdobny problem ako u beznych reaktorov, ale chyba priemyselne riesenie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buďto nemáme dostatočný objem.. ale môžeme zvýšiť teplotu a tlak.. ale potom zase nemáme materiály, čo by to vydržali, a udržali dlhodobo pod kontrolou

doslova je to ako snažiť sa uvariť vodu v hrnci s vodného ľadu

fúziu sme už spustili, ale keď ju spustíme funguje ako bomba

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vsak preto mame ten magneticky toroid aby sa to nedotykalo stien. Ja presne neviem v com je problem ze tym ze ked fuzia startuje dojde k styku stien alebo presne v com. Ale urcite to nie je tym co tu hovoris o tom objeme, Vsak to nerobia hlupaci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nerobia to hlupáci, a preto veľmi dobre vedia, že keby povedali "bude to hotové asi tak o dvesto rokov", nedostanú na svoj výskum od politikov, volených na štyri roky ani deraví cent.. tak radšej povedia "asi tak o dvadsať rokov".. vďaka čomu to hovoria už pol storočia..
 
tyso naopak.. veľmi na tom záleží
Kvantová teorie nikoho nezabije
http://books.google.sk/books?id=G0lVAgAAQBAJ&pg=PA52&lpg=PA52&dq=sluneční+jádro+princip+neurčitosti&source=bl&ots=RAcJq0Sdkv&sig=phuwW8XZLNqpTC5hKqV0SEIjZlo&hl=sk&sa=X&ei=bfDwUpjCDJCw7AaMx4CYBQ&ved=0CDcQ6AEwAQ#v=onepage&q=slune%C4%8Dn%C3%AD%20j%C3%A1dro%20princip%20neur%C4%8Ditosti&f=false
(štipka kvantovej teórie  :zubiska: ) pre túto tému to začne byť zaujímavé, na strane 53.. (štipka..)

"Tunelování ve slunci"

tam je to vysvetlené, už trochu viac zoširoka

 

v slnečnom jadre je teplota, "iba" 15 miliónov stupňov, na fúziu (ako ju chceme robiť na zemi) treba až 10 miliárd stupňov Celzia

teda tisícnásobný rozdiel.. "bohovský rozdiel"..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zas ty nepoucuj tysa o fyzike ked jej rozumie lepsie ako ty :). A tyso ti to vyvstelil, ze to co hovoris suvisi len s tym ze aka teplota a tlak postacuje. takze podla kvantovej teroeie mensi. To je cele alamo, nic co si vymyslas tu teraz nema čo s tym robit. Ze mame nedostatocny objem. Mozeme zvysit tlak aj teplotu a budeme musiet pridat na sile mahnetickeho toroidu.

 

A len tak pre zaujimavost ako chces vyuzit tu energiu vies?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsak maj. Ale nejalepsie je mat pochybnosti a nevediet kde je skutocny problem, to mas potom vazne obavy:) Problem je inde, stabilita plazmy v zmysle udrzania tej plazmy, ale konkretne presne v com neviem ani ja, tyso tu pise o probleme s algoritmom na stabilizaciu plazmy, potom radioaktivitou...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

našiel som taketo nieco zakladne v nasom jazyku

http://teller.dnp.fmph.uniba.sk/~jeskovsky/Prednasky/TR/TR-MCF-stela.pdf

 

keby to alamo bolo vyriesne, resp. mozne riesit inak, tak bude nakoniec pouzite to co funguje. zrejme mas pocit ze sa ma nieco robit inak, nastastie nikto nikomu nebrani robit aj inak. A vyhra to co bude fungovat normalny vyber, ziadne konspiracie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A pokial si este volakto nevie otvorit odkaz vo wiki tu je:

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Tokamak

 

Takže je normalnym ludom jasne že fuzia nie že len je možna, ale sa podarila. A taktiež je jasné, že v pripade tohto druhu fuzneho reaktora ide LEN o problem stability magnetickým poľom a odolnosti materialu pri styku s plazmou, teda vyložene technicky problem.

 

Ja píšem o plne funkčnom fúznom reaktore, ktorý bude schopný energiou nepretržite zásobovať mestá, a nie o experimente, ktorý ti na jednu sekundu vyrobí pár megawatov energie.

 

Ty máš fakt problém s pochopením písaného textu??? Ty tocomak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ty si tu uz nadristal dost klamstiev:

 

- pisal si ze sa neda dosiahnut teplota a tlak ako v jadre slnku a preto je problem s fuziou, dostal si ty odbornik odpoved ze sa podarilo vytvorit vacsi niekolkonasobne ako je v jadre slnka

- pisal si dalej ze studena fuzia je a je energeticky menej vyhodna, co je jasny blud lebo by bola zaujimavejsia

 

- klames tu ako taky pako, naparaujes sa tu, to kde sme, este zacni mazat prispevky co si tu dal aby si nebol za klamara.  Auz si aj ty alebo tvoj kamarat zmazal moj prispevok kde si usvedceny z klamstva

 

a pisal si dalej

ze cielene a zmysluplne vyuzit. A to sa robi cielene a zmysluplne vyuzit, len mame technicke problemy ale ty si hlavne nvedel s cim, ani nevies.

 

 

Pis si co chces ja na teba nepotrebujem reagovat ale takeho k...a aby tu niekoho buzeroval to je vitzitka tohto fora.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- pisal si ze sa neda dosiahnut teplota a tlak ako v jadre slnku a preto je problem s fuziou, dostal si ty odbornik odpoved ze sa podarilo vytvorit vacsi niekolkonasobne ako je v jadre slnka

- pisal si dalej ze studena fuzia je a je energeticky menej vyhodna, co je jasny blud lebo by bola zaujimavejsia

 

Už sa opakujem ako tocomak, myslel som to tak, že ju nedokážeme dosiahnuť tak, že ju vieme dlhodobo využívať, "využiť" to vieme akurát pri jadrových bombách, aj o tom som písal, netušil som, že to niekto nepochopí.

 

Ak má byť vizitkou fóra tvoje hulvátske správanie, tak by bolo treba niečo s tým robiť. Ja som ti zatiaľ ešte nič nemazal, tak pozor na reči. To, keď ťa niekto upozorní, že reaguješ ako dilino, neber ako buzeráciu, ale ja už fakt neviem ako mám napísať niečo, čo by pochopila aj cvičená opica. Ale to je tvoj problém. Howgh.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preboha toto čo je za analýzu. To ako keby ľudia v 19. storočí tvrdili, že keď sa im dovtedy nepodarilo skonštruovať tablet, tak nie je najmenší dôvod veriť tomu, že sa to niekedy podarí. Pokiaľ viem, tak jadrová fúzia na Slnku vzniká vďaka enormnému tlaku a teplote, ktorá vládne v jadre Slnka. Na Zemi je technicky nemožné dosiahnuť taký tlak resp. teplotu a preto nie sme schopní dosiahnuť jadrovú fúziu ako v jadre Slnka. Vieme dosiahnuť akurát tak tzv. studenú fúziu, ale tá je oveľa menej efektívna.

Ako toto pochopi cvicena opica axel?

snad tak ze cielene vyuzivat to co sa podla teba neda dosiahnut?

 

To chces tu traposit dokedy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a preto nie sme schopní dosiahnuť jadrovú fúziu ako v jadre Slnka

 

 

V celom mojom citáte ti ušlo slovné spojenie "jadrovú fúziu ako v jadre Slnka". Keby si sa nad tým zamyslel, tak pri použití trošky logiky by si prišiel na to, že som mal na mysli plne funkčný, stabilne vyrábajúci zdroj energie pomocou fúzneho reaktora. Nemal som na mysli teplotu milióny kelvinov, ktorá vznikne napr. výbuchom jadrovej bomby, alebo ktorú vieme na zlomok sekundy dosiahnuť počas experimentov, mal som na mysli teplotu a tlak, pomocou ktorých budeme vedieť dlho a stabilne vyrábať energiu. Jednou z ciest ako dosiahnuť takúto teplotu a tlak sú reaktory typu Tokamak (nie tocomak, ale aspoň sme si rozšírili slovnú zásobu), pri ktorých sa predpokladá, že ak experiment bude úspešný, tak budeme schopní zostrojiť funkčný fúzny reaktor. Aby si mal pokojný spánok, tak uznávam, že som to možno napísal tak, že tí čo majú IQ nižšie ako 110, to nemuseli pochopiť správne hneď na prvý krát. Možno ťa dezorientovalo slovné spojenie "technický nemožné", ale to som tiež myslel len v súvislosti so stabilným zdrojom energie. Sľubujem, že nabudúce už budem písať tak, aby si to aj ty pochopil. Dúfam, že som to už napísal dostatočne jasne, lebo už nemám síl a smeje sa mi tu už aj sestrin trojročný yorkšír, prečo píšem o jednej veci stále dookola. Dohovoril som.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,  presne tie iste zakony ako na slnku sa uplatnuju aj na zemi.   To tunelovanie je skutocne vedlajsi problem,    pri rychlom vypocte bez kvantových javov zratas ako sa musia dva protony dostat k sebe blizko aby jadrova sila prevysila elektricku, z toho odvodis kineticku energiu a nasledne teplotu.   Ak urobis presny vypocet, podla pravidiel chromodynamiky, tak dostanes nizsiu teplotu.  To je ale skutocne detail, ktory nemeni princip. Aj bez detailov  je jasne ze  sucin teploty, tlaku a objemu musi prekrocit istu hranicu aby sa rozbehla a UDRZALA fuzia ( ta generuje neutrony a tie ohrievaju dalsie protony pri zrazke),    Za tym je nejake pocitanie a tuto hranicu dokazeme napríklad v tokamakoch prekrocit cim je demonstrovane ze technicky to ide.   Musel by som hladat ako dlho to vieme udrzat ale ide  o sekundy ay  desiatky sekund.  

 

To uvadzam k tym co tvrdia ze to nejde alebo ze sme to este nedokazali.  Zaroven je fakt ze cesta k fuznej elektrarni je daleka,  ITER napríklad aj predpoklada ze jeho sucastou bude produkcia elektriny ale ak uvazime investicne naklady, tak to samozrejme nedava zmysel.  A tazko povedat kedy sa podari zlacnit tak aby to niekto staval na vyrobu elektriny.  

 

A myslim ze sa zbytocne hadate o tomto aspekte.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak dobre, v podstate je to len detajl

a snáď sa moja laická obava, že jedinou schodnou cestou k funkčnému reaktoru, bude zväčšiť mu objem aspoň na kilometer kubický, nenaplní

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

http://wattsupwiththat.com/2015/06/24/uk-met-fastest-decline-solar-activity-last-ice-age/

UK MET vydal štúdiu, podľa ktorej je terajší pokles slnečnej aktivity najväčší za posledných 9300 rokov

súčastne v dôsledku toho, zvíšili odhad vypuknutia novej "malej doby ľadovej" z 8 na 15 až 20%

treba si uvedomiť že ich model ráta s dopadmi "man made GW", ak to ale nefunguje, a dopady ľudskej činnosti pri ohrevu atmosféry sú nadsadené, treba ten percentuálny odhad vynásobiť možno viac ako dvoma

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov