Skočiť na obsah

Svetová hospodárska kríza


Sniper

Odporúčané príspevky

Svet drví svetová hospodárska kríza, ktorá vzišla z hypotekárnej krízy v USA z leta 2007. Tému Hypotekárna kríza v USA som sa rozhodol uzamknúť, keďže jej hlavnou témou bola hypotekárna kríza v USA. Hypotekárna kríza sa už prevalila do hospodárskej krízy a napriek ubezpečovaniu ficovlády musíme konštatovať, že kríza zasiahla Slovensko vážnejšie ako sa predpokladalo.

 

Síce sa to nezdá, ale prvé náznaky krízy sa už objavili v septembri 2008 keď malým podnikateľom výrazne klesli obraty. V Novembri a Decembri 2008 krízu začínali pociťovať aj veľké podniky, ktoré obmedzili výrobu alebo prepustili časť zamestnancov.

 

Podľa prognóz HDP Slovenska mal v tomto roku (2009) rásť do 5%. Nové odhady Eurokomisie hovoria o nižšom raste, ktorý dokonca bude nižší ako 3%, čo je už dosť výrazný pokles ak uvážime že ešte relatívne nedávno slovenská ekonomika rástla 9%.

 

Finančná a ekonomická kríza zasiahne Slovensko hlbšie, ako sa čakalo. Eurokomisia k nám včera cez svoje najnovšie ekonomické predpovede poslala zlú správu. Slovenská ekonomika síce bude tento rok rásť najrýchlejšie v Európskej únii, ale bude to oveľa menej, ako si prognostici eurokomisie mysleli ešte začiatkom novembra. Kým vtedy nám na tento rok predpovedali ekonomický rast 4,9 percenta, včera odhad znížili na 2,7 percenta. Je to reakcia na prehĺbenie recesie vo vyspelých štátoch únie, ktoré sú našimi najväčšími obchodnými partnermi.

Obrázok ukazuje predpoklad rastu HDP v EÚ, Slovensko z toho vychádza najlepšie:

 

Obrázok

 

Treba však dodať, že v tomto prípade je Slovensko jednookým kráľom medzi slepými. V podstate máme šťastie, že sme nedopadli ako pobaltské štáty, ktoré sa v rovnakom období vyznačovali ešte vyšším rastom HDP ako Slovensko. Tento rast však nebol úplne zdravý, čo sa prejavilo na prudkom prepade rastu HDP a zrýchleniu rastu inflácie. Slovensko má aj to šťastie, že prakticky v hodine dvanástej prijalo €uro, takže výkyvy v hospodárstve by nemali mať prakticky žiadny vplyv na stabilitu meny. Zníženie rastu HDP na Slovensku nastalo najmä preto, lebo naša ekonomika je dosť závislá na exporte (ako skoro každá iná), predpokladá sa teda, že v tomto roku rast HDP podporí najmä domáca spotreba.

 

Všeobecne sa tvrdí, že najmä prvý polrok 2009 by mal byť kritický, v lete by sa situácia mala mierne zlepšovať. Pre rok 2010 sa prognózuje mierne zotavenie ekonomiky (aj svetovej).

 

Ktorým smerom sa svet vďaka kríze vyberie však nemôžeme odhadnúť naisto. Možno sa všetko bude vyvíjať úplne inak. V tejto téme môžeme akurát filozofovať nad tým, čo bude asi najpravdepodobnejšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je kratkozrake Nokia, i ked je to brane humorne, kríza je tu a jej koniec v nedohladne, ono to esete len nabera obratky. A kto sa prvy z krizy spamätá? Urcite to budu USA, sú natolko silne ze to prekonaju i ked s problemami, ale nebudu tam nejake velke socialane nepokoje, zatiaľ čo Európa to bude znasat velmi zle a staty, ako Taliansko,Francúzsko,Spanielsko, Grécko, Holandsko, Dansko, Svedsko,Lotyšsko, Litva ,, ale i z časti Polsko,Cesko,Madarsko ,Nemecko zachvatia strajky, nepokoje a na juhu E az natolko,ze tam bude vyhlaseny vynmocny stav, bude mnoho zranených a aj mŕtvych, toto postupne prebehne celým svetom, tak to vidím ja ... a nielen to , v Kosove vypuknú nepokoje a vzápäti aj občianska vojna..... bude to veľmi tvrdé, kríza by mala začať ustupovať veľmi miernym tempom v marec apríl 2010 a dolár opäť dosiahne svoje miesto ako prvé a svetové platidlo....

Slovensko bude na tom relativne dobre, ale mnoho podnikov krachne, najmä malých a stredných v strojarstve,elektro,poľnohospodárstvo... nezamestnanosť bude opäť kopírovať úroveň 15%.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia ty si optimista lebo za ťa to (zatiaľ) netýka. Zopár takých optimistov som už spoznal. Ono sa to postupne prevaluje, jedna moja známa mala stabilné miesto v obchodnej firme, nad krízou zakaždým mávla len rukou a od Februára bude nezamestnaná. Najviac padajú na hubu tí, ktorí si myslia že sa ich to netýka. Keď firmy škrtia tak rušia pozície ktoré ktoré nie sú životne dôležité. A medzi nimi sú aj také, na ktorých je len jeden človek. Pozícia sa proste zruší a bude sa musieť fungovať bez nej.

 

Joži a ty už toľko nečítaj toho Nostradama.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel ano mna sa to netyka a pochybujem ze by sa ma to nejak velmi tykat niekedy malo

tato kriza sa tyka hlavne vyroby a odvetvi s nou spojenych lebo ludia zacali setrit a prestali utracat...ale sluzby, ktore poskytuje cast firmy kde ja robim su take, ktore budu potrebovat firmy aj pocas krizy...a druha vec, v mojej praci sa bat nemusim, prepustilo sa cca 40% ext zamestnancov vo svete co boli vsetko contractory a tym sa firma stabilizovala...

uprimne, na tejto krize najviac stratia bezny ludia, co robia manualnu robotu, ci nejaky biznis zalozeny na manualnej praci...ti co vytvaraju hodnoty hlavou (nie obchodnici) sa moc bat nemusia...

 

a este k tomu, kym sa to u nas prejavi, planujem mat nasetrene tolko, ze by som v pohode aj pol roka bez prace slusne vyzil :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel ano mna sa to netyka a pochybujem ze by sa ma to nejak velmi tykat niekedy malo

Presne toto isté som si hovoril v Septembri. Tiež som bol taký ťažký optimista. Ale som rád že aspoň niekto je stále optimista. Tak dúfam že máš pravdu. Som tiež toho názoru, že kríza určite nezastihne úplne všetko, ale...

Ale akosi zabúdaš na to, že odvetia v ekonomike sú navzájom prepojené. Ak postihne kríza jedno odvetie tak buď priamo alebo nepriamo postihne aj druhé a všetko sa začne ťahať dole a týka sa to aj služieb. Ja o seba tiež nemám obavy, ale keď stretávam známych a všetci hovoria o tom istom, tak človek začne rozmýšľať ináč. Minulý týždeň som bol v Tescu, vidím obchod plný ľudí, o žiadnej kríze sa nikde ani nesnívalo, až keď mi jedna moja známa, čo tam robí na nejakej vedúcej pozícii povedala, že to je len počiatočná ilúzia, vo Februári sa bude masovo prepúšťať a predpokladá sa, že tržby pôjdu dole. Neexistuje aby nejaké odvetie fungovalo bez problémov keď iné nevie čo so sebou.

 

Keď celosvetová ekonomika ide do hovien tak sa to bude týkať všetkých. Priamo alebo nepriamo, ale bude.

 

Počiatek to tiež zabil:

 

Počiatek: Plynová kríza spomalí rast HDP o 1 až 1,5 percenta

Plynová kríza bude mať značný dopad na slovenskú ekonomiku, keď bude predstavovať podľa prvých odhadov spomalenie tohtoročného rastu o 1 - 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to dnes v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre ekonomické a menové otázky (ECOFIN) slovenský minister financií Ján Počiatek.

Najnovšie prognózy EK sú podľa slovenského ministra veľmi chmúrne, pričom sa predpokladá, že hospodárska kríza bude pretrvávať oveľa dlhšie, než sa očakávalo, čím sa prehlbujú dopady na reálne ekonomiky, zvyšuje sa nezamestnanosť a vedie to k hlbokej recesii.

"Všetko závisí od toho, do akej hlbokej recesie sa prepadne zvyšok našich obchodných partnerov. Sme enormne závislí od exportu, plus navyše, hlavný sektor, ktorý ťahal rast Slovenska v minulosti, bol automobilový priemysel, ktorý je dnes v hlbokej recesii celosvetovo. Tie čísla sú alarmujúce a dnes sa prejavuje ten obrovský hendikep Slovenska, že je závislé na jednom veľkom sektore, ktorý patrí medzi najviac postihnuté," objasnil minister.

1.5%?? Ja len dodávam, že snáď až také zlé to nebude. Pevne tomu verím a stále zostávam vlažným optimistom.

 

a este k tomu, kym sa to u nas prejavi, planujem mat nasetrene tolko, ze by som v pohode aj pol roka bez prace slusne vyzil

Len? Ja idem na istotu a chcem sa zabezpečiť na celý rok.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel tu nejde o optimizmus ale o triezvy pohlad bez vnimania vsemoznych katastrofickych scenarov...viem o tom ako je prepojena ekonomika, ale myslim ze som to jasne vysvetlil kde je problem

ludia prestali kupovat, prestali minat peniaze...prve co to postihne je vyroba, nasledne na to obchod...ja robim sluzby, ktore s vyrobou u zakaznika nemaju spolocne, tak isto nie s obchodom...samozrejme ze sa to ciastkovo dotkne aj inych odvetvi, ale tychto len velmi velmi jemne...

 

a tie vypocty to bolo pol roka ze by som si zil v podstate este trosku lepsie ako doteraz z platu, s priskrtenim nakladov to bude rok v pohode :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel precitaj si poriadne este raz co som pisal :lol:

hovorim o sluzbach, ktore robime my...

kazdeho odvetvia sa priamo ci nepriamo ta kriza dotkne...ale niektore odvetvie to polozi na kolena, ine len suchne a da na znamost ze aha som tu ale nevsimaj si ma

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked bude vsetko klesat aspon sa bude lacnejsie cestovat, to znie fajn

a moho by si povedat že za čo? ked ľudia prichádzajú o prácu? alebo si myslel len seba?

 

edit .......... ale to bol len vtip keď je tam ten smajlo?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ináč mňa by dosť zaujímalo, prečo tá kríza sa tak zrazu prevalila, však ešte v lete minulého roka sa hovorilo "len" o hypotekárnej kríze v USA a behom pár mesiacov sme tu mali nástup svetovej hospodárskej krízy, ktorá spôsobila pád rastu HDP v mnohých krajinách.

 

Sú dve možnosti:

 

  • kríza vypukla podstatne skôr, finačný sektor bol len bublinou, ktorá zrazu praskla a ukázalo sa, že finačný sektor je v inom (oveľa horšom) stave ako sa verejne ukazoval
  • kríza bola vopred premysleným a pripravovaným plánom
Otázka znie: Prečo?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kríza sa zákonite dotkne každej oblasti podnikania a aj života, zákonitosť spotreby je iná počas krízových stavov,iná počas konjuktúry, služby určite budú maž nižšie tržby, a tí ktorí v tomto podnikaní nabrali úvery to budú mať rovnako ťažké, ako v iných odvetviach hospodásrstva... menej peňazí menej muziky, ľudstvo začína šetriť, keď sa šetrí, menej sa kupuje, menej spotrebúvava, a tým menej vyrába, s menej pracovníkmi, s viac nezamestnanými at´d. domino efekt nepustí.... ten minulý trh bol nastavený na vyššiu spotrebu, súčasný sa zatiaľ upravuje, neinvestuje sa, strata dôvery, vyčkáva sa, veľký hráči s investíciami jední sa stiahli a vyčkávajú, druhí rátajú strati,ďalší sú v bankrote, trh sa prečistí a naladí na inú vlnovú dĺžku, ale zatiaľ je to ako v starom elektrónkovom rádii, na ktorom sa ladia vlny trocha dlhšie, ale nakoniec sa to podarí :lol: :) ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fešáci s Chryslera, ktorí prednedávnom prosíkali o štátnu dotáciu aby sa spoločnosť nedostala do bankrotu sa rozhodli časťou peňazí zasponzorovať výrobu pokračovania filmu TERMINÁTOR 4. :) :lol:

 

http://marketer.hnonline.sk/c1-33178590-ch...uje-terminatora

 

Raz darmo, sú to kapacity... Asi také, o ktorých hovoria moje videá v blogu... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tí ľudia, vôbec podľa môjho názoru nie sú zvyknutí riadiť firmu v čase krízy. Oni to majú proste v hlavách... Majú toľko prachov, nič sa vlastne nedeje a stále môžu rozhadzovať... Proste absolútne žiaden krízový manažment....

 

S prachmi od štátu a subvenciami, či dotáciami sa to podniká.... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Wysky a Axel :

"Trh nemá morálku" (Georgy Soros)

 

Automobilky tuším zatiaľ nedostali dotácie... na rozdiel od nich štátne dotácie dostali poisťovne a banky zodpovedné za túto finančnú krízu (natešení manažéri ihneď utekali na luxusné dovolenky). Ten Gregor má pravdu... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten pocit nemas len ty, z toho sa vazne nikto nepouci. ludom (okrem Nokiu) to nezanie strach, ale v momente, ked zas kriza prejde, alebo niekto zahlasi, ze uz je to na dobrej ceste, si zas manazeri a vrchno-spodinovi ludia capnu po vreckach a nic sa nezmeni. osobne si myslim, ze tato kriza v USA mala zacat a aj skoncit, namiesto toho si teraz polka sveta hryzie nechty na nohach a divi sa, co teraz. tak ale amerika dufa, ze obama to vsetko zmeni... vlastne to dost statov dufa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked niekedy v roku 1998 dosiel na Slovensko MOLEX, tak sa vravelo, ze dostal ako stimul desatrocne danove prazdniny.Po skonceni zvyknu "zdvihnut kotvy".... Este sme sa vtedy o tom bavili, nieco podobne sa stalo v Cechach, ostali po nich len prazdne haly. Teraz pozeram spravy a MOLEX konci, s najvacsiou pravdepodobnostu odchadza do Ciny... :lol:

 

Je dost mozne, ze to nema suvis s krizou, ale dal som to tu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No možné to je. V súvislosti s Čínou viacero firiem na Slovensku skrachovalo, mala by skončiť aj Chirana, pretože z Číny sa dovážajú lacnejšie (a nekvalitnejšie) injekčné striekačky. EÚ by mala s tým niečo robiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je mozne, ze ano, ale niektori podnikatelia hospodarsku krizu vyuzivaju vo svoj prospeh, takze MOLEXu mohla kriza padnut celkom vhod.

 

http://ekonomika.sme.sk/c/4280558/americky...ic-do-ciny.html

 

Inak, minuly tyzden bol HN clanok zacinajuci titulkom

 

V Colmete visí konkurz na vlásku

/Považská fabrika nemá peniaze na mzdy, materiál ani energie. Tvrdí, že sa z krízy dostane/

Bolo to 22.januára

 

 

Dnes v spravach konatel Colmetu uz hovoril o konkurze.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jedina poznamka, momentalne na sme su dve temy o socialnych nepokojoch na SK a Europe. A co je zvlastne co som dosial na SME nevidel( na novinkach idnes v pohode), nebola ziadna diskusia, resp. ziadna nebola povolena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov