Skočiť na obsah

Kniha vs. film


chrust

Odporúčané príspevky

Určite sa ste už mali možnosť porovnať tieto dve formy kultúry na jednom,či viacerých tituloch.Dokonca možno aj v divadelnej,či muzikálovej forme.

Ktoré tituly to boli a ktorá forma sa vám viac páčila ?

 

Mne sa pošťastilo niekoľko diel,ktoré som prečítal následne aj zhliadnúť vo filmovej podobe.Jediný titul som mal naservírovaný v opačnom poradí a to "Čeľuste".Hoc,nie som si istý,či kniha nebola napísaná podľa filmového scénara :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 45
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • phersu

    6

  • valcik

    5

  • chrust

    5

  • Eiensama

    5

videl som film Into the Wild (Utek do divociny)..a bol to jeden z najlepsich filmov ake som kedy videl...bol spraveny na podklade knihy ktoru napisal Jon Krakauer..a ak sa potvrdi co sa hovori, ze knihy su takmer vzdy lepsie ako filmy...tak tu knizku jednoducho musim mat :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kniha je podľa mňa skoro vždy "lepšia",lebo pri čítaní si vlastne sami v načej fantázii na základe popisov vytvárame výzor postáv,ich oblečenie,prostredie,okolie.... evidentne sa rozvíja naša obrazotvornosť.

No a pri filme je už dielo hotové a vlastne tlmočí fantáziu a obrazotvornosť,či technické možnosti a niekedy aj rozpočtové režiséra,scénaristu,... a celého realizačného tímu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

posledné dva dni som uvažovala že založím takúto tému, dokonca aj názov som chcela dať presne taký istý :lol: no, chrustik ma predbehol :)

 

videla som viac kníh, ktoré boli sfilmované..počnúc Pánom prsteňov a končiac Vykúpením z väznice Shawshank.

teraz ma napadá Secret window - to som videla film,a až potom som prišla na to, že je podľa knižnej predlohy

zohnala som knihu, ktorá ma DOSŤ sklamala..čiže tu bola tá moja výnimka z pravidla - vždy je lepšia kniha ako film, teraz to bolo obrátene

Grishamov Prípad pelikán... kniha bola lepšia.. Porota detto

knižku Shawshank redemption nemôžem zohnať, čo ma vcelku mrzí, pretože film sa mi veľmi páčil, a chcela by som prečítať aj knihu

hmm...no neviem, bolo toho dosť, viac ma teraz nenapadá

 

edit: súhlas, kniha dáva viac voľnosti, film je naservírovaný na tácke, a netreba si nič domýšľať..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chrust

veľmi dobrá téma

 

Kniha je podľa mna vždy lepšia aspoň podľa mojich skúseností. Nemám rád keď najskôr vidím film a až potom čítam knihu, bo už to nejde akokoľvek sa snažím predstaviť si hrdinov inak ako vo filme tak to bolo aj s Menom Ruže najprv film a keď som čítal tak som stále videl Seana Conneryho čo ma dosť mrzelo.

 

A nemám rád keď film celkovo pokazí atmosféru knihy

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne sa režisér trafil do mojej predstavy postavy hlavného hrdinu v diele "Maratónec".

Hlavný hrdina tam bol taký dengľavý,neuznalý a neatraktívny študentík.Do filmu obsadili vtedy ešte mladého Dustina Hoffmana a to bola podľa mňa trefa do čierneho :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, kniha väčšinou vyhráva aj u mňa, a ako tu niekto spomenul, neznášam, keď vidím najskôr film a až potom sa dostanem ku knihe, keď tak aspoň tam treba poriadny časový odstup. Najskôr kniha, potom film - nie je naopak žiadny problém, často kvôli knihe vyhľadám film, aby som si mohla porovnať svoje predstavy.

 

Mechanický pomaranč - videla som najprv film - veľmi veľa krát a doteraz je to pre mňa jeden z najväčších skvostov kinematografie, nič na tom nezmenilo ani prečítanie predlohy - ako kniha, tak aj film sú kvalitné a oboje u mňa majú 100 %

 

East of eden - z knihy som bola aj som hotová, film ma veľmi, ale skutočne veľmi sklamal a to som od toho toľko očakávala na základe samých pozitívnych recenzií... no neviem, možno sám osebe je ten film dobrý, ale mňa pobúril kvôli totálne odlišnej výpovedi a atmosfére oproti tej, čo som si zobrala z knihy...

 

no a na záver ma ešte napadá Harry Potter - snáď najvernejšie zobrazenie mojich súkromných predstáv, aké len bolo možné :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prelet nad kukučím hniezdom ako film,je 50% odvar, samotnej knižnej podoby.Pritom knižná verzia v češtine sa nazýva "Vyhoďte ho z kola ven".Neviem prečo :)

Divák,ktorý knihu nečítal je s filmovou verziou spokojný :lol: .Dobrý dej,dobrý režisér,vynikajúci herci.... ale psychiku psychiatrickej liečebne je ťažko podať filmovým prepisom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Všeobecne platí že pred pozretím filmu by sa nemala čítať kniha, lebo potom film zvyčajne dosť sklame.

 

a po zhliadnuti filmu sa zase malokomu chce citat knihu.

u mňa platia obe varianty ...

niekto tu spomínal Meno ruže, to je u mňa klasika ... tú knihu som prečítala slovo od slova niekoľkokrát, predstavila si každý kút, portály, poklady, Williama ai Adsa ... a roky mám doma ešte na kazete ! film a nemám odvahu si ho pozrieť ...

po prečítaní knihy nepozriem zvyčajne film

keď prvý vidím film, nechcem čítať, ako "pokazili" tvorcovia knihu

nájdu sa aj výnimky, samozrejme , ale tak všeobecne ťažký život toto :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

beznemu cloveku sa oplati film viac nez kniha. film je nazornejsi, koncentrovany dejovo aj ideovo a staci sa nan divat. kniha je rozvlacna a treba ju citat. cize najma z hladiska casu a prace. no ak niekto rad cita, tak samozrejme toto neriesi.

 

a este - kniha je oproti filmu lacna zalezitost; otazka navratnosti nakladov pripada v uvahu samozrejme, ale v pripade prepadu nikto nebankruptuje. filmove spracovanie byva trochu normalizovane smerom k vacsinovym kriteriam.

vysledkom potom moze byt to, ze excentricky konzument, orientovany prilis okrajovo, ktory si z literarnej predlohy vezme nieco mainstreamovo nepouzitelne, je zo snimky sklamany.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja neviem, ale u mňa vždy vyhrala kniha...aj ked film je síce úplne iný druh umenia, ale keby som si mala vybrat medzi filmom a jeho knižnou predlohou, tak radšej zoberiem do ruky knihu...

 

no a na záver ma ešte napadá Harry Potter - snáď najvernejšie zobrazenie mojich súkromných predstáv, aké len bolo možné :)

No tak toto by som ani nepovedala... ;) Tie filmy sú už o niečom inom ako boli knihy ;) Sú skomercionalizované /či ako sa to povie/ a filmárom ide len o to, zarobiť čo najviac prachov. Trištvrte scén podľa Rowlingovej vynechajú a spravia si to podľa seba. Napríklad viete, že v šestke vynechajú tú koncovú bitku na Rokforte aj Dumbledorov pohreb??? To je už podľa mňa nehoráznosť nedať tam ten pohreb ;)

Síce musím povedať, že obsadenie niektorých hercov je fakt dobré ;) Alan Rickman, Maggie Smith aj Julie Walters sú skvelí herci ;) ale filmy sami o sebe idú dole vodou ;)

 

 

a po zhliadnuti filmu sa zase malokomu chce citat knihu.

A u mňa je toto presne naopak. :lol: Ak som videla nejaký dobrý film, čo ma zaujal a viem, že je natočený podľa knižnej predlohy, tak hned na druhý deň bežím do knižnice, či tú knihu tam nemajú...asi som trochu opačná, ale ved nevadí ;) :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie filmy sú už o niečom inom ako boli knihy

iste, to sa podľa mňa ani nedá tak sfilmovať, aby sa dalo povedať, že to nie je o inom... ale neviem, mne sa "Harry-movie" mrte páčil (videla som len prvé dva filmy tuším, tak neviem asi posúdiť veľmi, či to ide dolu vodou), ale čo sa týka hercov - super obsadenie, tie reálne tváre nemali ďaleko od mojich "predstavených", aj niektoré priestory, či zobrazenie jednotlivých čarodejníckych scén boli ako z mojej hlavy :) jednoducho mi to spracovanie celkom dobre sadlo, veľmi často počas sledovania filmu som mala pocit, že toto som už predsa videla - a videla, takmer totožne som si to totiž premietla v hlave počas čítania :) toto sa i už pri žiadnom inom "kniha vs. film" diele nestalo... :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

No prvé dva HP filmy sú podľa mňa najlepšie :lol: Asi aj najlepšie podľa knihy urobené...

Síce nadávam na tie daľšie ostatné, ale hlavne, že som všetky videla aj trikrát na DVD :) ale je to Harry Potter, proste kultová záležitosť, tak určite si pozriem aj zvyšné dva diely, ked ich dokrútia :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aspon u mna to je naopak, prve dva filmy slabota, taka rozpravka pre male deti, od trojky to zacalo byt zaujimave...prve styri knihy som cital az po filme takze predstavivost si brala objekty z filmu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z filmov Potteroviek som videla len jednotku a dvojku... fest slabé, ako vraví Nokia - rozprávka...a veľmi sa odkláňali od knižky, miestami...a tuším som zhliadla aj kúsok z trojky - no nič si z toho nepamätám, takže 0 bodov...

zato knižky som prečítala všetky niekoľkokrát - šla som s dobou :lol: a aj teraz sa k nim rada vraciam...niežeby to bol nejaký literárny skvost, ale taká...nostalgia :) prakticky od jedenástich som len čakala na nový diel Pottera, a keď už žiadny nebude, je to také...divné :)

 

 

teraz ma ešte napadlo, že sa mi páčilo filmové spracovanie Parfum: Príbeh vraha

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Včera som videla sfilmovaný Pullmanov Zlatý kompas a musím povedať, že sa mo to veľmi páčilo. Nádherné prostredie, príroda a tie ľadové medvede... No krása :lol: A niektoré scény boli skoro také isté, ako som si predstavovala pri čítaní knižnej predlohy. Síce si trochu poprehadzovali časti deja a koniec bol trochu divný, ale aj tak to bol veľmi dobrý film :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Mňa udivil kult Harryho Pottera.Udivil ma v tom,že som mal dnešnú detskú generáciu za málo čítajúcu /v porovnaní s mojou generáciou,či generáciou mojich rodičov/.A div sa svete,táto filmová séria pritiahla mnoho detí k čítaniu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hehe, sranda, že tu bola založená táto téma... Práve nedávno sme sa s kamoškou bavili a zhodli sme sa, že film nech je ako chce dobrý, tak knihu neprekoná... jednak preto, čo ste už spomínali - zapája sa viac tá naša fantázia... ale zároveň kniha dáva aj väčší priestor na vyjadrenie detailov čo sa týka myslenia, úvah a charakterov postáv, proste niektoré veci na plátno a obrazovky nedostanete 100%-ne ani keď sa rozthrnete...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

dávam prednosť knihám, teraz už filmy takmer nesledujem.

 

niektoré knihy som čítal veľakrát po sebe a pri každom prečítaní som si vždy doplnil veľa detailov do svojej predstavy o jednotlivých postavách či o prostredí, v ktorom sa dej odohráva. (vždy som si tam popridával i detaily, ktoré autor knihy neopísal, to určite pozná každý čitateľ. film vám na také niečo nedá priestor. : )

 

ak som si pozrel film po prečítaní knižnej predlohy, často sa mi stalo, že film mi úplne prekrútil predstavu, ktorú som si pracne a dôkladne vybudoval počas čítania. nevravím, že ma tie filmy nudili, no knihu som vždy čítal s väčším nadšením.

 

ako spomenul Igny, v knihách človek nájde množstvo vecí, ktoré na plátno nedokáže dostať každý, snáď len pár majstrov. v knihe nie je problém rozpísať myšlienkové pochody či nálady postavy na viacero strán, no vo filme sa myšlienky postáv znázorňujú veľmi ťažko (najčastejšie sa to podarí, ak do filmu vložia pasáž s hudbou, do ktorej neznámy "rozprávač" vysvetľuje, čo sa odohráva v predstavivosti niektorej z postáv, tak ako napr. v Shawshank Redemption)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..ďalšia dôležitá vec:

 

pri čítaní sám určujem, akým tempom sa odvíja dej a vďaka tomu sa mi relaxuje oveľa lepšie, než pri sledovaní filmu.

 

ak čítam dobrú knihu, často sa očami vrátim o pár riadkov späť, k zaujímavej myšlienke či k opisu prostredia, zahĺbim sa do vlastných predstáv a po chvíli si uvedomím, že som pár minút čumel do prázdna s otvorenou tlamou, vzdialený od príbehu v knihe, vzdialený od reality. nuž, v takom prípade hodím oči o pár riadkov naspäť a čítam ďalej. výborný balzam na nervy. :-)

 

pri filme sa mi to stáva len výnimočne. (sledujem ich so zaklapnutou tlamou.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..do tretice, nedalo sa inak. :-)

 

venovania.

mám množstvo kníh, ktoré som dostal ako dar a väčšina z nich obsahuje venovanie. niektoré knihy som dostal od ľudí, ktorých som poznal v minulosti, niektorí sa mi časom stratili vo víre života, niektorí z nich už nežijú.

tie knihy nepožičiavam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov