Skočiť na obsah

Kniha vs. film


chrust

Odporúčané príspevky

s venovaním mám len jednu knihu

nemám rada keď niekto píše do knižiek :) mám radšej keď mi do knihy niekto vloží kartičku s venovaním..poprípade záložku :lol:

 

ale inak absolútne súhlasím s tým "balzamom na nervy" :) to si pekne povedal

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Odpovedí 45
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • phersu

    6

  • valcik

    5

  • chrust

    5

  • Eiensama

    5

takze vazeni, urcite to poznate - citate knihu a zistite, ze je, bola, alebo aj bude sfilmovana. je podla vas pravdive to vseobecne pravidlo, ze film podla knihy nikdy nebude lepsi ako kniha?

 

podla mna - ano :lol:

 

hodim priklady:

 

Harry Potter - prve dva filmy sa mi zdali zlate a mile, vsetko mi tam sedelo... treti... dal sa. stvrty a piaty - no koniec. necakala som od toho vela a do kina som sla uz len preto, ze som fanda knih a chcela som niektore veci vidiet na platne. ani jeden z filmov nie je porovnatelny s knihami, lebo tie maju pre mna tie prave grady

 

Pan prstenov - no, celkova saga pan prstenov je velmi komplikovana a hoci mi na zaciatku vadilo strasne vela veci, filmy sa mi podstatne o dost viacej pacia, ako som si myslela. pravda, tiez tam bolo dost zmien oproti kniham, ale inak som toho nazoru, ze peter jackson to celkom dobre zvladol a zrealizoval, hoci aj poznam tych, ktori povazuju filmy za cistu absurditu a radsej zostavaju pri knihach

 

True Blood - podla knihy od Charlaine Harris - Sookie Stackhouse stories. spravili podla toho serial... najprv som si kukla serial a strasne sa mi pacil... laska na prvy pohlad. potom som si precitala knihy a odvtedy sa na ten serial nemozem ani len kuknut... zda sa mi to nechutne predramatizovane v porovnani s knihou, kde je vsetko ovela lepsie... v serialy su aj sceny, ktore, ako je typicke, v knihe ani neboli, a to sa mi vobec nepaci, lebo tie sceny su vazne o nicom, su nudne, nic cloveku neukazuju, iba sex a nadavky a to mam aj doma :)

 

The Harry Dresden files - cihla som si serial... celkom ma to bavilo. potom som zobrala knihu... a serial som okamzite vyhodila oknom. strasne som bola poburena celym tym serialom... celkom chapem, ked niekto vyhodi niektore postavy alebo sceny z knihy, lebo by v serialy boli nepotrebne, alebo ked pozmenia par veci... ale tak zmenit vyzor a meno hlavnej zenskej postavy?! to je uz vazne take tazke najst v hollywoode blondatu herecku??? ;) hlavneho hrdinu, harryho dresdena, max trafili... ten herec bol uplne dokonale odhadnuty a vybrany... ale tiez ma tie MNOHE a .... gr, otravne zmeny oproti knihe strasne poburili. pretoze boli hlupe ;)

 

twilight - nevyjadrujem sa ;) knihy blbe, film este blbsi. zbytocne vyhodili prachy a cista cira nuda...

 

Eragon - ;) z toho celeho film som bola ako puk. len som cumela a po chvilke som stratila nudzu v tom hladat logiku a zmierila som sa s tym, ze cely film je STRASNA blbost ;) hoci ma knihy dost nudily, aspon v takom tam zvratenom zmysle davali logiku, ale film bol cista fraska. ako mohol jeremy irons vobec suhlasit s ucastou na tom prepadaku... fakt neviem

 

Carodej Zememori - knihy su uzasne... kratucke, take mensie, ale plne krasnych detailov a vsetko je tak podmanive... samotne knihy su take carovne, fakt si nemozem pomoct... ale ked som videla spracovanie... tiez ako pre nejaku hlupu pubertalnu mladez. doslova urazlive - nadbytocne zmeny... vlastne VSETKO zmenili - mena, celu podstatu knih, postavy, dej... to ma strasne sklamalo :)

 

vynimky:

 

Duna - spracovanie bolo uzasne. knihy uzasne. niet co dodat ;)

 

takze, akeho ste nazoru a ake mate lepsie priklady? ;) mohla by som sem aj hodit komiksy, mangy a filmy/serialy podla nich... alebo aj hry/graficke novely a filma podla nich... ale tam to je tiez take iste ako v hore uvedenych pripadoch... na original, jednoducho, nema nic ;)

 

PS: ;) hladala som ako puk, ci uz tato tema nikde nie je... nebola. ako to? to sa musi napravit ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pan prstenov - no, celkova saga pan prstenov je velmi komplikovana a hoci mi na zaciatku vadilo strasne vela veci, filmy sa mi podstatne o dost viacej pacia, ako som si myslela. pravda, tiez tam bolo dost zmien oproti kniham, ale inak som toho nazoru, ze peter jackson to celkom dobre zvladol a zrealizoval, hoci aj poznam tych, ktori povazuju filmy za cistu absurditu a radsej zostavaju pri knihach

Ake zmeny boli vo filme. Neratam Sarumana pretoze to spravili kvoli tomu tak lebo v knihe este idu zachranit Hobitov ale film spravil iba o Prsteni takze to chapem, dalej nebol tam posedenie u Červivca či ako sa volal ten sedliak so psami Tom Bombadill, Mohylove vrchy, posedenie u Elfov a darovanie Lembasu lebo by to odputavalo od toho hlavneho pribehu tak ako to chcel Jackson dosiahnut. Zmeny co si este pamatam boli ze Froda v knihe neniesla Arwen /som skoro napisal arwiel :lol:/ ale tak museli tam nejako zacat s tou laskou aby nemuseli vysvetlovat ako v knihe a dalej ze v Helmovom zlabe im prisli na pomoc iny Elfovia... dalej si nepatam uz nic mozno si este spomeniem pomoz trochu osviez

 

 

twilight - nevyjadrujem sa :) knihy blbe, film este blbsi. zbytocne vyhodili prachy a cista cira nuda...

:)

 

 

Este k tomu ako si tam spominala ze zmenili postavu. To sa mi stalo u nemeckom spracovani Ostrova pokladov z doktora tam spravili hamizneho maniaka za peniazmi, z Jimovej matky zasa ku*vu, toho zemana tam spravili skoro hrdinu, Ben Gunn bol zly ;) pridali tam zenu nepochopil som na co ale tak aspon bola pekna ;) a klasika najviac sklamal John Long Silver ako mozu do takejto role obsadit herca ktory vyzera mlado a nema skoro ziadnu charizmu ;) nechapem

Z tak genialneho jedneho z naj pribehov co sa tyka dobrodruzneho zanru a oni spravia z toho taku nudnu blbost ;)

zatial najlepsie spracovanie Ostrova pokladov bola rozpravka

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

arwiel niesla mec aragornovi :) :) ;) boze, to nemalo chybu, normalne som tam videla nasu arwiel, ako kuri na kameni a zazera na elronda so slovami "ja nikam nejdem, musim sa este ucit do skoly, nech si ten mec zobere sam ;)" ;) ale k teme...

 

v knihe sa arwen objavila raz - na zaciatku prvej a na konci druhej. vsetka jej pritomnost vo filme bola iba na dodanie romancy, pritiahnutie viacero divakov, vysvetlenie veci ;) take mensie take ake veci ohladom bojov a tak... to bolo zmenene. mnohe veci boli vynechane ale popravde, uz neviem co ;) ked sa to este len spustilo do kin bola som manik a mala som vsetko rozpisane ako taky retard ;) teraz len opominam tie zmeny, lebo taki poriadni fanatici vedia vsetko naspamat a mnohi fanusikovia knihy odsudzuju film .... :lol: uz len kvoli tym zmenam...

 

no to vies, animovane spracovania im davaju viac volnosti v tomto smere -vsetky tie gulicky a hviezdicky a trblietky a drobnostky mozu nakreslit a ziadny fanda sa nebude stazovat, ze vsetky tie triky co tam hodili su moc priehladne a animovane, ked je cely film taky ;) hoci musim uznat, niekedy nechapem tie zmeny ;) napr v true blood - same brutalne sex sceny, nadavanie, mlatanie, same GRR a AUAUAUUUUUUUUU (akoze zavijanie) same OMG a ILU a atd... a citam knihu nic take ;) v seriale urobili z tej herecky mini ku*vu, co jej dost zobralo sarm... v knihe bola... hm... insia. neviem, typicka mlada zena ;) tam sa mi dost lubila, ale serial bol moc predramatizovany pre typicke americke publikum, ktore chce iba sex a nasilie. nase chce v podstate to iste - sex, nasilie, par debilov co si furt hovoria "LUBIM TA" a... a ;) to je vsetko? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teraz len opominam tie zmeny, lebo taki poriadni fanatici vedia vsetko naspamat a mnohi fanusikovia knihy odsudzuju film .... :) uz len kvoli tym zmenam...

fanatik je velke slovo pre mna ale myslim ze to mam dost nacitane a podstatu LOTRa vystihol Jackson velmi dobre a vynechal veci ktore sa nedohodili do znazornenia toho pribehu ;), jasne ze Arwen pridana kvoli romantike ale v knihe je ich vztach opisany hlavne v dodatkoch

 

 

animovane spracovania im davaju viac volnosti v tomto smere -vsetky tie gulicky a hviezdicky a trblietky a drobnostky mozu nakreslit a ziadny fanda sa nebude stazovat, ze vsetky tie triky co tam hodili su moc priehladne a animovane, ked je cely film taky :lol: hoci musim uznat, niekedy nechapem tie zmeny

aaaaale ja vobec nemam na mysli hviezdicky pusinky a podobne blbosti :) neplet si dojmy s pojmy ;)

tu sa jedna ze nezanechali postavam to co mali a cim boli, doktor Livesey dobrak ochotny pomahat a nie manik za peniazmi, Trelawney dobry strelec ale nahanac bohatsva a nie hrdina a zlato sa ho netykalo,mama smutacia skromna a nie ku*va, Ben Gunn pomätený dobrák vo filme manik tuziaci po pomste a najväčší dôraz by sa mal klásť na Johnna Silvera ktory je vlastne hlavna postava pribehu bez neho by to nebolo ani ono a naviac najsympatickejší a najcharizmatickejsí zaporak akeho som kedy cital, a nie z neho vytvorit nejake slabocha bez charizmy ktory nicim neuputa

tu sa nejedna o ziadne hviezdicky ale ta rozpravka dokazala krasne zachytit ten pribeh tak ako ma byt bez ziadneho pridavania a naviac ziadne hviezdicky tam neboli ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem prečo, ale mne sa častejšie páčia filmy ako knihy. A keďže nečítam fantasy a sci-fi. Potom nemám takéto problémy aké máte vy.

 

Ale priznám sa, že ak vidím najprv film, ktorý ma absolútne nezaujme, tak sa to automaticky prenesie aj na tú knihu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:) tie hviezdicky a tak si nemusel brat doslovne ;) myslela som to skor tak, ze filmy a serialy... snazia sa zaposobit na publikum. zoberu knihu, ktora mala ako taky uspech, a na tom uspechu postavia svoje napady a zarobky, vsetko alebo vacsinu veci prekrutia a hoci to bude mat ten isty (alebo podobny) nazov bude to nieco uplne ine. kreslene/animovane su skor venovane pre fanusikov, zatial co ohladom serialov a filmov... tam sa vzdy snazia zaposobit na sirsie publikum, rataju s tym, ze aj osoba, co o tom nist nevie, sa na to pride kuknut, a chcu na to zaposobit, a je im v podstate jedno, ake zmeny spravia, lebo tak ci onak divak pride uz len z cistej zvedavosti... :lol: tiez som videla par takych serialov, kde bola aj animovana aj sfilmovana verzia - ta sfilmova bola kopa ho*en, vsetko preflaknute, nedavalo mi to zmysel a po prvych par minutach prvej epizody som bola znechutena... vsetko tam bola tak prekrutene ;) ale zas ta animovana verzia bola uzasna... vtipna, mila, vsetky postavy vystihnute a aj ten isty dej.... preto aj davam prednost animovanych filmom pred "normalnymi" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A keďže nečítam fantasy a sci-fi. Potom nemám takéto problémy aké máte vy.

Tu nejde len o sci-fi a fantasy :) Napriklad aj Krstny otec mne tam vobec nesedel Marlone Brando z knihy taktiez velka charizma a vo filme unaveny dedusko ktory absolutne nevladze

 

:lol: tie hviezdicky a tak si nemusel brat doslovne :)

ja som to ani doslovne nebral ;);)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jo, to nema nic spolocne s fantasy a sci-fi; tam furt zmenia jedno ci druhe, len aby mali nizsi budget, alebo si nejak inak ulahodili, a tiez sa mozu mnohe zaujimave fakty z knih vytratit.

 

neviem, cita tu niekto detektivky a tak? alebo romanticke pribehy? osoba by sa mohla aj ohladom toho vyjadrit, kedze detektivny a take ine tiez radi sfilmovavaju a tiez to nikdy nie je to iste.... znamu frazu "zmena je zivot" asi beru doslovne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cela prestudovana :) ale neblazni, nebudem predsa vytahovat na povrch uz pol roka staru temu len aby som tam napisala ze detektivky moc nemusim :) hoci ich mam par precitanych.... ale ty si bibliofil, tak sa vyjadri k zmenam - je lepsie precitat si knihu detektivku alebo film... co z toho je lepsie :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako keby detektívky neboli knihy ako iné :)

 

človek sa stretne aj s takým spracovaním, aj s takým. sfilmovaný sherlock holmes s rupertom everetom mi zdvihol adrenalín, hercula poirota v podaní davida sucheta milujem. pamätám si, že sa mi ešte veľmi páčilo novšie spracovanie nera wolfa, pár rokov dozadu to dávala stv... ale inak za mňa osobne sa mi väčšina spracovaní klasických detektívok páčila... lebo tak zas z detektívky nemôžete vyhodiť čokoľvek

 

a s tým marlonom brandom nesúhlasím, podľa mňa to stvárnil veľmi dobre... tak vieš, ono don toho tiež už mal dosť :lol: ale je zas pravda, že ja som najprv niekoľkokrát videla film a až potom som si prečítala knihu, čo väčšinou toto poradie nemám rada a snažím sa mu vyhnúť, lebo mi to len nanucuje predstavy niekoho iného. no akurát pri krstnom otcovi mi to nevadilo

 

inak samozrejme, že pri súboji kniha a film u mňa vedie kniha, ak je dobrá kniha, film sa často snaží na nej len zarobiť. ale v podstate si rada tie filmy pozriem, aby som videla, ako to pochopil niekto iný, ako zas zhanobil niekto fantastickú knihu, alebo ako sa to niekomu výnimočne podarilo. k tým vydarenejším určite radím krstného otca, mechanický pomaranč /ale to sa stále neviem rozhodnúť, čí koniec sa mi pozdáva viac/, Eyes wide shut vcelku zaujímavé, čo ma totálne však popudilo bol ten jeden a pol hodinový najnovší monte cristo, tam nenechali kameň na kameni, navyše vtesnať tri knihy do jeden a pol hodinového filmu, no však ten výsledok aj tak dopadol. takto zhovadiť tak výbornú knižku, sa vždy strašne rozčúlim, keď si len na to spomeniem ;)

rada by som si pozrela nejaké spracovanie marquézových kníh, zaregistrovala som trailer na Láska v čase cholery, ale no neviem, zas podľa ukážok sa mi to nepozdávalo, tak sa neviem odhodlať ;)

a mám rada celkom niektoré spracovania Shakespearových drám, najmä Sen noci svätojánskej :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cela prestudovana :lol: ale neblazni, nebudem predsa vytahovat na povrch uz pol roka staru temu len aby som tam napisala ze detektivky moc nemusim :) hoci ich mam par precitanych.... ale ty si bibliofil, tak sa vyjadri k zmenam - je lepsie precitat si knihu detektivku alebo film... co z toho je lepsie ;)

jaj to ked si povie kazdy tak potom fora budu zivat prazdnotou ;)

urcite lepsie si precitat knihu :) ja som vzdy zastanca knih film ma vzdy sklamal, sem tam sa vydari a ked je film fakt dobry tak to len utvrdi ze kniha je skvela ;)

 

 

a s tým marlonom brandom nesúhlasím, podľa mňa to stvárnil veľmi dobre... tak vieš, ono don toho tiež už mal dosť

;) ;) nie nie nie ;) ako fyzicka podstata dobre to beriem ja som si tak nejako aj predstavoval ale dusevna a hlavne ten hlas v originaly ;) to sa nedalo pocuvat ako clovek ktory melie z posledneho ledva rozpravala a vacsiu cast chrcal

Film celkovo velmi skvele spraveny ale on mi neskutocne vadil

A najsrandvnejsie bolo v knihe ako opisoval toho synovca herca svojho aky krasavec a podobne a filme taky skaredy nosaty talian s obocim ako vlkodlak ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Krstného otca som najprv čítal, film som videl až toť nedávno a musím povedať, že som mal poriadne odlišnú predstavu o jednotlivých postavách, teda po vizuálnej stránke. Sony aj Carlo boli v mojej predstavivosti pôvodne oveľa drsnejší, hranatejší. Michaela som si zas predstavoval uzavretejšieho, s prísnejším a chladnejším vystupovaním aj výzorom. zlomené líce mu nafilmovali totálne naprd, v knihe mal zdrôtovanú sánku, vo filme ani modrinu.. :lol:

 

aj Luca Brasi bol vo filme úplne iný, ako som si ho predstavoval. no naopak, páčila sa mi scénka, pri ktorej Mike popravil kapitána a Solozza, úplne ako originál! (od Matela : ) dokonca aj "ružová pena" sa vznášala vo vzduchu, krátko po výstrele. film natáčali profíci, ktorí knižnú verziu dokonale preštudovali a upravili ju len minimálne.

 

čo sa týka dona Corleoneho, trocha súhlasím s vami oboma, phersu, nutrinka.

 

na jednej strane, predstavoval som si ho ležérnejšieho, robustnejšieho, než bol vo filme.

ale zas, i v knižnej podobe sú opísané scénky, v ktorých don nevystupoval pánovito, ale napríklad pokorne počúval s hlavou naklonenou nabok a uchom takmer pri ústach toho, kto ho prosil o pomoc. tam mi filmová podoba celkom sadla. :-)

 

ženy som si predstavoval kompletne odlišne, tam sa mi film do predstavivosti vonkoncom netrafil, či už išlo o manželku dona, Mikeho sestru, Kay alebo Apolóniu. snáď len Apolónia bola ako-tak podobná predstave, ktorú som si predtým dosť pracne vytvoril. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Harry Potter - prve dva filmy sa mi zdali zlate a mile, vsetko mi tam sedelo... treti... dal sa. stvrty a piaty - no koniec. necakala som od toho vela a do kina som sla uz len preto, ze som fanda knih a chcela som niektore veci vidiet na platne. ani jeden z filmov nie je porovnatelny s knihami, lebo tie maju pre mna tie prave grady.

S týmto absolútne súhlasím, už som to tu aj písala. Prvé dva HP filmy dobré, ostatné sklamali. Už prestávam mať dokonca chuť ísť si pozrieť šestku, čo tam zase zmenili a postvárali... :lol:

 

True Blood - podla knihy od Charlaine Harris - Sookie Stackhouse stories. spravili podla toho serial... najprv som si kukla serial a strasne sa mi pacil... laska na prvy pohlad.

To je nakrútené podľa knihy? prvý raz počujem... :) Seriál som síce nevidela, ale vyzerá to byť zaujímavé..odkiaľ si zohnala tie knihy? ;)

 

twilight - nevyjadrujem sa ;) knihy blbe, film este blbsi. zbytocne vyhodili prachy a cista cira nuda...

Jednotku som čítala, páčilo sa mi to...pri dvojke som sa už namáhala, aby som to dočítala. Potom ked mi kamáratky, ktoré čítali všetky časti povedali ako to asi skončí...naozaj blbosť, v podstate o ničom. Film som nevidela, pôvodne som chcela aj naň ísť, no teraz neviem...to je to fakt až taká blbosť? :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

..pamätáte si film Pelíšky? bola v ňom scénka, keď deti už spali a otec rodiny (výborný Miroslav Donutil) spolu s manželkou, bratom a matkou sedeli večer pri stole a pili vodku. otec zhasol svetlo, zapálil vodku v pohárikoch a s výkrikom "maršaľ Malinovskij!" kopol štamplík do seba. po chvíli vydýchol belasý plameň, všetci sa rozosmiali mierne opitým smiechom a potom sa scéna končí. nasleduje až prebudenie pri príchode okupačnej armády. (išlo o rok 1968)

 

na porovnanie prepíšem rovnakú scénku z knihy Hovno hoří (Petr Šabach, 1994), ktorá sa stala čiastočne predlohou pre Pelíšky, i pre ďalšie filmy. ak Pelíšky poznáte, možno vás ten úryvok pobaví. :-)

 

..dlouho jsem se děsil alkoholu a za nejzákeřnější jsem pokládal punč. To pod vlivem obrázku z knížky Patnáctiletý kapitán, kde divošský král, který holdoval kořalce, vzplanul jako sud petroleje poté, co se napil zapáleného nápoje.

Úplně paf jsem zůstával nad větou: Jejich těla zcela proniklá alkoholem hořela lehkým modravým plamenem. Málem jsem prděl strachy, když se otec jednou vytasil s lahví čiré tekutiny a volal: "Stoličnaja, přímo z Moskvy, chlapci moji!" Bylo na něm tehdy vidět, že už něco podobného ten den požil. Pak se na nás zašklebil, nalil si a stále nás po očku sledoval. Potom škrtl sirkou a Stoličnou přímo z Moskvy zapálil. Máma musela pro efekt zhasnout. Já s hrůzou sledoval bledou záři a otce, který ji spolkl. Když máma rozsvítila, měl otec překvapený výraz plný bolesti a držel se za hrdlo. Ten den už nepromluvil. Byl jsem nakonec rád, že se to odbylo takhle a že neshořel v lehkém modravém plameni jako divošský král.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

flora v jdenej sekcii fóra napísala

flora : (15 august 2011 - 22:20:54) máš pravdu, že ešte som nevidela aby bol film lepší ako kniha

kamarát nedá dopustiť na Kubrickovo spracovanie Kingovho Shining - Osvietenie

- vraj film predčil knihu vo viacerých ak nie vo všetkých smeroch

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov