Skočiť na obsah

starsi

Odporúčané príspevky

Predsudky voči neveriacim naberajú obrovské až mytologické rozmery. Podľa presvedčenia väčšiny kresťanov ateista nemá svedomie ani zásady. Vraj aké by asi mohol mať, keď neverí v Boha.

 

Dostal som sa k jednému zaujímavému článku ktorý mi objasnil čiastočne túto problematiku. Pretože sa o tom na Slovensku nehovorí založil som túto tému.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

predpokladám, že ide i tento blog :

 

diskriminácia a predsudky voči ateistom od Eduarda Chmelára

 

dobre je si ho prečítať pred tým, než si spravíme názor, aby sme boli v obraze, čo tými mytologickými rozmermi starsi myslí : )

Chmelár zvyčajne rozmýšľa, a rada ho čítam, a na prvé čítanie s jeho pohľadom na veci súhlasím - ateista nie je ani vyslanec pekla, ani človek bez bázne a hany, zvyčajne len človek, ktorý si vybral jeden z mnohých izmov ... taký iný, než ten predpísaný

keď si k tomu pridáme kreacionizmus, ktorý sa čím ďalej tým viac rozťahuje, ateizmus sa skutočne nenosí ... nie je to tak dávno, čo sa okolo eú ústavy vadilo, či tam vložiť kresťanské princípy či nie ...

prečo po vzore iných prezidentov aj tí naši zrazu navštevujú bohoslužby, prečo je ateista neprijateľný ... prečo vlastne ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zrejme to nikoho nezaujalo natoľko aby sa k danej téme po prečítaní uvedeného článku nejako vyjadril. :lol:

starsi, urobil som to rovnako, ako ty. prečítal som si článok, ale nenapíšem k tomu nič. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niečo na tom bude... Chmelára, i keď nie vždy s ním človek súhlasí, sa oplatí čítať.

 

Otázka sa dá však položiť aj takto: Čo je lepšie? Máme si pomáhať a ctiť zásady preto, že sa to musí, alebo je lepšie, keď sami dôjdeme k poznaniu (alebo to do nás niekto všetpí), že pre ľudstvo je to tak lepšie, lebo chceme? Musieť versus chcieť cez poznanie.

 

Nikde nie je napísané a z ničoho to nevyplýva, že veriaci je človekom vyššej kvality ako neveriaci. Platí to aj naopak.

 

Osobne mi skôr vyhovuje sekulárny systém ako rôzne formy teokracie. Našťastie sme od toho ďaleko, ale určité prvky presadzovania nábožensky ponímanej spoločnosti sa čas od času objavujú a sú presadzované aj dosť nevyberanými spôsobmi (napr. neetická protipotratová kampaň, snaha KDH sprísniť rozvodovú legislatívu a pod.) a verím (viem), že by ich viacerí radi implementovali (a podľa toho sa na pracovisku správajú k inovercom alebo nevercom, teda diskriminačne).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera som sledoval na našej dvojke progam (islamizácia Európy), kde sa hovorilo viacmenej o náboženstve katolíckom versus islám.

 

Niekoľkokrát tam bolo povedané, že ten dotyčný by si prial za suseda vyznávača akéhokoľvek náboženstva než ateistu. Jedným z nich bol nejaký učiteľ ktorý uči na katolíckej škole v Ružomberku.

Svojím spôsobom to dáva za pravdu Chmelárovmu článku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chmelár nezvykne písať do vetra

toho katolíckeho učiteľa, najlepšie celý učiteľský zbor by nebolo zle vyslať na exkurziu na verejnú popravu či kameňovanie satana dakam do Mekky, pozrieť si vešanie bývalého moslima, ktorý prešiel na kresťanskú vieru, prípadne trochu samovražedných atentátov v civilnom kresťanskom vlaku či kaviarni či tak niečo ...

nemôžem si pomôcť, ale už roky mi je na zvracanie z toho, o čom tu Chmelár píše

a to sa s tým nestretávam denne, len som zažila dešpekt v hlase podaktorých ľudí na adresu prípadných ateistov, veľkú zmenu ateistov na kresťanov, zrazu, lebo sa to nosí, otázky typu ty veríš ? a keď neverím, tak som menej človekom ? či keď verím, tak som viac ? či veriť v akéhokoľvek boha je odpustiteľné, kým nepríde k stretu dvoch svetov ? len aby to nedajbože nebol žiadny boh ? irónia ?

čo konkrétne tí veriaci vyčítali ateistom ? čoho sa ten učiteľ vlastne bál ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...nalepka ateista nic neznamena, takisto ani krestan...dolezity je postoj cloveka v konkretnej situacii. Ludi nezvyknem delit na cierno-bielych, skor pozorujem, analyzujem a potom si robim usudok...podla ovocia ich poznate - to je vsetko...R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prečo po vzore iných prezidentov aj tí naši zrazu navštevujú bohoslužby, prečo je ateista neprijateľný ... prečo vlastne ?

Tiež mi to pripadalo asi podobne, v tom období, po páde komunizmu akoby sa naraz univerzálne zatracovalo všetko, čo tu bolo predchádzajúcich 40 rokov. Ateizmus bol súčasťou aj komunistického svetonázoru, preto po páde režimu začalo z úzadia dosť výrazne vystupovať náboženstvo ako jeho protipól. To poslúžilo sčasti ako náhrada za stratenú ideológiu. A ateizmus už prestával byť in... aj pre niektorých politikov - bývalých komunistov...

 

Niekoľkokrát tam bolo povedané, že ten dotyčný by si prial za suseda vyznávača akéhokoľvek náboženstva než ateistu. Jedným z nich bol nejaký učiteľ ktorý uči na katolíckej škole v Ružomberku.

Dotyčný učiteľ a zrejme aj ostatní budú mať zrejme dosť pomýlené názory a predstavy o ateistoch. Ale tiež by som položil otázku, či a nakoľko je pre toho-ktorého dotyčného dôležité vedieť, akého náboženstva je jeho sused.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne to uz vsetko leze na nervy ako nabozenstva (viera / neviera) rozdeluju ludi, hoci prave viera by ich mala spajat ... No nechapem to fakt, k comu je to dobre odsudzovat sa navzajom lebo niekto veri v to a niekto v to, a niekto v nic! Ved to je kazdeho vec, ale aj tak to ludi deli do skupin a tie skupiny sa navzajom odsudzuju! Je to chore!!!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi pred 3 dňami dávali na ČTV program (niečo o pravde) v rôznych odpovediach mali hoveriť len pravdu a tam nejaký zhodou okolností moslim povedal, že moslim si nesmie vziať za manželku neveriacu ženu.

 

Ten pán učiteľ bol nejaký zarytý katolík a nič iné mu nebolo dobré aj keď to otvorene nehovoril to čo povedal a ako to povedal stačilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...neviem, ci mozem trochu odbocit, ale - je zaujimave, ze ked sa objavi niekde v novinach karikatura zosmiesnujuca mohameda, vsetci pravoverni moslimovia "tasia" zbrane a dobreze nevyhlasuju svatu vojnu...ked sa napada krestanstvo, na obranu sa pozdvihne len malo hlasov....krestania si vacsinou davaju S*** na hlavu, alebo strakaju hlavu do piesku...cest vynimkam. Je to mozno i preto, ze nie su doma vo svojej viere a su krestanmi len pri scitani ludu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ronja, nemyslím si, že by to bolo tak. Spomeňme si na hystériu veriacich a kléru, keď sa zjavil plagát k Formanovmu filmu Ľud versus Larry Flynt (Kristus na kríži v bikinách), keď sa zjavilo dielo Dana Browna Da Vinciho kód alebo naposledy keď sa zjavilo kontraverzné dielo sochára Kokoshku na umeleckej výstave vo Viedni (masturbujúci apoštoli a iné). Ono asi nie je kresťan ako kresťan, moslim ako moslim - tu bude pestrá mozaika názorov. Fundamentalisti majú však základ spoločný - jediný smerodajný názor a patent na pravdu, ostatné zadupať, zničiť bez diskusie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...jasne, obsas sa pozdvihne hlas na obranu a tak ma byt, ale preco pouzivas slovo hysteria?...kazdy ma pravo branit sa ked je napadany, ale samozrejme zalezi na forme obrany a zvolenych slovach...vsetko sa da riesit roznymi sposobmi a zalezi od kazdeho cloveka, aky prostriedok a formu si zvoli...R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To právo má aj ten moslim. Hystéria preto, lebo formy obrany, či už moslimov alebo kresťanov, na domnelé ataky na symboly viery boli veľmi podobné (možno identické). Len ako príslušníci skupiny máme prah citlivosti voči druhým posunutý k nižším hodnotám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...jasne, to je pravda a riesenie?...opat ma to taha ku slovu kultura a zacat musi kazdy od seba...so mnou by sa nik nevyhadal - som za konstruktivnu kritiku a urazky nemusim, som za diplomaticke riesenie...vsade vnasat kulturu - to je plavanie proti prudu, momentalne je v mode bizuteria, lacne nahrady sperkov, pozlatko a mnoho ludi nerozozna prave od nepraveho...ale dufam, ze casom sa hit dnesnej doby - mat a nie byt otoci....R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A riešenie? Veľmi jednoduché: nerob druhým to, čo nechceš. aby druhí tebe robili. Na druhej strane vždy sa nájdu jedinci, ale aj skupiny, ktoré sú schopné vykonávať bez zaváhania akúkoľvek nadprácu.

 

Súhlas... snáď len drobná výhrada, že "mať a byť" nemusí byť v rozpore, nemusí to byť antagonizms, kľudne to môže byť aj harmónia slušnosti, morálky a etiky. Rovnosť v biede mi nevonia, lebo aj bieda je nositeľom tých najhorších ľudských vlastnosti.

Mnohé máme sami v rukách a záleží len na nás, čí budeme preferovať lacné pozlátko alebo ozajstné hodnoty - to platí v každom segmente nášho bytia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...Ano...to mat a byt patri k sebe, ale zalezi co prevazuje...

...peniaze a konzumizmus vsak vladnu svetom a investovat do kultury a vzdelanosti sa moc nevyplaca...a co sa tyka podavania hodnot - suhlasim, nech sa ponukaju vsade, aj na nasom fore - i ked i tu sa najde taka sinusoida "hodnot" a "nehodnot"...uroven by sa mala drzat, ale na druhej strane tu vladne demokracia, takze kazdy sa vyjadruje ako uzna za vhodne...proste raz sme hore a raz dole - ako v zivote...ale dolezite je nezostat dole...R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...no, zaujimavy clanok - citim ze je pani Malinova na cirkev -pekne nabrusena...ze cirkev zakazuje cloveku mysliet a mat vlastny nazor?...co je to za tvrdenie?...to zovseobecnovanie mne osobne moc nesedi...R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no dobre, ale čo ti sedí ?

malinová svoj názor dosť rozpísala, napísala, kde je jej problém s cirkvou a veriacimi, trochu svojrázne, ale povedala si svoje ... s viacerými jej pohľadmi na vec súhlasím, či ich aspoň čiastočne vidím podobne ...

alebo sa spýtam opačne - čo ti na tom, čo píše v tom blogu nesedí ? ja viem, zovšeobecnenie ... ale názor pána učiteľa tam vyššie na ateistov je tiež pekne zovšeobecnený ... možno teda mať v cirkvi vlastný názor ? možno, asi taký, ako ten pán učiteľ ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...no ja osobne nie som konfliktny typ, skor som flegmatickej povahy, takze pani Malinovu by som asi zdialky obisla...s ludmi sa rada rozpravam a vymienam si nazory, pocuvam, premyslam a nesledne si formujem a ked treba - i upravujem svoje nazory...ale ludi, co maju ten svoj nazor "zabetonovany" - tych sa radsej stranim, ti su nebezpecni v debate, hovoria dookola to iste - s patosom a vyssimi decibelmi...

Takto - debatovat o nabozenskej problematike nie je problem s ludmi, co sa trosku do toho vyznaju, ale su ludia, co sa na adresu cirkvi vyjadruju len na zaklade svojich negativnych skusenosti, poznaju par farizejov chodiacich do kostola, pripadne v mediach citali o pedofilnych knazoch a podobne. Druhu stranu mince nevidia - a to je skoda...ja viem preco verim a moju vieru neovplyvnia negativne činy a rozhodnutia niektorych clenov Cirkvi, ci uz laikov, alebo knazov...ludia su slabi, a v kritickych chvilach zlyhavaju, či je to ten alebo onen, nezastavam sa ich...inak škoda že media si vsimaju viac negativa a pozitiva zostavaju nepovsimnute...mne osobne sa paci praca, ktoru odvadzaju skveli ludia (knazi) ako napr. Marian Kuffa v Žakovciach (venuje sa bezdomovcom) alebo svojho času Jozef Červeň na Luniku IX - práca s romskou komunitou a samozrejme mnohi ini, o ktorych sa nepise...ale to je uz o inom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím si, že tón pani Malinovej je dosť konfrontačný. Veď je to právo každého veriť, ale aj neveriť a žiadny by za to nemal byť pranierovaný. Môžem mať výhrady k cirkvám a jej predstaviteľom za ich skutky, ale to by nemalo zakladať apriori negatívny postoj k všetkým veriacim a tvrdiť, že žijú v blude. Druhí veria v altruizmus finančných inšitúcií a fetiš slobodného trhu a tiež ich nikto za to nekope do zadku.

 

 

Chmelárov blog sa mi viac pozdával, ba povedal by som, že je jeho protipólom. Ak Chmelár písal, že je v spoločnosti určitá diskriminácia ateistov, tak Malinová potvrdzuje, že niektorí ateisti by s radosťou diskriminovali veriacich. A priepastný rozdiel je aj vo forme. Nemusím ani jedno, ani druhé, nevonia mi to...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Nápis "Veríme v Boha" na dolároch zostane

Zaujala ma pasaz, aj ked je mozne, ze ide len o zly preklad:

Najvyšší súd sa odmietol zaoberať odvolaním ateistu Michaela Newdowa, ktorý argumentoval, že odkaz na Boha, používaný vládou Spojených štátov, je neústavný a zasahovaním do jeho náboženského presvedčenia.

Ma ateista nabozenske presvedcenie ?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov