Skočiť na obsah

Tretie kolo klubu


Bijou

Odporúčané príspevky

tak ja to sem už prásknem, lebo neviem, či budem mať najbližšie dva-tri týždne čas byť vôbec na nete, toľko roboty som si naválala :) dúfam, že sa nutrinka a phersu neurazia, že ich nečakám, šak tak predbežne to tu byť môže :lol:

 

Breat Easton Ellis – Americké psycho

 

Mladý newyorský právnik Patrick Bateman má zdanlivo všetko, čo by mohol človek ku šťastiu potrebovať – peniaze, prácu, priateľku, priateľlov, krásny domov – lenže mladík z rad tzv „yuppies“ sa v túžbe po nových a vzrušujúcich prežitkoch stáva brutálnym masovým vrahom a postupne sa prepadá do hlbín šialenstva. Šokujúce popisy násilníckeho chovania, sexuálnych hrátok, brutálneho mučenia a vrážd, či dokonca kanibalizmu sa stali v dobe vydania knihy ostrým predmetom diskusií a polemík. Kniha nemohla nájsť nakladateľa, a keď konečne vyšla, mnoho dôležitých knihkupcov ju odmietlo predávať. Autor dostával anonymné listy, v ktorých mu odporcovia hrozili smrťou. Román je nielen drsným a otvoreným opisom násilia a zvráteností, ale tiež nesmlouvavým a miestami groteskným pohľadom na konzumnú atmosféru v americkej spoločnosti osemdesiatych rokov minulého storočia.

 

 

William Faulkner - Svätyňa

 

Román je snáď najdesivejšou Faulknerovou prózou. Autor knihu vedome napísal ako thriller, aby jej pútavosťou prerazil a získal finančné prostriedky na svoju ďaľšiu tvorbu. Z dnešného hľadiska ide však o dielo takmer postmoderné, pretože spojuje rôzne žánre a formy. Ide o detektívny príbeh z jeffersonského podsvetia, ktorý rozpráva o znásilnení mladučkej Temple Drakeovej a vraždě „prosťáčka“ Tommyho a o márnom úsilí právníka Horaca Benbowa presadiť spravodlivosť. Autor knihu niekoľkokrát prepracoval, pôvodný neupravený text vyšiel až v roku 1981. Kniha má spád, je napínavá a obsahuje i kapitoly vyložene komické. Faulknerovi priniesla Svätyňa veľký úspech nielen v USA (román tu bol roku 1933 úspešně sfilmovaný), ale aj v Európe) a pomohla mu k dosiahnutiu finančnej nezávislosti.

 

Christiane F.: My děti ze stanice ZOO /spísali novinári Kai Hermann a Horst Rieck/

 

Mladistvá západoberlínská narkomanka popisuje svůj příchod jako 6leté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v „Domě středu“. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti.

Příběh se odehrává v 70. letech 20. století v tehdejším Západním Berlíně.

Do vyprávění jsou vkládány občasné výpovědi dalších osob (její matky, vyšetřovatele atd.).

 

 

Radek John - Memento

 

Memento je román s reportážnymi prvkami. Dej sa odohráva v Prahe v 80. rokoch 20. storočia.

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, po něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze.

 

V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření

Iste poznáte filmové spracovanie Mementa, ktoré ale podľa početných názorov na knihu nemá ani zďaleka (ktoré aj má, že) a je v ňom zahrnutých len zhruba 20 % románovej predlohy. /pozn. bijou/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 38
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • phersu

    6

  • valcik

    6

  • Nokia

    4

  • Bijou

    4

Top prispievatelia v tejto téme

Christiane F.: My děti ze stanice ZOO

 

toto sa mi najviac pozdáva len dúfam že sa mi to podarí zohnať kúsok za ním je Falkner, Psycho ma neláka vôbec a Memento som čítal, ktoré je brutus dobré a veľmi drsné. Kto má rád drogovú tématiku tak odporúčam.

 

A neviem ako nut ale ja sa neurazím :lol:, Voľbu budem asi až za mesiac za dva čítať. Keď už bude prístup ku knižniciam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a mňa pratchett vôbec neoslovil, musela som sa premáhať, aby som tú jednu knihu od neho, čo sa mi dostala do rúk, vôbec dočítala :)

 

Do tretieho kola sa už zrejme aj ja zapojím :lol: Hlasujem za Faulknera :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zahlasujem si, ale až ako posledný. budem sa zo všetkých síl snažiť, aby sme nemuseli čítať Americké psycho, (prepáč, Catka Filozofka) pretože sa mi to doteraz nepodarilo ani na viac pokusov dočítať celé. :lol:

 

(ak si ho však spoločne vyberieme, prekonám sa, aby som sa mohol zapojiť do debaty. :- )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak, Pratchett je fajn

dik hela, mas u mna pivo :) :)

 

inac, trosku off topic, ale ten kto bude navrhovat dalsie kolo, mohol by tam zahrnut aj svejka od haseka...na neho si uz dlho brusim zuby :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nokia :lol: :)

musíš počkať až keď príde Lolisha a dá na výber 4 Pratchettov, bo tuším jediná to číta okrem teba.

to by bol vyber :) ale v tom pripade skor Pratchett, Sapkovski, Tolkien a Adamsov Sprievodca galaxiou by bol na vyber..

 

 

ale ja uz cca viem, co bude v mojom vybere ;)

 

a co sa tyka volby...paci sa mi aj Zoo, ale aj tak hlasujem za Memento..

 

tie zvysne dve sa mi popravde nepacia vobec..

 

sa inak priznam, ze hoci Hasek ma niektore casti genialne, zas na inych miestach ma brutal nudil.. a druhykrat by sa mi ho citat uz nechcelo, tak pls, nie ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ľudia, na mňa nečakajte. zrejme sa mi tentokrát nepodarí zohnať knihu včas, tak pokojne odštartujte kolo bezo mňa. pozriem sa neskôr čo čítate a ak sa mi podarí knihu zohnať, zapojím sa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Valcik

 

Nebuď sviňucha. :lol: Tri knihy okrem Svätyne mám v elektronickej podobe, takže by som Ti to potom v pohode mohla preposlať. Viem, že to knihu v tradičnej papierovej forme nenahradí, ale aj to je niečo! Potom si poprípade knižku dopožičiaš. Dóóóbre? :)

Tri, dva, jeden ... spúšťam hlasovanie, valcik, ideš! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Memento som dočítala pred pár dňami, ako som už písala vo vedľajšej téme, veľmi ma chytila a ťažko sa mi od nej odtŕhalo. veľmi dobrá ukážka toho, ako človek môže klesnúť úplne na dno. popravde som čakala takýto nejaký koniec, alebo dokonca Michalovu smrť. bohužiaľ vidím podobnosti v začiatkoch s niektorými mojimi kamarátmi

 

zaujalo ma, ako Michal spomínal všetky možné príčiny, prečo začal, prísny otec, Olina, ale neviem, či si len nepamätám, nikdy si nepripustil, že si za to všetko môže sám, keď odmietal pomoc a "nudný" život, podobné problémy s rodičmi a nešťastnými láskami má takmer každé pubertálne decko a nemusí skončiť na drogách

 

najviac ma dorazila Dáša a jej dieťa  :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov