Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

možno by dopadlo teraz hlasovanie o nových sedem divov ináč, socha krista v štýle art deco je betónová záležitosť, fascinujúce stavby sú predsa len trochu iné...

vynadívať sa na vtáčie hniezdo či vodnú kocku - dva týždne počas OH na to bol príliš krátky čas

sú to úžasné stavby, výnimočné a fascinujúce, pre mňa určite

malé inžinierske zázraky, už len fotky z ich prebiehajúcej stavby sú uchvacujúce

 

water cube

 

Obrázok

 

bird nest

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mne naprosto ucarovala mešita Sultanahmet Camii v srdci Istanbulu..videl som ju niekolkokrat..ale nikdy som okolo nej neisiel bez toho aby som sa na chvilu posadil a pozeral sa na tu nadheru..jej sest stihlych minaretov, krasne kopuly, zasadena v nadhernom prostredi plnom kvetov a stromov..nikdy jej nebudem mat dost..a vzdy sa na nu tesim :lol:

 

 

Obrázok

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fascinujucich stavieb na svete je neuveritelne vela, cize je tazko vybrat len tie NAJ :lol: najradsej mam samozrejme anticke stavby (chramy, divadla, amfiteatre, ...), no a potom sa mi paci aj architektura roznych mesit, kostolov, katedral, a dalsich nabozenskych stavieb. No a modernu architektruru sice az tak nemusim ale tato tema je zrejme hlavne o nich, takze uvediem 2 moderne stavby ktore ma fascinuju najviac:

 

Gateway Arch - St.Louis (Missouri, USA)

Obrázok

 

Tour Eiffel - Paris (France)

Obrázok

 

edit. prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Kamarat bol v dubaji pol roka a hovoril mi ze tie umele ostrovy prezentuju ako nieco extra ale ze sa nepochvalia napr tym, ze v tych kde bola uzavreta voda ze im to tam zacalo hnit a pachnut tak do toho najprv hadzali kila chloru a ked nepomohlo tak museli spravit pod vodou prietoky do mora aby sa ta voda samocistila :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...to je jasne, ze sa nechvalia tym co nefunguje, chcu tam prilakat bohatych klientov...ale urcite nik nevedel, co to vsetko obnasa ked to zacali stavat, problemy sa riesili z a pochodu a tie dalsie neg. vplyvy sa este len prejavia...Zasahy do prirody - ano, ale v rozumnej miere, (priehrady su potrebne - i kvoli zabraneniu zaplavam), ak sa vsak jedna o urcity druh megalomanie, zvykne sa to vypomstit...R:-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Nejako tato tema stagnuje, co som celkom prekvapeny kedze je to skvela tema ... tak trochu ozivim :lol:

 

Basilique du Sacré-Coeur - Paris (France)

Obrázok

 

Podla mna najkrajsia krestanska svatyna na svete :)

 

 

edit.prel.na FTP.g.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 2 rokmi...

seredskej sa nevyrovná, ale výnimočná stavba to je ;)

 

dom pre rodinu s piatimi členmi na 27 poschodiach :

 

Dom, ktorý nazvali Antilia podľa mýtického ostrova, sa podľa odborníkov nedá porovnať so žiadnym podobným. Jeho hodnota sa podľa Forbes približuje k sume 1,4 miliardy dolárov.

 

Dom má obytnú plochu 37­tisíc štvorcových metrov, viac ako palác Versailles. Každé z poschodí je iné, inak naprojektované, a zároveň na nich použili odlišné materiály. Kde to bolo možné, použili stavitelia materiály z Indie.

 

Pri tvorbe domu sa architekti inšpirovali visutými záhradami, jedným z bájnych antických divov sveta.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5594268/superdom-pre-piatich-ludi-ma-27-poschodi-aj-kino.html#ixzz12SjNG9VO

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Nie som si celkom ista spravnostou zaradenia tohto prispevku, ci sa naozaj jedna

v pravom zmysle slova o vynimocnu stavbu. Eiffelova veza vynimocnou stavbou urcite je,

ale pre nasinca /a mozno nielen pre nasinca/ je aj tento rodinny dom predsa len stavba raritna.

 

Americky architekt si postavil dom z ocelovych nosnikov a skla ... takze dom je skoro uplne priehladny.

Aj ked je postaveny uprostred lesa, k domu vedie dlha prijazdova cesta a dom ma bezpecnostny alarm,

asi by sa tazko dalo povedat, ze splna nase poziadavky na kvalitu byvania vo "vlastnom".

 

...post-88-0-99009700-1309520122_thumb.jpg

 

Nemozem povedat, ze by takyto dom bol pre mna prijatelny.

Je prilis sterilny, prilis otvoreny.

Bielo-cierna farba posobi stroho a nabudzuje dojem sterility.

 

Navyse, cely otvoreny a preskleny priestor vo mne nevyvolava pocit bezpecia,

a nezarucuje pocit urciteho intimneho priestoru pre trvale byvanie.

 

My si "to svoje" chranime pred zrakmi okolia, priestor okolo domu si ohradime nepriehladnym plotom

hadam aj do vysky dospeleho cloveka, na dome su bezpecnostne dvere, na oknach zaluzie,

len aby cudzie oko vobec nenazrelo do toho nasho "domaceho sveta".

A to je zas druhy extrem ...

"priehladny" rodinny dom

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

secretka, ten dom sa mi velmi paci, len by som na nom tie skla nechcela umyvat.. a ked si v lese, tak kto ta bude obzerat? srnky? inak to sklo bude urcite bezpecnostne, nerozbitne, moze byt potiahnute foliou proti svetlu a ocumovacom... vzdy som tuzila mat kupelnu pod holym nebom, len to by som musela zit v inych zemepisnych sirkach.. ehm..

 

momentalne som zamilovana do tohto domu http://www.classic.co.uk/cottage.aspx?year=0&code=2356&page=desc&srcpge=find so vsetkym, nabytkom, stylom, dekoraciami... fnuk

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dalsia stavba, ktoru by som zaradila medzi "vynimocne" je kostol z 18. storocia v dedinke Kyloe na severovychode Anglicka.

Vlastne samotna stavba sa vynimocnou ani nazvat neda,

vynimocna, aspon z mojho pohladu je jej prestavba, no a hlavne vyuzitie.

 

Premenit dvestorocny kostol na stavbu na byvanie, aj ked bola pri prestavbe snaha dodrziavat vsetky podmienky pamiatkarov, to sa mi z duse prieci.

 

Mat spalnu v mieste povodneho oltara, kupat sa vo vani a pozerat na vitraze v oknach, mat pracku, mikrovlnku, ladnicku, celu kuchynu ... vsetko v miestach, ktore kedysi sluzili nabozenskym ucelom, mat vedla domu cintorin, ktory aj ked sa uz nepouziva, ale nahrobne kamene raz okoliu predsa len dodavaju a aj ked je kostol umiestneny v krasnom prostredi s vyhladom na pobrezie a prilahly ostrov, aj tak tomuto neviem prist na chut.

 

post-88-0-59119100-1309520617_thumb.jpg

post-88-0-59154900-1309520627_thumb.jpg

 

Pink, ak niekto ma peniaze na taky "domcek",

ma dostatok penazi aj na zaplatenie upratovania a umyvanie okien :)

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v Holandsku je pomerne bezne, ze velkych kostolov sa robia bytove domy.

mam knihy so stovkami domov po celom svete, no jeden mi ucaroval najviac. jednak architekturou a druhak prostredim - Koehler House

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

 

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Zatial, co za velkou mlakou je toto typicky styl vystavby rodinnych domov, u nas sa predsa len jedna skor o stavby vynimocne. Pod pojmom "drevene stavby" sa u nas myslia skor stavby rekreacne, nie stavby urcene na celorocne trvale byvanie, aj ked, nejaka vystavba uz aj tu predsa len je.

Par obrazkov z postupu vystavby bytoveho komplexu v Calgary

 

post-88-0-69373900-1309524204_thumb.jpg

post-88-0-36903800-1309524211_thumb.jpg

post-88-0-27132200-1309524217_thumb.jpg

post-88-0-20051300-1309524222_thumb.jpg

post-88-0-69709700-1309524231_thumb.jpg

post-88-0-92794300-1309524242_thumb.jpg

 

A este par rodinnych domov v roznom stupni rozostavanosti v meste Kelowna

/tiez za velkou mlakou/

 

post-88-0-59542000-1309524249_thumb.jpg

post-88-0-90130000-1309524253_thumb.jpg

post-88-0-84963300-1309524259_thumb.jpg

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v takom dome by som veru byvat nechcel, stacilo mi par mesiacov. neskutocne mi prekazaju hlavne tenke steny (ked nie drevo, tak sadrokarton). staci aby sa dvaja ludia rozpravali normalnym hlasom v obyvaku a pocut ich v celom baraku, pricom vo vedlajsich izbach sa im da bez problemov rozumiet. ble.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Medzi zvláštne /asi nie celkom výnimočne/ stavby by som zaradila aj tieto rodinné domy "zahrnuté zemou".

Ľudia od pradávna poznajú izolačné schopnosti zeme, ale my sme zvyknutí na výstavné paláce, síce ohradené vysokým oplotením, najradšej nepriehľadným, ale predsa len na domy, kde sú v zemi maximálne tak pivničné a skladové priestory. Žiadne izbičky, či miestnosti určené na bývanie.

 

post-88-0-72966300-1309524064_thumb.jpg

 

Zdroj:

 

post-88-0-24392200-1309524073_thumb.jpg

 

Zdroj:

 

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

pekný dom a pekný výhľad viem si predstaviť stráviť tam leto.

 

sahara-páči sa mi ten dom čo si tu dal. Páči sa mi taká architektúra, moderný vzhľad veľa skla, kameň, ale aj dreva. Väčšinou tento moderný štýl pôsobí neosobne no v tomto prípade vôbec nie.

A tá príroda okolo je krásna, tvrdá a chladná zároveň.

 

 

edit.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

... chátrající kino proměnil je v nádherný jednopokojový byt

Švédský návrhář Lars Sundh vytvořil ze slavného chátrající kina Astoria Plaza neuvěřitelný designový koktejl, který nyní prodává. Vyvolávací cena je v přepočtu 40 milionů korun. Na nového majitele čeká ve Stockholmu byt 1+kk o velikosti 423 metrů čtverečních, střešní terasa a zimní zahrada.

post-88-0-60024900-1309519252_thumb.jpg

post-88-0-17047400-1309519258_thumb.jpg

 

Ach jaaaj ... u nas máme tri polorozpadnuté kiná, ale nik nemá záujem kúpiť ich a na takéto extravagantné hniezdočko ich upraviť. A to sú všetky sú priamo v centre mesta ... a ani tak "nist"?!

 

Ako by sa však k takejto požiadavke postavili naši úradnici "s pečiatkou", to si vôbec neviem predstaviť.

To by bolo "pozdvižení" ... celkom rada by som sa pozrela na tie zdesene tváre.

 

Ale ten, kto by sa predsa len na kúpu tých našich polorozpadnutých kín podujal,

asi by už musel mať naozaj len jeden jediný problém ... "čo s peniazmi"

/alebo že by potreboval nejaké "preprať"?!/

 

Zdroj:

 

edit.obr.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto je krásny priestor.

všetky tie prebudované staré už nepotrebné haly, skladištia, plavárne, kiná, lofty ... sa mi často zdajú vydarenejšie, sviežejšie, premyslenejšie ako nové ... nie vždy, ale často.

 

u nás je jednoduchšie podplatiť a prebúrať stáročný dom v centre BŠ bazénom. na to úradnícka pečiatka stačila.

krásne staré budovy, ktoré už nikto nikdy nenahradí, padajú rýchlejšie, než sa stavajú nové presklené zázraky. byť tým ťažkým milionárom, rezidenciu v starom kine či starej cvernovke by som brala okamžite. také by nikto iný nemal. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obrázok

 

Ach jaaaj ... u nas máme tri polorozpadnuté kiná, ale nik nemá záujem kúpiť ich a na takéto extravagantné hniezdočko ich upraviť.

hm.. silne mi to pripomína "megaron", vnútorné ohnisko (aj keď skôr ozdobné), stropné okno.. a dokonca aj "bazén", ktorý bol súčasťou "átria" v antickej obdobe "megaronu"

Obrázok

 

inak, mňa dosť fascinuje krétsky "labyrint" - "prerastený megaron", vypadal skoro ako "funkcionalistická" stavba, hoci zanikol pred tisícročiami

Obrázok

 

edit.obr.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Habitat 67 - experimentálny obytný objekt v Montreale.

V priebehu uplynulých rokov som viackrát dostala mail s týmto zvláštnym bytovým komplexom, a tak ma to napokon donútilo snažiť sa dozvedieť sa o stavbe aj niečo viac.

 

Návrh stavby vypracoval Moshe Safdie pod názvom Habitat 67 a projekt bol vlastne jeho diplomovou prácou. Práve tento projekt však bol vybratý a zrealizovaný pre svetovú výstavu Expo 67. Pôvodná snaha bola vypracovať sociálne a finančne menej náročné ubytovanie, avšak svojou výnimočnosťou bývanie miesto sociálneho nadobudlo skôr lukratívny charakter.

 

post-88-0-18394400-1304344404_thumb.jpg

 

post-88-0-89847200-1304342789_thumb.jpg

 

post-88-0-36490700-1304342826_thumb.jpg

 

 

Vôbec nie som si istá, či by u nás "bola vôľa" prijať návrh mladého, neskúseného, vlastne iba začínajúceho architekta. Snáď by tu bola nádej iba v prípade víťazstva v medzinárodnej verejnej súťaži, alebo v našich pomeroch, v súťaži anonymnej.

Zdroj:

Zdroj:

Zdroj:

Zdroj

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ďalšia výnimočná stavba, prestavba, záchrana, premena neužitočnej betónovej hromady na krásne výnimočné bývanie...

táto katedrála z ruín ma priam oslovuje.

 

Architekt premenil cementáreň na svoj domov

 

Katalánsky architekt Ricardo Bofill si v roku 1973 v Barcelone vyhliadol starú schátranú cementáreň, rozkladajúcu sa na ploche 500 metrov štvorcových.

 

Tridsať zásobníkov, podzemné chodby a gigantickú strojovňu premenil za dva roky na úžasný priestor, v ktorom dodnes býva a pracuje.

 

Grandiózna veľkosť cementárne a silá vyzerajúce ako veže vnukli architektovi Ricardovi Bofillovi nápad. Rozhodol sa z trosiek bývalej továrne vyčarovať katedrálu nazvanú Factory Cement, ktorá pre neho bude zároveň domovom aj pracovňou.

 

V roku 1975 bol s rekonštrukciou hotový. Veľkolepé priestory slúžia ako súkromný byt, architektonické kancelárie, archív, laboratóriá a výstavné plochy. Všetko dopĺňa rozľahlá záhrada na ploche tritisíc metrov štvorcových.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5864207/architekt-premenil-cementaren-na-svoj-domov.html#ixzz1LIKE2tQ5

post-3-0-23456700-1304428266_thumb.jpg post-3-0-99944100-1304428284_thumb.jpg

úchvatné bývanie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, exteriér pôsobí veľmi dobrým dojmom, ale tieto dva pohľady do interiéru vo mne vyvolávajú až mrazivý pocit stiesnenosti. V časti, kde je časť interiéru zahalená textíliou to pôsobí jemnejšie, ale tie obrovské "kolosy" nad konferenčným stolíkom ... :detektiv: :blink:

 

post-88-0-27151000-1304438548_thumb.jpg

 

. . . . . . . . . . post-88-0-74403300-1304438566_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď som videla stavbu, ktorú v predchádzajúcom príspevku prezentovala game, myslela som, že možné je to IBA niekde ďaleko na západe. Natrafila som však na informáciu o prestavbe, ktorá bola uskutočnená nie až tak ďaleko od našich hraníc, u našich susedov v Olomouci.

Keď neďaleko centra Olomouca vznikala vila manželov Králíkovcov, medzi ľuďmi sa šírili dohady, čo vlastne vyrastie na dvadsaťpäť metrov vysokom sile. Namiesto pristávacej plochy pre vrtuľníky či bazéna s výhľadom na mesto tu nakoniec stojí vila od architektov Tomáša Pejpka a Szymona Rozwałku.

Stavba prešla dlhým vývojom, pri ktorom sa ako prvá zrodila myšlienka na zachovanie hornej časti sila. Potom bolo potrebné vyriešiť statické problémy, vyčistiť zásobníky na obilie aj všetky podzemné priestory. Nakoniec sa budova bývalého sila stala „iba“ základovou doskou, na ktorej vyrástla dvojposchodová vila s veľkorysým obytným priestorom a vysokou atikou.

 

Zdroj: vila na sile

post-88-0-52401000-1304791605_thumb.jpg

post-88-0-18234500-1304791620_thumb.jpg

post-88-0-75634200-1304791633_thumb.jpg post-88-0-00448600-1304791647_thumb.jpg

post-88-0-44551700-1304791664_thumb.jpg.. post-88-0-98738600-1304791678_thumb.jpg

 

Som presvedčená, že u nás by podobnú stavbu zrealizovať nebolo možné, pretože by ju určite nikto neschválil. Ale aj napriek tomu som sa však u nás dnes na túto stavbu, teda na jej "strechu" pozerala ako na možné "základy" vily na streche ... :dalbysomsi:

post-88-0-86836000-1304791733_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov