Skočiť na obsah

Zaujímavosti z literárneho sveta


phersu

Odporúčané príspevky

Hellé, jednoznačne ti patrí môj obdiv, že si vydržala a sedela a počúvala tri hodiny Hiraxa ...

 

občas, veľmi občas, som zablúdila na jeho blogy, blábol nad blábol, tisíckrát prevarené múdrosti a mišung kdečoho z každej filozofie a každého náboženstva a sexu niečo, dobre pomixované, to sa nedá čítať ...

a na konci jeho blogov vždy napísaná záľaha dátumov a miest s jeho prednáškami, a ja som vždy žasla, koľko toho má, a kto mu na tie drísty probúh chodí ...

 

no teraz už viem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozerám počúvam ho práve teraz, sympatický chlapík.
lepšie by bolo ovládať angličtinu, ale ide to aj takto :)

 

 

edit.

pri autogramiáde v martinuse po debate

 

post-3-0-14761600-1430939597.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

asi tu bude dosť čitateľov, ktorí si pamätajú slávnu edíciu STOPY :) ... nech dvihne ruku, kto si ju pamätá :)

 

vychádzala v rokoch 1964 - 1990, v knižniciach boli celé regály a v mnohých domácich knihovničkách tiež ... dodnes mám doma zopár kníh.

 

na 25. výročie ukončenia edície  prichádza vydavateľstvo Mladé letá znovu s dizajnom edície STOPY a jednou z najnesmrteľnejších detských kníh:

 

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov

 

post-3-0-29273800-1449074236.jpg

http://www.gorila.sk/product/622381&ref_id=nl-2015-12-02

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V povodnej edicii STOPY vyslo od r. 1964 do r. 1990 celkom 130 titulov. Uplny prehlad je na http://infoknihy.blogspot.sk/2013/08/edicia-stopy.html, myslim ale, ze aspon cast cerpali od Karpatskeho lovca

http://wiki.karpatskylovec.sk/edicia-stopy-mlade-leta/

 

Snad buduci rok sa dostanem k tomu, aby som tie svoje ulozil chronologicky a zistil, co mi vlastne chyba...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 2 mesiacmi...
dve úmrtia slávnych autorov:
 
Ve věku 89 let dnes zemřela americká spisovatelka Harper Leeová, autorka románu Jako zabít ptáčka. Informují o tom zahraniční média.
Za svou prvotinu popisující rasismem poznamenanou atmosféru městečka na americkém Jihu během 30. let získala Leeová v roce 1961 Pulitzerovu cenu. Výtisků knihy, která vyšla v několika vydáních i v českém překladu, se po celém světě prodaly desítky milionů.

Více na http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/69485/zemrela-harper-leeova-autorka-romanu-jak-zabit-ptacka.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy

 

---------------------------------

včera vo večerných hodinách zomrel vo veku 84 rokov Umberto Eco.

 

semiotik, teoretik umenia, filozof, a autor jedinečného Mena ruže / kto. som kompletne slovo od slova prečítala už štyrikrát/ a celej kopy ďalších kníh:

 

zbierkou úvah: Päť úvah o morálke,

úvahy Skeptici a tešitelia, kde sa zaoberal médiami a masovou kultúrou

 

krásnych encyklopédií Dejiny krásy a Dejiny škaredosti

a románov

Ostrov včerajšieho dňa (1994),

Baudolino (2000),

Tajomný plameň kráľovnej Loany (2004),

Pražský cintorín (2010)

Nulté číslo (2015) ...

 
 
pozoruhodný rozhovor /jeden z mála s novinármi/ s Umbertom Ecom pri príležitosti vydania jeho Pražského cintorína v českom preklade :
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

dám to sem, týka sa autora krimi románov, nórskeho spisovateľa Jo Nesbø

 

iste si spominate na nedavnu havariu zachranarskeho vrtulnika v Slovenskom Raji, pri ktorej zahynul aj nacelnik Horskej sluzby Slov.raj Dusan Leskovjansky. Jeho brat a moj priatel Marek, uverejnil na facebooku toto:

 

 

Minulého roku 7.-9.5. 2015 sprevádzal môj brat Dušan slávneho autora krimi románov, nórskeho spisovateľa Jo Nesbø. Pri lezení mu Dušan rozprával, ako spolu s Danom Mahdalom (spolulezec a kolega z Horskej služby) vyliezli za 1 deň na Kalamárke v rámci skalolezeckého preteku KalamarKAP viac ako 50 lezeckých ciest. Celkovo vyliezli 102 ciest v r. 2013 (51 ciest obaja za 1 deň) a 104 ciest v r. 2014 (52 ciest obaja za 1 deň). Jo Nesba tento počin tak veľmi lezecky zaujal, že Dušanovi sľúbil, že sa o to aj on niekedy pokúsi. Keď som Jo Nesbovi v júli minulého písal, že Dušan zahynul pri havárii záchranárskeho vrtuľníka, Jo Nesbo mi napísal, že tých 50 ciest vylezie na Dušanovu počesť a pamiatku. A tak sa aj stalo a minulý piatok, 22.4. blízko Krakowa vyliezol 50 lezeckých ciest a poslal mi z tejto akcie fotky a túto krátku správu:

"We did 50 routes outside Krakow, Poland on Friday. A lot of preparations and 7 hours of intense, almost speed-climbing. Afterwards we all, around ten people, drank a toast to Dusan at the crag. Best, Jo."

je k tomu aj par fotiek, ak by niekoho zaujimalo, ako vyzera skalolezec Jo Nesbø, mozem potom vlozit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 4 mesiacmi...

odhalili ma, z toho pár bohapusto tipovaných ... 8/17

"Knížky vám určitě nejsou cizí, ale spíše než po české klasice sáhnete po severské krimi nebo jiném soudobém hitu. ... "

českých autorov vskutku priveľmi nečítam, hanba je to, čo? :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

tak toto ma... doslova zabilo.

 

nestačí, že po svete sa rodia stovky  rýchlokvasených autorov rýchlokvasených bestselerov, z ktorých minimálne polovica je brak, narodených na rýchlokurzoch "tvůrčího psaní" a korešpondenčných kurzoch tvůrčího psaní,

aspoň to tam vyučujú ľudia, ktorí písaniu akotak rozumejú...

 

ale už na mimibazare!!!!!!!   sa chce niekto naučiť písať knihy, len tak medzi rečou a bydlenkovským tvorením gýčov....

 

tak toto je na mňa priveľa.
 

 

KNIHA - PRŮVODCE PSANÍM

 

poradí někdo, jak psát knihu, vlastní zkušenost, čemu se vyhnout atd., i do zpráv......děkuji

 

http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=4821638

 

nie nie nie nie nie  :odpadnem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
Prave som si precital blog o tom, ako chalan kradol v Tescu, zavreli ho na 86 hodin do cely predbezneho zaistenia, tam nasiel knihu:

Slabikar stastia -navrat k sebe od Baricaka, precital 160 stran a potom plakal, lebo ho ta kniha "strasne zmenila". 

Autor blogu (aj knihy) potom v blogu pise:

"Robo, si rytier pravdy"

a v diskusii nejaky nick pise:

"oh som dojata.. ano som za aby sa autorove knihy dostali vo velkom naklade do vazenia medzi odsudenych :)"

 

Nechcete si ist posediet?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno je tá kniha súčasťou trestu :D kdesi som čítal, že vodiči, ktorých v Kanade prichytí polícia šoférovať pod vplyvom, musia povinne počúvať CD od skupiny Nickelback ... ako súčasť trestu :lol: čo sa inak, vzhľadom na neskutočnú hudobnú nudu bez jediného výraznejšieho nápadu, skôr dá nazvať týraním, ako trestom...

slovenská polícia sa asi inšpirovala, a takto využíva Baričákove písomné "diela" :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

takže v marci bude vonku nový Nesbo a Harry Hole... Nesbovi sa cnelo, tak si nového Harryho napísal.

trailer znie desne, kniha bude snáď lepšia :):

 

V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv....

http://www.gorila.sk/product/669719&ref_id=nl-2017-02-20

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

aj dvojica Lars Kepler povstala z popola,

resp. nechali povstať svojho detektíva meno Joona Linna ... teda obľúbená to Jolana /pre Hellé/

 

... dokonca ho nechali vytiahnuť po dvoch rokoch z väzenia s vysokou ostrahou... to sú veci.

 

nemôžem si pomôcť, z Keplerovcov som ich prvotinu, ktorou bol kdekto nadšený /Hypnitizér/ nedočítala, potom som prečítala tuším Svedkyňu ohňa, nepamätám si z toho absolútne nič, ostatné prešli mimo mňa...

 

takže posledný Lars Kepler je vonku, kto ho číta: http://www.databazeknih.cz/knihy/lovec-kraliku-324375

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

aj Paula Hawkins - autorka knihy Dievča vo vlaku, ktoré urobilo divnú dieru do sveta knihy a filmu,

 

vydala svoju druhotinu Do vody

 

kniha vyjde u nás až koncom mája, prvé vydavateľské recenzie sa už dajú objaviť, hovoria o hodne silnej inšpirácii Rawlingovou a jej Prázdnym miestom, a knihe písanej klasicky priamo ako scenár - rovno pre Hollywood. no uvidíme.

 

kto sa na to dá prvý? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

už pár týždňov sa kdekade článkuje o Evite...

resp. o vydavateľstve, ktoré chŕli slovenskú ružovo-červeno-cyklámenovú "ženskú" literatúru.

 

Evita Urbaníková neplatí dlhy, neplatí autorom a autorkám, neplatí vydavateľstvám, neplatí tlačiarňam, ale vraj si žije na hodne vysokej nohe...: )

 

to len aby sme vedeli, čo sa deje v slovenských vydavateľských luhoch a hájoch:

 

Evitapress má také dlhy, že už mala zbankrotovať

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov