Skočiť na obsah

Druhé kolo klubu


Andulqa

Odporúčané príspevky

no, tak tu to mate :lol:

 

Haruki Murakami - Kafka na pobrezi

 

Kafka Tamura, nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě, se vydává na dlouhou cestu - obrazně i doslovně vzato. Odchod z otcova domu, putování i pokus o nový život je totiž metaforou vnitřní proměny. Kafka naplňuje své prokletí: zabiješ otce, znectíš matku, zhanobíš sestru. Nedokáže se vymanit, čím víc utíká, tím je svému osudu blíž. Odejde tam, kde ho nikdo nezná a ani nezkoumá, odkud se vzal. Román patří do autorovy fantastické tvorby; v mnohavrstevnaté próze se střídají vypravěčské styly: strohý popis přeroste v detektivku, pátrání po kočce vyústí v horor, prolínání souběžně existujících světů se blíží surrealistické metodě. V bezbřehé fantazii lze i výlet kamsi mimo realitu přijmout jako běžnou věc. Neexistují hranice, dávno víme, že lze vstoupit za zrcadlo. Spolu s tím je tu i další rozměr - existenciální úzkost, strach z vlastního nitra či osudu, pocit opuštěnosti a nemožnosti najít tu druhou půli sebe sama, od níž jsme kdysi byli odděleni...

 

Hermann Hesse - Demian

 

Téma složitého a bolestného hledání sebe sama, rozpolcenosti vlastního Já, neustálého zápasu dobra a zla, prolínání jednoho s druhým je zpodobeno v postavě Emila Sinclaira a je plné odkazů na křesťansko-židovskou, antickou i východní mytologii.

Chlapec Emil Sinclair vyrůstá v morálně čistém, měšťanském světě milujících rodičů, zároveň ho ale přitahuje temná, vášnivá pudovost dělníků, tovaryšů a děveček. Když do jeho života vstoupí Max Demian, jeho „démon", konečně se odpoutá od rodičovského světa, a tím i od dětství, a začne odhalovat nekonečný svět vlastního nitra. Jeho cesta k vnější i vnitřní svobodě, odpovědnosti a zralosti je však dlouhá a plná zmatků.

 

William Styron - Sofiina voľba

 

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila.

 

Mary W. Shelley - Frankenstein

 

Světově proslulý horrorový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu. Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynálezce Frankensteina. Toto dílo patří mezi zakladatelské díly horroru a Mary v něm popisuje problém morální zodpovědnosti vědců za jejich objevy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 47
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • valcik

    9

  • Cat the Philosophist

    9

  • Bijou

    7

  • Andulqa

    5

Top prispievatelia v tejto téme

William Styron - Sofiina voľba

 

ešte som to nečítal, ani nevidel sfilmované. veľmi zaujímavo však pre mňa vyzerá aj prvá kniha v ankete, uvidíme ako to dopadne. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rozhodovala som sa medzi prvými dvoma, keďže posledné dve som čítala (síce dávnejšie - ak sa vybere jedna z nich nerobí mi problém prečítať si opäť). Hlasovala som nakoniec pre 1 - Kafka na pobreží... myslím, že to je niečo presne také, na aké mám teď náladu :lol: super výber inak :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa :lol:

 

Hlasujem za Harukiho Murakamiho a jeho Kafku na pobreží - tvári sa to ako vynikajúca a dobre napísaná kniha a slovo surrealistický vo mne vyvoláva celkom príjemné očakávania. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

po kratsom vahani som zahlasovala za Sofiinu volbu...videla som film, ale knihu som este necitala

 

keby to ale nakoniec vyhral Kafka alebo Demian, nebudem sa stazovat :lol: oboje vyzeraju fajn, zrejme si casom precitam aj tie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mary W. Shelley - Frankenstein

 

toto sa už dlhšiu dobu chystám čítať tak som zvolil to sice bol ťažší výber, ale nebudem sa sťažovať keď sa vyberie niečo iné síce to pre mňa znamená návšteva knižnice :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmmm, no ked ja by som si precitala vsetky :)

 

ale budem naozaj rada ak si niekto precita Kafku na pobrezi (Bijou, Cat, sup sup ;)), mne sa ta kniha strasne pacila a chcela by som pocut nazor inych ludi, preto som ju dala do ankety, a aj ked by som si ju rada opat precitala, nebudem za nu hlasovat, aj ked by mi nevadilo keby vyhrala :lol:)

 

hlasujem za Sofiinu volbu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale budem naozaj rada ak si niekto precita Kafku na pobrezi (Bijou, Cat, sup sup :lol: )

Dnes na obed sa chystám podniknúť vojenské ťaženie do knižnice a uloviť si kamaráta Kafku - podľa OPACu by ho mali mať, tak verím, že mi ho nejaká nepovolaná kradmá ruka neuchmatne spred nosa. Už sa na neho veľmi teším. :) Andulqa, mnohokrát ďakujem za tip!
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat, len dufam ze nebudes potom sklamana :lol: ale podla mna je to fakt super kniha :)

 

ma este niekto hlasovat?

 

1. Phersu - ok

2. Andulqa - ok

3. Bijou - ok

4. Valcik - ok

5. Nutrinka - ok

6. Aljak63 - nie je tu, takze ok

7. Aikaterine - myslim ze pisala ze maju zavretu kniznicu, takze ok

8. Lolisha - ok

9. Cat the Philosophist - ok

10. Tomassi -

11. Arwiel -

12. Ryan Giggs -

 

takze este traja ludia nehlasovali, budu hlasovat?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no dnes som sa vybrala do mojej knižnice, že si zoberem rovno všetky čtyri knihy aj kramerovú vs kramer a tam na dverách ma ohúrilo oznámenie, že z dôvodu čerpania dovoleniek bude až do 10.8. zatvorené !!! to ako mi môžu spraviť?! pôjdem ešte skúsiť s mojím preukazom do inej pobočky. Ozaj, neviete ako to funguje? Som členkou knižnice BA Nové mesto, ktorá je ústredná a má ešte viacero pobočiek - v niektorej z nich by mi tiež mohol teoreticky platiť preukaz, že ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bijou

Áno, v rámci pobočiek by mal preukaz platiť. Čo pozerám na stránke Knižnice Bratislava - Nové Mesto, pobočka na Kutuzovovej by mala byť otvorená. Skús pozrieť, dúfam, že sa nemýlim.

BTW, ja absolútne nechápem politiku týchto knižníc - predpokladala by som, že cez veľké prázdniny návštevnosť stúpa... Som rada, že Staromestská knižnica funguje tak, ako má, pretože tuším aj Karloveská v auguste zatvára. Úplný nonsens.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Naša tuším funguje len som začal brigádovať a neni možné stihnúť ju ale skúsim niekoho poprosiť kto tam chodí či mi ju požičia keď nie tak sa asi nezúčastním. Ale dočítam to dodatočne :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keby niekto velmi chcel mam to ako ebook v cestine

tentokrát som zháňal v predstihu a podarilo sa. mám slovenské vydanie z r.2005, Ikar. zatiaľ som si prečítal len informácie na obale knihy, odložil som ju na poličku a tvárim sa, že o nej neviem. :lol:

 

keď sa nájdu ďalší dvaja/traja čitatelia, pustím sa do toho. dajte vedieť ako to u vás vyzerá, ľudia! teším sa na čítanie a som zvedavý, čo sme si to vybrali. :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A sakra, valcik, to čo za nové vydanie? :lol: Ja mám knihu z roku 1986 a som rada, že sa väzba knihy zatiaľ správa slušne a nerozpadáva sa.

Včera som sa pustila do čítania Sofiinej voľby a zopárkrát som veru pomyslela na Andulqu, čo za búdu to na mňa našila. 600 strán, drobné písmo, ťahavý začiatok ... no kto to má čítať?! :) A potom prišlo príjemné prekvapenie. Dej sa stal pôsobivým, príbeh je presne podľa môjho gusta, sú tam fakty, čo ma zaujímajú a kniha ako celok sa veľmi dobre číta.

Som rada. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja zacnem dnes, tak myslim ze to mozeme oficialne odstartovat :lol:

 

o tom ebooku som pisala preto ze ak niekto nema moznost ist do kniznice a nevadi mu citanie ebookov napr na mobile, alebo kompe, tak je tu aj takato moznost :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak aj ja som sa dnes úspešne dostala k Sofiinej voľbe, bez väčších problémov, bez opätovného platenia členského v knižnici na Kutuzovovej, začnem asi najskôr v piatok, bo dovtedy nebudem mať kedy, tak snáď vás dobehnem :)

 

okrem iného mám aj toho Demiana, tak sa celkom dosť teším :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat, len dufam ze nebudes potom sklamana :lol: ale podla mna je to fakt super kniha :)

Andulqa, zatiaľ ani stopy po sklamaní. :) ;) Momentálne sa úplne vnáram do deja a premýšľam nad tajomnou otázkou, čo sa stalo s tými deckami, čo sa spolu s učiteľkou vybrali do lesa na hríby.

okrem iného mám aj toho Demiana, tak sa celkom dosť teším ;) ;)

Veľmi zvláštna kniha - dnes som ju dočítala a vyvolala vo mne pomerne neobvyklý pocit. Potom daj prosím vedieť, ako to na Teba zapôsobilo.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tak ja nestíham, v piatok ma premohlo pivo, čítať som teda začala až v sobotu a celý víkend aj s pondelkom som väčšinu času strážila brata, takže som nemala moc možnosť pri ňom čítať, je ako z divých vajec... boha, skoro nič som neprečítala, hanbím sa...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prečítal som si doteraz len úvod, teda opis Stingovej kariéry vo vydavateľstve a zoznámenie so Sofiou a Nathanom.

 

najprv si trocha pofrflem:

zo začiatku mi vadili tie nadnesené, kvetnaté opisy každej maličkosti. postupne som si však na tento spôsob písania zvykol a objavil som v ňom aj veľa humoru. :-)

 

neviem, ale trocha mi prekážajú aj opisy Stingových sexuálnych predstáv a trapasov, venuje im príliš veľa času. uvedomil som si však, že rozprávačom príbehu je 22 ročný Stingo a ten hneď na začiatku spomenul svoje očarenie z uvoľnenej, slobodnej atmosféry ktorú objavil po odchode z konzervatívneho Juhu.

no dobre teda.. :-'

 

obdivujem fantáziu autora.

neviem či ste už čítali krátku pasáž, v ktorej Stingo spomína na sen o svojej mŕtvej matke. ten ťažký, pochmúrny a nečakaný odsek ma naozaj zaujal, objavil sa tam veľmi nečakane. musel som na chvíľu prestať čítať a uvažoval som o tom, akú veľkú časť textu autor vymyslel a koľko vlastných, skutočných zážitkov tam naopak vložil.. kto vie?

 

tak, toľko na úvod. ďalej som sa zatiaľ nedostal, ale už sa teším ako sa príbeh rozvinie a tiež som zvedavý na vaše dojmy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov