Skočiť na obsah

Sme pripravení zrušiť ypsilon ?


game

Tak kam s ypsilonom?  

17 členovia hlasovali

  1. 1. vaše riešenie :)

    • vymazať ypsilon úplne, preč s ním
    • ponechať v súčasnom stave a učiť sa vybrané slová
    • metóda "píš ako počuješ" je najprijateľnejšia
    • rozlíšiť vyslovovanie mäkkého i pridaním mäkčena na písmeno pred i


Odporúčané príspevky

zaujal nás tento článok: učitelia chcú zrušiť ypsilon :lol:

 

"Tento návrh je vipracovaní podľa vzoru reformi pravopisu nemeckého jazika,“ tvrdia autori v liste, v ktorom zámerne vynechali ypsilon. Písanie mäkkého "i“ namiesto ypsilonu by podľa nich zjednodušilo písomnú komunikáciu a ušetrilo deťom na školách množstvo času a zbytočnej námahy. Hoci jazyková reforma by vyvolala výdavky vo všetkých sférach života a revolúciu silnejšiu ako príchod eura, táto myšlienka sa na Slovensku pravidelne objavuje. A pozor! Ľudovít Štúr sa pritom neobracia v hrobe - Štúr to svojho času sám navrhol.

Biti ministerstva vístavbi, pícha automobiliek Chrisler či Toiota, víučba na Gimnáziu Sučani. Prepisovanie legislatívy, registrov a databáz, tvrdý zásah do fungovania marketingu. Postupná výmena občianskych preukazov, dopravného značenia, učebníc. Reforma by zasiahla azda všetky oblasti života a vyvolala mnohomiliónové výdavky. Na zmenu by si dlho zvykali celé generácie odchované na memorovaní "by, aby, byľ, bystrý...“ Mnohí jazykovedci a pedagógovia si napriek tomu myslia, že zrušenie ypsilonu je len otázkou času. "Budúcnosť ukáže oprávnenosť tohto názoru,“ tvrdí renomovaný jazykovedec a dlhoročný obhajca zrušenia ypsilonu Ján Findra. Používanie "y“ a "i“ presadil v roku 1852 Michal M. Hodža v Krátkej mluvnici slovenskej, v ktorej sa kodifikovala tzv. opravená slovenčina podľa hodžovsko-hattalovskej reformy. Štúr ypsilon neuznával.

pozoruhodná je táto veta :

Odborníci upozorňujú, že z lingvistického hľadiska nemá ypsilon rozlišovaciu funkciu. "V ústnom prejave vyslovujeme rovnako ypsilon a mäkké "i“ a rozumieme si.“

no ... keď sme si podebatili a bližšie sa pozreli tu v noci s cactalesom na tento návrh, on je vlastne chybný ....

v prvom rade keď už, tak neodstrániť úplne ypsilony, skôr sa prikloniť k starému dobrému " píš ako počuješ" - pretože nie je celkom pravda, že v ústnom prejave vyslovujeme rovnako ypsilon a mäkké i - vlastne vyslovujeme, ale ťahá to za sebou celú kopu problémov : )

v prvom rade by to bol zásah do " di ti ni li " - pretože si myslím, že rozhodne by také Sučany protestovali proti zmäkčeniu ich obce ... Sučani / čítané tvrdo / a Sučani / čítané mäkko / je rozdiel ... je tak ?

 

slovo vysokí - vysoký vyslovíme rovnako

aj pekní - pekný

/ čítali by sme tvrdo/

 

ale slovo z v pecni / chleba / čítame mäkko - tu by sa bez di ti ni li muselo zmeniť na "pecňi"

 

nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá ...

 

jazykovedci sú si istí, že sa to raz zruší ... ale naruší sa tým dosť podstatne štruktúra jazyka

a každý jeden jazyk má predsa svoje zradnosti a pasce pre študentov :)

hm ?

Sučany, Sučani, v pecni, v pecňi ...

ako sa to javí vám ? zrušiť, nezrušiť ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale slovo z v pecni / chleba / čítame mäkko - tu by sa bez di ti ni li muselo zmeniť na "pecňi"

no pokiaľ nemáme problém napríklad so slovom lipa, ktoré napriek tomu, že sa nepíše s ypsilonom tiež nikto nečíta ako ľipa a taktiež pri písmene "e" nemáme problém, či de, te, ne, le máme čítať tvrdo alebo mäkko.

 

Takáto reforma by bola asi skôr problémom z hľadiska zvyku a tradície, a asi by si na ňu zvykli až ďalšie generácie. Možno sa o časom používanie ypsilonu skutočne obmedzí, ale nemyslím, že dôjde v slovenčine k jeho úplnému zrušeniu. Pokiaľ by sa malo nejaké písmeno rušiť, mne by napríklad vôbec nechýbalo široké ä.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no pokiaľ nemáme problém napríklad so slovom lipa, ktoré napriek tomu, že sa nepíše s ypsilonom tiež nikto nečíta ako ľipa a taktiež pri písmene "e" nemáme problém, či de, te, ne, le máme čítať tvrdo alebo mäkko.

 

mne by napríklad vôbec nechýbalo široké ä.

lenže sa títo reformátori nechystajú zmeniť e :lol:

a keď sa tu nájde írečitý stredoslovák, zrejme bude oponovať : oni pekne krásne čítajú ľipa , ľipnúť, ľízať, dokonca jeden známy stredoslovák hovorí : miňimum :)

 

 

 

ä ...

 

pri poznaní jedného z najnovších výkonov jazykovedcov, je mi jasné, že podľa vzoru slova žriebä je najnovšie mláďa sovy "sôvä" ... takto to figuruje v slovníkoch slovenského jazyka ... prikláňam sa k odstráneniu ä .

 

ja viem, že stredoslovákom sa to páčiť nebude. jedine oni hovoria päť ... všetci ostatní normálni Slováci peť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dúfam, že náš starý-dobrý ypsilon prežije, bolo by mi za ním smutno. som za to, aby sa detiská aj naďalej učili vybrané slová, až taká hrôza to nie je.

 

Biti ministerstva vístavbi, pícha automobiliek Chrisler či Toiota, víučba na Gimnáziu Sučani.

jaj, mamo moja.. :-)

ak to naozaj jazykovedci uskutočnia a prídeme o ypsilon, nezvyknem (nezviknem; zvik; mn.č. zviki :D ) si na to do konca života.

 

pre mňa je pravopis okrem iného aj meradlom (nie hlavným, ale dôležitým) , podľa ktorého si vytváram mienku o človeku pri písomnom styku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Biti ministerstva vístavbi, pícha automobiliek Chrisler či Toiota, víučba na Gimnáziu Sučani.

jaj, mamo moja.. :-)
Presne taký dojem som z tej vety mal aj ja :lol:

 

Rozhodne je to o zvyku, rušiť to odrazu, len s tým tak seknúť, to proste nejde... ak raz vymizne, tak to musí byť pekne postupne, aby sa ľudia mohli v pohode prispôsobovať a nerobilo by im to príliš veľké šoky... A ak by to naozaj mizlo postupne, že bych si to ani nevšimol, tak nech, ja som ypsilon zažil, aspoň by som mal na čo raz spomínať na dôchodku :) No momentálne som zahlasoval za to, že treba sa učiť, učiť a učiť tie nešťastné vybrané slová... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to blud. Prečo by to malo ďeťom robiť problemy, keď to nerobilo problemy x generaciam pred nimi?! A blud je aj to, že ypsilon nema rozlišovaciu schopnosť. Veď podľa i/y rozlišujeme jednotne, či množne čislo pridavnych mien. To su čo za učitelia? Nakopať ich je malo. Nechcu to uľahčiť žiakom, ale predovšetkym sebe. Hanbim sa, že medzi nich patrim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

úplne suhlasim, je to hovadina, prečo by sa malo niečo meniť?! Pravopis nie je takou strašne nezvládnuteľnou záležitosťou... znižovanie nárokov na dnešné decká by mohlo mať navyše katastrofálne následky, už teraz je stav ich vedomostí alarmujúci, čo dokazuje množstvo výskumov PIRLS, PISA. No neverím vlastným očiam, keď čítam niečo po mojom 15-ročnom bratrancovi odchovanom na telke, PC, PSP...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte na základnej škole som mal spolužiaka, ktorému sa svojho času podarilo popísať textom vyše dvoch strán formátu A4 bez toho, aby tam použil aspoň jeden krát ypsilon. Myslím, že on by určite zrušenie "zbytočného" ypsilonu aj dnes uvítal. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

taky isty nazor, ponechat a ucit sa vybrane slova

 

nevidim dovod, preco ho rusit, nie je to nic desne, co by sa nedalo naucit.. a btw..ono samo osebe by stacilo aj viac citat

 

pokial clovek cita, tak uz akosi tak prirodzene vie, ako ma to slovo vyzerat ( aspon u mna to tak vzdy bolo :lol: ) a tym padom s pravopisom a diktatmi no problem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ponechat ako doteraz..

 

zvladaju to generacie uz desatrocia...budu to zvladat i nadalej..

 

i ked otazne, ze kto ako zvlada :lol: .. chyby typu zameny "y" s "i" a opacne mi nepridu smiesne, ale trapne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niektore pravidla v tomto sa uz zmenili .. mam Toma Sawyera od babky, ta kniha ma cca 60 rokov a sloveso v mnoznom cisle nasledujuce po podstatnom mene zenskeho rodu (a tusim aj stredneho) koncilo na "y". ako napr "Babky pracovaly". niektori zasrani to pouzivaju doteraz (len skoda, ze sa narodili niekolko desatroci po tom, ako to prestalo platit :lol:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ypsilon zrušiť ?Myslím si, že to nepripadá do úvahy - ypsilon je pevnou súčasťou slovenského jazyka....okrem toho je to ozaj pohroma ako niektorí píšu - nemyslím teraz občasné preklepy alebo nejaké drobné nejasnosti...veď to sa stáva z času na čas snáď každému...ale myslím stále zamienania y a i v jasných situáciach napr. na konci slovies si niektorí veselo píšu "y", v chronicky známych slovách taktiež si zamieňajú y a i a pod. - na chatoch je tak nehorázne veľa prikládov, že až mi oči idú vypadnúť  :lol: A je zaujímavé, že mnohí sa z nich považujú za veľkých slovákov, ale písať poriadne nevedia... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

HEH prid na pokec.sk a tam este len uvidis tych velkych slovakov :lol: :)

Ale tiez som hlasoval za to aby ostalo Y a ucit sa vybrane slova :) Je to sucast sk jazyka.

A tiez si myslim obcas sa par preklepov stane to sa da. Vsak aj ja som si obcas vsimol, ze som niekde spravil hrubku aj tu na fore. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...jasne ze je to dobre tak ako to je teraz...ludia si chcu temer vsetko ulahcovat - a odstranenim ypsilonu sa zvysi ich vzdelanost ked sa nebudu musiet ucit vybrane slova?...ak robit zmeny v gramatike, tak len tie, co su skutocne potrebne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako to tak sledujem, ľudí, ktorí si chcú uľahčovať gramatiku, nie je až tak veľa

 

vlastná skúsenosť - počúvam pravidelné brblanie na ten výmysel y / i, túžobné očakávanie návratu štúrovčiny, ale keď príde isté k istému, napríklad ukážem, ako by také písanie vyzeralo, nastane u brblajúcich mierne spätkovanie - minimálne

takže tých skutočných vyznavačov a očakávateľov vygumovania ypsilonov nie je až tak veľa

je pravda, že nie každý má vlohy na jazyky, ani na vlastný materinský, poznám aj vš vzdelaných ľudí, ktorí majú s y / i problém, alebo jednoducho nevenujú tomu pozornosť a na dôležité písačky majú opravovačov ... : )

 

Ronja, a ktoré zmeny v gramatike sú podľa teba, potrebné ? :lol:

 

podľa mňa by sme vyžili bez ä ... ale stratili by sme také super zbytočné písmeno ... ale to som písala už kdesi vyššie : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...jasne, zrusit ypsilon chcu hlavne ti, co s nim maju problem, co sa tyka zmien v SJ - tak som myslela hlavne upravenie alebo nahradenie niektorych slov, pripadne pridanie niektorych novych - i ked niektore archaizmy su nadherne a je dobre ak z literatury nezmiznu...napr. mne osobne moc nesedi slovo paralympiada, neviem ci by nemalo byt spravne paraolympiada, taktiez vierozvestovia mi moc nejde do usi...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Do uší, do uší... veď to ani z huby nejde von... paralympiáda...

 

To už ani nebudú para orechy ale len parechy? Vážne problémy mám aj s posiľňovňou a zosiňovačom (miesto obvyklého posilovňa a zosilovač). Ešte aj ten trnavský zesiluvač znie malebnejšie. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov