Skočiť na obsah

Mytológia


aljak63

Odporúčané príspevky

A co tak zistit nejaku oblubenost v mytologii ? :lol:

 

napiste aky je vas najoblubenejsi:

 

- boh

 

- bohyňa

 

- hrdina

 

nooo ocakavam ze vsetci budu pisat tieto "zadania" z antickych bohov, bohyn a hrdinov ... ale fantazii sa medze nekladu a ak mate oblubene aj ine mytologie tak v pohode mozete dat aj z tade, aj ked mna zaujimaju najviac ti vasi anticky oblubenci :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už dlho je mojím obľúbencom medzi bohmi Hermes, všetko vybaví, všade musí lietať, a ešte aké huncútstvá povyvádzal keď bol malý :lol: proste ho mám rada už od detstva

no a ešte Ares z tých seriálov Herkules a Xena :)

 

z bohýň obľúbenú tuším ani nemám, akurát tak Artemis a Athéna, ale tie boli panny, takže zas no k tým sa moc obracať nemôžem :)

 

a z hrdinov mám rada tých trójskych, Hector a Achilles /najmä po zhliadnutí Tróje som si povedala mhmm... Achilles ;) ;)/. nemám rada Heracla, Thesea, Iasona ani podobných, ktorí využívali ženské a potom ich nechali tak ;) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo zaujimave :lol:

 

u mna to vyzera asi takto:

boh: Iuppiter, Apollon, Nergal a Ninurta

bohyna: sympatie ma u mna bohyna Lilit, no z tych klasickych to je Athena a Aphrodita

hrdina: toto je tazke..ale dal by som Achilles a Aeneas

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nooo a zapojim sa teda aj ja :lol:

 

Moji naj BOHOVIA: Apollon, a este aj Poseidon

 

Moje naj BOHYNE: Persefona, Afrodita, Nike

 

A moji naj HRDINOVIA: Adonis a Paris

 

no a este: Múzy a Orfeus

to neviem kam by som zaradil

 

:) to je uplne moje naj naj naj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nergal a Ninurta

po prečítani mezopotamských mýtov som si ich tiež dosť oblúbil

 

Naj bohovia - Marduk, Apolón, Thowt,

 

Naj bohyne - Athéna, Ištar,

 

Naj hrdina - ALEXANDRÓS :lol:, Achileus, Odysseus, Aiás, Herákles,

 

ešte mám rád Chárona to je taký fajný týpek :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- boh: som myslel, že ho dá aljak, ale keď nie tak musím ja: THOR(fajin chalanisko so silným kladivom)

ale aj PERÚN

 

- bohyňa: žeby VESNA? ale skôr asi NEMESIS

 

- hrdina: HÉRAKLES aj IÁSON boli frajeri, ale na

KRATOSa sa nechytajú, ten to dotiahol až na boha

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sú aj nejaké iné postavičky ako

grécky Hérakles a rímsky Hercules(ak som poplietol c a k opravte),

ktoré si ľudia zvyknú zamieňať, resp. ako v tomto prípade kombinovať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nechapem presne tvoju otazku, tak ale kazdy boh, bohyna, hrdina,... ma v antickej mytologii grecke meno, a k tomu aj rimsky ekvivalent ... ale neviem ci si sa pytal prave na toto alebo na nieco ine!

 

No co sa tyka mien tak niektore sa tiez podobaju medzi svojimimi ekvivalentami

napr. Apollon = Apollo, Persefona = Proserpina, Asclepius = Aesculapius :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri Héraklovi a Heculovi je to trošku iné

grécky Hérakles mal úloh 12,

narozdiel od rímskeho Hercula, kt. ich mal tuším len 3

 

preto ich beriem ako 2 rozdielne postavičky mytológie

a nepáči sa keď Héraklovi hovoria ako o Herculovi

 

to by potom Perún mohol byť Zeusom

aj keď pri gréckorímske vzťahy sú prepojené viac než dosť

viem, že Jupiter je ekvivalentom Dia, ale úplným alebo je tam viacero rozdielov

 

najlepšie by bolo asi si prečítať nejakú konkrétnu literatúru,

ale niet času, možno niekedy

 

inak prečo je genitív Dia a nie Zeusa?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rimsky a grecky bohovia sa sice velmi prepajali..ale pri kazdom sa najde nejaka vec, ktoru nema ten ci onen..

perun, zeus..no ono su mytologie velmi poprepajane..a takychto paralel sa da najst vela..nieco z egyptskych bohov sa prelieva ku greckym..to iste je s mytologiou..taka fenicka Astarte je tiez velmi podobna Afrodite..cize nakoniec je to poriadne domiesane :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

boh : Budha budúcnosti, ak sa ho teda dá nazvať bohom. Páči sa mi, lebo fyzicky je úplne nedokonalý a neustále sa smeje. Za kamoša by som ho určite prijala - mám ho tu v práci na poličke a tie jeho dlhé ovísajúce uši sú bohovské. :lol: Taký milý srandista. Z detstva sa mi medzi myšlienky priplietol boh Manitou - ako malá som si myslela, že keď s ním kecajú Indiáni a Lex Barker, tak to smiem aj ja, takže mama len krútila hlavou, keď vošla do izby a ja som mu práve čosi prednášala.

 

bohyňa : indická Kálí - keď už má tých desať rúk ... ale radšej v nich mala držať varechy a hrnce, nie zbrane.

 

hrdina : obyčajný indiánsky chudobný chlapec, ktorý skolil opereného hada, ale na meno si bohužiaľ nespomeniem. Možno časom dopíšem...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- hrdina: HÉRAKLES aj IÁSON boli frajeri, ale na

KRATOSa sa nechytajú, ten to dotiahol až na boha

Herákles bol tiež zboštený takže sa chytá naň ho :lol:

 

z hinduistické jednoznačne Šiva boh tvorca a zároveň ničiteľ no neni to super :) nieco stvorit a potom to ničiť

 

Ktorý mýtus sa vám páči najviac a dobré by bolo povedať aj prečo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ktorý mýtus sa vám páči najviac a dobré by bolo povedať aj prečo

Mňa oslovil osud malého draka z čínskej mytológie - myslím, že príbeh sa volá "Lenivý drak". Bola to veľmi srandistická historka. Šlo tam v podstate o to, že nášho draka niekoľkokrát poverili veľmi zodpovednou prácou, na ktorú však chudák okrídlený šupinatec vôbec nestačil, keďže bol lenivý ako ďas a nadôvažok z neho autor spravil úplne neschopného tĺka. Vždy všetko dokašľal a hoci sa neustále snažil, každý jeho pokus končil tým, že zadrichmal ako podťatý (väčšinou preto, lebo slopal, alebo srandoval so ženami), a potom ho všetci mlátili ako žito. Slovenský preklad bol i napriek vážnosti situácie veľmi veselý a vykreslenie nedokonalosti hlavného hrdinu bolo jednoducho unikátne. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

inak prečo je genitív Dia a nie Zeusa?

v prehistorickej dobe sa priame pady (ako nominativ) tvorili od korena s plnym tzv. ablautovym stupnom, zatial co nepriame pady (ako genitiv) od korena s redukovanym stupnom. pravidelna zmena v koreni pri skolonani potom v podmienkach greckeho hlaskoslovia dala vzniknut dvom napohlad odlisnym tvarom padov toho sameho zakladu.

 

nom. Ζεύς [zdeus] < *Djéu-o-s (> lat. Deus)

gen. Διός [dios] < *Diw-ó-s (> angl. Tuesday)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 rokmi...

Akurát pozerám film Hnev Titanov, pri tej príležitosti uvažujem nad úsvitom dejín.

 

Myslím, že rôzni bohovia nemuseli byť súčasťou mytológie, ale skutočných dejín.

 

Na jednej strane, keď si ľudia nevedeli vysvetliť rôzne prírodné javy alebo udalosti, tak ich pripisovali činnosti bohov, ale tento všeobecne prijímaný fakt nemusí byť úplne pravda.

 

Pred asi 12 000 rokmi, keď skončila posledná ľadová doba, tak ľudia "potrebovali" ešte asi 6000 rokov, pokým sa začali objavovať prvé civilizácie. V Mezopotámii sa objavila prvá civilizácia, z ktorej vzišli Sumer a Akkad (Akkadská ríša sa navyše považuje za prvú ríšu v dejinách), v Afrike Egypt, na Ďalekom východe Čína, na Blízkom východe Babylon, potom Perzia, ďalej Chetiti, neskôr Gréci, atď.

 

Od úsvitu civilizácií po dnešok, keď posielame sondy za hranice Slnečnej sústavy, uplynulo len 6000 rokov, čo je vzhľadom na evolúciu ľudí, ktorá trvala milióny rokov, zanedbateľne krátky čas. Je síce pravda, že počas evolúcie sa vyvíjala inteligencia ľudí, ktorá im nakoniec zabezpečila prežitie - mozog, ktorým vedeli rozmýšľať, uvažovať a najmä predstavovať si, sa ukázal byť najsilnejšou zbraňou. Ale súčasný Homa Sapiens sapiens má menší mozog ako neandertálci, takže niečo sa vo vývoji muselo stať, keďže Homo Sapiens sapiens nakoniec prežil ako jediný ľudský druh až dodnes.

 

Preto myslím, že pestrá paleta bohov, ktorú nájdeme v mytológii všetkých starovekých civilizácií, musela z niečoho vzísť. Možno na Zemi pred tisíckami rokov pristáli nejakí mimozemšťania a mohli ľudí geneticky modifikovať tak, aby vo vývoji poskočili rýchlejšie. Dávni ľudia ich museli vnímať ako niečo nadprirodzené, začali vznikať kulty, potom náboženstvá, mimozemšťania, teda bohovia sa mohli ľuďom zjavovať ešte aj relatívne nedávno, zmŕtvychvstanie Ježiša môže byť jedným z dôkazov. To, že sa s bohmi nestretávame v tejto dobe, je to tým, že ľudia už pokročili na takú úroveň, že mimozemšťania nepovažujú za potrebné do dejín zasahovať a nechávajú ľudí, aby išli svojou cestou.

 

Otázne je, prečo - ak - do vývoja zasiahli. Možno to bola čistá náhoda, možno to bol nejaký plán. Možno majú s nami nejaké plány do budúcnosti. Ak áno, tak sa to dozvieme. Isté je však to, že ak ľudí geneticky upravili, tak upravili ich genóm tak, aby nič nepotlačili. Ľudia od pradávna medzi sebou bojovali v rôznych tlupách a so vznikom civilizácií, konflikty a boje medzi nimi len zosilneli. V moderných dejinách nájdeme len veľmi málo období, keď medzi sebou rôzne ríše a neskôr štáty nebojovali. Je tak trochu záhadou, prečo sme takým bojovným a agresívnym druhom. Samozrejme často v mene bohov.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov