Skočiť na obsah

Jozef50205

Odporúčané príspevky

Je sranda, koľko môže v ramci takej malej krajiny ako Slovensko existovať pomenovani jednej a tej istej veci. Napr. pre zemiaky je len na vychode niekoľko pomenovani: kompere, kompire, bandurky, grule, švabka... a v ramci SR ešte omnoho viac. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto je dobrý nápad

mohlo by sa zvoliť nejaké to slovíčko

napísať čo najviac jeho ekvivalentov v rôznych nárečiach

Presne to som mal za lubom, len som to nechcel napisať "naostro". :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

aj v trnafčine je bežné "ic núter, icme núter" tiež chodzíme na cinter, óže byt aj na cmiter... a též pome...

a všimla som si slovo vajilinek či ako, v trnave máme vajlýnek vajlyng niečo ako lavór, velká misa...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

"ta še trim"

 

to mi hovorieva spolužiačka... je z Košíc, asi to aj vidno...

keby mi raz drahý nehovoril aký mal problém so slovom "trim" raz s východniarmi, tak tomu vôbec nerozumiem...

 

Edit: tak sa drž

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ja z tej vety nerozumiem ani slovo :lol:

 

mne raz takto kamoška na výlete, že: "pomerkuj mi rúščok" a odišla so zhonom preč, a ja až kým sa vrátila som rozmýšľala, čo to vlastne povedala :)

 

edit: "postráž mi ruksak"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..zmyslel som si pri raňajkách na jedno pekné slovo. :-)

 

skrojek - okraj chleba, ktorý musíte z celého pecňa odkrojiť ako prvý, skôr než začnete krájať krajce. (niekde i patka)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

narecove (namiesto ) neutralnych pridavnych mien je pravidelna kontrakcia z -ojo (namiesto -oje).

 

napr. pálenô < pālenojo (namiesto pálené < pālenoje), kde pripona -jo (neprehlasovane -je) je neutralne ukazovacie zameno slabej deixie pripajane k neutralnemu -o- kmenu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

včera mi niekto pripomenul starú dobrú klasiku ... :lol:

 

 

slušne sa Slovák, keď niečomu nerozumie, spýta :

 

mohli by ste mi to prosím zopakovať ešte raz ?

 

 

Záhorák v rovnakej situácii :

 

he ?

 

hrozné je, že to "he ? " sa na mňa dokonale nalepilo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

harapáš sa u nás za detstva používal veľmi často ... v šali

daj mi harapáš bola krásna prosba :)

 

 

minulý týždeň som počula jedno krásne záhorácke slovo .... murovalo sa, na dlaždice napadalo pár kusov čerstvého betónu, jeden to chcel lopatou zozbierať, druhý mal s tým viac skúseností a zakázal mu to, nech počká až to uschne, lebo takto to len rozličákuje ...

absolútne všetci sme mu rozumeli, čo tým chce povedať, to slovo sa mi hodne zapáčilo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

včera akosi prišli na reč nárečia - ale nielen na reč, ale doslova slovo "hovoriť"

od jedného východného okraja Slovenska po západný ...

 

začalo to úplne nevinne, a už sme boli v tom - nepoznáme nárečie susedného kraja, nie ešte tak ďaleko od seba :)

keď v tv občas dávajú mikrofón pred rusnácke babky, nerozumiem im ani jediné slovo - predpokladám, že oni by nerozumeli záhoráckym babkám :)

 

takže: záhoráci vyprávjajú,

 

a dnes nás Hellé poučila na xate, ako je to s hutorením .... dám to sem do svojej témy, lebo je to zaujímavé, a nie je to vôbec také jednoduché :

recuje sa na Spisi, hutori na Vychode vseobecne, hvari v srdci Sarisa a rusini bisidujut...kapisto??..ja hvarim, ked uz...

:thumbsup:

 

tak ... z východných poznám len hutorenie, hvariť som tuším v živote nečula, a čo robia rusíni, to je pre mňa záhada, aj keby hovorili len spojku a :) :nienie:

 

aké sú ďalšie krajové "hovorenia" ? ako sa "hovorí" u vás ? :)

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov