Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

Máte záhradku? Ak áno, akú? S okrasnou výsadbou a vykoseným trávnikom alebo pestujete mrkvu? Alebo spustnutú? Kto sa o záhradu stará? Neviete si s niečim poradiť? Zaburineným trávnikom, perenospórou na viniči alebo múčnatkou a voškami na ružiach...? Máte kozub, gril - opekáte, grilujete? Cítite sa dobre pri pohľade na peknú záhradu alebo v nej?

Pochválte sa, hoďte osvedčený recept do pľacu, nastolte problém, možno si vzájomne pomôžeme, inšpirujeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

super tema :)

dnes som totiz dostal ideu kupit si vikendovu chatku aj so zahradou :)

tak prechadzam stranky realitiek a premyslam ci to zrealizovat ci nie...

najradsej by som zahradku len s travnikom, mozno trooosku malo zeleniny nasadenej, pekne gril, ohnisko a dobre sedenie

zboznujem v lete posedavat vecer na zahradke :lol: ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám. Nie je síce v mojom súkromnom vlastníctve ale raz bude. Je tam malá chata s jednou izbou akurát pre dvoch :lol:

Dá sa tam zložiť oheň v peci keď je zima, alebo v studenej pivnici sa dá schladiť pivo. Po okrajoch je skalnička. Rastie tam hrozno, v lete jahody, ale tie iba ako kedy. Nejaká zelenina, pri susedovej záhrade maliny. A je tam ešte aj kompost!

 

Oheň sa dá rozložiť aj vonku, je tam na to miesto pri stole a lavičkách. Je to ďaleko od civilizácie a v lete sa tam dobre relaxuje.

Škoda že tam netečie potok, voda je len v sudoch.

A chata je to na kopci tak mám dobrý výhľad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nemám nič takého krásneho. Nemal som na to nikdy ani čas ani prostriedky. Ale mám kamarátov a priateĺov, ktorí také krásne veci majú. Nemusím byť vlastníkom. Aj tak by tam nechceli byť iba sami. Ja mám inú "záhradu". Ale priateľia majú "záhradovicu" dobrú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyrastal som v rodinnom dome so záhradou a neskôr život v paneláku bol pre mňa utrpením. Zohnal som záhradku v záhradkárskej osade za mestom a začal zveľaďovať - rekrečne-úžitkovo, postavil som chatu. Vysadil ovocné stromy, okrasné kry, vysial trávu. Ale nebolo to ono - udržiavať cez víkend niečo, čo je potrebné vidieť denne nie je ono, ale pán Boh zaplať za ten azyl na úteku z bytovky.

Riadením osudu som sa dostal tam, kde som vyrastal - do rodičovského. Zrekonštroval som a opravil dom a začal radikálne meniť ráz záhrady - prázdny zajačník, skleník a zeleninové hriadky bez milosti zmizli zostali len nízkokmenné ovocné stromky, ktoré postupne obmieňam, ako vypadávajú. Zmizol aj vinohrad, tých nejakých 100 150 fliaš vína si radšej kúpim. Miesto toho prišla okrasná výsadba (stromky, kríky, kvetiny - alpinky) a zatrávnenie. Výrazne som znížil staré stromy (toho som sa nechcel zbaviť)- na to som však potreboval výškových pracovníkov s technikou. Teraz sa už bez problémov dostanem do koruny kvôli orezom - teda pokiaľ výrazne nepriberiem. Menší bazén som nechal a spravil z neho jazierko s rybkami (karasy) a vodotryskom - chodia sa tam kúpať aj drozdi. Postavil som záhradný kozub (mám však aj gril) s dlaždenou plochou na posedenie a letné grilovačky-opekačky sú fantastické. Ešte poškuľujeme nad väčším bazénom, aby sa dalo aj plávať, už som nalomený, ale nechcem sa unáhliť...

 

Práca a pobyt v okrasnej záhradke je fajn relax po práci, podobne pri každej vhodnej príležitosti kávičku, vínko i jedlo vybavíme v záhrade. Teraz vyšla už druhá generácia drozdov a tatkovia a mamky učia týchto večných hladošov základné prvky pilotáže. Je to sranda pozorovať. Častými hosťami sú hrdličky (tie občas aj hniezdia), straka a čierne a zelený ďateľ. Mačky na dištanc drží pes. Ten vtákom (ani vypadnutým z hniezda) ani rybkám neublíži (i keď sardinky a pečené ryby zbožňuje).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

máme v záhradkárskej osade chatu, kedysi sme to volali záhrada, no každým rokom sa 50% z vysádzanej plochy zatrávňuje... nikomu sa tam totiž nechce trhať burinu...

 

inak tam máme marhule, hrozno, ríbezle, jostu, egreše, jahody, sadíme na tom malinkom kúsku hrach, kaleráb, mrkvu, cibuľku...

 

chatka má v podstate 5 miestností... pivnicu, kde sú kachle a kde sa varí a tiež slúži ako jedáleň... WC je tiež dole... hore je bývalá kuchyňa, teraz slúži len ako chodba a kedysi veľmi dávno to bola otvorená veranda... potom je vedľa obytná miestnosť, kde sú peterky, skriňa, stôl, stoličky... a v podkroví sú postele, vyspalo by sa tam tak 5 ľudí, pričom aj dole je ešte jedna posteľ...

 

vonku máme posedenie, ohnisko... máme aj prenosný gril, lehátka...

 

skvelo sa tam oddychje a prázdninuje, len to má tú nevýhodu, že tam nie je pitná voda...

ale dole je hneď bývalá kčma, teraz je to už reštaurácia...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

máme záhradu v záhradkárskej oblasti na Zlatých pieskoch, ale tá je teraz v prenájme, čo som počula mala by sa časom napísať na moje meno, čo nie je celkom od veci, super by sa tam žúrovalo :) pozemok nie je síce bohvieako veľký, ani ten domček, čo k tomu prislúcha, ale super to padne vypadnúť niekam trošku mimo bytu v paneláku najmä ak je človek z mesta, je to pár metrov od jazera, tak mi len ostáva dúfať, že jedného dňa to budem mať na starosti...

 

do minulého leta som bývala v dome s celkom fajn pozemkom - na kraji lesa, ihličnany, vŕba, kvety, tuje.. chýba mi to veľmi... kde sú tie časy, keď stačili tri kroky z izby na terasu, kde celé popoludnie svietilo slnko, k dispozícii výhľad na mesto a les, štebot vtákov, inak ticho, svieži lesný vzduch ... :lol: :)

je to nepríjemná zmena z takého prostredia naspäť do bytu v činžáku ;)

 

edit: cizy hovorí, že to kde bývam nie je panelák, ale tehlový, že nemám zavádzať, tak to mením, on je stavbár, nie ja... ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mam vsetko mozne , od ovocnych stromov, cez okrasne, kusok opravdivej prirody v jednej casti, liecivky v inej, a spekulujem asi na 70 m 2 urobit rybník s násadou najskor kaprov,lyscov a karasov a rozdelim to na pretekajucu cast, kde chcem pstruha, vody mam dost.... mam dva pramene v studniach a celkom plytko, som totiz prutikarom , voda je tam skoro vsade.... len kopat a kopat, voda na pitie je z artezskej 150 m studne... ta je vo vlastnictve dediny..

 

zeleninka, lahodkova kukurica, tiez nie je problem... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Nevedel som kam tak to davam sem..

 

Pred niakym casom som presadzoval (neviem jak sa to slovo pismenkuje) moj kaktus co ma asi 1,70 metra ( :lol: ) a dneska som si vsimol ze po zemine behaju nejaky mensi ako keby mravcekovia.. Ale nemam pocit ze by to mravce boli.. Skusal som poguuglit ale nenasiel som co to je. Neviem co to je no.. Mozno to aj je nejaky druh mravcov ale kto vie.. Ten kvetinac do ktoreho som kaktus presadzoval bol totiz na spolocnej panelakovej chodbe tak mozne je vsetko..

 

No a chcel by som vediet ako sa toho zbavit.. Presadzoval to znova nebudem lebo som sa s tim pekne nadrel.. Neni jednoduche presadzovat taky velky a tazky kaktus..

 

Cesnak som uz do zeminy dal, a dalej co? Postriekat zeminu jarovou vodou ako som niekde cital sa bojim spravit.. A tiez kupovat nejake chemikalie nechcem.. Bojim sa o ten kaktus nechcem onho prist, vypestoval som si ho sam a ked som s nim zacal tak bol mensi ako moj malicek.. tak poradte :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skús nie príliš silný nikotínový roztok

mohol by si tie mravce odfotiť

aj tak si myslím, že najlepšie by bolo presadiť to znovu do prepečenej zeminy / alebo kúpiť úplne novú ošetrenú v záhradnej predajni a kvetináč dokonale vymiť mydlovou vodou, vysušiť a potom sadiť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preboha nefajči na tie mravce, ešte z nich urobíš fajčiarov

 

s nikotínovým roztokom opatrne, lebo je to jed, namočiť tabak z jednej cigarety do vody, nechať vylúhovať, podľa potreby môžeš zriediť, a opatrne zalievať zeminu

 

stačí pozrieť do uja googla, výrobky na báze nikotínových roztokov dostať v záhradkárskych predajniach

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Máte záhradku?

 

hej mám záhradu ... máme je u babky, okrem toho máme aj take malé políčko aj inde

 

Ak áno, akú? S okrasnou výsadbou a vykoseným trávnikom alebo pestujete mrkvu?

 

mrkvu ani nie ale hlavne zemiaky a strukoviny a kukuricu

 

Máte kozub, gril - opekáte, grilujete?

 

pri orechu máme také malé ohnisko spravené, ale už strašne dávno sme tam neopekali :lol:

 

Cítite sa dobre pri pohľade na peknú záhradu alebo v nej?

 

keď vidím všetko ako krásne vychádza zo zeme to ma vie veľmi potešiť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Máme záhradu, teda skôr by som to nazval veľký dvor s trávnikom (žiaden šľachtený, rastie si ako chce, my len kosíme a hrabeme a podobne :lol:) a ovocnými stromami a najnovšie aj nejaký ten vinič sme nasadili (a ešte nejaký nasadíme). Kedysi sme mali popri tom aj normálnu, a dosť veľkú, len akosi nebol čas a tak... takže už len toto :) a máme kozub, toto leto sme kúpili dielce a postavili a zabehli :) a samozrejme, že človeka záhrada teší, či už keď si tak v kľude sedí na slniečku alebo aspoň pozerá z okna.. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Máte záhradku?

 

Ano, veľku.

 

Ak áno, akú? S okrasnou výsadbou a vykoseným trávnikom alebo pestujete mrkvu?

 

Zeleninovo - ovocnu.

 

Cítite sa dobre pri pohľade na peknú záhradu alebo v nej?

 

Nie je nič lepšie ako odtrhnuť si a zjesť čerstvy kus zeleniny alebo ovocia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Chyba nam tu tema o zahradkach a ja, milovnik a pestovatel bezbrannych kvietkov, tym velice trpim. Tak napisem aspon sem : dnes som zahrabal miniparadajku (odroda Lycopersicon, -ou) :lol:

 

Zajtra idem vysadit polnu zmes - dufam, ze o tyzden to nejaky curak nepokosi :)

 

EDIT: oprava, mame tema

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

maj minizáhradka na balkóne začína dostávať farbu, tento rok prišli krvavo červené muškáty, ešte zeleň by to chcelo ...

rastie tam v jednom kochlíku naviata breza ... a krásne púčiky vyháňa, má asi pol metra, tú bude treba presadiť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

nemame, kedze byvam (zatial) v panelaku

 

raz si viem predstavit mat vedla domceku /pripadne vikendovej chatky/ plosku, kde si vysadnim nejake bylinky, zakladnu zeleninku, budem mat nejaky ten ovocny stromcek...a urcite nesmie chybat pekne upraveny travnik s nejakou nadhernou skalkou /tieto veci si pestujem aspon doma na balkone, a su krasne :lol: /

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

tento rok to moc dobre s úrodou nevyzerá ... v čase ked malo len trocha zapršať a svietiť slnko pršalo v kuse,padali krúpy ... takže bieda to je :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

No takže môj príspevok sa sem hodí ... ako som už vyššie spomínal počasie bolo zlé, keď sme vyorávali zemiaky sa mi to aj potvrdilo nielenže bolo málo zemiakov ale navyše veľká časť je aj zožraná od hlodavcov ...

 

pevne dúfam že tohtoročná zima bude silná, a dlhá aby tú háveď dosť preriedilo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...
Kedže pekné počasie trvá už niekoľko pár dní a silné mrazy sa už neočakávajú som sa rozhodol že pojdem sadiť zemiaky :) ... pôda bola super, teplo, vetrík pofukoval ... čo viac si môže človek priať :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no a ja som sa rozhodla, že navštívim naše vyhlásené záhradníctvo a kúpim niečo na balkón do mojej minizáhradky.

práve som si uvedomila, že veď už je apríl ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov