Skočiť na obsah

Hrady, zámky, pevnosti a ruiny


Godefroy

Odporúčané príspevky

...aj ja by som chcela ;) hrady ma fascinuju, kazdy ma nejaky ten svoj pribeh, vzdy si rada precitam jeho historiu a ako keby sa prenesiem do tej doby

 

snad sa postasti nejaka tour, rada by som, lenze nikoho z mojho okolia to "neberie" tak ako mna, tak potom tazko sa take veci realizuju :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 6 mesiacmi...

Obrázok

 

 

Obrázok

 

 

tento krásavec je Branč

 

Hrad Branč sa nachádza blízko mesta Myjava, autom sa dá prakticky vyviesť až k hradu čiže pre unavených a lenivých turistov je to ideálne miesto na "malý" kultúrny zážitok. Hrad je v čiastočnej rekonštrukci a aj malé vstupné sa platí ... i keď teraz ani žiadne rokonštrukcie neprebiehajú ani vstupné nie je lebo ešte nie je asi teplo :)

 

Ale čo čítam na iných fórach o hradoch tak miestni píšu že ten hrad sa opravuje zle ... čiže je dosť možné že o pár rokov tento krásavec úplne spadne ... takže treba sa naň ešte ísť pozrieť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Branč je pekný, par krat som na nom bol ako decko, vtedy sa vstupne este neplatilo ale to bolo uz hodne davno a raz som tam bol ked boli hradne slavnosti so sutazami pre decka :) , cez rozne sutaze sme mali najst hradnu pani, ktora nam davala odmenu ale uz netusim co to bolo, ale bolo to super

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Historickou dominantou stredoslovenského regiónu je hrad Starý Zvolen, od 19. stor. nazývaný Pustý hrad. Nachádza sa nad sútokom Hrona a Slatiny a jeho existencia je spätá s jedným z piatich najstarších miest na Slovensku, s dnešným Zvolenom. Ruiny Pustého hradu pri Zvolene sú vďaka svojmu historickému a architektonickému významu zákonom chránenou národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Viac informacii tiez na www.pustyhrad.com

Zdroj:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok Obrázok

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred par rokmi sme aspon raz za mesiac prechadzali okolo ruin, okolo povodneho hradu v blizkosti Viglasa.

Smiali sme sa, ze by pre jeho vhodnu polohu bolo dobre v ruinach urobit motorest,

pretoze siroko-daleko sa motoristi nemali kde zastavit.

 

Pretieklo vela vody, za socializmu sa do ruin na opravu hradu nevrazila ani korunka, ale doba sa zvrtla, pomery sa zmenili, na ruinach hradu panuje culy ruch a hrad, ktory povodne, kedysi velmi, velmi davno sluzil ako protiturecka pevnost ma teraz sluzit ako hotel s kongresovym centrom.

 

Skratka to, na com sme sa my smiali sa ma v ovela honosnejsej miere premenit na skutocnost,

a to vsetko dokonca s "pozehnanim" pamiatkarov.

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Bude mat napokon naozaj hrad vo Viglasi takuto konecnu podobu ?

 

Obrázok

 

Zdroj:

Zdroj:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Hrad Korlátka sa nachádza pri obci Cerová. Prístup k nemu je jednoduchý a dá sa tam ľahko dostať autom. Hrad kedysi fungoval ako hranica medzi Uhorským a Českým kráľovstvom.

 

 

Obrázok

 

Obrázok

 

edit.potiaľto obr.prel.na FTP.g.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Jedna zo stránok zaoberajúcich sa cestovaním po Európe
zverejnila výber 25 najkrajších európskych zámkov a hradov.

Ako sa vám pozdáva? Podľa mňa celkom vydarený výber:



  • Obrázok Schloss Neuschwanstein (Nemecko)

  • Obrázok
Obrázok Castelul Peleș (Rumunsko)

Obrázok
Obrázok Bojnický zámok (Slovensko)

Obrázok
Obrázok Castillo de Coca (Španielsko)

Obrázok
Obrázok Brodick Castle (Škótsko)

Obrázok
Obrázok Veliki Tabor (Chorvátsko)

Obrázok
Obrázok Książ (Poľsko)

Obrázok
Obrázok Castelul Bran (Rumunsko)

Obrázok
Obrázok Lincoln Castle (Anglicko)

Obrázok
Obrázok Burg Eltz (Nemecko)

Obrázok
Obrázok Mont Saint-Michel (Francúzsko)

Obrázok
Obrázok Zamek w Malborku (Poľsko)

Obrázok
Obrázok Burg Frankenstein (Nemecko)

Obrázok
Obrázok Egri vár (Maďarsko)

Obrázok
Obrázok Windsor Castle (Anglicko)

Obrázok
Obrázok Trakų pilis (Litva)

Obrázok
Obrázok Spišský hrad (Slovensko)

Obrázok
Obrázok Festung Hohensalzburg (Rakúsko)

Obrázok
Obrázok Canterbury Castle (Anglicko)

Obrázok
Obrázok Predjamski grad (Slovinsko)

Obrázok
Obrázok Castell Penfro (Wales)

Obrázok
Obrázok Castelul Hunedoarei (Rumunsko)

Obrázok
Obrázok Château de Versailles (Francúzsko)

Obrázok
Obrázok Girne Kalesi (Cyprus)

Obrázok
Obrázok Pražský hrad (Česko)

Obrázok
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aljak, su vsetky krasne, aj ked by sa isto este nasli po Europe nejake, ale co som si vsimla, tie v zahranici, teda nie vsetky, su neskutocne zachovale, akoby ich dokoncili minule strorocie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

heh prave s cizym vymyslame ci Bran alebo Hunedoarei v Rumunsku :hufi:

ale velmi ma laka aj Saint-Michel, Trakų pilis a Neuschwanstein, ale posledne menovany ma stve, lebo v Bavorsku som bol uz vela krat a furt sa mi "vyhyba" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z tej TOP25 som mal to šťastie vidieť na vlastné oči len 5 (Neuschwanstein, Bojnický zámok, Trakai, Hohensalzburg a Pražský hrad). Inak behám po hradoch, zámkoch a pevnostiach veľmi rád, keďže zbožňujem spoznávanie histórie a kultúry prostredníctvom cestovania. Bojnický zámok mám tak 2-3 km od domu, rád tam chodím a je to veľmi príjemné miesto. Spišský hrad som zatiaľ nenavštívil, ale som si povedal že keď sa budem cez leto nudiť tak by som skočil na východne Slovensko tak na 3-4 dni a pozrel si aj tento kút sveta. Pražský hrad tvorí krásnu panorámu Prahy nad Vltavou, celkovo mám toto mesto rád (aj keď som tam zatiaľ bol len 2x).

 

A teraz k tým vzdialenejším - pevnosť Hohensalzburg v Salzburgu som navštívil nedávno (minulé leto) - ale viac ako táto biela pevnosť nad historickým centrom ma zaujal celý Altstadt Mozartovho mesta, dokonca sa mi Salzburg páčil viac ako Viedeň. Absolútne očarujúci bol pre mňa pohľad na Neuschwanstein na bavorsko-tyrolských hraniciach - tam som bol poriadne dávno, takže si to až tak nepamätám - no ak budem mať cestu okolo Füssenu, tak by som sa rád zastavil. A na záver litovský Trakai, prekrásne miesto - bol som tam minulý rok vo februári, takže som nezažil ten typický pohľad krásneho oranžového-tehlového hradu obklopeného jazerami, ale mal som to s príchuťou hmly, ľadu a sneho-dažďu... Takže cez leto to musí byť úplne niečo inšie...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak salzburg je krasne mesto...vzdy ked som siel krizom tak som si vychutnaval ten pohlad...a vecer, ked sa hrad osvetli a pekne na bielo svieti nad mestom, radost pozerat

 

prazsky hrad sa mi nikdy extra nepacil, neviem...mozno to bude tym, ze tak ako kopec ludi zboznuje prahu, ja ju vnimam ako obycajne mesto...na vylet ok, ale nie ako mesto, ktore by ma ocarilo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemusia to byt len cigani :hufi:

Mame negativne skusenosti na nasom hrade, kde v ramci jedneho grantu pri obnove spolupracovala aj obec a dodala particku murarov. Odhliadnuc od moralnych kvalit (ochota k praci, pracovna doba, ... ktore nekomentujem), tak je tu aj odborna stranka veci. Ak sa na pamiatkovom objekte robia rekonstrukcne (alebo ine) prace, tak treba 1. dodrziavat postup urceny pamiatkovym uradom, 2. optimalne je pouzivanie tradicnych historickych stavbarskych praktik.

A o to mam vazne obavy. Aj sebelepsi sucasny murar odmietne pracovat s cerstvo hasenym vapnom, rucne tesat kamen a pod. A este im treba vsetko vysvetlit a ukazat.

Klobuk dolu, ak sa medzi VPP najdu nadsenci, ktori potvrdia toto pravidlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Určite Cigáni nebudú robiť murárske práce, ale len pomocné, ako vozenie štrku, miešanie betónu a pod. Niektoré hrady už bude treba opraviť, naposledy čo som bol na Čachtickom, tak už sa tam makalo v plnom prúde, ale to boli práce mimo tohto projektu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kedže dneska bol krásny deň tak sme sa vybrali na Plavecký hrad ...

Plavecký hrad sa nachádza v okrese Malacky, autom sa zaparkuje v dedine a potom sa vychádzkovou chôdzou cez les asi po 30 min. dostanete k cieľu. Odmenou vám bude nie len krásny výhľad ale aj celkom pekne zachovalí hrad. Vrelo odporúčam :)

post-1464-0-27820700-1303648013_thumb.jpg

post-1464-0-73775700-1303648034_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred časom som bola na cestách v Anglii, v meste Ludlow. Okrem ostatných pamiatkovo chránených objektov je jednou z pamiatok hrad Ludlow. Hrad z konca 11. storočia je postavený na miernej vyvýšenine, čo umožňuje pohľad zo zrúcanín hradu zo západnej časti na rieku, zo severovýchodnej a východnej strany na mesto.

V areáli hradu sa zvyknú na jar a na jeseň usporiadavať rôzne jarmoky a hody a v tom čase je trávnik v celom areáli hradu pokrytý rohožami, aby nedošlo k jeho úplnému znehodnoteniu.

Ludlow Castle

 

post-88-0-21714400-1303998174_thumb.jpg

post-88-0-54562200-1303998186_thumb.jpg

... post-88-0-05575000-1303998214_thumb.jpg . post-88-0-24403400-1303998232_thumb.jpg.

post-88-0-36267000-1303998248_thumb.jpg

... post-88-0-86021300-1303998262_thumb.jpg . post-88-0-27799000-1303998282_thumb.jpg.

post-88-0-58198700-1303998300_thumb.jpg

post-88-0-37039000-1303998312_thumb.jpg

 

Zdroj: wikipedia

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...

jeden článok, optimizmus, žiadalo by sa povedať "konečne", ale čo z toho bude a kto rozkradne peniaze na to určené ... pri každom váľove je okamžite nátresk.

skúsim byť optimista a veriť, že sa ľady hýbu správne.

 

Záchrana a obnova kultúrneho dedičstva je prioritou rezortu kultúry v tomto volebnom období.

Jej súčasťou je aj obnova hradov a hradnej architektúry.

 

"Začína sa historicky najväčšia obnova slovenských hradov, aká kedy bola. Chceme to riešiť viaczdrojovo. Niektoré z Regionálneho operačného programu, iné v rámci Nórskeho finančného mechanizmu. Zaujímavý a finančne nie veľmi náročný je náš projekt záchrany a obnovy hradov, na ktorých pracujú nezamestnaní ľudia z úradov práce," povedal Krajcer s tým, že tento rok sú pilotnými projektmi hrad Uhrovec a Šarišský hrad.

 

Vďaka neuveriteľnej ľahostajnosti ku kultúrnemu dedičstvu došlo podľa neho v minulých rokoch k nenahraditeľným škodám.

 

"Slovensko má málo jedinečných vecí, ktorými sa môže chváliť. Práve kultúrne dedičstvo je najvýznamnejšou zložkou a je našou psou povinnosťou ho chrániť tak, aby sme ho zachovali pre budúce generácie,"

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5984083/krajcer-zacina-sa-historicky-najvacsia-obnova-nasich-hradov.html#ixzz1SaGjpeFS

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

system projektov a grantov (najma vacsich z EU) priam nabada na mrhanie peniazmi - su tam povinne jazdy - workshop s miestnou komunitou a stakeholdermi, vydanie propagacnych materialov a zriadenie webstranky, atd...

zapojenie miestnych nezamestnanych vyzaduje velke usilie, trvaly dozor a vysledok je neisty; aj slusny murar sa bude osivat, ak musi pouzit stredoveke stavebne postupy

tak radsej pomalicky, s vlastnymi ludmi a par nadsencami, ako na nasom hrade - vid www.rondel.sk

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

práve som to čítala ... toto vyzerá príšerne.

 

prečo do frasa musia tí debili furt vypaľovať tú trávu ?! každý boží rok tým spôsobia obrovské požiare, prírode to nepomáha, keď vidím vypaľovať niekde trávu, je mi zle, už od detstva, hovadá.

hovadá.

 

Krásna Hôrka - to bol prvý náš hrad, o ktorom som počula kedysi strašne strašne dávno rozprávať môjho starého otca, vždy mi ho spomínal ... je mi do plaču :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zato môžeme ďakovať naším skvelým prispôsobivým spoluobčanom ktorí mali úžasný nápad vypaľovať trávu... "veľké ďakujeme" ... keby vás dajaká píp napadla hor sa dotoho

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov