Skočiť na obsah

Veľkonočné zvyky a sviatky


aljak63

Odporúčané príspevky

V niektorých oblastiach Slovenska bolo zvykom v utorok po Veľkonočnom pondelku „odplácať“ mládencom polievačku. Dievčatá a ženy mali právo oblievať chlapov, čo sa spájalo s veselou odozvou.
No u mňa by sa takáto trapošina asi nespojila s veselou odozvou :lol:

Ja som veľký srandista,ale cipoviny nemám rád....aká je to zábava,keď dievča naháňa chlapíka s korbáčom po záhrade,či po dvore...nechutné divadlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vyborna otazka. takze nahanat baby po dvore a slahat ich korbacikom je okej, ale naopak je to nechutne divadlo? :lol: tsk, tod pokrytectvo. nechutne je to tak ci onak. toto je fakt uz debilny zvyk. aj to polievanie. krestan sice nie som, ale skor sa mi pozdavaju ine zvyky... post, povedzme, je celkom zaujimavy, lebo pochybujem, ze ten by sa dal nejako spenazit. ale cela tato velka noc je pre obchodnikov len dalsim uzasnym sposobom ako inkasovat :) tak ICH by som veru bicom slahala :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V opačnej pozícií - chlap s korbáčom naháňajúci devu je rovnako nechutné divadlo.Len mi pripadá total stupídne,keď niejaká 50 kilová pipka naháňa dvojmetrového kolohnáta.Nepopísal som celý svoj postoj k týmto zvykom,takže neide v žiadnom prípade o pokrytectvo z mojej strany,skôr o neinformovanie o mojich celkových názoroch.

Takže tak :lol: .

A že obchodníci zaryžujú?!?Len nech ryžujú...tam kde nie je kupcu,nie je ani predajcu.Ja v súvislosti s týmito sviatkami som nedal zarobiť žiadnemu.

Aby sme neostali len pri tej Veľkej Noci,tak pre mňa nie je zaujímavý ani pôst v akejkoľvek súvislosti,forme,čase,či rozsahu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mna sibu iba brat, oco, a frajir :lol: a aj to veeeelmi symbolicky, s rodinou mame dohodu ze rano sa skoro nebudi, takze az tak okolo pol osmej, osmej (lepsie ako o siestej :) ), maju malu pistolku na vodu (ja tiez na nich ha :) ), trochu posibu, a koniec ;)

 

a potom idu este k dalej, starym rodicom a tak, ale to skor len z tradicie, nie dako sibat, uz toboz nie pytat peniaze ;)

 

my s mamou ostavame doma, ja pozeram rozpravky :-), mama si cita, a ked pride zvysok rodiny domov, sadneme si za dom na terasu a uzivame si volna a tepla ;)

 

inak, aj u nas sa sibe v utorok, moj otec to spomenul, aby ked som bola mala, som nebola smutna, ze brat prisiel s vrecom sladkosti, a ja nic.... ale to je take dost jemne, pridem za nim, dvakrat svacnem po zadku, z coho sa velmi raduje nas pes ;) a je to

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

malý brat sa naučil kvôli šibačke celú tú básničku "šibi ryby", to bolo také chutné :lol:

celá Veľká noc je u nás týmto už odbavená, nie sú ani chlebíčky, nič, naši to majú v paži a babka, čo sa snaží v našej rodine udržovať tradície je mimo mesta... ja sviatky vnímam tak, že budem mať celý deň voľný byt a pokoj na písanie bakalárky a ukuchtím si "veľkonočné" buddhistické pôstne jedlo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol: ach, doll, potom hod fotky, ze ako si po tej velkej navsteve vyzerala :) a my nemame ani po ani pred, u nas doma sa uz velka noc vobec neoslavuje, ach, chvalabohu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ani nevnímam, že nejaká veľká noc je... Pre mňa je to len ďalší chorý deň, kedy môžem jesť len jemné jedlá, ktoré sa mi dajú prehltnúť. Takže táto Veľká noc je dosť netypická oproti tým čo som zažíval po iné roky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

práve som si s hrôzou uvedomila, že už ani len nevytiahnem z krabičky kraslice, a tento rok dokonca ešte nemám ani halúzky vo váze ...

 

a už celé roky je toho menej a menej, a nakoniec už nič ... kedysi som aspoň stôl v obývačke trochu prijarila, dečky neznášam odjakživa, ale mám jednu špeciálnu vlastnoručne vyšívanú vajíčkovú, a kedysi išla do košíčka pod pár kraslíc, alebo som mala kačičku s kaolínu, ktorá mala na chrbte jamku, kam sa vkladala kraslica, alebo vetvičky s povešanými kraslicami ... a stále menej a menej, nakoniec už ani na stole nie je nič ...

dokonca som nejaké vajíčka kedysi aj farbila, bol ich treba variť v takej sýtej farbe ...

možno nejaké vetvičky to ešte zachránia, ale uvidím ...

šunka sa zato kúpi každý rok, ale to je tak všetko ...

 

polievanie som neznášala už ako decko, a pripadala som si pri tom ako idiot, ktorému trhajú pančuchy a musí zniesť všetkých strýkov z rodiny ... ale to je už našťastie veľmi dávno všetko preč

 

toto je tá ľudovejšia a pohanskejšia časť veľkonočných sviatkov ...

už dlhé roky sledujem, že pochody raz za rok vytiahnutých opitých oblekov s igelitkami v ruke chvalabohu rednú ... a rednú poriadne :lol:

 

máte aspoň tie halúzky ? kraslice, jedlá, maškrty, zvyky, niečo ešte dodržiavate ?

 

Obrázok

 

edit.obr.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja zvyky dodržiavam stále :lol: teda okrem tých kraslíc, namiesto tých mám doma čukoládové vajíčka :)

 

ale tú oblievačku či šibačku som nikdy nebral ortodoxne ... prídem poviem šib šib ani sa poriadne korbáčom nedotknem ... ja to beriem skôr ako stretnutie z rodinou ktorú vidím už prakticky len na sviatky :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u nas tiez prvy krat nie je "tradicna vyzdoba". Nechcelo sa mi ju ist hladat do pivnice, tak som nakupila tulipany a vyzdobila som nimi byt. Tulipany mozem vo velmi velkom mnozstve. Obycajne klasicke, nie tie cipkovane. Sviecky to istia po cely rok. Staci ich zapalit a je sviatocne.

 

Co sa tyka jedla, to je skoro tradicne, vela. Fakt je ze kazdym rokom jedla aj kolacov ubuda. Stale sa nas menej zdrzuje doma. Na sibacku uz nechodi nikto co je fain :-)))

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sibacka sa zachovava takmer na kazdych dedinach, v mestach je to zial uz len o tom, ze otec vezme syna a idu "sibat" po znamych

na dedine sa vysibe kazda dievcina, a nemusi to byt ani rodina...sibe sa vlastnorucne vyrobenymi korbacmi, ide sa od domu do domu, slecny su mokre do nitky, mladenci dostanu tak max nieco na vypitie :lol: a vajicko...to je pekna tradicia :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno? že o tom neviem :lol:

takto by som to určite negeneralizovala, zvyky sa dodržujú nie v takmer každej dedine, ale už fakt iba v niektorých dedinách. aj to mi príde, akoby to robili iba nejaký folklórni nadšenci (za spoločnosti médií a tak...). bohužiaľ, komercia v sviatkoch sa dostala už aj na dediny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tak neviem ako u vas, ale tuna na okoli je to zvyk

tak prosim vynechaj tu ironiu

za to ze ty to nevidis, allebo sa o to nezaujimas, to este neznamena ze to uz neexistuje

navyse z rozpravania kolegov ktori byvaju na vychode viem, ze aj u nich je to tradicia...ja nevravim ze kazda dedina, a tipujem ze cim blizsie k Bratislave, tym to viac upada

 

v dedinach, kde si ludia vedia uzit tradiciu aj bez toho, aby mali z toho nejaky hmotny uzitok

to zial vela ludi uz nepozna

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veľká noc skôr fičala počas komunizmu, lebo vtedy to bolo jedno z mála období keď sa ľudia mohli zabaviť na pár dní. Čo sa týka dnešku, tak tých zvyklostí je už výrazne pomenej. Nejaká tá výzdoba ešte áno, ale len tak decentne, oblievať nechodím, skôr keď sme s bráchom boli ešte zasrani tak sme to videli ako dobrú príležitosť si privyrobiť :lol: ale teraz maximálne tak ulejú a ja nepotrebujem byť naliaty už na obed. S mojou sme si to už odbavili, ja som ju "oblial" ona mi vajco dala a máme to za sebou :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov