Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

:)

milovníci klasiky - tiež tak milujete starú dobrú "klasickú" detektívku ?

 

Agatha Christie nemôže chýbať , hoci nie všetky jej knihy sú práve najvydarenejšie, ale v tom množstve jej to rada odpustím...

Rex Stout a môji miláčkovia : Nero Wolfe a Archie Goodwin .... nenapodobiteľní a jedineční ....

 

a Gardner a jeho Perry Mason .... v detstve som mala neustály hrozný pocit, že nemôže zahynúť, nemôže skončiť, nemôže odísť, lebo na svete skončí spravodlivosť .... :)

/ nikdy žiadna nebola, ale keď som otcovi kradla knižky, ešte som to nevedela .... :lol: /

 

a Upfield a jediný a svojrázny Napoleon Bonaparte .... a ten nádherný austrálsky svet

 

a osamelí rytieri : Lew Archer a Phil Marlowe....

 

mala som v mladosti zaujímavých priateľov.... a určite som na mnohých zabudla .... veď ja si spomeniem .... na dobrých priateľov sa nadobro nezabúda ;) ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak ja som vsetko toto co si tu vymenovala neprecitala, ale ked najblizsie pojdem do kniznice, mam v plane vyskusat nejake dalsie detektivky tak aspon budem vediet ze ake :)

 

ja som citavla Agathu Christie, a je pravda ze nie vsetky su az tak vydarene :) osobne som mala radsej tie so slecnou Marplovou, ale napr sa mi velmi pacila kniha kde Agatha nechala Hercule Poirota zomriet, ta bola velmi dobra ;) a strasne mam rada 10 malych cernoskov, to som precitala tusim viackrat, bola som na tom v divadle, a mam doma pc hru, adventuru, s tymto nametom ;) a pamatam si na prvu detektivku co som od nej citala, odohravala sa strasne davno v Egypte ci kde, bolo to celkom zaujimave, nepamatam si presne nazov ;)

 

 

no a Perry Mason tak toho som uplne zrala, tie knihy boli pisane ako podla sablony, ak si odmyslime pribeh ;) zacinali takmer vzdy uplne rovnako ;) a boli fakt skvele, chcela som ich precitat vsetkych 80 ci kolko ich to napisal, ale bohuzial moja kniznica ich tolko nemala :lol:

 

citala si od Gardnera aj ine veci okrem Masona? ja som citala jednu knihu, ktoru pisal pod pseudonymom A.A. Fair, ale ta sa mi ani zdaleka nezdala taka dobra a putava ako Masonovky ;)

 

este som citala par veci od Dickensa, ktory pisal z oblasti dostihov a tie boli tiez celkom zaujimave niektore ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten z dostihového prostredia je Dick Francis... už je hodne starý, zomrela mu manželka a už nepíše.... tiež má obrovské množstvo kníh, a tiež je to trochu kolísavé, ale väčšina je fakt dobrá .... aj z nich mám doma neja kých 20 :)

 

Agatha a jej príbeh zo starovekého Egypta : u nás vyšla pod názvom Nakoniec príde smrť , v angl origináli Death Comes as the End.... skvelá :)

 

Od Gardnera som čítala aj iné, písal tuším pod viacerými menami.... ani jedno nedosahovalo v mojich očiach ani k členkom Perryho Masona .... ;)

 

 

a teraz som zistila, čo som vynechala .... ako som len mohla ! ... Ed McBain :a jeho 87. obvod..... absolútne vynikajúce .... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaaaaj, jasne, ved ja som chcela napisat Dick Francis a nie Dickens, hanbim sa :) to je tak ked pisem a rozmyslam este nad niecim inym :)

 

 

tusim aj od Eda McBaina som cosi citala, aj ked nepamatam uz presne, u mna viedol hlavne ten Mason :lol:

 

myslim ze vyrabujem kniznicu najblizsie ;)

 

 

my mame doma par takych kniziek ze 3x... a jedna je ze 3x inspektor Allen, neviem ci ste o tom poculi, ale toto bola jedna z detektivok, ktore som nebola schopna docitat, pretoze v prvych snad 10tich kapitolach predstavoval stale nove a nove postavy a mala som z toho taky zmatok, ze som to jednoducho so znechutenim odlozila (podotykam ze to iste sa stalo mojej velmi dobrej kamaratke, ktora tuto knihu tiez vlastni)....ale tak mi napadlo, ze mozno ked som uz starsia a mudrejsia a scitanejsia tak sa do toho znovu pustim ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no tak Eda McBaina si teda rozhodne požičaj.... on trochu ide v čase :lol:

 

jeho detektívovia sú slobodní, ženia sa, majú deti ..... ale ten 87 obvod je úplne fantastický....

 

pozor, tiež písal aj pod iným menom, teraz, ma práve nenapadne .... ale tie tiež nie sú veľmi dobré.... :)

 

tie 3x s .... boli všelijakej kvality ....

 

to, čo spomínaš, je zrejme od Ngaio Marshovej .... dá sa, skús sa s tým znovu popasovať, hoci tých postáv má ona vo všetkých svojich knižkách veľa .... ale výsledky pátrania sú prekvapivé , tak to už snáď pôjde lepšie .... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ježíši game veď ty si vymenovala všetkých mojich obľúbených autorov - Agatha a jej skvelé majstrovstvo,nemôžem sa jej nabažiť, postupne začínam všetky už prečítané knihy čítať zas /lebo k neprečítaným sa už akosi nemôžem dostať :)/

k Stoutovi som sa síce dostala len nedávno, ale hneď som sa zamilovala do Archieho,láska na prvý pohľad :lol: ale aj príbehy s Tecumseh Foxom boli zaujímavé /aj keď sú len tri/.už menej ma zaujalo umelé pokračovanie s dvojkou Nero a Archie, ktoré napísal Goldsborough,neviem, či som to vôbec dočítala do konca

a keď už sa tu spomínali hrdinovia kníh Rossa McDonalda a Raymonda Chandlera, nemožno zabudnúť na zakladateľa "drsnej školy" a ich predchodcu Dashiela Hammetta,akurát minule som vyhrabala pár jeho kníh, tak sa idem do nich pustiť

od Dicka Francisa som prečítala všetko dostupné, ale postupne ma akosi prestal baviť, rozmýšľam, že už dobré tri roky som žiadnu jeho knihu nemala v ruke

ale najobľúbenejším detektívkarom /či ako sa to/ je Ed McBain, fascinuje ma celý 87. obvod, všetci od Carellu po Parkera a fantastického Ollieho Weeksa ;) ale McBain písal výborné detektívky aj s hrdinom Matthew-om Hope-om,floridským právnikom.inak tvoril tiež pod pseudonymom Even Hunter, ale zdá sa mi, že väčšinou to boli len knihy poviedok /ale treba uznať, že boli skvelé/

 

takže aby som odpovedala game na jej prvý otázku: áno,milujem :) ja by som bez dobrej detektívky asi ani neprežila ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)

no milovníci sa proste nájdu ..... ;)

 

určite som vynechala ešte kopu "klasikov" ..... samozrejme Hammet a jeho Vysoké okno, Maltézsky sokol.... to je tá klasická klasika, z ktorej viac menej vychádza aj "film noir" ....

 

a ešte John D. McDonald .... a jeho Travis Mc Gee....

a ku klasike : Ellery Queen, Joe Alex, .... a ešte ma určite napadnú aj ďaľší .... a všetko to mám prečítané nesčíselne krát .... :lol:

 

a absolútna klasika : a to bola tá "podradná literatúra" : vzor Desať malých černoškov .... celá noblesná spoločnosť na jednom mieste, všetky cesty odrezané, a niekto je z nich vrah .... to je nádhera sama .... :) ;) ;)

 

/ len nech toto nečíta znalec tých skutočných klasikov ;) ;) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak na namet 10 malych cernoskov vzniklo aj vela filmov :lol:

 

naposledy som videla, a to aj celkom odporucam lebo to ma velmi zaujimave rozuzlenie, film Identity :)

 

inak dnes idem do antikvariatu, tak ak tam uvidim nejaku dobru detektivku tak beriem, treba si rozsirovat kniznicu :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak to prajem príjemné a hlavne úspešné hrabanie sa v pokladoch :) a tíško závidím.... rozhodne daj vedieť, čo si objavila :lol:

 

ešte ma napadá do našej zbierky : Dorothy Sayersová a jej lord Peter Wimsey .... nie celkom podľa mojej chuti, ale dajú sa...

 

a čo Georges Simenon a jeho Maigret ? a z novších P.D.Jamesová ...

 

aha ... a z tých starších majster Edgar Wallace a jeho geniálni zloduchovia, tajné chodby, tajomné hrady, stredoveké veže s tajnými komnatami, tajné dvere, .... no u neho je všetko tajné a tí zlí sú zlí pre záhadné nešťasia vo svojej dávnej minulosti, a krásne slečny sú krásne a bledé a nešťastné pre nejaké hrozné tajomstvo v ich minulosti... a jeden hrdina k tomu, ktorý je zvyčajne novinár, advokát, hrdinský detektív, a bojovať so zločinom sa mu rozhodne vyplatí .... je pri výbuchu, dopoly mŕtvy, priotrávený, ... ale získa odmenu na celý život v podobe zachránenej bledej slečny, ktorá ma zrazu zrumenené líca....

 

/ ;) z týchto jeho kníh natáčali Angličania niekedy začiatkom 60. rokov čiernobiele noir filmy.... ktoré patrične mrazili... a občas ich vysiela rakúska ORF ... a keď to len ide, snažím sa ich patrične vychutnať .... ;) :) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak v antikvariate sme stravili asi hodinku a pol, takze sme stihli poprezerat len knihu ktore boli na policiach vpredu :lol: ale kedze tento antikvariat je asi 3 minuty pesi od mojej skoly, v blizkej buducnosti sa tam urcite stavim :)

 

 

mali tam dost vela knih od Eda McBaina, of Gardnera, Georges Simenon atd, detektivkam bol vyhradeny cely jeden "regal" a bolo tam toho teda pozehnane ;) uz som aj drzala v ruke jedneho Eda McBaina, ked som si uvedomila pri pohlade na tie knihy, ze asi 2je mam doma, tak najprv precitam tie ;)

 

musim tam skocit co najskor znovu, tie knihy a tie ceny su bozskee :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja len ticho závidím :lol:

keďže som z malého mesta,mňa teší, že tu vôbec nejaký antikvariát máme, ponuka kníh je zatiaľ dosť malá, ale už som tu pár detektívok objavila a police sa stále viac zapĺňajú, tak hádam objavím ešte pár pokladov

 

ale inak pre iné som tu.chcela som dať avízo na dnešný večer, keď bude na markíze o 23:20 film Tri slepé myši, natočený podľa McBainovho rovnomenného románu.hrdinom ale nie sú chlapi z 87. obvodu, ale právnik Matthew Hope /len rozmýšľam, či som to skôr nemala dať medzi TV krimiseriály.no nevadí, už je to tu/

film som nevidela, knihu som čítala ako všetko ostatné od McBaina je výborná, tak dúfam, že film nie je až príliš prekrútený

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja detektívky moc nemusím, ale ako náhodou som si predvčerom vypožičal knihu Dashiella Hammetta - Prepad. Je to zbierka detektívnych poviedok, hlavným rozprávačom je súkromné očko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

andulqa, toto nie je o detektívkach, ale hádam ma náš admin neupáli... Ak by si na svojich pochôdzkach po antikvariátoch uvidela niekde knihu českého autora Jana Vrby Dolina, daj mi prosím ťa vedieť. Nikde ju nemôžem zohnať a je hádam jediná, čo som od neho nečítal. Alebo aspoň jedna z mála. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

minulý týždeň niektorá tv dávala jeden z novších prepisov Desať malých černoškov ... tam zostali pôvodné už len spôsoby smrti ...

celé to preložili niekam do púšte, bývali v stanoch, bolo im stále teplo, a nakoniec zostali dvaja živí: jedna hrdinka a jeden hrdina, asi aby to celé mohlo skončiť happyendom ....

 

no des ... :lol:

 

 

 

späť ku knihám: ešte sme tuším zabudli na Chestertona a jeho pátera Browna ... akýsi predobraz dokonalých detektetívov s malými sivými usilovnými bunkami .... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď už tu game spomenula filmové prepisy, ja som prednedávnom videla film Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking /ani neviem, ako to bolo preložené do slovenčiny/. dosť sa čudujem, že na filmklub.sk má ten film až 80% a na imdb 7/10.mne osobne nesadol spôsob, akým bol Holmes zobrazený, chýbala mi tam jeho povestná fajka, plášť, čiapka, namiesto toho tam fajčil trávu /alebo hašiš, už neviem/, aspoň že na husliach hral.no neviem,sto ľudí, sto chutí,ale pre mňa hrúúúza

 

momentálne nečítam nič nové, vraciam sa k už prečítaným knižkám od Agathy, McBaina a Macdonalda,pretože som prednedávnom zistila, že už si nič nepamätám a je to pre mňa akoby som čítala nové knihy.znovu prežívam to vzrušenie z hľadania stôp, pátrania po vrahovi a čakania na rozuzlenie...nádhera :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj, Traja pátrači ... na tých som vyrástla ... a pravidelne ich čítam znova a znova... :)

 

ale tých pôvodných ... tie dnešné odvary sú nanič, sú slabé a chýba im to podstatné - tá neopakovateľná atmosféra :)

 

všetko je samá komercia ;) takto nezmyselnými pokračovaniami zničili Nera Wolfa ... tiež sú tie umelé pokračovania nanič ... neprozreteľne som ich zopár prečítala ... a cítila som sa pri nich nepríjemne, nevyžarovala z nich tá pôvodná pohoda, ten ležérny odľahčený humor .... napísať ich bola škoda námahy a času ... ;)

 

 

veľmi dúfam, že sa podobne barbarsky nikto nepustí do mojich ďaľších miláčkov ... vážne by ma to spravodlivo naštvalo :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo takto zo súčasných Michael Connelly. podľa mňa sa to síce nevyrovná starým klasikám, ale vcelku sa dá čítať, aj keď sa netrhám za každou jeho knihou, ako také oživenie sa však dá.

a hlavne, jeho knihy obsahujú jedno plus, ktoré mi chýbalo napríklad u Dicka Francisa, a to stály hrdina.niekto, kvôli komu si rada prečítam ďalšiu knihu, aby som sa dozvedela jeho osud a nielen čítala o samotnom prípade

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Micheal Connelly sa aspoň približuje "klasike" ... mala som nedávno jedno obdobie, keď ma poriadne chytil, a pokúpila som doradu všetky jeho detektívky, ktoré u nás vychádzali jedna po druhej ...

prečítala som ich, a založila... je ich snáď 10... ale necítim momentálne potrebu zobrať ic h do rúk znovu...

možno neskôr ...

 

druhý je Jeffery Deaver... a jeho geniálny detektív tetraplegik Lincoln Rhyme a jeho "pravá ruka" Amelia Donaghy... Lincoln mi tak trochu prirástol k srdcu... ale možno len kvôli skvelému výkonu Denzela Washingtona, ktorý ho spodobnil vo filme ... :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o Jefferym Deaverovi som ešte nepočula, ale film s Denzelom sa mi páčil, takže si musím ďalšie knihy s Lincolnom zohnať :) dík za tip

 

ešte k tým pátračom, plne súhlasím, tie nové diely sú podľa mňa dosť nudné, bez nápadu a chýba im ten pôvodný šarm, možno ešte tak do desiny sú fajn.doma mám pár kníh okolo čísla tridsať, ale dosť som sa v nich sklamala, ale mám aj staré vydanie prvých štyroch dielov, ešte aj s kresbami, tie diely sú moje najobľúbenejšie.keď tak však rozmýšľam, už dlho som tú knihu nečítala nečítala...hmmmm, žeby obetujem pár prebdených nocí?

 

v tejto téme si vždy také chute narobím, že potom neviem, čo mám skôr čítať :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

znovu čítam Desať malých černoškov, pre mňa asi najlepšia kniha od Agathy Christie. a tak mi napadla otázka, ktorá jej detektívka je pre vás naj?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Detektivky su moja srdcovka. :)

Najradsej mam Agathu Christie,povacsinou jej knihy zhltnem za den,max.za 2.Tazko sa mi vybera oblubena,pretoze ma tolko neuveritelnych zapletiek a fantastickych rozuzleni.Ale urcite mojim oblubenym patria Hadi doupe,Dum u kanalu,Zahada 7 ciferniku,Vrazda na fare a Ohlasena vrazda. :)

 

+Rex Stout ;) milujem Archieho a ako vidim nie som tu sama ;) tie knihy su prosto umelecke diela

 

+Gardner a jeho Perry Mason,vkuse trpnem ci sa z tej slamastiky dostane ale Perry ma zatial nesklamal ;)

 

+R.van Gulik riez patri medzi mojich oblubencov,takisto aj Doyle,moja oblubena je Pes Baskervilsky

 

a minuly tyzden sa mi do ruk dostal Ed McBain,celkom v pohodicke,urcite si od neho este nieco precitam

dufam,ze som na nikoho nezabudla :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

milovníci detektíviek sú v tomto kútiku srdečne vítaní :)

 

keď môžem poradiť, toho Eda McBaina treba veľmi rýchlo dohnať ... jeho 87. revír je jedinečný ... a tých príbehov je dosť ... :)

 

 

/ slečna Marplová nazvala sama seba v jednej detektívke Nemesis :lol: /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vdaka :)

 

Aj ta kniha sa volala Nemesis,vlastne z tade mam nik,tusim to bola v bohyna spravodlivej odplaty v Grecku ci v Egypte.

 

Som rada,ze som objavila novho autora/tusim je to nejaky rok,co zomrel :) /a mam co citat,lebo uz som sa dostala do stadia,kedy citam knihy odznova :lol:

 

Ma tu fanusikov aj Francis?Citala som od neho len 1 knihu,ta ma velmi nezaujala,ale moj ujo,jeho velky fanusik,mi povedal,ze nie vsetky su vyborne....tak ci mu mam dat este sancu

 

A myslim,ze by stalo zato spomenut este jedno vybornu detektivku-Meno ruze,mnam to bolo citanicko ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov