Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

:detektiv:

prečítané, milý D'Ady... Frána Jan: Případ zatoulanýho rybáře...
nepozerala som na začiatku, ako to v tej knihe je...  sú to tri prípady, jeden kratší, dva dlhšie... trochu v  náznakoch na seba nadväzujú, ten prvý prípad vysvetlil, ako sa do party trampov dostal kriminalista a jeho Watson...

 

v prvom rade mi to veľmi, skutočne veľmi pripomenulo blahé časy, keď som si na cestu vlakom kupovala kedysi v trafike také malé brožované knihy, kedysi to bol formát A4, tie zbieral môj strýko... aj za našich čias boli aj tieto, ale aj malé knižné formáty, tenké brožované príbehy... často detektívky, a často poviedky, ktoré knižne nevyšli... potom už nielen detektívky, ale všeličo, mali jedno spoločné - na cestu vlakom akurát, a zvyčajne sa dali prečítať...
dodnes si jednu pamätám, z toho menšieho formátu ... netušila som, čo kupujem, len som kúpila, automaticky... bol to športový príbeh. a nebol zlý.

vychádzali takto zahraničné, ale často aj naše krimipríbehy, aj zo života, aj poviedky, aj kdečo.

toto je hodne podobné. prvý príbeh bol trochu ťažkopádny, ale nakoniec sa z neho vykľulo niečo, čo je v podstate hodne starý príbeh... počula som ho ešte v detstve... a to bolo dávno. autor ho vzal za základ krimipoviedky.
tie ďalšie už idú s dobou, je tam všetko, ale ja mám takéto neveľmi náročné malé milé príbehy rada... asi je to pozostatok čias, keď som čítala tie z trafiky... a že som ich prečítala hodne.

otázka na autora:

tieto príbehy píše pre svoju komunitu, alebo pre širšiu verejnosť?
nie každý je tramp... z trampskej terminológie a trampskej mluvy je tam toho hodne... človek si domyslí spústu vecí, ktoré sú nazvané trampským jazykom, samozrejme,,,,
ale pán autor akosi samozrejme predpokladá, že to aj tak každý vie, v popisoch trás som sa strácala, svetové strany mi chýbali, aby som to aspoň vedela zaradiť správne... popis "laso" na to akosi nestačil, ale nič sa nestalo, nevedela som, kde som, ale nakoniec vysvitlo, že to na mape pokryl koniec malíčka : )
trampská čeština je zaujímavá, rozhodne : )... bola to vlastne presne taká útla knižka, aké som čítavala kedysi, aj štýl písania približne rovnaký...

a ako píšem, ja takéto príbehy môžem... pred časom som už niečo čítala, od niekoho iného, ale neviem si spomenúť ani za nič... tam sa tiež vláčili do kopcov.

mne to celkom sadlo, aj so skratkovitosťou aj s trampskými názvami, o ktorých spravidla tuším, čo znamenajú ... pre mňa môže byť, nie je to veľdielo, ale to často nie sú ani onakvejšie diela svetových mien ... len vcelku šikovná trampská krimi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

odpoved (nie od autora) - nejake pribehy mal uz davnejsie, ktore vydal samizdatom, do slova a do pismena - od datlovania do pocitaca az po tlac a vazbu

tie robil viac menej pre okruh kamaratov

preto su aj terminologiou a jazykom trampske; v "Zatoulanem rybarovi", ale aj v dalsich dvoch knihach, ktore urcene uz naozaj do distribucie verejnosti, sa myslim snazi vysvetlit aspon zakladne pojmy aj laikovi; ci sa mu to dari uplne zas ja nemozem objektivne posudit, kedze je mi to blizke

dokonca viem odhalit aj niektore miesta a osoby, ktore autorovi boli inspiraciou

 

aktualne tretiu knihu, v ktorej su spojene dva pribehy som zblajzol za jeden den, aj ked nie je celkom utla ;-)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chcelo by to e-knihu :)

ja ich zblajznem tiež :)


:detektiv:

 

radšej, než knihu, ktorú som si našla, trailer perfektný, prvých 20 % super, mladý autor Remigiusz Mróz
poľská národnosť, r. nar. 1987 https://www.databazeknih.cz/autori/remigiusz-mroz-117082.

poľská národnosť neprekáža.... Poliaci vedeli písať detektívky, v 60. rokoch dokonca skutočne vyhľadávané, mali spústu autorov, aj veselo, aj vážne, aj pre deti, a mnohé boli dávno dávno sfilmované, .... skutočne rada som ich čítala... autorov mali kopce, a písali dobre.

takže som na základe traileru siahla... začalo to dobre, po chvíli to začalo byť podozrivé, pretože prečo do veci zamotať osoby a ich rodinný život, ktoré tam mali robiť niečo úplne iné.... aby mladý autor vytiahol z knihy niečo, čo nakoniec vyzeralo ako palcom pravej nohy sa škrabkať za ľavým uchom...

keď sa čítanie prepletie s iritáciou, môže to byť celé frustrujúce, znepkojové, na zlosť, nepríjemné, jeden thriler by mal chytiť... tento nechytil.
okrem toho hlavná postava, ktorá roky zapíja žiaľ a slope ako dúha, na nete používa maximálne vyhľadávač, používa zrazu žargón - podľa mladého autora žijeme v modernom svete a patrí to k životu - ale to celkom tak zato nie je....
bežný užívateľ niečo vie, ale nebude používať IT hatmatilku.

dobrý thriler nech je múdry, nech chytí, nech je skutočne dobrý, nech je v ňom napätie, ale nech mladý prvodetektívkar nechce silou mocou vytvoriť nový štýl... najprv sa musí naučiť písať.
snaží sa provokovať čitateľa, ale robí to násilne.... celé vystavanie knihy akurát zlostí, je to ako vlak, ktorý sa sa nevie rozhýbať...
myšlienka bola vcelku dobrá, častá, v detektívkach a thrileroch využívaná hojne, autor to chytil z druhej strany... ale nakoniec tomu chýbajú aj uši aj chvost.
riešenie situácie, ktorá sa napokon vlastne v knihe riešila, bolo vážne dosť divné. po polovici som si pozrela na nete hodnotenia... niekto hviezdne nebo, niekto nič.
ja tak jednu - dve *.

nedočítala som, pozrela som koniec, ale absolútne mi to nechýbalo dočítať. je mladý, ok, ďalšia bude možno lepšia. táto mi nedala nič, ani napätie, ani thriller, ani dobré čítanie. Mroz sa potrebuje ešte veľa učiť, mamička.

 

Remigiusz Mroz: Nenalezená

:klobuk:


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

podobný štýl, ako bolo Dievča vo vlaku... to je teraz zrejme móda, z pohľadu x postáv podávať príbeh... zatiaľ čo Dievča bolo nad moje sily, a pritom bola nehorázne vychválená, táto kniha je v niečom iná...
po prvé, písala ju mladá nemecká autorka Melanie Raabe

čo na knihe nie je poznať... aj nemci sa naučili písať detektívky nie rýdzo nemeckého razenia.

Mealnie Raabe: Past

líši sa v tom, že postavy, ktoré konajú a rozprávajú, sú aj skutočné, aj fiktívne... autorka kníh, román, románové postavy z knihy o frustrujúcej udalosti spred mnohých rokov.
malo to svoje muchy a slabšie miesta, kde som to takmer hodila do kúta, ale len tak - dočítam, nedočítam?  ale vydržala som a neľutujem.

teraz som si prečítala recenzie, a mám pocit, že čitatelia čakajú od kohokoľvek terminátorské výkony, je jedno, kto to je.
nakoniec to malo trochu vôňu života, pretože v bežnom živote ktokoľvek môže pripraviť dokonalé plány, nie sme terminátori a plány spravidla padajú na maličkostiach.
nedlhá kniha, hodne vnútorných monológov, zvláštny príbeh, skutočne pripomínajúci Dievča... ale lepší.
nebola to tá kniha ... TO JE ONA! ... ale neľutujem, že som ju prečítala. 

a v tomto prípade nechápem priveľmi tak nízke hodnotenia na databázi.... od toho bola lepšia. hviezdne nebo tam dosiahli oveľa väčšie dokonale nelogické odfláknuté nezmysly.

za mňa ***
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

:detektiv:

ešte dve knihy, a budem mať za sebou druhýkrát za posledných cca 6-7 rokov komplet všetkých 30 a niečo kníh Jonathana Kellermana

väčšinou sú zo série, mimochodom, v tejto téme som o ňom už písala: https://www.freespace.sk/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1
až na dve tri mierne slabšie sú to skvelé knihy, séria je skutočne zvláštna a dobrá... Kellerman rozhodne patrí k špičke, d jedného radu s Connellym a Deaverom celkom iste, hlava pri hlave.

detektívky so židovským pozadím píše aj jeho manželka, niečo som z nich čítala, nie sú zlé, ale nevedeli ma tak chytiť ako Jonathanove.
do písania sa pustil aj jeden z jeho synov, Jesse, jednu knihu napísal spolu s otcom, jedna pred časom vyšla od neho u nás, ale tam mám ešte dlh... nevedela som sa do nej začítať... možno raz.
otec Jonathan ma zamestnáva už pár týždňov, väčšina kníh je hodne obsiahla... ešte dve, ale už mimo skvelej série...

:klobuk:


tak už len jednu, spomenula som si po začiatku čítana, že Golem je kniha písaná so synom Jessem... nedočítala som ju na prvýkrát, nedočítam ju ani teraz... je to mišung židovskej biblie, biblie, hororu, akejsi histórie, niečoho ako krimi, nepasuje a nemám chuť sa s ňou pasovať... ako kedysi drahá Trinita hovorila: život je príliš krátky, aby sme sa nútili čítať veci, ktoré nám nechutia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

našla som severského autora... hoci severskí autori sú v poslednom čase pre mňa dosť prevarení, schválne som ich na dlhší čas vynechala,
ale niečo som potrebovala nájsť, vyskočilo to na mňa v databáze kníh... autor Søren Sveistrup - Sveistrup: Gaštanko

anotácia vyzerala asi ako tisíc iných anotácií k poriadne psychopatickej krimi,
čítanie je zatiaľ - ešte som to nezložila, ale už som nakukla do recenzií ( kniha má 464 strán):
na 60. strane už je načatých asi sedem rôznych nití kdejakých osudov kdekoho z vyšetrovateľov, kdejakých postihnutých obetí a ich rodín,
a primerane tomu hromady postáv a diania sľubujú ešte mnohé ďalšie osoby a obsadenia...
náznak desaťročia starého príbehu, preskakujeme zatiaľ tak, že nie vždy pochopím hneď v prvej vete, o kom je práve reč...
chyba bude zrejme vo mne, rozhýčkal ma Kellerman...
v každom  prípade sa mi zatiaľ javí ako písaná prehnane zložito, zbytočne podrobne rozoberané blbosti, čo by malo byť podrobné, také nie je, je písaná ťažkopádne, dosť kostrbaté čítanie... ale ešte nie na hodenie do kúta.

a keď je úplne mimo deja ohľadne pochodu jedného z vyšetrovateľov do vlastného bytu v texte veta: 
"Vošiel, a pretože bola v byte tma, rozsvietil svetlo." ... idem do kolien.

no uvidíme...  


edit.
a na hlavné som zabudla:
neustále striedanie minulého a prítomného času - aj v priebehu jednej kapitoly, odsek po odseku... ona hovorí, on jej povedal...


a mimochodom - našla som jednu takúto recenziu, dúfam, Hellé,že ťa poteší ako mňa:
"Pecka....po Minierovi a Larssonovi najlepsia detektivka aku som citala" ... tak toto je tiež gól ...

edit.2...
tento chlapík nie je hochštapler ako Minier, je niekde kúsok nad ním... ale niektoré veci sú skutočne nadmieru...
- minulý a prítomný čas žije svojím životom:
je neuveriteľné, že sa oba presťahovali priamo do viet, asi tak do každej druhej... úplne bežnými sa stali vety: " otočil sa na päte a ona za ním užasnuto pozerá " 
na jednej stránke bežne desať pätnásťkrát
- neskutočne siahodlhé vsuvky o každej jednej postave, vrátane jeho domácich trablov, sexuálnych predstáv, obeda, večere, budúceho rande, adrese pred desiatimi rokmi...
  predstaviť postavy je super...- bežne to robí Kellerman. lenže Kellerman je profesiou psychológ a okrem toho vie písať.
- na čo Kellermanovi stačí odsek, a máme predstavu, tu je treba celé strany a nehrá to úlohu... v kľude mohla byť kniha na nejakých 250 strán, stačilo by.
u tohto autora popdobné popisy každého a kdečoho na celé strany rozširujú strany - možno bol platený od strany.
_ spisovateľské barličky, ktoré robia príbeh napätým, problém je, že to robí príliš často... detektívovia s cenou Grand Prix majú ťahy typu:
zazvonil telefón, zdvihla ho a autu už nevenovala pozornosť. alebo: páska bola pretrhnutá, ale povedal si, že to sa stalo náhodou
alebo: že sa tam našli odtlačky prstov, neznamená nič, nemal chuť miešať sem starý prípad... a tak a podobne, na každej piatej strane.
- kto hovorí niečo iné, je v očiach ostatných detektívov pablb... a tak a podobne... no nič, ideme zatiaľ ďalej, dnes ešte mám chuť s tým bojovať, čo z toho nakoniec bude
- tak som sa dopracovala zasa k starému dobrému prelistovaniu a prebehnutiu celých strán

edit.3.
tak som to dotrpela, miestami sa to zlepšilo, ináč to bol veľký guláš.
taký klasický prípad, že pán autor vysvetľoval postupne, keď potreboval svoju postavu niekde mať, zrazu vysvetľoval jej osudy, aby tú postavu tam dostal.
nápad nebol zlý, ani kniha nebola až taká zlá, ale ani nič extra. podobných krimi sú mraky.
tan na ** až ***

?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

posledná kniha    Tima Weawera    bola trochu osobnejšia,  ale keď som je nechala usadiť, pasovala do série... už som tu o ňom párkrát písala. sú to hodne svojrázne príbehy, vždy komplikovanejšie, než sa na samom začiatku zdajú, predposlednú, ktorá bola z nich doteraz najosobnejšia, som ale priveľmi neprijala, na mňa ten príbeh práve vtedy už bol moc osobný a práve vtedy som na to nebola nastavená, ale čítať znovu komplet to nebudem, až tak mi nechýba... autor svojim hrdinom komplikuje životy a robí im zle a vymýšľa na nich kdečo, ale séria je v pohode. Normálne krimi, s dobrými postavami a trochu odlišnými témami než spústa iných na jedno brdo so psychopatmi krájajúcimi ľudí a potokmi krvi a rukopisom sériového vraha...

tak teraz niečo iné to chce... ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

:detektiv:

vytiahla som zasa starú Čínu... je to jedna zo sérií, ktoré z času na čas vytiahnem a vyžívam sa, a ľutujem, že skvelý vzdelaný a inteligentný autor zomrel tak skoro.
vlastne ma vždy nanovo prekvapí, kedy tie svoje klenoty písal a ako... tentokrát som prečítala aj pôvodný príbeh, preložený a neprikrášlený zo starého zdroja.
Autor mal skvelú predlohu v starých Číňanoch... keď sa u nár rodil Poe, Čína bola vlastne v krimi literatúre už za vrcholom.

Robert van Gulik: Případy soudce Ti
https://www.databazeknih.cz/autori/robert-van-gulik-3237

dočítavam poslednú, a nemám zatiaľ náhradu... čo čítate, Hellé, natrafila si na niečo Niečo?

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

po starej Číne nová Británia a Škótsko...  došla som na to, že som ešte nečítala zo série Stuarta MacBridea Žulové mesto, divné, lebo bolo kedysi v pláne so všetkými ostatnými s detektívnym seržantom Loganom McRae.  takže teraz. zasa raz autor, ktorý vie písať.
hoci bola táto kniha hodne morbídna, nebola morbídna samoúčelne, ako je to moderné pri pánoch a dámach autorov, ktorí píšu rovno scenár pre hodne krvavý thriller a zmysel potokov krvi je niekde mimo.
kniha nemala hluché miesta, a to je u mňa hodne... keď nemám nutkanie listovať. tu som už cca vedela, čo u autora čaká, MacBride sa dá čítať, nazretie do nového Škótska sa koná celkom určite a napriek vskutku záľahe morbídnosti čítanie do postele. autorovi tak 3,5 *.

Potom som si našla ďalšieho Brita... keď už hus, nech je pekná tučná... Briti bývajú ok: Luke Delaney

Tento pán je bývalý policajt, vyšetrovateľ, 15 rokov si odrobil na exponovaných miestach, potom začal písať.
prvá kniha so Seanom Corriganom bola sľubovaná a vyšla r. 2014. pokračovanie sa zatiaľ nedeje, hľadala som aj v okolitých krajinách, nikde nič.
Názov knihy Vraždy bez svedomia.
téma, ktorú som v podobe tohto názvu už čítala inde, ale pozadie trochu iné.
Ovšem kniha väčšinou zožala hviezne nebo, nielen u nás ... sem tam medzi hviezdami aj kvapka kritiky.
Kniha má hluché miesta.
Kniha je písaná podivným štýlom, chápem, že ju písal bývalý detektív, a vie, čo hovorí...
dozvieme sa, že polícia považuje za normálny počin sfalšovať dôkazy, keď si nevie ináč pomôcť, dozvieme sa, že polícia sú bežní ľudia, ktorí idú za svojím vysneným riešením ako ťava za vodou, dôkaz nedôkaz,
dozvieme sa, že ani špeciálny šiesty zmysel Corrigana nie je neomylný,
dozvieme sa, že ľudia, ktorí robia zle, pre neho vydávajú zvierací pach,
ja ti nevim Karle... aby aj kapusta aj koza zostali uspokojené, nakoniec som to prečítala.
do cca polovice ... viac než polovice som sa musela postrkovať, aby som knihu nezavrela.
potom sa to trochu rozbehlo, ale podivnosti neskončili. ku koncu sa znovu na chvíľu stala nudnou, a hurá, zrazu rozbitý svojím spôsobom v tomto prípade nevinný obvinený so zvieracím pachom objasnil  detektívnemu šéfovi s citlivým nosom na zvieracie pachy zlých ľudí, kto je ten zlý človek v skutočnosti... zaujímavé, že v tomto prípade detektívov nos vypovedal službu...
znovu zapol až potom, keď ho mal vo vypočúvacej miestnosti, tam už zasa tára autor o zvieracom pachu.
samozrejme detektív má "minulosť" a problémy... bez toho dnes nemôže byť knižným detektívom nikto.
nemám vo zvyku starať sa, kto je vrah, tu sa to nakoniec ku koncu dalo odhadnúť, ale riešenie je trochu ako krútenie krkom.
je cítiť, že to písal niekto, kto do vyšetrovania vidí, trochu to pripentlil, nepísal predsa scenár, ale ale dôveru v políciu vskutku nevzbudil.
kniha je samozrejme pripravená epilógom na pokračovanie.
zatiaľ ho nemáme.
no dobre... ***... hoci za mňa by som dala radšej dve **... ovšem sa snažím presvedčiť samu seba, že tak zlé to až nebolo...
mňa si táto kniha nezískala.


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

:detektiv:

ďalší, ktorého som obchádzala, teraz na neho prišiel rad:  Michael Robotham
australan, píše aj mimo série, svoju sériu s psychiatrom
Joseph O'Loughlinom už ukončil.
Spravidla mám rada knihy s psychológmi a spol, všem musia byť dobré, etalónom je Kellerman a jeho detský psychológ Delaware.
Robotham je človek písma a je to poznať. knihy z tejto série som našla v troch jazykoch, začínam tretiu.
zatiaľ čitateľné a svojské. samozrejme aj tu má hlavný hrdina hendikep, ale aj ten je svojský... zatiaľ po dvoch knihách jedna lepšia, druhá trochu priveľakrát pretočená, ale čitateľná...
čítal ho už niekto, prosím? :)
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 3. 4. 2012 at 20:58, Hellé napísal:

ak Agathine dielko vyjde v dalsom vydani s titulom "10 malych afroamericanov"..ja sa ani divit nebudem..skapeme na politicku korektnost... -_-

Ja som to vravela

https://www.topky.sk/cl/11/1965221/Politicka-korektnost-dobehla-aj-legendu--Kniha-Agathy-Christieovej-meni-nazov-

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Maďarsku je pribeh odjakziva znamy pod nazvom Desat malych Indianov...

Nic to nemeni na tom, ze to nie je ani prva ani posledna vec, vratane rozpravok, kde modernej dobe prekazaju vlastne dejiny.

A nie je to prva vec, ani zdaleka, ktora ma nadobro presviedca o tom, ze Prichard o svojej starej mame netusi ani h...o. prizivovat sa na nej ano, a prznit jej tvorbu, to ovlada.

Idiotizmuz, nie korektnost.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jáj dzievčence, ale černoškovia v tej dobe nemali kedy účinkovať v detektívnom románe, lebo práve vynachádzali žiarovky a iné veci, takže je vlastne všetko v poriadku

Citát

Kandidát na amerického prezidenta John Biden:
„Proč, proboha, neučíme historii na hodinách historie? Černoch vynalezl žárovku. Žádný běloch jménem Edison.“

http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=140524&menu=0

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 6. 9. 2020 at 20:23, game napísal:

:detektiv:

ďalší, ktorého som obchádzala, teraz na neho prišiel rad:  Michael Robotham
australan, píše aj mimo série, svoju sériu s psychiatrom
Joseph O'Loughlinom už ukončil.
Spravidla mám rada knihy s psychológmi a spol, všem musia byť dobré, etalónom je Kellerman a jeho detský psychológ Delaware.
Robotham je človek písma a je to poznať. knihy z tejto série som našla v troch jazykoch, začínam tretiu.
zatiaľ čitateľné a svojské. samozrejme aj tu má hlavný hrdina hendikep, ale aj ten je svojský... zatiaľ po dvoch knihách jedna lepšia, druhá trochu priveľakrát pretočená, ale čitateľná...
čítal ho už niekto, prosím? :)
 

späť k tomuto autorovi: sériu so psychológom O'Laughlinom pomaly končím, nečítala som po rade, všelijako, ako som na ne prišla a v češtine aj maďarčine.
celkom ok, podivné charaktery a podivné príbehy, po deviatich knihách sériu ukončil.
dostala som sa aj k iným knihám, mimo série, ale tie ma zďaleka nevedeli tak upútať, a pozrela som si aj recenzie, kde boli k dispozícii... cca sú na tom čitatelia podobne, lepšie, horšie, ale podobne.
témy, ktoré nemám rada, ktoré ma ani u iných autorov priveľmi upútať nevedia, nie v takomto type kníh. dokonca sa tam niekto vyjadril, že keď v nastúpenom trende bude pán autor pokračovať, zrejme prestane byť jeho top

séria je dobrá, píše dobre, má to premyslené, príbehy a charaktery a psychológia je celkom fajn, na čítanie po večeroch a pod dekou super. ostatné... podľa chuti. mne nechutili.

edit.
a ešte niečo: v sérii je prekvapivo maximálne objektívny k situácii dnešného sveta po každej stránke, nič nezakrýva a nič neuprednostňuje.
v mimo-knihách je zrazu mimoriadne politicko korektný... na škodu veci. zopár reagujúcich to zmienilo aj vo svojich komentároch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

:detektiv:

medzi mnohými inými som narazila na  Kate Atkinson , zatiaľ som našla dve jej knihy.
v prvom rade tie jej knihy hlásia v traileri, že klasická detektívka.... :blink:
ani len detektívka a klasická už vôbec nie... alebo už skutočne po stovkách detektívok a toľkých rokoch neviem, čo klasická detektívka je.
je to psychologický príbeh so ženami, otcami a dcérami a smrťou a kdečím, pohybuje sa tam súkromný detektív, ktorý rieši svoj život, ale celkom iste nepátra...
nakoniec sa všetko akosi utrasie, ale samo od seba... doriešené nie je nič, len život ide ďalej.
ale celkom dobre sa čítalo, toto šlo. to je z roku 2009 Neuzavřené případy

z roku 2020 Něco za něco delím na minimum tri časti... prvá tretina s kopou postáv a podivných stretov, v ktorých je občas chaos, druhá tretina v podstate úplne zbytočná, tretia - tá je najkratšia: keď sa medzi všetkými postavami niečo dorieši, niečo nedorieši, chaos pokračuje a hlavná postava bývalý detektív robí čo chce. nie... toto som už potom len dolistovala, ale aj to bolo zbytočné.
píše jej to, nie sú to zlé knihy, psychologické áno, keď sa k tomu človek nastaví ako je prezentované: ako ku klasickej detektívke, okolo to ani neutekalo.zasa ani klasika, ani detektívka, hromada doráňaných dokopaných ľudí, smrti, každý končí v nemocnici a ako páchateľ čohosi, čo si pred minútou ešte ani len nepredstavoval, plno vinných nevinných a cudzích vinníkov... nie. zatiaľ rozhodne stačilo Jacksona Brodieho.



Zobudil sa aj Frederick Forsyth ... ,
vlastne myslím, že už nemal napísať žiadnu knihu a mohol odísť zo scény so slávou.
V r. 2018 napísal svoju zatiaľ poslednú knihu s názvom Líška. u nás vyšla tento rok... nuž.

ani len porovnať sa nedá s majstrovským kúskom Šakal. Zmiešané pocity je to najmenšie, v kútiku duše som dúfala, že ten striktný nezmysel "dobrí, pozitívni, milujúci, láskaví, svet zachraňujúci západní špióni a politici" vs " zlí zlí zlí zlí zlí zlí zlí zlí východní" sa už zmierni a dosiahne prijateľnú rovnováhu a slušnú úroveň, ... je to nesmierne otravné, pretože to takto nie je, nefunguje, nikdy nefungovalo, ani len v knihách takého odborníka, ako je Forsyth.

Čas prešiel aj nad Forsythom... a superhyper geniálny autista už bol spracovaný v x iných knihách a filmoch a oveľa lepšie.
chcela by som mimochodom vidieť toho autistu, o ktorom tam odborník prehlási, že je ťažký prípad autistu, aby ho politici vedeli riadiť ako automat. ako, to sa nedozvieme, maximálne z jedného pofidérneho telefonátu: "neviem ako, ale on to spravil!" a basta, príbeh pokračuje po prelomení najstráženejšieho kódu sveta.

Nedočítala som. Nestálo to za to.
Je hodne lepších kníh, ktoré čakajú na prečítanie. aspoň dúfam.

:klobuk:


 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

:detektiv:

konečne som sa prepracovala k autorovi menom  John Lutz
píše už desne dávno, píše prakticky výluťne o sériových vrahoch, nie všetko u nás vyšlo, niečo som pred rokmi čítala v maĎarčine, ale priveľa toho vo mne nezostalo... vtedy som sa k k nemu už nedostala či nevrátila, už netuším...
akosi som ho vždy obchádzala po novom, aj pozrela, čo to píše, ale potom, čo som si prezrela najnovšie ponuky vydavateľstiev, čo je takmer na 90 % samý vampír a neexistujúce svety a zakliate princezné a pomsty vymyslených ríš zla... br.
pustila som sa do Lutza, so sériou Noc... zo stredu som si vybrala najprv Nočného pavúka, a teraz som sa pustila do začiatku: Nočný hosť.
sú to hutné knihy, 400 strán akcie, má svojský štýl, píše mu to, hluchých miest priveľa nie, zatiaľ je čitateľný.
čo ma mierne rozčuľuje,
je, že je občas priehľadný  - musí navodiť istú situáciu, z ktorej je jasné, že to potom využije v príbehu, aj keď tam zrazu spraví fintu g a napraví "chybu" ukecaného hlavného hrdinu... takýchto tam má viac, ale ok, ide to, rozhodne lepšie než Minier, to zasa áno :)
a je, že autor sám zabúda, čo napísal pár strán dozadu. nie je toho priveľa, ale deje sa to a nie raz v jednej knihe... napíše, že pozrela na neho smaragdovými očami, aby o dve strany neskôr otvorila tá sitá osoba blankytné oči...
alebo jedna obeť je xy, 41 ročná blabla, aby v sumári obetí o pár strán neskôr bola mladá tridsiatnička...
drobné blbosti, začínam ich loviť :)
zatiaľ sa čítať dá, s prestávkami, a na večer je fajn... niektoré postavy sa občas správajú ako idioti, ale nakoniec prečo nie, to sa stáva aj v živote :D
no uvidíme ďalej, to je len začiatok  :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:  pokračovanie

dve z Lutzovej série Noc boli obsiahle a pomerne čitateľné... nie dokonalé, ale neskončili v kúte.
dostala som sa k tretej z nočnej série sériových vrahov Noční mstitel... no dobre, nápad zasa mal.
keď niekto píše štyridsať rokov knihy a výlučne o sériových vrahoch, nápady musí mať.
toto bol hodne morbídny nápad, desivo nesympatická ústredná dvojica detektívov, ktorá desivo liezla na nervy, koniec úplne ako v ružovej knižnici, hoci sem sa vonkoncom nehodil, ale vôbec, mám radšej primerane "dobré konce", ale toto bolo ako dostať cez papulu, vôbec sa to nehodilo k tomu, ako sa táto linka príbehu odohrávala, toto autor ťažko nezvládol.

celý príbeh musel hodne rozriediť, aby mu to vydalo na tradičnú 400 stranovú knihu... ako som nemusela preskakovať v prvých dvoch, tak tu to bola záchrana zdravého rozumu čitateľa.
morbídna téma, neskutočne veľa postáv, neskutočne veľa mŕtvych, všetky postavy kdesi začiatkom nejakým spôsobom predstavil, aby človek vonkoncom zabudol, čo za postavu to umrela kdesi ku koncu...
nie. toto bolo pokazené, pozrela som si recenzie, nie som sama, čo si to myslí.
ale na druhej strane tam kdekto aj hviezdne nebo stiahol... ako zvyčajne.
toto je tak na max **, to je pre renomovaného autora, ktorého radia ku Connellymu a Deaverovi trošku... mno. trápne. :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale kdepak, prekladam ich kdecim inym, len detektivky su srdcovka od detstva, predsa...:-)

No a ja este... a zrejme s tym nikdy neprestanem ... hladam to TO! :-)

okrem to ma vazne :D bavi sprdnut hviezdickami ovencene zazraky... hoci mladi to aj tak nepochopia :-)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

ten žáner vyčerpali mamlasi a nenažranci, pre ktorých to bola vidina ohromného zárobku, v anglosaských a frankofónnych krajinách to tak chodí, v našich končinách nie sú autori až tak preplatení.
ide len o to, že každý blbec sa videl byť svetovou triedou, a žiaľ, aj sa ňou pre hodne čitateľov stal...
dva príklady z tých nekonečne mnohých: Minier a jeho blúznenie - ako prišlo na myseľ, tak hodil na papier, a ľudia mu to zožrali...
a kto si pamätá, je tu spomenutá - tú zasa po prvej gebuzine, ktorú napísala, podporoval manžel, že z nej bude svetová autorka...
reakcie game

a Hellé:

a Hellé pokračovanie:

a toto je len vrchol ľadovca...

potom nasledujú také zázraky, ako Chris Carter - ktorý ako scenárista bol špičkový, keď začal písať svoj rad s detektívom Ultranásilných trestných činov Robertom Hunterom, ktorý "veľa číta" a všetci okolo sú idioti, vrátane Huntera ... písali sme tu o ňom tiež.... a len tlačí tie nezmysly a tlačí, každá kniha je sadistickejšia a ľudia mu to žerú.

a Ahnhem... ďalší Švéd, ktorý mal zostať pri scenároch, tam bol skvelý... slávna severská detektívka zakapáva podobne na idiotoch s idiotskými nápadmi a dokonca podzemnými chodbami a sadizmom, úplne ako za čias Wallaceho, len ten písal útle knižky, títo košatia nezmysly vo veľdielach...

a Carter je zároveň aj predstaviteľom tej nehorázne veľkej skupiny autorov, ktorí dohnali detektívny nad thrillery, nad potoky krvi, na detailné popisy sadistických vrážd, ad absurdum... a za nejakých tridsať -35 rokov sa im takmer podarilo zničiť celý žáner.
našťastie sa v hviezdnom nebi nájde ešte duša, ktorá medzi hviezdnym nebom, kde čitateľom nestačí 5 hviezdičiek, napíše k autorovi a jeho chorému mozgu toto:
"  Pro mě šok.Autor do podrobností píše o vraždění. "


Našťastie existuje ešte Michael Connelly... ktorý nám žiaľ tiež starne spolu s nami,
ale napriek neskutočnému množstvu sérií a nesmierne vydarenej Boshovskej sérii a Advokátskej sérii a Ballardovej sérii stále nepotrebuje oceány krvi a zaživa rezať a krájať a vyžívať sa v sadizme... to sú ešte knihy, ktoré ide prečítať bez problémov znovu... a ešte si to pozrieť aj sfilmované so skvelým Titusom Welliwerom...
Connelly v poslednom čase spojil Bosha na dôchodku s aktívnou Renée Ballardovou a sú to ďalšie skvelé detektívky... pridáva aj advokáta Mike Hallera, na postaršie kolená dal dohromady svoje najlepšie postavy a vychádza to...


téma sa nevyčerpala, zničili ju blázni.
a stále budú písať ďalší, celú spústu som tu ešte nespomenula... pretože si myslia, že stačí napísať čokoľvek, ľudia to zožerú.... žiaľ to tak je.
kam ešte chcú ísť ďalej... a oni pôjdu. kým ľuďom nechýbajú malé šedké bunky, a zjavne nechýbajú, odreagovať sa potrebujú na surovom mäse, zatiaľ títo barbari písať budú.

kto nepozná v žánri klasiku, ten zožerie takmer všetko, čo mu dnes predkladajú.
inú cestu nevidím, len nájsť pokračovateľa Connelyho, Tima Weawera (Raker, hľadač zmiznutých ľudí) zaobídu sa bez sadizmu a stále sú to ešte detektívky a krimi... našťastie sa ich ešte zopár nájde.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

jeden z mojich obľúbených, je obľúbenejší než Nesbo, čítam ho aj dlhšie... Michael Connolly.
rada čítam série, odjkaživa, je toho tu plno... tentokrát som si dala pekne pomaly na celé mesiace rozloženého Connollyho, od jeho prvých počiatkov.... Básnik a Strašiak, z čias, keď sa ešte nepoužívali ani mobily :)

viacero jeho hrdinov má kratší či dlhší rad, ale skvelo ich prepletá... koniec koncov je to jedno mesto, kde sa kompetentní nielen stretávajú, sú dokonca rodina :)
postupným čítaním sa vylúpol celý rad a povaha hlavného hrdinu Harryho Boscha... je to nekompromisný, tvrdohlavý, konzervatívny detektív telom a dušou, extrémne dobrý, extrémne nedomýšľajúci svoje náhle počiny, politik a diplomat v ňom úplne absentujú...
našťastie je síce doráňaný z detstva, ale nie je to ten moderný obľúbený typ totálne fyzicky psychicky ubitého detektíva....
zaujémavé je, že po rokoch ma Básnik neoslovil, ani Strašiak... až tie ďalšie. Milujem prvotinu s advokátom Hallerom, McEvoy mi žily netrhá, posledné kombinácie so ženami detektívkami sú vskutku dobré.
už sme s Boschom boli vyhodení od polície, už sa vrátil, už je na dôchodku, ale vždy si nájde cestičku, ako sa vrátiť do diania... buď umrie spisovateľ, alebo Bosch, pretože on sám neskončí... :)
no uvidíme ... bavím sa :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Zohnala som si súdničky "Obžalovaný, vstaňte!" - ide o skutočné kriminálne prípady, ktoré sa udiali v niekdajšej ČSSR.  Ešte som to nezačala čítať, pred sviatkami som na to akosi nemala čas, snáď sa k tomu aj dostanem prv ako ma nejaká raketa či bomba vyhodí do luftu a roztrhá na tisíc kusov. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:detektiv:

Ja tej Lise Jackson neviem prísť na chuť... píše toho mraky, niekedy mám pocit, že inšpiráciou jej bola aj Nora Roberts, ale kým je Nora prudko čitateľná, s Lisou sa furt borím...
najhoršie na tom je, že akosi ma nevie zaujať až natoľko, že nakoniec vždy zabudnem, že Lisu som už niekoľkokrát odložila a obrblala, a vždy po nej nejakým činom po čase siahnem... no moja chyba.
naposledy to bola Novicka... popis knihy ma zasa obalamutil, našťastie ako e-kniha, kúpiť si ju, tak s ňou podkúrim kdesi.

takmer 500 stranová kniha, kľudne mohlo ubudnúť 250 a neskutočne veľa omáčky mohla autorka radšej zhutniť do skutočnej dobrej krimi. Téma dobrá, ale nedotiahnutá, priveľa všetkého: omáčky, postáv, nudných pasáží na preskakovanie, priveľa erotiky, priveľa vlákien, priveľa klišé a koniec úplne mimo misu...
posledné strany som úplne vynechala, vonkoncom mi sladký a predsa nedotiahnutý happyend k tej krumplovej omáčke nechýbal, od začiatku bolo jasné, ako skončia manželia s kovbojom... nuda.
takže... s Lisou Jackson mám spravidla problém, na každej tretej strane tu napísala  pár rovnakých otázok ohľadne každej postavy a jej príbehu: napr. má alibi... a je to vôbec dôležité? a má ho vôbec? a nebola to ona, kto vraždil?
táto kniha sa nepodarila. des. na jednu * za snahu.

ale ako sa poznám, za rok zasa po nej siahnem, lebo zabudnem.

  • Haha 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

:detektiv:

Česko má skvelého nového autora detektíviek... parádni starí autori majú dôstojného mladého pokračovateľa. Píše v poslednom desaťročí, úplne moderné veci, skvele.

Citát

Dříve policista v Policii ČR (od druhé poloviny 90. let). Svou profesní dráhu začal jako pochůzkář, převážnou většinu kariéry strávil jako detektiv kriminální služby. Po patnácti letech řady policistů opustil. Nyní se zabývá obchodem a psaním.
Žije v Praze.
Píše pod pseudonymem.  https://www.databazeknih.cz/zivotopis/martin-goffa-47793

a píše dobre, práve čítam jeho tretiu knihu, klobúk dolu.

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov