Skočiť na obsah

Čo bolo v škole


Sniper

Odporúčané príspevky

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 rokom...

Nechcem zakladat novu temu. Som si precital tri prispevky na tejto strane a hned som prchal, ale nik tu uz vyse roka nebol.

http://www.sme.sk/c/...sie-znamky.html

 

najvacsi problem je v rodicoch. V ludoch. Nejde pisat o sebe ako ziakovi. Ako chvalit sa ci hanit. Chalaniska naucim matiku a to je problem - lebo si ju uz nepamatam. A nemam knihy - ale tie sa daju najst. Neviem preco mam vsetky knihy z fyziky z gympla a jednu knihu fyziky pre ine stredne skoly - od brata co chodil na chemicku strednu ta je super. V jednej kniehe 3/4 co v tych 4roch. neviem preco mam tie knihy fyziky - maturoval som ale na techniku som nesiel. Nestalo ma to nic a mozno to bude moja najlepsia investiacia.

 

-------

V nejakej teme som mal nejaky prispevok v sukromnej poste. v teme o skolstve. po mojej odpovedi mala celkom zaujimave nazory.

Veľa zaujímavých podnetov vo Vašej odpovedi

V prvom rade treba manželke popremýšľať nad niečím iným s CJ to verím, že pôjde, ja som stará škola, desať rokov ma vyhadzovali zo školy, aj tak som vytrvala, vyhodili zo desať velmi kvalitných kolegov, po odbornej i morálnej stránke, lae práve takí vadia...

 

Dnes je niečo strašné učiť CJ (cudzie jazyky), ,pretože je to predmet, ktorý ako nijaký iný vyžaduje aj pripravu žiakov doma a to sa dnes nenosí... Naopak, žiaci majú páky, ako takých učitelov odpálkovať... jA som tiež robila olympiády, bola som postrachom všetkých olympiád nemeckých, anglických :D, ale potom som veľmi rýchlo skončila, ked po piaty raz dostala za prvé miesta mojho syna odmeny nekvalifikovaná kočka z Obchodnej akademie , ktorá ho ani dokonca neučila, syn chodil na nemčinu , ktorú som ho učila ja aj v škole, druhá skupina mala angličtinu s ňou, tak si vedenie akože „myslelo“, že ho pripravuje ona... Boli to chalani, hokejisti, ktorí aj hokej vedeli hrať, aj sa učiť chceli, na nich som sa naučila všetko, čo je obsahom mojich 17 knižiek . Dnes sú to uť tridsiatnici, bolo to dávno, dnes to je tak, že víťaz školského kola má ako maturant 15 bodov zo 40... A stačí to... Učiteľ nemôže byť prsnejší, pretože hneď má nad sebou iné páky, aj žiakov-spratkov, ich rodičov, vedenia škôl... Učiteľ je len poskokom aj v tomto ohľade a top učiteľ je dnes ten, ktorý nechá prejsť aj spomínaného papagaja, nie ten, za ktorým by boli výsledky, pokiaľ by na to mal podmienky.

 

Na zmeny v maturitách nejako neverím, diskutujeme zúrivo  na učiteľskom FB, nič také tam nebolo zatiaľ... Dnes ostane maturitu aj papagáj , manželka zistí veľmi rýchlo.

 

 

To, čo sa píše ako plat učiteľov, to si nevšímajte, jediný správny ukazovateľ je výplatná paska Vašej manželky. Po 25 rokoch praxe pred posledným zvyšovaním bol holý plat 580 eur, ako som mala ja. Nikdy žiadne odmeny ani osobné. 1. trieda, lebo mám doktorát, nikdy som sa kreditovo nevzdelávala. JJ, správne , každý nejako začínal. My sme mali šťastie na to, že sme mali normálne deti, normálne učebnice, normálne metodiky... Normálnych rodičov žiakov ... Mladí dnes nemajú z toho nič. Nechcela by som byť mladá učiteľka. Ani za milion, nieto za plat, ktorý majú.

750 v hrubom bolo pred dvomi rokmi tak po 27 rokoch praxe. Nemám , nemala som triedu a ko hovorím ani kredity. Ono zase tých, ktorí majú kredity, nie je až tak veľa a tých 6% k platu to je bieda za ne... 935 nie je ani plat na ZS a SŠ s 30 rokmi praxe, preto to nemôže byť ani priemer,.. Manželka bude mať buduci rok tak o 30, maximálne 30 eur viac, aj to v hrubom. Teda ak má základný plat, ale aj ked má príplatky, tak to nebude oveľa viac.

...aka trieda priklad s 22 rokmi praxe ma 740 plus 6% za triednictvo plus 6% kredity to vyjde na 830...

 

Tých 830 je v hrubom, v čistom tak 650, možno ani to nie ...

 

Kolegov som mohla zhodnotiť, vedomosti neveľké, aj keď ako ľudia, po charakterovej stránke super. Ale to je ok, jedna je už 6. rok na materskej  manžel policajt, tak v pohode, ďalšia zakotvila na súkromke, ale pravda bola, že aj na olympiádach som počúvala moje kolegyne v porotách a mala som dosť... Absolventi sú len takí dobrí, kolko sa naučili väčšinou sami. VS im nedala nič , ako aj takmer všetky ostatné...

 

Pekne sviatky aj Vám .

a manželka bude mať tiež to šťastie zisitiť vedomosti takto dovzdelávaných nekvalifikovanýcch kolegyň, verte mi, bude so mnou len súhlasiť. 2007, to bolo ešte normálne štúdium :-), moje skončilo v 1996 na FF UK :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 3 rokmi...

včera bol v škole MONITOR  ....

 

tu sú uverejnené testy aj zo slovenského jazyka, aj z matematiky - na obe mali deti 60 minút, zatiaľ som do nich len nazrela.

v slovenskom jazyku je vždy hodne príkladov na pochopenie textu, a celý ten systém je zvláštny - je pravda, že do školy som chodila už dávno, náš systém skúšania vedomostí bol trochu iný ...

 

Otestujte sa - toto je monitor, ktorí písali včera deviataci

 

tak do toho, dámy a páni .... ako dopadneme ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

akýže Monitor? Monitor je tá "obrazovka" pri počítači. To bolo Testovanie 9. :reading: :)


Spomeula som si, ako jednej exkolegyne syn, dnes už dospelý mužský, vtedy druhák či tretiak (teraz neviem isto) na základnej "vylepšil" latinské názvy pádov ätých gramatiockých):

1. pád - monitor

2. pád - genitál

3. pád datív - ok

4. pád - akumulátor

7. pád - inštrument

 

:zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 rokmi...
  • Pred 2 rokmi...

@slimak, tvoj syn má už pol roka školy za sebou. Ako je spokojný? Ako ste spokojní vy, spĺňa očakávania, aké ste do tej školy vkladali?

Nepíš, a nepokračuj prosím v téme, kde píšu rodičia a starí rodičia o svojich malých detičkách. Tvoj syn je už predsa stredoškolák, a škôlkárske roky má už dávno za sebou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Syn je stredoskolak, ale stale je to dieta.

Jemu sa tam asi paci, viem ako vyzera ked sa mu uz nieco nepaci. Asi ma ciste jednotky. Stale ich mal. Pr. vidim rano ,ze sa tesi do skoly, ja ho nevidim, spim,ale startuje a odmrazuje auto, aby stihol do skoly(aby on stihol na autobus). Keby to raz nespravil,viem ze je pruser nejaky.

Videl som dnes vysvedcenie dceri a  mala od jej matky dvojku z anglictiny(moja zena je jej triedna,teda aj ona bola na tom sude,ale aj ucitelka anglictiny). Mala to v elektronickej podobe a z citania z porozumenim mala 55%, ostatne okolo 90%(testy bolo ich cca9,to som videl na tom vysvedceni ci co mi otvorila). Nedavno som sa zeny spytal, ze ako je na tom v suvislosti bilingvalnym gymplom a povedala, ze ona nato nebude mat aby sa predmety ucila v anglickom jazyku. 

To si ja nemyslim. Ved prvy rok som bude ucit len anglicky a konecne s niekym inym ako moja zena. To nemyslim, ze zena je zla ucitelka anglictiny(asi je dobra ,ucila aj dospelych ..),len aby sa od seba uz odpojili. ze jej najde doucovanie u inej osoby, a naco. Tam bude spikovat ,ci pocuvat 4 hodiny denne niekoho ineho.

Blizsie k synovi, porozpravam sa snim a napisem. Boli dvakrat v divadle vo Zvolene. Robia divadlo. Mna syn netrapi, ten prezije snad hocikde. Ale povypytujem sa aby som vedel ako s dcerou, ale dnes bez informacii aj dceru by som tam dal.

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U syna co sa tyka vysvedcena ,ten mal ciste jednotky. A zo vsetkych testov mal najhorsie 77% a 80% a ostatne testy uz od 90% po 100%.   Ale oni z normalych predmetov mali len slovencinu, matematiku, dve anglictiny a informatiku.

Oni maju kratke prestavky a nemaju jedalen, teda im 7 hodina konci uz pred 14:00 aby nasadli na auto bus a sli domov. Piatky byva doma uz o 12:00 zacinaju asi o 8:00. Ale vtedy chodi z domu cca o 6tej(maju dve hodiny TV skor), lebo nemaju telocvinu,tak vyuzivaju inu,bud ZS ci Strednej skoly ,obe su vedla ich skoly.

Teda asi najvacsi problem su autobusy,lebo ich je vela, niekedy sa nepomestia do jedneho a to vychadza z Tisovca prazdny. Ale teraz uz nieje problem so stopovanim, tam uz auto ide aj kazdu minutu a 80% cez Revucu.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ma zaujalo ,ze ten vypocet znamok robia cez tie vysledky testov(jednotlive testy maju aj iste vahy - teda robia vazeny priemer). Aj u syna aj u dceri. Ja som nikdy nevidel ich ziacku knizku ani sa nezaujimal o ich znamky. Videl som vysvedcenia a precital si to na druhej strane. Nikdy som nebol na rodicovskom zdruzeni. Bola tam zena ,niekedy ako triedna ucitelka.

Teda dakujem, su sikovne.

Ide o to aby sa snazili deti a ich ucitelia. Ja som presiel so synom par 9tackych pytagoriad. Teda odtial viem ako sa sprava ked sa mu nieco nepaci. Teda ci ja ci zena im vieme vysvetlit,ked nieco nechapu. Mna este nekontaktovali, ja si ich len skusam.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

https://gmk.edupage.org/teachers/

Ta posledna ucitelka bola triedna andreja  danka a pekne o nom rozpraval(bolo aj video ja somho uz nenasiel), ked som ja bol na skole bola asi nastastie na materskej. Ale aj za mozno 2,3 vynimky aj v 1993 boli tam velmi slabi ucitelia. Niektori tam este su.

Skola kde by mohlo byt 250 deti a ztoho 100 velmi sikovnych. Dotiahli to tam kde su(asi ju zavru), inak Baran bol aj riaditel. Ked som ja tam bol nie, bol triedny vedlajsiemu rocniku, nemal som ho rad. Teda ta skola nieje pre deti, ta skola je pre tych par ucitelov, 30 rokov. Alebo za 30 rokov nepochopili co maju robit.

Ako je mi to lutu,lebo aj pre mesto to je velmi zle. Ako to napravit? Tam musia prist novi sikovni ucitelia co tam budu mat o par rokov deti. 10 ucitelov co maju teraz 20 deti vo skolke. Samozrejme taki niesu. Ale asi to funguje aj pri kruzkoch aj v skole. Ak tam mas deti sa to snazis robit lepsie.

Inak co do minulosti. To bola skola celonarodna. Oblastne. Ale ten maly domcek zmenili za par rokov a mali tu to gymnazium.

https://www.google.com/maps/@48.6811164,20.1117506,3a,90y,135.11h,115.16t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5AhIIBYRgf7wl34DfQOaCw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Aktualne tam rozoberaju strechu,lebo maju asi nove peniaze z eurofondov. Tam bolo pred 10 rokmi literalne gymnazium.  Absolvent je aj nejaky roznavsky madar co bol sefom aj betliara aj krasnej horky, sikovny clovek.

Inak co sa tyka historie Revucej a okolia, na to bol jeden co sa narodil v Banskej Stiavnici. Ten vedel o vsetkom. Napisal aj knihu o Revucej, ale boli aj ini.

Ten jeden sa volal na D . Ako Peto so Slovana.

https://www.antikvariatik.sk/?podstranka=kniha&id_knihy=4782&gclid=Cj0KCQiAoKeuBhCoARIsAB4Wxtfm1bPtbIbcCEiFBYPOCJLJr-KlRIJs1xrGVwHdVU5-TJAVl9NTQpQaAiLXEALw_wcB#index_obsah_vnutri_kniha_obrazky

 

Pred 150 rokmi to tu bolo top,aj vzdelanostne aj priemyslovo. Este aj 50 rokov to tu bolo top priemyslovo.

Ked tam mas deti sa snazis aby ta skola bola co najlepsia aj trieda . Mozno aj ten ucitel co uz ma odrastene deti,pre deti kolegov. 

Priklad na futbale trener ma tam syna, uz bol niekolko rokov v Dukle BB, sa vratil,je o rok starsi od syna. On sa bude snazit kym to bude vidiet kym bude chciet rast jeho syn, mozno aj neskor. To bude robit,ak ho to bavi. Ale zas venoval vela casu aj mojmu synovi,ci ostatnym chalanom.  Teda bude to robit kym vidi  ze to ma zmysel. Ved on to uz dnes robi 10 rokov. Mozno to bude robit aj dalsich 20 rokov. Ved nielen on ale dalsi vychovali 50-60 futbalistov(to priklad za tych 10 rokov). Teda ti hraci sa nezmestia hrat vsetci za Revucu. Budu hrat v Jelsave,ci hravaju, ci neskor aj Lubeniku, ci aj tam uz hravaju. Teda o dva ,tri roky, bude hravat aj Jelsava aj Lubenik a mozno aj Muran, ci Revucka.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes dcera vyhrala okresnu olympiadu z biologie. Keby sa umiestnila v kraji v prvej polke tak snad z nej nieco bude.

Dnes som videl prvy krat priklady biologickej olympiady. Mna by to nebavilo. Ale som si nieco nastudoval o pivnych kvasinkach, ktore su v drozdi. Kvasinky rastu pri roznych teplotach a stred, kde sa to deli(aj pri vyrobe piva) je 22 stupnov.

  • Díky! 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 13. 2. 2024 at 13:03, slimak pridal:

Dnes dcera vyhrala okresnu olympiadu z biologie.

To je krásny úspech. Gratulujem!

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Hodnotenie skol. 

https://skoly.ineko.sk/rebricky/?r=2023&ts=ZŠ&k=1,4,2,3,6,5,7,8&l=0&u=ziaci_pocet&h=skore,T9&szpo=5&szpd=30&exto=0&extd=100&ms=0

Prvy vyber boli zakladne skoly podla celkoveho hodnotenia co maju aspon 5% ziakov zo znevyhodneneho prostredia.

To celkove hodnotenie neviem aku ma vypovedajucu hodnotu, priklad skola zeny nema body kvoli skolskej inspekcii. Nebola.

3 a 8 skola je z Revucej.

Ale tu som vybral skolu co mala asi najlepsi monitor 9

https://skoly.ineko.sk/skola/?ID=21

a cigansku skolu co ma cez 29% znevyhodnenych deti.

https://skoly.ineko.sk/skola/?ID=2398 

Az taky velky rozdiel to nieje. Zas medzi tymi 29 ziakmi,kde bol aj moj syn nemuselo byt 30% znevyhodnenych deti(to percento plati pre skolu) a zas take vysledky nemaju kazdy rok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://skoly.ineko.sk/skola/?ID=2403

Ucitel matematiky ich nevie naucit matematiku, nauci ich benbinton. Vtom su najlepsi, moja zena proti nim stavia druzstvo a hrali obe moje deti.

Ked sa stal ten podvod ci zart ten ucitel ja ho poznam asi tam neucil. 

Vedia na tej ciganskej skole naucit slabsie deti aspon na 40%? Ci 50%? Asi hej ako by sa dostali na 70? Ci je to tiez podvod? Naco by to robili? 

Maju dovod aby mali viac deti, viac "bielych deti".  Do ciganskej skoly biele deti nechcu chodit. Mojim detom to neublizilo. Mozno ich to obohatilo.  V Revucej su 3 skoly, jedna cisto biela, jedna z 15% zaspinena, a jedna na30-40% obohatena.  

sirk.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://skoly.ineko.sk/rebricky/?r=2023&ts=ZŠ&k=6&l=0&u=ziaci_pocet&h=skore,T9&szpo=0&szpd=30&exto=0&extd=100&ms=0

Toto je 30 najlepsich skol v BB kraji. Zakladnych skol. Revucke skoly sa tam vsetky tri umiestnili. 17 - hviezdoslavka, gratulujem zasluzite si to. 24 Komenskeho, cisto biela.. 30 je ciganska.

 

Ten vykricnik pri zvolenskej skole a 12 deti zo znevyhodneneho prostredia. Mi to smrdi viem ze tam je asi sef niekto z PS. Ale vam to nepride trapne? Ved ich majte aspon ako nasa  revucka hviezdoslavka(ona ma 63).

Ale tu sa trosku hamujem a beriem spat. Mozno vo Zvolene, rodicia deti su uz zamestnany - teda oni ich tam nemaju 5 -12 ci 20 mozno ale aj 50 romskych deti, len ich rodicia su zamestnani a asi uz nepatria pod kridla tej skupiny.

-------------------

https://zivot.pluska.sk/reportaze/revolucia-vzdelavani-zvolene-otvoria-inovativnu-skolu-pre-bohatych-aj-chudobnych/2

Beriem spat, robi tu skolu na Jilemnickeho vo Zvolene.

https://skoly.ineko.sk/rebricky/?r=2023&ts=ZŠ&k=6&l=0&u=ziaci_pocet&h=skore,T9&szpo=10&szpd=30&exto=0&extd=100&ms=0

Teda ako zenina ciganska. Maju 51 deti zo znevyhodneneho prostredia 24%.  Su treti za dvomi revuckymi asi to nerobia zle. A drzim palce.

-------------------------

https://skoly.ineko.sk/rebricky/?r=2023&ts=ZŠ&k=6,1,8,4,7,3,2,5&l=0&u=ziaci_pocet&h=skore,T9&szpo=10&szpd=30&exto=0&extd=100&ms=0

To je celoslovensky rebricek, kde je aspon 10% znevyhodnenych.  Este par rokov sa tam asi budu prehadzovat tieto dve skoly.

https://www.google.com/maps/dir/48.6835829,20.1143883/Revúca,+Slovenská+republika/@48.6805745,20.1151899,138m/data=!3m1!1e3!4m9!4m8!1m1!4e1!1m5!1m1!1s0x473fc682b81c98e5:0x943c29c8c6b3f580!2m2!1d20.1138148!2d48.6834697?entry=ttu

Hipsova skola je 16.ta, ale kludne o rok moze byt ovela vyssie a budem rad. Nech je aj prva a potom, nech sa snazia dalsie ju predbehnut. 

Ze v tom rebricku je nasa Hviezdoslavka 1. ,nikdy by nebola keby nemala konkurenciu nas a nasa skola by nikdy nebola aspon tak dobra keby sme nemali ich.  Maju spolocne ihrisko.

To pisem ako rodic deti nastevujucich skolu, mozno ucitelia sa nenavidia neviem. Rivalita medzi nimi je. Aspon v sporte. Ze mame aspon tolko  zo znevyhodneneho prostredia ,vieme snimi drzat krok. Prehadzat ich preskakat, niekedy prebezat.

----------------

Uplna renesancia zakladneho skolstva a zdochnuty gympel.

Ak by chcel niekto ozivit revucky gympel. Kazdy ucitel musi vediet nejaku rec, francuzsku,taliansku, anglicku, ci nemecku. Tu rec musi vediet. Nie ako moja ucitelka anglictiny,ale zas ja jej to nevycitam, vedela ine reci a po prevrate sa asi ona naucila,ci nejakych mojich spoluziakov. Podla mna ucitel na gymply kazdy jeden musi vediet vyucovat svoj predmet aj v cudzom jazyku. Aj v dvoch. 

Ak to bude vediet ucitel,deti sa to naucia.

 

-----------------------

https://www.google.com/maps/@48.6814406,20.1169471,3a,41.8y,249.06h,82.81t/data=!3m7!1e1!3m5!1s3VmY6ojrWV-liY8BqeheTQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D3VmY6ojrWV-liY8BqeheTQ%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D303.06088%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?entry=ttu

Obe skoly maju telocvicne su na fotke. neviem ako je to u hviezddoslavke. Ale k ciganskej skole deti sa priznavaju aj ked tam uz nie su. Chodia pomahat.  Ja som tiez chodil do tej skoly. Dvaja ucitelia ma aj ucili. Co tam su.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vnučka sa stala majsterkou školy v šachu. Najskôr vyhrala Vianočný turnaj, kde odmenou pre víťaza bola hra s riaditeľom školy, potom štvorčlenné družstvo v zložení traja chlapci a jedno dievčatko vyhrali turnaj, ktorý by sa na naše pomery asi volalo okresný turnaj. Deti prišli domov ovešané zlatými medailami. Minulý týždeň vyhrala školský turnaj a domov prišla s pekným pohárom majstra v šachu. Turnaj vyhrala bez straty jediného bodu.

Teraz to víťazné družstvo z "okresného kola" pôjde na ďalšie, akoby krajské kolo. Ak by sa im tam podarilo zvíťaziť, a priniesli by pohár víťaza, ale ten by už nedostali deti, ale získala by ho škola. Deti by dostali iba diplomy.

Je mi jasné, že tento môj príspevok bude veľmi rýchlo prevalcovaný, ale nedalo mi, musela som sa pochváliť. 

Obdivujem, koľko detí v UK hráva šach. Veď len v tomto poslednom školskom turnaji bolo z posledných dvoch ročníkov 22 detí. Jasné, že kvalita hry bola rozdielna, ale vnučka má tú nesmiernu výhodu, že doma má svojho učiteľa. Za posledný rok urobila úžasný pokrok, triedneho učiteľa už porazila päťkrát. Je jasné, že žiadna druhá Polgárová z nej nebude, tiež, že šach možno pôjde trošku do útlmu, pretože jej métou bolo získanie pohára v škole. Baví ju futbal /!/ a kreslenie, tak uvidíme, čomu sa bude v nasledujúcich rokoch venovať viac.

  • Páči sa mi to 2
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov