Skočiť na obsah

Administrácia LAN/WAN


Sniper

Odporúčané príspevky

  • Odpovedí 14
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    6

  • Sniper

    4

  • L0tr3

    4

  • marek5220

    1

Top prispievatelia v tejto téme

To bude horšie, lebo aké také znalosti mám, ale len základné.

 

Takže napr. chcem si doma poskladať sieť. Môj PC bude server a na druhej strane bytu budú 3 počítače. Ako na to, aký HW treba (sieťová karta, router, switch), nastavenie IP a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

PC bude aky server? cisto len file server alebo nieco viac?

inac ak bude len file server staci ti spravit klasicku hviezdu

neviem ci to ale chces mat napojene na net

 

preto napis vsetko co ta napadne ako si to predstavujes

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alebo nieco viac?

Čo napr. niečo viac?

 

Bude to napojené na net (cez môj PC, ktorý bude hlavný PC v LAN, preto akože server). Ak niekto iný bude chcieť ísť na net, môj by mal byť zapnutý(?)

 

Zapojené by to malo byť tak, že každý PC bude prepojený s každým ostatným. Takže 3 počítače budú spojené s mojim a tie 3 budú aj medzi sebou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no to je dolezite

takze tvoj pc bude routovat...

lepsie je podla mna kupit router a riesit to cez neho, routovat cez jedno pc je neefektivne

ale ak to chces riesit cez pc tak daj info ako ho mas napojene na net...

to pc zapojis do klasickej hviezdicovej siete

jeden switch, do neho zapojis vsetky 4 pc, a nastavis im rucne IPcky z vnutornej siete napr 10.1.1.1 az 10.1.1.4, maska 255.255.255.0 co ti dava priestor rozsirit tu siet az na 255 pc neskor...a na tom routri (pc) spravis premostenie sieti

odporucam ale kupit router na inet - predpokladam ze mas dsl

do neho zapojis 4 pc, router ma DHCP a bude ti pridelovat adresy automaticky, ovela rychlejsie, lahsie nastavitelne a bezporuchove

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Zdravim, chcem sa opýtať a požiadať vás o rady. Som student na výške kde sme mali spomenuté počitačové siete ale o administrácii ani len ceknuté. Dosť ma to nasralo a teda chcem vás poprosiť o rozvinutie tejto témy.Celkom ma to zaujma a fakt by som rad sa rozvyjal v tejto tematike. Apsolutne neviem vsak kde mam začať, skušal som hladať volaké knižky poznate niektore znich ? :

 

  • Linux - Kucharka administrátora síte Carla Schroder · Computer Press (2009)
  • Linux - administrace serveru Apache Charles Aulds · Grada (2003)
  • Síte LAN (hardware, instalace a zapojení) James Trulove · Grada (2009)
  • Mistrovství – pocítacové síte Barrie Sosinsky · Computer Press (2010)
  • Mistrovství v sítích Microsoft Windows XP Curt Simmons, James Causey · Computer Press (2005)
  • Pocítacové síte pro zacínající správce Jaroslav Horák, Milan Keršláger · Computer Press (2008)
  • Pocítacové síte pro zacínající správce (2.aktualizované vydání) Jaroslav Horák, Milan Keršláger · Computer Press (2003)
  • Administrace a diagnostika sítí James M. Kretchmar · Computer Press (2005
Knihy su jedna vec ale rada skuseneho alebo aspon zasveteho administratora do tejto problematyki su nad zlato.Dakujem za kazdu radu. Troska ale s uzim rozsah administracia LAN sieti.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ani jednu knihu som necital, ale ako vidim tak su trosku o inom...nieco je o administracie siete z pohladu linuxu, nieco z pohladu win, nieco o hw samotnom

moja rada...nastuduj si najprv veci o hw sietach, co su ip adresy, ich vyznam, pocitanie, ako funguje zakladny routing, iso/osi model si pozri o com je

a potom sa rozhodni ci chces vediet aj adminovat siet vo win a linux, alebo len v jednom systeme...tam to bude potom o nastaveniach v systeme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aha dobre tazke HW - napr. nieco o nom sme sa ucili teda aktivne sietove prvky aky je sietovy HW co robi a na akych vrchstvach osi modelu pracuje je treba vediet konkretne napr. u switchov ze komunikuje pomocou ramcov teda hlavicka,data a tieto info okolo toho podrobne.Je teda treba vediet ze co obsahuje hlavicka? Iso model, spomenul si router teda smerovanie s Ip na 3 vrstve osi.Ako take info mam, len stacia taketo informacie alebo je potrebne/nutne vediet ako vsetko funguje? Mozem sa spytat co si myslel u ip ze "pocitanie"? lebo to fakt neviem co tym myslis. No presne neviem ako funguje zakladne smerovanie tak to idem studovat :cem:

 

Linux alebo Windows hm skor sa pytam ja teba co sa viac pouziva a zocim sa lepsie zacina. V sietach som total amater jedine co viem je volaky teoreticky zaklad. Taka otazka Nokia ty si zamestnany ako administrator? Vies lebo ked niekto povie som administrator siete mozno to niechto chape tak ze nacvakne rj45 a pingne server ide a konec. Zo cim sa taky administrator stretne?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na administraciu nepotrebujes vediet z coho presne sa sklada packet a ako analyzovat ich hlavicky...

ak vies ako funguje zakladne routovanie tak je fajn...pod pocitanim som myslel IP adresy...napr 192.168.0.1/24 vediet urcit co to je za siet, masku, atd

...

ja som bol cca 4 roky zamestnany ako admin, je to uz nejaky cas...robil som vsetko, od nacvakania rj45 a zapojenie do switchu, po nakonfigurovanie DHCP servera, ci samby, print servera, rozbehanie uctovnickeho softu pre uctovnikov a pripojenie na uctovny server...popri tom som robil sietara - konfigurovanie cisco routrov pre zakaznikov a zapojenie do nasej celoslovenskej siete - takze to bola dost nestihacka, ale ak je clovek len admin, tak co mam kamosov, ak si veci spravne nastavia tak maju dost kludnu robotu

robis proste vsetko...preto sa skor ci neskor nevyhnes aspon vseobecnemu prehladu adminovania ci linuxov alebo windowsov...potrebovat budes obe

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sry ze pisem az teraz ale odisiel mi router do slaka.. Dufam ze ti nevadi ze ta trocha otravujem lebo fakt doteraz som nedostal jednu suvislu dobru informaciu od nikoho. Neviem ako funguje smerovanie ale ceknem si tieto medzeri.To pocitanie uz viem co si myslel nieco sme otom v skole mali. Taka otazka je dobre alebo musis mat spravene cisco ? ccna ccnb ? administrator je vlastne aj taky servisny technik. Ako si pisal ze konfiguracia DHCP a uctovnickeho servera a dalsie veci v tom mam totalne tabu. Samozrejme bez praxe sa clovek nic nenauci a v zamestnani si myslim ze nieco ti povedia ale snazim sa fakt tie zaklady mat. Nemas volake icq ? nevadilo by? moje : 429575793

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sorry ale na osobne vysvetlovanie nemam ani cas a nervy uz vobec :rolleyes:

ak ta nieco zaujima, pytaj sa tu, ak budem vediet a budem mat cas odpoviem

...

k tomu ccna atd...na beznu administraciu ti to je na dve veci...ak mas ccna a ides dalej, tak sa treba vybodnut na administraciu a venovat sa cisto sietarine

a ano, admin je casto hlavne servisny technik, taka holka pro vsechno

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 rokmi...

Pekny den prajem , potreboval by som sikovneho administratora siete , ktory ma skusenosti a vie riesit bezne jednoduche siete :) 

Ak by bol zaujem prosim kontaktovat mailom na marek5220@centrum.sk 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov