Jump to content

Zachránili ste niekomu život, alebo ste poskytli prvú pomoc?

Základy prvej pomoci  

1 member has voted

1. 1. Ovládate základy prvej pomoci?

Recommended Posts

Jozef50205

Život prináša aj veľmi zložité situácie, kedy jednoducho musíte konať , a v okamihu. Mne sa to stalo , keď som bol už v podstate skoro mládenec, zachránil som topiaceho spolužiaka v rieke . Určite mnohí z vás máte rôzne zážitky a keď ste aj neboli aktérmi , videli ste to alebo počuli. Rozpovedzte svoje príbehy alebo len tak zamudrujte.... :lol:

pomoc áno, bežnú zdravotnícku pomoc, bežné krvácanie, raz jeden epileptický záchvat ...

situácia, kde by moja pomoc znamenala niekoho záchranu, ešte nebola

hlasovala som áno, absolvovala som viacero školských kurzov, plus naposledy autoškolácky. Nemala som ešte príležitosť praktizovať. Myslím, že keby išlo do tuhého, neváhala by som vyskúšať teóriu naostro. Sama som nikoho nezachránila, bývalý frajír vytiahol kamaráta z vody, nechcem o tom hovoriť, nedopadlo to práve bez následkov...

Prvú pomoc som ešte nikomu neposkytla, ale raz som vytiahla topiacu sa sesternicu z vody (vykĺzla z kolesa) a raz som vďaka jednej šatke zachránila ked nie život tak aspoň som zabránila utŕženiu nepekných zranení jednej spolužiačke.

nie a od autoskoly je to uz par rokov. ani som zatial este nebol v takej situacii, snad ani nebude treba, pretoze to proste neovladam.

• 4 years later...
Vilma Flinstonova

hmm...bežné zranenia viem ošetriť. Také tie život ohrozujúce som nemala príležitosť ošetrovať a dúfam, že ani nebudem mať.

neviem, či aj toto sem patrí, keď sa mi 2ročná dcéra dusila s laryngitídou, vedela som, čo robiť a aj som to urobila. Odkedy mala také dačo prvýkrát, vždy som mala doma potrebnú výbavu na takéto situácie.

Ak sa možnou záchranou života, alebo aspoň zdravia, dá nazvať prichýlenie susedky a jej detí ohrozovaných ožralým agresívnym partnerom, ktorý si odsedel čo to v base za práve takéto skutky, tak áno, zachránila, aj keď nie práve podaním zdravotnej pomoci.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• Sniper
      By Sniper
      Nie, nebol som zavretý :D ale aký postoj máte k človeku, ktorý vám povie, že bol vo väzení? Bez ohľadu na to za čo bol odsúdený. Práve si čítam články zo sekcie Krimi istého slovenského denníka a píšu tam o nejakom mladíkovi, čo z novostavby ukradol nejaký stavebný materiál a napáchal škodu za asi 1500€ a hrozia mu 2 roky väzenia.
      Chvíľu som pouvažoval nad tým, ako rýchlo sa človeku môže otočiť život, kvôli jednej možno niekoľko minútovej akcii. Aj keď možno vyviazne s podmienkou, ale je to zásah do jeho života. Čo spraví taký človek, ktorý si pôjde odsedieť niekoľko rokov za zločin? Bude musieť prerušiť štúdium, odísť zo zamestnania, prerušia sa kamarátske a priateľské vzťahy, možno ho rodina odvrhne... možné je všeličo. Ako príklad toho vraha, čo minulé leto zabil to mladé dievča neďaleko od Bánoviec. Neviem koľko dostal, ale mal 19 rokov a z basy vyjde po tridsiatke. Takže celé 20-te roky má v prdeli. Všetko čo doteraz dosiahol, stratil za jeden večer a vrátiť sa k tomu bude veľmi ťažké.
      Ako sa taký človek, keď sa vráti z väzenia, bude cítiť vo svojom okolí? Ľudia sa podvedome stránia takýchto ľudí. Ja poznám človeka čo bol vo väzení, odsedel si necelé 2 roky za neúmyselné zabitie dvoch ľudí, nikdy predtým nemal problémy so zákonom a vo väzení s nim nikdy neboli problémy, dokonca mu odpustili pár mesiacov trestu. Stačil však len zlý odhad dopravnej situácie, šmyk na ceste, zrážka s iným autom a boli z toho dvaja mŕtvi. Nikdy som voči nemu nemal žiadny negatívny postoj kvôli tomuto, ale znie to zvláštne keď povie: "Bol som vo väzení..."
    • Ivana16
      By Ivana16
      Ahojte. Hľadám knihu trošku odlišnú môjmu žánru a mala by byť o niečom tamto ako Na svete sa nedejú veci len tak bezdôvodne alebo Ak si zabudol tak si spomeň že život ťa očakávanou situáciou prekvapí keď to budeš najmenej čakať. Proste niečo v takomto zmysle :D bola by som rada keby ste mi pomohli a poradili
    • Vilma Flinstonova
      By Vilma Flinstonova
      Pozerala som si sekciu venovanú práci, aj sekciu medziľudských vzťahov, ale nenašla som takúto tému.Aké máte u vás v práci vzťahy s kolegami, kolegyňami, nadriadenými, podriadenými...atd?
      Ako si predstavujete super kolegu, či kolegu, s akým by ste nechceli byť v jednom tíme, v jednej kancelárii a pod., po pracovnej a po ľudskej stránke?
      Ja teraz skúsim rozpitvať niekoľko možností, čo sa týka vzťahu k robote:

1) niekto, na koho sa vždy môže človek spoľahnúť, nenápadný, ale spoľahlivý, bez rečí urobí, čo treba či pomôže
      2) workholik, ktorému nestačí, že skvele urobil, čo urobiť mal, ale ešte aj doma o polnoci rozmýšľa nad pracovnými problémami, ktoré ani problémami nie sú podľa nikoho okrem neho, poradí, pomôže, ale vyžaduje od kolegov aby boli jemu podobní, nikdy sa nevzdá kým nedosiahne, aby sa veci robili podľa neho, lebo len tak je to správne, nikdy nerobí chyby
      3) osoba, ktorá sa svoje nedostatky vo vedomostiach snaží doplniť od kolegov či z kníh, v konečnom dôsledku veci zvláda a nerobí väčšie lapsusy, vcelku spoľahlivá a ak vie, poradí
      4) umí, ale vedomosti si necháva pre seba a aby vynikla, nechá kolegov pokojne v štychu
      5) nešika bez snahy učiť sa, so snahou zakryť svoje nevedomosti a potom zvaliť zodpovednosť na druhých, lebo on za nič nemôže, to na neho sú všetci zlí
      6) nešika so snahou učiť sa, len mu to nejde a všetko pokazí, do všetkého sa hrnie, aby to nakoniec spackal
      7) šikovný, ale lajdák, ktorý všetko, čo ho nebaví, odflákne dúfajúc, že to iní dokončia a že sa takejto práci nabudúce vyhne
      8) nešika a ešte aj lajdák
      a ešte ktovie akí další či kombinácie, týchto...

Vzťahy ku kolegom ako k ľuďom, resp. vzťahy s nimi, hádam nemusím pitvať.
      Stretli ste sa na pracovisku s niečím zaujímavým? Čo kolektív? Chodíte radi do roboty? je to tam husté, alebo býva aj sranda? Cítite sa uvoľnene, alebo stiesnene, napäto? Aké by ste chceli mať vzťahy vo vašom tíme, s vašimi spolupracovníkmi? S kým by ste nechceli pracovať? Stretávate sa aj mimo pracoviska?
      Tému som založila na to, aby sa sem písalo všetko, čo koho napadne ohľadom akýchkoľvek vzťahov v práci.
    • Sniper
      By Sniper
      Niekedy keď sa nudím, tak si v strategickej hre Age of Empires vytvorím mapu, dám tam 6-7 civilizácií, hru odštartujem a potom sa už len pozerám ako sa jednotlivé civilizácie vyvíjajú, bojujú medzi sebou až sa nakoniec takmer všetky zničia. Niekedy sa začnem pri tom nudiť, hlavne keď civilizácie si navolia takú stratégiu, že bojujú málo :D

Pri porovnávaní rôznych náboženstiev, porovnávaní evolučných teórií a vzniku života, či problematiky vzniku vesmíru vôbec som sa dostal až k deizmu - myšlienkovému prúdu.

Deizmus všeobecne vznikol kritikou náboženstiev, najmä kresťanstva a stal sa dôležitou súčasťou osvietenstva v Európe. Dalo by sa aj povedať, že je akýmsi mostom medzi teizmom a ateizmom. O čom vlastne deizmus je? Deisti pripúšťajú alebo dokonca veria v existenciu vyššej moci, teda Boha či Stvoriteľa, ktorá stála za vznikom vesmíru, ale nepripúšťajú, že by Boh resp. Stvoriteľ nejakým spôsobom ovplyvňoval ďalší vývoj.

V ideálnom prípade by deizmus vyriešil viacero problémov, ktoré sú:

Teisti tvrdia, že Boh stvoril vesmír, život, človeka. Pripúšťajú, dokonca veria v existenciu vyšších bytostí, anjelov, víl, škriatkov, ba aj samotného Lucifera. V ich prospech môžu hrať rôzne úkazy, ktoré sa nepodarilo vysvetliť, záhadné nálezy na rôznych miestach Zeme, ktorých pôvod je diskutabilný, existencia rôznych záhadných miest (napr. strašidelné domy), ktorých zvláštne javy nevedia vysvetliť ani ateisti. Tí existenciu 'vyšších bytostí' odmietajú, hlavne z toho dôvodu, že sa nič s takým nikdy nestretli. Takže ich tézy vznikajú na základe nevedomosti. Taktiež nevedia vysvetliť vznik vesmíru, vyhýbajú sa odpovediam na otázky prečo vznikol vesmír a prečo vznikol práve vtedy, keď vznikol. Odpoveď nevedia, teisti majú v tom jasno: vesmír bol stvorený z Božej vôle. Teisti veria, že Boh stvoril aj človeka, na svoj obraz, čo ateisti odmietajú, v ich prospech zase hrá evolučná teória, ktorá sa dá podporiť rôznymi vykopávkami rôznych druhov človeka, ktorí žili v dávnej minulosti. Deizmus by mohol vyriešiť aj problém náboženstiev. Poznáme 3 hlavné monoteistické náboženstvá, niekoľko menších a nespočetne veľa polyteistických. Niektoré môžu bez problémov koexistovať, iné sa idú utopiť v potokoch krvi. Hoci najväčšie vojny v histórii nemali náboženský charakter, veľká väčšina z tých ostatných ich mala. Narastajúci vplyv kresťanstva v Rímskej ríši viac krát viedol k destabilizácii impéria, nielen zvnútra (niektorí Rimania ešte stále vyznávali pohanské náboženstvá, pričom iní už boli kresťania), ale aj zvonku (Rimania boli tým, čo dnes nazývame katolíkmi, barbari vo veľkej väčšine boli vyznávačmi ariánizmu, ktorí odmietali božský pôvod Ježiša). V 7. storočí kresťanskú Východorímsku ríšu napadli moslimskí Arabi, ktorých Byzancia za cenu ťažkých strát dokázala udržať od brehov Európy, moslimovia si to otočili na západ, kde na Pyrenejách prakticky vykynožili kresťanských Vizigótov a boli zastavení až v dnešnom strednom Francúzsku, kde ich pobili Frankovia. Samotné kresťanstvo v Európe zažívalo konflikty. Najprv to bola veľká schizma medzi katolíkmi a pravoslávnymi, potom došlo k schizme medzi katolíkmi a luteránmi. 30 ročná vojna zo 17. storočia, ktorá sa považuje za medzi najkrvavejšie v histórii Európy mala náboženský charakter. Náboženské vojny sa vedú aj dnes, väčšinou vznikajú na hraniciach islamu a iných náboženstiev: konflikty v Pobreží Slonoviny, Stredoafrickej Republike, Sudáne, Etiópii sú konfliktami, kde hlavnú úlohu hrá náboženstvo. Veľmi blízko k náboženskej vojne mala vojna, ktorá začala po invázii USA do Iraku v r. 2003, invázia sa zmenila na sektárske boja medzi šiítmi a sunnitmi. Podobná vojna sa teraz vedie v Sýrii medzi alávitmi a sunnitmi.  
      Deizmus, by vo veľkej miere dokázal eliminovať väčšinu nezhôd a konfliktov. Pretlačenie myšlienkového prúdu, ktorý zastáva teórie o tom, že Boh vesmír len stvoril, ale všetko ostatné už nechal na evolúciu, by mohlo byť úspešné u teistov aj ateistov. Teisti by pripustili napr. evolúciu, nadprirodzeným veciam, ktoré nevedia vysvetliť, by nepridávali náboženský charakter, ateisti zas by pripustili existenciu Stvoriteľa, čím by začali mať jasno v otázkach vzniku vesmíru či sveta. Deizmus by pri dobrej vôli mohol zatlačiť význam náboženstiev do úzadia a neskôr ich prípadne eliminovať, čím by prakticky zanikli náboženské vojny. Určite to nebude v tomto storočí, ale keď ľudstvo nezdegeneruje (má k tomu blízko), tak v tom ďalšom by sa vo svojich svetonázoroch mohlo pohnúť ďalej.

Názory?
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy