Skočiť na obsah

Voľný pád zo 40 000 metrov...


chlapeczjuhu

Odporúčané príspevky

na toto cakam uz vyse roka a rad sa podelim ak to niekoho zaujima:

 

v auguste 2008 sa plukovnik francuzskej armady vo vysluzbe Michel Fournier pokusi o prekonanie svetoveho rekordu vo volnom pade. zoskok sa uskutocni nad uzemim kanady z vysky 40! kilometrov co je vlastne stratosfera. dopravit ho tam ma specialny heliom plneny balon s gondolou navrhnutou len na tento ucel. ak vsetko pojde ako ma, prekonane budu 4 svetove rekordy: vyska zoskoku, najvyssia dosiahnuta vyska balonom s ludskou posadkou, cas volneho padu a rychlost volneho padu-vo vyske cca 35 kilometrov by mal prekonat rychlost zvuku.

podotykam ze Fournier ma 64 rokov......

 

predchadzajuce zoskoky z extremnych vysok: R.E. Andrejev, ZSSR, 1962, 24 483 metrov a J. Kittinger kapitan US Air force, 1960, 31 333 metrov.

 

link: http://www.thesuperjump.org/

link na kittingera: http://www.youtube.com/watch?v=81gn2oLeC_U (moje oblubene... wink.gif )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm, predpokladam ze hlavny bude otvarat zhruba okolo 5000metrov....to s tym prekonanim rychlosti zvuku si neviem predstavit. ludske telo nema taky aerodynamicky tvar ako lietadla takze to zaujima aj mna. zatial som o tom nic blizsie nenasiel....niekde som cital ze kittinger sa vyjadril ze pri takej vysokej rychlosti absolutne stratil pocit volneho padu a musel sam seba presviedcat ze pada.....zvlastne.

ale je to macher. a v tom videu o kittingerovy ma mrazi v zaludku ked vidim ako si otvori dvierka a ....vykroci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to s tym prekonanim rychlosti zvuku si neviem predstavit. ludske telo nema taky aerodynamicky tvar ako lietadla takze to zaujima aj mna.

To by aj mňa zaujímalo. V jednom dokumente som videl že parašutisti pri voľnom páde padajú rýchlosťou okolo 190 km/h čo je zhruba 52 m/s takže asi 1/6 rýchlosti zvuku, ak dobre počítam.

 

Predpokladám že tú rýchlosť prekoná najskôr hneď po zoskoku ešte v stratosfére, čím nižšie bude tým odpor vzduch bude silnejší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri prechode do hustejsich casti atmosfery spomali.

to by musel byt atmosphericky odpor vacsi ako akceleracia /adceleratio, -onis/ zo zemskej pritazlivosti, aby vo volnom pade isty cas aspon zostal na povodnej rychlosti. naozaj by mohol az spomalit? to sa mi nejako nevidi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano je to tak. preto sa aj pri skydivingu hovori o "terminal velocity" co je zhruba 200km/h

 

hustota, zlozenie nizsich vrstiev atmosfery sposobuje trenie a tym padom spomalenie rychlosti objektu prechadzajuceho z vyssich vrstiev do nizsich. preto meteory a americky astronauti horia-horel by aj francuz ale to by musel vstupovat do atmosfery niekolkonasobne rychlejsie ako 1mach.

 

dalsi dobry clanok v anglictine http://hypertextbook.com/facts/JianHuang.shtml

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

frajer chlapik. som zvedavy, ci sa mu nieco nestane pri extremnom spomaleni. mna stryko ociar strasi odtrhnutim sietnice .. a to je pri pade zo 4000.

 

pikcura Kittingera pri rekordnom vyskoku

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

anoooo to je ten zaber z ktoreho ma stekli v zaludku.

obdivujem ho hlavne preto ze ma 64....u nas vacsinou chodia s palickami a rano si hladaju zuby :lol:

 

weirdo ty skaces? sportovo?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zatial nie, ale kamarat zo strednej mi rozpraval, ako skakal nad New Jersey .. a viacmenej ma zlanaril, aj rozpravanim o pocitoch, aj videom, ktore ma z toho natocene .. takze by som si to rad doprial na narodeniny :lol:

 

vlastne, videjko vravi samo za seba .. ja som mal veeelmi prijemne zimomriavky pri kukani :) (zvuk nutny, vsetko podstatne zacina pri 2:00)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zuuuzo. dal by som za to cokolvek. ja som si este na vojne vydupal u paraganov dva zoskoky(klasika "na lano", 800 metrov myslim)-po dni instruktaze ma zobrali na letisko do klubu a vykopli z lietadla. sice ked som tu rachotinu videl tak som radsej vyskocil dobrovolne ako s tym riskovat pristatie.... :lol:

 

ako hobby je to strasne nakladne. len kvalitny francuzsky padak vraj stoji do pol miliona ako som pocul.....

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

august sa blíži :lol: ... niečo nové okolo zoskoku ?

stále mi nedá pokoj, čo to s ním urobí pri prekonaní rýchlosi zvuku ... nie že by som preto nevedela spávať, ale chcem sa toho dožiť, aby som sa to dozvedela ... dúfam, že sa to v zdraví dozvie aj pán Michel Fournier :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

s týmto pokusom sa čo stalo ? mám taký pocit, že bol odložený pre zlé počasie, či niečo také, ale ďalej som o tom nepočula nič viac.

robí sa s tým niečo ? pán plukovník ešte žije dúfam, ale aj skočí ? vie o tom ktosi niečo ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 2 rokmi...

v príspevku nado mnou od Toma z roku 2010 je link na článok, ktorý hovorí o tom, že :

Felix Baumgartner, sa pripravuje prekonať svetový rekord vo voľnom páde. Chce absolvovať zoskok z vesmíru z výšky 37 kilometrov, ktorým prekoná zvukovú bariéru.

vyzerá to tak, že po dvoch, až troch rokoch dospel pomocou príprav s bývalými inžiniermi NASA a vojenským letectvom k tomu, že sa pokúsi o prekonanie rekordu Joe Kittingera z roku 1960 - vtedy skočil z výšky viac ako 31 kilometrov a dosiahol rýchlosť 988 kilometrov za hodinu.

 

Felix Baumgartner by mal ako prvý padať rýchlosťou okolo 1100 km/h, v tej výške rýchlejší ako zvuk:

Tento odvážny projekt financuje spoločnosť Red Bull. Baumgartner má za sebou dva skúšobné pokusy. V marci skočil z výšky 22 kilometrov, v júli až takmer 30 kilometrov.

Neoficiálny rekord doteraz drží americký pilot Joe Kittinger. Ten v roku 1960 skočil z výšky viac ako 31 kilometrov a dosiahol rýchlosť 988 kilometrov za hodinu.

Felix vraj poletí rýchlosťou viac ako 1100 kilometrov za hodinu, čo je v danej výške rýchlejšie, ako sa pohybuje zvuk.

Rizík misie je mnoho - a takmer všetky môžu znamenať smrť. Môže sa mu porušiť kombinéza. Ak počas pádu začne nekontrolovateľne rotovať, spôsobilo by mu to zrazeninu na mozgu a mohlo by ho to oslepiť.

 

Štyridsaťtriročný veterán extrémnych zoskokov sa po pokuse chystá do dôchodku. A na svoj posledný, ale najťažší kúsok, pozýva ľudí na celom svete, ktorí si ho budú môcť cez internet pozrieť naživo.

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c...l#ixzz28EoCwvnq

pretože tento zdroj tradične nepodáva úplné informácie, a dátum a čas pripravovaného zoskoku nikde ....

je tu :

na stránke redbullstratos.com. - a termín zoskoku je 8.10. 2012 o 15:00 nášho času
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.sme.sk/c/...u-na-start.html

18:28 Red Bull upresnil štart balóna na 19:15 stredoeurópskeho času. Cesta hore trvá tak dva a pol až tri hodiny.

17:39 Stránka misie potvrdzuje, že poveternostné podmienky sa zlepšili. Felix Baumgartner je už pripravený vo svojom skafandri. Vypúšťanie balóna by mali začať vysielať o 19:00 stredoeurópskeho času.

 

http://www.youtube.c...redbull/stratos - 340 000 000 prehratí videa len na youtube, a to sa tam celý deň takmer nič nedeje, len sníma obloha a sem tam balóny sondujúce počasie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

19:11 Tak tím okolo Baumgartnera sa neponáhľa a už je jasné, že ani vzlet balónu o 19:15, ako to stále uvádza oficiálna stránka projektu, nestihnú. Počasie sa však zlepšilo a mali by sme sa dočkať.

19:06 Felix Baumgartner je už v kabíne. Začína sa s nafukovaním balónu, píše na twitteri Red Bull Stratos tím.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz28p6yMExg

19:31

post-3-0-78351300-1349804290.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

19:42 Felix možno pripravený je, ale balón rozhodne tak nevyzerá. Vietor sa s ním nebezpečne pohráva.

19:36 "Som zapásaný v kabíne a pripravený ísť," povedal Felix Baumgartner svojmu idolu Joeovi Kittingerovi do slúchadiel podľa twitteru misie. Začalo sa vysielanie štartu. Po piatich hodinách čakania sa konečne niečo deje aj na videu.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz28pDyhpXg

mno ... 19:42

 

post-3-0-78633600-1349804796.jpg

 

 

... ps . je super, že je pri pc prilepených celá kopa ľudí ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ach, mna prevratne veci velmi dojimaju... :crying: aj pri zverejneni objavu higgsovho bozonu som mala knedlu v krku...

 

drzim mu palce a ten balon sa na zemi nafukne... jedine, ze...... nie... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov