Skočiť na obsah

Myšlienky, citáty, úryvky z kníh / príp.filmov/


Andulqa

Odporúčané príspevky

  • Pred 7 mesiacmi...

Žijeme v domnení, že máme rodinu a priateľov, ale keď ich potom naozaj potrebujeme, zrazu zistíme, že sme sami. Nikto vám nepomôže. Vypočujú vás, ale nepomôžu. Na všetko zostanete sami. A čo potom?

 

víte nekdy je človek tak zahladen do svích problemu že zapomína na tý druhé

 

s filmu Two Thirty 7 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 2 týždňami...

tento úryvok mám podčiarknutý už asi tridsať rokov ... Arthur C. Clarke, zo zbierky poviedok Devět miliard božích jmen, poviedka Hvězda :

 

 

Kolegové z posádky se mě na to vyptávali a dával jsem jim takové odpovědi, na jaké jsem se zmohl. Možná že ty bys to zvládl lépe, otče Ignáci, ale já jsem v Exercitia Spiritualia nenalezl nic, co by mi tady pomohlo. Nebyli to špatní lidé: nevím, jaké bohy uctívali - jestli ovšem vůbec nějaké. Ale hleděl jsem na ně nazpět staletími a pozoroval je, zatímco krása, pro jejíž uchování vynaložili své poslední síly, se vynořila ve světle svraštělého slunce. Mnohému nás mohli naučit - proč byli vyhlazeni?

Předem znám odpověď, již budou dávat mí kolegové, až se vrátíme zpět na Zemi. Budou tvrdit, že Vesmír nemá žádný účel ani plán, neboť v naší Galaxii ročně exploduje na sto sluncí, a právě v tomto okamžiku umírá v hlubinách vesmíru nějaká civilizace. Zda ti tvorové během svého života konali dobro či zlo, v tom koneckonců není rozdíl: boží spravedlnost neexistuje, protože žádný bůh není.

Nicméně to, co jsme spatřili, ještě nic takového nedokazuje. Každý, kdo tak argumentuje, je ovládán emocemi, nikoli veden logikou. Bůh není povinen ospravedlňovat své počínání člověku. On, jenž vybudoval Vesmír, může jej zničit, kdykoli se mu zachce. A je to od nás drzost - nebezpečně blízko k rouhání - říkat, co smí a co ne.

To bych ještě mohl přijmout, ačkoli není snadné hledět na celé planety a národy vržené do pece ohnivé. Avšak nadchází okamžik, kdy musí zakolísat i víra nejhlubší, a právě nyní, když pohlížím na výpočty ležící přede mnou, vím, že jsem dospěl až do tohoto bodu.

 

hm.

celá poviedka napr. tu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

"Byť spoločenský je riskantné, pretože to znamená byť v kontakte s ľuďmi, väčšinou otupenými, zvrátenými a nevzdelanými, ktorí sa s tebou stretávajú len preto, že sami zo sebou nevydržia. Mnohí ľudia sa nudia, a nevnímajú ťa ako priateľa, ale iba ako rozptýlenie" ... ĽAVÁ RUKA BOHA .... / IDRIS PUKKE / 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Dobrý pastier svoje ovce len strihá, ale neoderia" ... (cisár Tiberius takto odpovedal úradníkom, ktorí od neho žiadali zvýšenie daní pre provincie. Smerácka zgerba uč sa!)

 

Životopisy rímskych cisárov (Gaius Suetonius Tranquillus)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...
  • Pred 1 rokom...
  • Pred 4 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov