Skočiť na obsah

Obsedantno-kompulzívna porucha


tiborco

Odporúčané príspevky

tiborco, aj o tychto zmenach v naladach porozpravaj psychologycke, nech vie aky ma choroba priebeh a ci je to normalne..a inak, davaj si pozor! Jar je velmi nebezpecna prave na vykyv nalad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však áno. Mám aj trochu obavy...u mňa tá nálada veľmi kolíše, no posledné dni niekedy až prudko...proste ako by bolo všetko v pohode, plno sebavedomia, každého by som oslovil a na druhý deň zrazu som rád keď vstanem z postele a hľadám zmysel života. Včera v noci to bolo napr. dosť zlé, až hrozné myšlienky som mal

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak...bol som dnes u psychologičky a riadil som sa heslom - čo na srdci, to na jazyku, proste snažil som sa o všetých problémoch rozprávať. Sa mi tak aj urobilo dobre na duši :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejak prestávam veriť tým antidepresívam...je mi nejak divne a akoby som bol aj spomalený....rozmýšlam, že či z veľkej časti nie sú za tým ďalšie zdravotné problémy, keďže pár ich mám (štítna žlaza apod.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

zdravim mam ten problem a je to velmi zle mam neskutocne nutkania v halve a tak tiez aj fizycke trva to uz asi 4 ty rok a je to cim dalej tym horsie neive msa sustredit nedari sami v nicom a ked neurobim tu vec v parnom pocte ale a v neparnom mam strach ze sa stane nieco zle co ma postihne alebvo niekoho okolomna snazim sa stmy bojovat pride den ked cely den nad tsym vyhravam a dalsie 3az 4dni to je tak silne ze sa neveim ovaldat mam poruchy spravania budsa smejem alebo mam enskutocne nervy som cholerik najvysiehgo stupna a vytoci ma uz skoro vsetko aj napriklad zyvnutie cloveka lebo viem ze to nieco znamena co ja nechcem ...nepovedal som o tom este nikomu studujem to po nete haldam clanky fora vydno to namne uzu sa neviem kontrolovat aj keby som bol v dave ludi a sanzim sa to urobit tak aby to nikto nevidel... z druhej strany som neskurocne detajlny a premyslam vopred aj na absurdne kroky tak aby vsetko klaplo do bodky do konca orintacne zymsli sa mi tak z ostrili ze ked zacnem tomu verit mam pocit ze dokazem vsetko verim ze sa veim s toho dostat aj sam a musim amt s######e.e pevnu volu a vieru v sameho seba ... stava sa mi ako napriklad vcera ze som zapajal pocitac a uz som nemohol velka rat som vytuiahgol kable 6 krat sa obtrel o to iste a ale bo ahz 16 krat len abysom mal dobry pocit ze to tak ma byt ... pisem to lebo poterbujem sa sniekym o tom bavit a nemozem to u zdalej dusit v sebe lebo sa mi rozbija cela rodina a neviem tomu zabranit a vsetko sa ruti ... ked som bol mladsi vela sa mi smiali koli tomu ..ale ja som prsote tvrtdil opak aj ked soim vedel ze to tak je ....vopred sa ospavedlnujem za gramaticke chyby ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla tvojho opisu si bipolarny a mas obsedantno kompulzivnu poruchu.

 

Liecit. Psycholog. Ale okamzite. Toto sam nezvladnes. Su lieky, moznosti ako tie nutkania a nalady potlacit, ktore ti pomozu existovat, a to v pokoji, a relativnej radosti, a bude to lepsie, ale nepis len o tom. S tym treba nieco robit. A lekarov sa v tom netreba bat. Neviem, ci si skusal... Ano, nie? Zadarilo sa? Skus. Proste, ak to aj neslo, tak este raz... Treba, a nutne, neskutocne. Nie si jediny na svete, ktory ma jednak tento problem, a navyse presne tuto kombinaciu, a nezvlada to, a ked clovek taketo nieco zatazujuce na psychiku nezvlada, a ked mu to zasahuje do sukromneho zivota, rodiny, priatelov... Lekar. Povedat, co ti je, opisat. A nech sa deje potom cokolvek, vydrzat, snazit sa.

 

A smiali sa ti nepravom. Toto nie je na smiech. Mas nejake skusenosti s liekmi, so psychologmi?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

že to hľadáš na internete, je dobre.

aj si to našiel, keď si trafil rovno do tejto témy ...

 

ale keď to tu trochu počítaš, formy a sily blúdiacich myšlienok a OCD sú rôzne ... a tvoje obsesie-kompulzie sú vážne silné.

netráp sa, nedaj si rozpadnúť rodinu, je úplne jedno či študuješ či robíš čokoľvek, vyhľadaj pomoc.

potrebuješ v kľude doštudovať a chrániť si rodinu, toto sám nezvládneš, navštív odborníka, vyhľadaj na nete, nájdi recenzie na dobrých psychiatrov, ale dobrých, alebo sa poraď so svojím lekárom, ale nenechávaj to zájsť ešte ďalej ... ver, s pomocou tu už môže byť len lepšie ...

OCD a takéto silné sú ťarcha, záťaž, obrovská ... nemusíš to znášať sám, ... vážne nie.

rieš to teraz, cez prázdniny, keď máš čas a akú-takú pohodu.

len už rieš. hneď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mate pravud musim stym nieco robvit lebo dalej to tak nejde nezijem plnohodnotny zivot koli tomu a je to tak tazke ze niekedy mam take stavy ze ma problem sa ovladat ale pritom som myslou pritomny a veim co mozem a co nie ...dakujem za rady

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kludne sem pis, tu ta nikto nevysmeje, pretoze tato tema bola zalozena prave z dovodu, ze aj takyto ludia potrebuju spolocnost, potrebuju komunikovat. Mam kamarata, ktory svoju chorobu skvele zvlada, ale za pomoci terapii a liekov, inak sa to neda, je to seriozna diagnoza a pomerne zavazna diagnoza, ale pomocou liekov sa da obcesia potlacit. Tak ako ti radia gejm a Eien, urcite vyhladaj aj psychologa - ktory ta vypocuje aj psychiatra - ktory ti predpise medikamenty. Necakaj!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi aj ja zas začnem pravidelne chodiť za psychológom....lenže moja psychologička chcele, aby som aj na psychiatriu chodil a bral lieky. Lenže je neverím veľmi liekom...áno, dostanú človek akto tak do rovnováhy, lenže tie lieky majú kopu nežiadúcich účinkov...ja zas nemám tak silné obsesie ako má je to mozne, avšak mám strašne silné úzkosti s obsesívnym a depresívnym ladením....a skúšal som už všeličo, od behu, po čaje, články som čítal o úzkostiach, rôzne techniky ako úzkosti zvládať avšak teraz mám dosť zlé obdobie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred pár týždňami som som niečo také praktizoval, a síce, že som každý deň písal na papier myšlienky, ale skôr to boli také nenávistné myšlienky, agresívne, ja proti všetkým a všetkému, až nezrozumiteľné boli tie myšlienky, proste halabala som ich písal. Ono mojim veľkým problémom je hlavne to, že sa vyhýbam istým miestam, napr. miestu, kde som pracoval, kde ma poznajú alebo často sa vyhýbam aj ľuďom, ktorých poznám z videnia, lebo neviem či sa mám pozdraviť alebo nie. Trochu sa nad tým aj smejem, lebo je to svojim spôsobom bizerné, ale proste v tej chvíli je ten strach príliš veľký. A potom začnem rozmýšlať či je to fakt to chemickou rovnováhou-nerovnováhou alebo je to dôsledkom viacerých faktorov (výchova a pod.)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže je neverím veľmi liekom...áno, dostanú človek akto tak do rovnováhy, lenže tie lieky majú kopu nežiadúcich účinkov...

To vsetko. Ale uplne vsetko. Aj jedlo, aj to, aj ono, aj hento, dobre aby sa clovek zo vzduchu neotravil... Brala som lieky. Davnejsie, este ked som mala nejako 15, 16. Mala som obrovske vykyvy nalad, a tak ma matka nasadila na lieky, resp. sme zasli k psychiatricke, a bolo. Ani som to necitila... Uprimne sa mi to protivilo, brat lieky, a ziadne citelne zmeny sa nediali, teda podla mna, ale matka si to chvalila... Ber tie lieky. Nie je to nic moc, ale zase sa netvarme, ze to nepomaha. Pomaha. Mnohym. Inym nie, ale vela veci je aj v psychike. Ver tomu, hod sa do toho. Je to na tebe. Musis sa s tym nazorom, ze potrebujes lieky, aj ciastocne stotoznit, inak ti dute pritakavanie a vnutorny odpor iba veci zhorsia. A tie neziaduce ucinky... Bohuzial. Kamaratka brala nejake, a mali, ale brala ich, a mala to s nimi lepsie. Fakt to zavisi aj od tvojho vlastneho pocitu, cize na co sa ty citis. Mas, nemas? Riad sa podla seba, ale netreba ist hlavou proti muru; ak teta psychologicka lieky radi, radi ich z dovodu. Pripad na zamyslenie.

 

Ono mojim veľkým problémom je hlavne to, že sa vyhýbam istým miestam, napr. miestu, kde som pracoval, kde ma poznajú alebo často sa vyhýbam aj ľuďom, ktorých poznám z videnia, lebo neviem či sa mám pozdraviť alebo nie. Trochu sa nad tým aj smejem, lebo je to svojim spôsobom bizerné, ale proste v tej chvíli je ten strach príliš veľký. A potom začnem rozmýšlať či je to fakt to chemickou rovnováhou-nerovnováhou alebo je to dôsledkom viacerých faktorov (výchova a pod.)...

 

Nie si jediny... Ach, co to bolo? Na nete som pred nedavnom pozerala taky serial z domacej produkcie. Volalo sa to "awkward black girl". Inak velmi vtipne podanie takychto beznych problemov, ked clovek nevie - ma pozdravit, nema, vyhybat sa, ci nie, a je to dobre, je to zle, nie je? Aj moj osobny problem, ked casto neviem, ci mam, nemam... Ci je to tym alebo onym tazko povedat. Zober si ludi, ktori si slepo idu a nic ich netrapi, ci ludi, ktori opacne su rozjareni, veseli, a zdravia hala bala. Moze to byt genetikou, kedze ta vela da. Niekedy sa osobne divim, ci som jediny trkvas na svete s takymto "problemom", alebo ci sa vacsina ludstva len hra na to, ze ich nikto a nic netrapi... Nakoniec som dospela k nazoru; kaslat na to... Netreba si z toho robit tazku hlavu. Mozno to tebe nepomoze, ale ja sa zvyknem cez podobne situacie, hm, ako to povedat... no prejdem nimi ako tanciaci tank a je po, a potom to predychavam a idem dalej. Treba sa s tym nejako vysporiadit, a aj toto je cesta, ktorou nikomu neublizujem.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi je chyba aj v mojom prístupe...viem, že v podvedomí sa príliš zaoberám okolím, čo si o mne myslia, pomyslia a pod., a potom som vo väčšnom strachu, napätí. Viem čo treba robiť (teda aspoň poznám tie základné kroky), len tú odvahu a samostatnosť nemám...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak skus tie kroky. Aj pomalicky, aj slimacim krokom, ale skus. Proste - ci to pojde, nepojde, ako na to, ci sa ti bude darit, a hlavne s pokojom, s vyrovnanou hlavou. Kde je vola, nuz, ved uvidis : ) Ale nenechaj sa znicit pasivitou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je dolezite nevzdavat sa a skusat vsetky sposoby...nieco zaberie, urcite :) netreba sa vzdavat aj ked sa vyskytnu problemy, ci nepridu uspokojive vysledky hned :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Ach jo...zas sa mi nejak zhoršuje stav (vlastne už od decembra)....depresie, silné úzkosti, vyhýbanie sa situáciám, kompulzie...stále a stále rozmýšlam, či príčinou nie sú aj ďalšie ochorenia, zdravotné problémy...nejaké aj mám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Tá moja psychika sa stále nejak nechce stabilizovať, navonok to síce možno nevyzerá tak blbo so mnou....tak ale na pohľad človek často nič nezistí. Nemám tak často samovražedné myšlienky ako na začiatku roka  a dokonca som začal aj behávať...ale aj tak. Priveľa komplexov, silné úzkosti....takže síce chaoticky a nekoncepčne, ale skúšim aj alternatívne spôsoby...nuž ale na to treba peniaze. Ale verím tomu, že psychické problémy môžu pochádzať aj z rôznych iných chorôb, zlého trávenia, nedostatku živín, vitamínov... 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.takže síce chaoticky a nekoncepčne, ale skúšim aj alternatívne spôsoby...nuž ale na to treba peniaze. 

môžeš byť konkrétny, aké spôsoby máš na mysli? never všetkému, čo sa píše, lebo v konečnom dôsledku to môžu byť iba vyhodené peniaze.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasné, že neuverím všetkému, aj tak som niekedy prehnane opatrný (a pravdou je, že blbosti zas robím, kedy by som nemal). Myslel som hlavne výživové doplnky a pod....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vitamíny ti v tomto nepomôžu a rôznym bylinným výťažkom a podobným veciam by som tiež neveril. radšej sa zameraj na každodennú stravu. keď sa zle stravuješ, výživové doplnky ti nepomôžu. čo sa týka bylín, treba byť zvlášť obozretný, pokiaľ berieš nejaké psychofarmaká. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uz som sa tu na to pytal (asi)  v inej teme - kde robia test na intoleranciu potravin ? u bezneho alergologa som na to nenatrafil, tu podla mna nejde o konkretne jednotlive potraviny, ale skor o nejake skupiny... ci ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov