Skočiť na obsah

Obsedantno-kompulzívna porucha


tiborco

Odporúčané príspevky

ako tak citam vase prispevky tak mam pocit ze splnam vsetky podmienky pre tuto diagnozu...vyhybam sa vsetkym uliciam mimo mojej beznej trasy, niekokokrat cestou z domu skontrolujem ci mam kluce, musim urobit presne tolko krokov pravou nohou ako lavou...dost to otravuje zivot...moze mi prosim niekto povedat v akom veku sa to zacne prejavovat? samozrejme viem ze u kazdeho je to ine ale tak aspon nejaku hranicu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moze mi prosim niekto povedat v akom veku sa to zacne prejavovat? samozrejme viem ze u kazdeho je to ine ale tak aspon nejaku hranicu...

 

v detskom

aspoň u mňa to tak bolo, čo si pamätám, kedysi okolo polovice základnej školy

alebo hocijakom

moja skúsenosť je, že po čase sa to môže zmierniť, úplne vymiznúť, a vrátiť sa v vypätím, s psychicky labilným obdobím alebo keď človek niečo hodne chce, a podmieňuje si to splnením svojich podmienok ... keď nestúpim dnes na žiadnu čiaru na chodníku, zavolá mi koho chcem aby mi zavolal ...

a psychické vypätie, neschopnosť sa vymaniť z kruhu spôsobuje neustále ťapkanie a kontrolovanie kľúčov ...

a keď mám na starosti dôležité kľúče z roboty, to nemá konca.

a to sú len kľúče.

momentálne mám pokoj, netrpím, s niečím som zmierená, a nemusím sa priveľmi kontrolovať a vyhýbať sa puklinám ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

ahoj

chcem ta veľmi pekne poprosiť, mohla by si sa mi ozvať

potrebovala by som sa s tebou veľmi súrne porozprávať o OCD (mám dcérku a mám podozrenie, že máme s týmproblém/

budem čakať, dakujem ti veľmi pekne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

No...mám pocit, že posledný rok-dva sa toho veľa v mojom prípade nezlepšilo...išiel som do Anglicka (a zanedlho aj vrátil), tak som prestal brať lieky (aj tak som ich bral ako kedy), ešte predtým som aj často popri liekoch požíval alkohol, na psychiatriu už nechodím...koncom roka 2007 som bol na tom horšie, no stále nie som na tom dostatočne dobre...a teraz sa neviem pohnúť z miesta....som strašne napätý, stále citím, že nemám uvoľnené svaly, kontrulujem neustále či je okno zatvorené, v noci zas neviem zaspať, lebo kontrolujem papagáje, radiátor....ach jaj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

brať pravidelne lieky a nepiť alkohol si vyskúšal ?

to nie je výčitka, OCD poznáme viacerí, zblízka, ale alkohol s akýmikoľvek liekmi nie je najlepšia kombinácia

 

pri takýchto poruchách vôbec alkohol nie je dobrý stimul

nepomáha "zabudnúť", skôr naopak

 

najviac sa osvedčilo vyeliminovať to, čo to napätie spôsobuje ... odkedy nie som nútená nosiť aj veľmi dôležité pracovné kľúče, neotváram kabelku tridsaťkrát behom minúty a nekontrolujem, či sú tam ...

 

snažím sa nemyslieť na to, že niečo sa zmení, keď nebudem stúpať na pukliny v chodníku ...

 

na spanie beriem lieky, s tým mám problém stále, ale nie kvôli OCD

 

papagáje neovplyvníš, dostanú najesť, napiť, radiátory prenechaj niekomu inému, zhoď to z pliec, nechaj na starosť iným ...

viem, že to nie je jednoduché, ale ked si vo fáze, že máš brať lieky, a sám si nepomôžeš, tak tie lieky ber pravidelne - aspoň odskúšaš, či sú na niečo dobré, lebo takto vlastne nevieš

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, lieky už neberiem pre istotu pár mesiacov a taktiež požívanie alkoholu som obmedzil...problémom je, že skôr pijem nárazovo...piatky a pod....ale cez týždeň som urobil aspoň jeden krok - som sa objednal aspoň k psychologičke (už som zo seba fakt veľmi nervózny)

ale viem, že maslo na hlave mám ja, takže tak mi treba

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

no ja od dnes berem tiež ten Seroxat a ešte jeden zo skupiny antipsychotiká, ale nepamätám si názov a som v knižnici a mám ho dole v šatni :) som zvedavá teda veľmi, čo to spraví...

na ten Seroxat, keď piješ nič by sa nemalo stať, nie ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak Seroxat som bral asi dva roky a musím povedať, že mi trochu aj pomohol, resp. prevažovali pozitívnejšie účinky nad negatívnymi...i keď som ho bral s ďalšími troma liekmi...inak by sa alkohol nemal piť s antidepresívami (je to priveľké riziko) :) ja viem, hovorí to ten správny,heh...párkrát sa stalo, že som aj popri seroxate pil a na počudovanie som nemal žiadne problémy :D avšak na to sa spoliehať (hrozia ešte väčši depky), keďže každý organizmus reaguje trochu inak

 

Asi aj mne by sa znova zišli lieky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

zopár všeobecných poznatkov, možno len toľko, že obsesie kompulzie sú častejšie a rozmanitejšie, než sa okoliu a nám vôbec zdá

 

Formy a liečba v Košiciach -

 

Pri tejto poruche človeka trápia vtieravé myšlienky - obsesie, najčastejšie spojené s obavou zo znečistenia či potrebou nekonečného kontrolovania. Ochorenie sa môže prejaviť aj ako nutkanie opakovane vykonávať určité úkony, teda kompulziami. Jedinec vie, že sú často prehnané a nezmyselné, ale nedokáže to ovládnuť. Potom prežíva často výraznú úzkosť a nepohodu, pričom si uvedomuje iracionálnosť svojho myslenia a správania,"

 

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5860828/muz-sa-denne-sprchoval-6-hodin.html#ixzz1KIWolqSJ

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V posledných rokoch sa ozaj dosť rozpráva ohľadom OCD...a samozrejme aj mňa zaujíma táto problematika, keďže sám som diagnostikovaný OCD...u mňa to nevyzerá tak zle /nemám potrebu sa neustále sprchovať, resp. prehnane všetko čistiť/ no žiaľ, mám svoje rituály, ktoré teda sú absolútne nezmyselné, ale ich vykonávam - väčšinou sú to rituály prameniace z neistoty, napr. nuestále kontrolovanie či mám alebo nemám zatvorené okná v izbe, či mám mobil uložený v "správnej" pozícii (tento rituál ma postihuje pred spaním). Často viem ignorovať tie obsesie, no potom sa dostávam do stresov, úzkostí a musím povedať, že stále žijem v takom strachu...a takto sa neviem pohnúť dopredu, často mám v mysli katastrofické scenáre no a potom som rozklepaný a neuvoľnený...je toho ešte o dosť viac, teraz nedávno som sa znova objednal k psychiatričke...ale jedno pozitívum tu je - v posledných dňoch som spal celkom v pohode

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim ze velka vacsina ludi ma v sebe "slaby odvar" obsedantno kompulzivnej poruchy...to co ty opisujes, ze nieco musis mat presne ulozene, ci skontrolovat, alebo katastroficke scenare...tak v slabom meritku to mavam tiez obcas :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to je jasné...ide o to, že u niektorých jedincov je toho až priveľa a výrazne to zasahuje do kvality života...ale vďaka dlhodobému liečeniu sa to dá dostať na "normálnu" úroveň. Ja som si tú liečbu spackal sám a tak k mojej OCD sa pridali aj depresie (viacmenej aj tie mám dlhodobo), no teraz som odhodlaný viac bojovať, sám seba presviedčam, že to veruže má zmysel (a okrem toho xy ľudí je na tom podstatne horšie ako ja).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Hmm...inak je len a len dobré, že sa rozpráva o viacerých spôsoboch liečenia. Spomína sa napr. aj ľobovník bodkovaný (St.John's Wort), ale nie vo forme čaju, ale trebárs kvapiek, no u nás sa tažšie zháňajú podobné veci. Ale zas nie som odborníkom. U mňa v poslednom čase tie obsesie až tak neprevládajú, 3-4 roky dozadu to bolo o dosť horšie, skôr ma trápia úzkosti, niekedy až zalakávanie a pod., no pracujem na tom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Ja neviem, ale v poslednom čase sa mi príznaky zhoršujú, i keď som vykonal zmeny, ale nejak som sa zasekol a čo je horšie, moja nerozhodnosť ma neskutočne brzdí. navyše začínam byť aj nejak agresívny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiborco, regres v tejto diagnoze sa stava, viem, ze to bude zniet ako klise, ale nesmies upadat na duchu. Inak vsetko zhorsuje aj rocne obdobie. Agresivita je prejavom tvojho preslapovania na mieste

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi áno. Celkovo sahoršie cítim asi tak posledné dva týždne a trochu som začal pochybovať o zmysle celého života, príliš som začal filozofovať. No na druhej strane samovražedné myšlienky zas nemám, je za to pár vecí, kvôli ktorým sa oplatí žiť :) Dnes som zatiaľ aj nejak pokojnejší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To som rada, ze si sa aspon ciastocne upokojil, tiborco. Ono to dost kolise a nie si sam, s kym nalady navaju ako s plachtou vo vetre. Neuvazuj prilis nad vecami, ktore nie su podstatne. Obcas sa jednoducho na vsetko vykasli a skus urobit nieco necakane pre seba,alebo pre druhych. Drobnost, ale urcite ta aspon trosku niekam posunie a nebudes sa citit tak stratene.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

hmm...nemyslím si, že by som k vám patrila, ale tiež mávam také tie drobné rituály. Ale trošku inak ako vy. napríklad ked som sedela v kresle, pozerala televízor a pritom jedla...čojaviem...gumových macíkov, a vyhrali sme prvý hokejový zápas, ktorý vtedy práve bežal, tak som musela aj pri ďalšom zápase sedieť v kresle - že v tom istom, sa rozumie samo sebou a beda, keby mi ho niekto obsadil! - a musela som chrúmať gumových macíkov. :ooops: inak bola prehra našich zaručená! mohla sa mama aj rozglejiť, kým sa zápas neskončil, nepohla som sa z toho kresla (resp. z miesta, dke som bola, keď prvýkrát vyhrali).

game, tuším sme mávali rovnakú zábavku, tie čiary na chodníku. Niekedy som takto používala kockopvanú dlažbu (čierne kocky, biele kocky). Keď som bola pred nejakou úlohou, povedzme vystúpenie, súťaž alebo hoc aj písomka z matiky alebo z čoho, a povedala som si, že ak mi vyjde krok tak, že stúpim (nestúpim) na tú čiaru (alebo čiernu či bielu kocku), tak to dobre dopadne. pravdaže to bol nezmysel ale mňa to ukľudňovalo, keď mi to vyšlo tak, akože to dobre dopadne. jee, to je čosi ako tie lupienky na sedmokráske - ľúbi ma-neľúbi ma :smile3: To som ale nerobila, bolo mi ľúto šklbať kvet pre nič za nič.

Tiež kontrolujem napr. obsah kabelky, a aj tak si koľkokrát zabudnem nejaký dôležitý doklad alebo vec. Kontrolujem, či som vypla plyn, ked varím, a potom musím niekam ísť. Nie 5x, stačí raz, ale ak som si nie istá, vrátim sa, pre istotu. A nepripadá mi to divné.

Ale ak pociťujem strach alebo taký ten hrozne nepríjemný nepokoj, pocit, že všetko stojí za starú belu, vždy je to spojené s niečím konkrétnym. Viem, čoho sa bojím, viem, čo mi spôsobuje, že som smutná. A s vymiznutím problému vymiznú aj tie otravné pocity a zas som to stará ja.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Drobné rituály mavame vsetci , ale niekde ten problem musi prepuknut viac, aby nastala OCD. Niektori prehnani puntickari maju velke sklony k tejto chorobe. A myslim, ze u tejto diagnozy nie je ani obmedzeny cas, dokedy sa choroba moze prejavit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Posledné dva-tri týždne. Odviezla ma záchranka, tam mi zavolali aj psychiatričku a tá mi zatiaľ dala seroxat a xanax 0,5. Doporučila ma pravidelnú náštevu psychiatra. Len neviem či mám vydržať pri liekoch, človek toľko zlého načíta. Predtým som denne zo zúfalosti vypil litre energy drinkov, jedol som sporadicky, teraz som zas stále ospalý, taktiež hlava sa mi krúti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Xanax je svinstvo, ale ak ho budes brat len isty cas, neublizi ti. Mne celkom vyrovnalo organizmus. Hej, obavala som sa, ze si musel mat zachranku. Sesternica mala nedavno tiez, kvoli svojej uzkosti a panike, nezvladala to uz, takmer ju to zabilo.

Ospalost je v tomto pripade na mieste, telo si potrebuje zvyknut na nove davkovanie, budeme si pisat, ako znasas lieky, ano? Ahned povedz psychiatricke, ak by sa ti nieco nezdalo. Sam pocitis, kedy ti je lepsie a davkovanie sa moze upravit, je skoro odsudzovat lieky, vies, tiborco, si jednym z ludi, ktori budu brat lieky uz sporadicky po cely zivot, ale neboj, da sa to zniest....ak by si potreboval vyrozpravat nieco zo seba, som tu, kludne mi napis aj do ss. Oki?

Len s tym neostavaj sam, prosim....depresia si ta nesmie nechat pre seba!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov