Skočiť na obsah

bad_guy

Odporúčané príspevky

na nete som nasiel nieco taketo je to celkom zaujimave a dokazuje to ako daleko v tomto smere ludstvo uz je

Vobec nieje daleko. Podarilo sa nam pomocou urychlovacov akcelerovat elementarne castice (protony) na rychloti blizske rychlosti svetla... ale to je asi tak vsetko.

Dosiahnut podobnu rychlost s telesom je nieco uplne ine.

 

To rovnako mozme tvrdit ze teleport je za dverami, kedze sa nam podarilo preniest jeden foton...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie je ani daleko pred dvermi.

Najvacsia rychlost aku sme kedy dosiahli bez ludskej posadky je 252,792 km/h (Sonda Helios II), a to v polovici 70tych rokov. Odvtedy sa nic nezmenilo. S posadkou je to 40,000 km/h... Jedna vec je akcelerovat proton za pomoci magnetov v kontrolovanom prostredi a uplne ina vec je dosiahnut podobnu rychlost za pomoci konvencnych motorov, ktore nie a nie nahradit :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bohužiaľ, ak uvažujem o cestovaní v čase, tiež som skeptický. "stroj času" pre mňa naďalej ostáva len dobrým námetom pre sci-fi príbehy.

 

ako-tak reálna mi pripadá len cesta do minulosti, ak sa niekedy ponad nás prevalí 3. svetová vojna, bude to parádny skok do praveku..

 

edit:

práve pozerám, že moja úvaha o ceste časom do tejto témy nepatrí, pardon.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kazdopadne doba, ked cestovanie casom bude pre ludstvo aktualne, je uz za dverami a do konca tohto storocia predpokladam ze sa k tomu dopracujeme

Vôbec to nie je za dverami, skôr si myslím že to ešte len dvere hľadá a márne................., a ak by sa náhodou dajakej krajine podarilo takéto dačo hlavne Švajčiari sa o to snažia, tak to aj tak vláda zatají a využije vo vojnách atď...................

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no vies uz v dnesnej dobe su na svete vyvinute take veci o akych sa nam este ani nesnivalo kedze su prisne tajne a tak by som nebol prekvapeny keby o daakych 5 rokov vyslo na povrch ze uz je nieco take vyvinute

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Šak to áno kto by bol v 9 storočí povedal že bude TV nehovoriac o mobilnom telefóne .............., ale som presvedčený že ak to aj dakto vynájde tak my o tom nebudeme vedieť .................

 

Ale aj tak si myslím že v oblasti cestovania času sme veľmi ďaleko a zvlášť pomocou prekonania rýchlosti svetla, keď tak sa snažia urobiť umelo červiu dieru v Švajčiarsku ale to je tiež v nedohladne ................... a možno to nikdy nebude aktuálne ................... / ohľadom toho je veľa teóri / jedna znich hovorí že keby sa to dalo tak už dávno sa tu medzi nami pohybujú ľudia z budúcnosti ................. respektíve z minulosti ............

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, v tom článku je jasne napísané, že úvahy o vytvorení portálu na cestovanie v čase (červia diera) sú len teóriou, ktorú vyslovili nejakí ruskí vedci v súvislosti s urýchľovačom častíc.

 

(článok je takmer rok starý, chcelo by to čerstvé info)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ach moj boze. Trosku viac citat aj v inych casopisoch nez 'vysoko odbornej' pravde.

 

Ucelom LHC je vykonat zrazku dvoch castic, protonov, ktore sa pohybuju rychlostiam blizkym rychlostiam svetla. Je ista mala pravdepodobnost, ze zrazka tychto dvoch protonov vytvori miniaturnu ciernu dieru. Podla vsetkeho sa tak nestane, kedze energia zrazky je podla sucasne platneho modelu stale moc mala na to, aby ciernu dieru vytvorili. A aj keby tuto miniaturnu ciernu dieru vytvorili, tak by existovala skutocne len okamzik (vdaka Hawkingovmu ziareniu).

Nesnazia sa vytvorit ciernu dieru. Nesnazia sa vytvorit stabilnu cerviu dieru. Neskumaju moznosti cestovania v case.... Snazia sa pozorovat nove castice, ktore vzniknu ako vysledok energie zrazky (tajne dufaju v Higgsov bozon).

 

... ale je to aj tak veľmi zaujmave, ktohovie kam sa už dostali

Dostali sa asi tam, ze po zavedeni protonu do hlavneho okruhu mali 19 septembra vaznu poruchu, pri ktorej mimo ineho vytieklo par ton tekuteho helia a cely LHC je nefunkcny minimalne do leta 2009...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dostali sa asi tam, ze po zavedeni protonu do hlavneho okruhu mali 19 septembra vaznu poruchu, pri ktorej mimo ineho vytieklo par ton tekuteho helia a cely LHC je nefunkcny minimalne do leta 2009...

No zase som o dačo múdrejší ................... DDD ................... no takže nič také sa nedeje,

 

Inak pravdu povedané som aj rád ................ cestovanie v čase môže mať zlé následky / ak sa take dačo teda dá /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

Rychlost svetla je pevne definovana 299 792 458 m/s vo vakuu a neda sa prekonat. Ze je niekto nepozorny a nevie o tom vsetko a trepne ahodi sem ze za urcitych podmienok prekrociala 300krat ale taketo podmienky sa vo vakuu nevyskytuju takze je to zbytocne. E=m*c exp2 a ako einstein tvrdil: Prirovnajte to k vlaku akokolvek mu dodavate viacej paliava aj tak rychlejsie nepojde.

 

No zase som o dačo múdrejší ................... DDD ................... no takže nič také sa nedeje,

 

Inak pravdu povedané som aj rád ................ cestovanie v čase môže mať zlé následky / ak sa take dačo teda dá /

 

Mohol by som vediet ake zle nasledky? Dufam ze nemyslis casovy paradox. Ten je uz vyrieseny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rýchlosť svetla podľa modernej fyziky, kvantovej mechaniky a teórie relativity sa dá prekročiť, len v prípade hypotetických častíc - tzv. Tachyónov. No je to len hypotetická častica zatiaľ nedetekovaná. Takúto rýchlo energetickú časticu by mohol zachytiť detektor s priemerom cyklotrónu okolo 15 000 km. ( stále je to len teória. Hodnota priemeru bola modelovaná na superpočítači)

Najvýkonejší detektor , ktorý na zemi máme je v Cerne v Ženeve a volá sa Atlas. Ten však je len v skúšobnej prevádzke- stále. Ak bude funkčný mohol by detegovať tzv Hygssov bozón(čo to je? vygooglite si to) to by bolo na viac riadkov.

Takže rýchlosť svetla sa dá prekonať určitou časticou no len na inej kvantovej úrovni. Určite nie vo vákuu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Zdravím!

 

Môj názor k tejto teme je taký že ludstvo raz bude lietať po vesmire rýchlostou 300 000km/s teda svetelnou rýchlostou.Vraj jeto nemožné? V podstate ano. Skôr si myslím že ludstvo ide nespravnym smerom.Sme závislí na fosílnych a chemických palivách.Najprv musíme pochopiť čo je to za zvláštnu hmotu ktorá riadi cely vesmír od velkého tresku až dodnes.Dostala meno Bozon. Vývoj v Cerne a testy podla mna tuto časticu v roku 2012 potvrdia. Tu začína podla mna prvý krok a vývoj možno aj k motorom ktoré budu pohánať rakety takou závratnou rýchlostou. Alebo nový reaktor ITER teda umelé slnko na zemi.

Ked človek dokaže skrotiť fuziu ktorá prebieha na slnku a využiť jej možnosti vo svoj prospech klobúk dole.Ako hovorím mám citák že práve testy ktoré prebehnu v CERNE rozbehnú začiatok toho o čom ludstvo len dlho snívalo-nové pohony pre kozmické rakety a sondy.Je len škoda že sa toho nedožijem :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je vysoko nepravdepodobne ze to bude rychlosťou svetla(podla mna je pravdepodobnejsie nieco ako subspace alebo cervie diery). 99,999%c by sa ale dalo dosiahnut, tu je treba brat do uvahy dilataciu času. Teda ak buse takto dlho lietat "posunies" sa v case a tvoj rok sa bude objektom mimo zdat 5 rokov(priklad. Neni zalozeny realnych na vypoctoch).

VASIMR(merny impulz 1000-30 000) je realnejsi v blizkej buducnosti a na fuzny(2 500-200 000) si este pockame

Fuzny naporovy motor ktory by zbieral vodik do lapaca s priemerom 160km, motor by vazil 1000 ton a dokazal by udrzovat zrychlenie 1g co by po roku umoznilo dosiahnut rychlost 77%c. A za 23 rokov na palube by sa dostal do vzdialenosti 2*10^6 LY(dilatacia casu)

ITER ale toto velmi nepotvrdi (nebude zlucovat 2 vodiky, ale deuterium a tricium co je energeticky omnoho vyhodnejsie a menej narocne)

A je tu obava ze pri vysokych rychlostiach nebude schopny prekonat odpor prostredia

Najlepsie riesenie je antihmotovy motor(10^6 - 10^7)

Pre rychlost svetla je potrebny merny impulz cca. 3*10^7

Zdroj: Michio Kaku, Physics of the Impossible

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja som chcel len naznačiť to že ludstvo je v daka projektu ITER na začiatku niečoho z čoho môže tažiť nové poznatky a nabrať tak správny smer pre vyvoj novych pohonov.Ked sa podarí identifikovať onu záhadnú hmotu ktorá híbe vesmirom od Velkeho tresku je dosť možné že práve tato hmota bude využita pre pohon.Svetelnu rychlosť na cestovanie vylučujem.Skôr by som povedal niečo ako brány(Stargete SG 1) ktoré budu vytvárať zariadena vo vesmire v určitej vzdialenosti od zeme.Pomocou ktorých budeme prekonávať vzdialenosti zakrivením časopriestoru z bodu A (Zem) do bodu B.Možno prave budu využivat fuznu alebo iontovu technologiu.Ako hovoríš fuzna technologia na takyto pohon je v nedohladne.Ja si nemislím.Porovnaj to takto.V 1914 vzlietlo prvé litadlo a v roku 1969 pristal prvý človek na mesiac.Možno že sa to nepodarí ale vždy sa nájde jedinec(vedec)ktorý sa nevzdá nádeje a bude tušiť že ludstvo bolo takmer blizko niečoho a malo postupovať takto...bum a máme novy pohon.Som optimista

a verím že sa to podarí.Prvý fuzni reaktor bude v neustalej prevadzke 2050 a bud dodavať elektrinu.Takže tak okolo roko 2100 až 2200 by mal byť prvý fuzny motor na svete,pekne však? Myslí že sa to podarí. :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikdy som nepovedal ze je v nedohladne(len ze si pockame). Ale VASIMR je urcite ďalej kedze prebehly uz prve testy. 2033 By sa mala ak bude vsetko v ITERi fungovat zacat 1. operacna faza DEMO(DEMOnstration Power Plant).

Pre všetkych ktorych fuzia zaujima : Fusion TOM.doc

o ITERi je teraz vystava v AVIONE(do cca. 17.2)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

CERN spôsobil rozruch, okrem opatrných vyjadrení, žiadostí o nezávislé potvrdenia, negatívnych postojov, sa už aj objavili v novinách otázky, či budeme prehodnocovať prírodné zákony ... to by pasovalo tuším bukymu, či práve naopak ? :(

CERN: Častice zrejme prekonali rýchlosť svetla

 

Senzačný objav oznamujú vedci opatrne. Chcú, aby výsledky potvrdili ďalšie tímy.

Vedci z najväčšieho fyzikálneho laboratória na svete oznámili, že pri pokuse pravdepodobne zachytili častice, ktoré sa pohybovali rýchlejšie ako svetlo.

Zistenie vedcov z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) tak ohromilo, že požiadali kolegov, aby ich objav nezávisle potvrdili, uviedla agentúra AP.

"Ak by to bola pravda, išlo by o veľmi senzačný objav, takže mimoriadna opatrnosť je na mieste," povedal teoretický fyzik John Ellis CERN, ktorý sa na experimente nepodieľal.

Podľa špeciálnej teórie relativity Alberta Einsteina sa nič nemá pohybovať rýchlejšie ako svetlo. Neutrína, jedny z najzáhadnejších známych častíc vo fyzike, však bariéru 299.792 kilometrov za sekundu pravdepodobne prekonali.

 

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c...l#ixzz1Yney645E

 

a jedna z odpovedí :

 

Rýchlejšie ako svetlo? Merania asi majú chybu

 

„Ak naozaj máme častice, ktoré sa pohybujú s rýchlosťou väčšou ako rýchlosť svetla, bude treba prerábať fyziku,“ hovorí jadrový fyzik JOZEF MASARIK z MFF UK. „No optimizmus je zrejme prehnaný.“

Čo vlastne vedci objavili?

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c...l#ixzz1YnfNu1o6

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov