Skočiť na obsah

Turecko a EÚ a svet


game

Odporúčané príspevky

http://www.euractiv.sk/links/128/Linky-Turecko-(Sk)

 

jeden link, kde sú "zozbierané" udalosti, postoje štátov EÚ ....

 

nakoľko je Turecko sekularizované?

 

a nakoľko pripravené vstúpiť do Európy ? alebo už tam je ? je Turecko samotné pripravené na tento krok, alebo je dôležitejšie, aby bola Európa pripravená ? :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Turecko do EU nepatrí.

 

Prečo NIE?

 

  • moslimské, väčšinou chudobné obyvateľstvo. V EU už teraz je moslimov tak akurát dosť
  • ekonomika ja stále veľmi slabá, Turecko by sa stalo brzdou rozvoja EU a vyžadovalo by to obrovské investície
  • hlavné mesto a vyše 90% krajiny ležia mimo Európy (aj keď toto nie je nejak zvlášť silný argument)
  • susedí so štátmi ktoré nepatria medzi politicky stabilné (Sýria, Irak, Irán) a stráženie spoločných hraníc by bolo veľmi nákladné
  • v čase predpokladaného vstupu do EU bude mať Turecko najviac obyvateľov spomedzi všetkých štátov EU, čo bude znamenať najväčší počet poslancov v Európskom Parlamente
  • história nás naučila že Turkov si máme držať od tela
  • nesúhlasím s okupáciou severnej časti Cypru tureckými vojskami.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, nie, nie. Turecká kultúra nie je európskou kultúrou. Okrem toho je bezpečnostné riziko príliš veľké a to nielen zo strany susediacich štátov, ale aj zo strany samotného Turecka. Preč s multikulturálnym liberalizmom.

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne tak...Jedná sa o viac než nebezpečnú oblasť a neviem si predstaviť, ako zabezpeča hranice pri tak nebezpečných susedoch... Myslím, že Axel väčšinou argumentov trafil do čierneho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nechcel by som aby Turecko vstupilo do EU. rozladilo a narusilo by to ich sposob zivota. napokon by to skoncilo tak, ze by sa museli priblizit europskym normam a hodnotam. skratka integracia Turecka do EU by isto mala velmi neblahy dopad na jeho charakter blizko-vychodnej azijskej krajiny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Radšej tam budem vidieť Ukrajinu. Ale nie skôr ako za nejakých 15 rokov. Majú ešte veľa toho na práci. A časom aj Bielorusko. EU ešte možno bude aj rada keď ich raz prijme do členstva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel;

 

No rada bude urcite. pribudne nove "kolonialne uzemie" na lacnu vyrobu a odbyt. starosti vsak bude mat so zabezpecenim vychodnej hranice, ktora bude takto exponovana. Turecko ma velku armadu a mnohe zakladne NATO, ale Ukrajina a Bielorudko? Uz vidim tie immigrantske vlny. Budeme mat problemy ako Spanieli ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

imigrantské vlny boli ohlasované aj pred vstupom poslednej desiatky, ale momentálne sa vôbec nenaplnili čierne očakávania pôvodnej pätnástky

a neviem či to treba chápať ako nové koloniálne územie, treba sa na to pozerať aj z tej možnosti, koľko peňazí by musela do týchto krajín EÚ tak či tak investovať

no Ukrajina a Bielorusko by sa najprv /teda okrem iného/ museli zbaviť vplyvu Ruska, čo podľa posledných ukazovaľov nebude v blízkej ani ďalekej dobe ľahké

 

a spoliehať sa na tureckú armádu,no neviem.zlyhali už aj väčší machri

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved jasne, ale mohol by si napisat aj preco.. vsetci prispievatelia..

To akoze ja? :lol: No presne pre to, co pisal Axel vo svojom prvom prispevku. Nenapada ma uz nic ine, co by som k tomu dodal a suhlasim s tym.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nechel by som ich prijatie do EU, ale nie koli nam, lec koli nim. nechel by som aby sa tato moslimska krajina (iste proti voli svojich obyvatelov) musela nejako vacsmi prisposobovat europskemu systemu hodnot.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ospravedlnovat sa za konanie vo vojnovom stave? okrem toho je to uz absolutne passe. minulost. iny rezim. a este k tomu aj ina krajina. taketo ospravedlnenie zo strany Turecka moze byt tak accurate dobra vola a nie nejaka povinnost..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne tak, bol vyhladený celý národ, vyvraždených niekoľko stotisíc arménov (myslím, že to boli kresťania).

Zaráža ma fakt, že o tomto som sa v Európe nedozvedel. Prvýkrát som si túto informáciu prečítal v roku 1999 v starom Jeruzaleme na pamätnej tabuli. Myslím si, že Európa je príliš alibistická, a príliš ustupuje v dôležitých veciach. Viď Blairov postoj. A Turecko sa snaží presvedčiť celý svet, že táto historicky doložená genocída sa nikdy nestala.

 

(off topic - pripomína mi to snahu o revíziu trianonskej zmluvy, pretože počas Maďarskej republiky RÁD boli hranice pri Košiciach :lol: . Viem, že to s tým nemá veľa spoločného, ale napadlo mi to.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

1. Zaujímalo by ma, akým prínosom bude Turecko pre Európu.

 

 

2. Osobne si myslím, že byrokrati z Brusselu sú skostnatelým aparátom snívajúcim sen o veľkom impériu, ktoré by konkurovalo Spojeným štátom. Uplynie však ešte veľa vody. Pochybujem, že bývalé štáty EU boli pripravené prijať novú desiatku a vôbec nepochybujem, že nie sú pripravení prijať Turecko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

cizy na takéto somariny máš čas :lol:

 

Inak toto je veľmi zaujímavý článok, zverejnený dnes na SME Online

 

Prekopírujem najzaujímavejšie texty:

 

Sekulárne zriadenie Turecka je podľa prezidenta ohrozené

 

Ankara 13. apríla (TASR) - Turecko stojí podľa prezidenta Ahmeta Necdeta Sezera pred rastúcou hrozbou islamských fundamentalistov, ktorí chcú zničiť sekulárne zriadenie krajiny.

 

Sezer, bývalý sudca a pevný zástanca sekularizmu, vníma s hlbokou nedôverou vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) vzhľadom na jej korene v politickom islame. AKP popiera, že by mala akýkoľvek islamistický program.

 

"Náboženský fundamentalizmus dosiahol alarmujúce rozmery. Jedinou zárukou Turecka proti tejto hrozbe je jeho sekulárne zriadenie," povedal Sezer na schôdzke armádnych dôstojníkov v stredu neskoro večer. AKP nemenoval.

 

Turecké vplyvné ozbrojené sily sú vnímané ako hlavná záruka sekulárneho systému. Ešte v roku 1997 zosadili vládu, ktorá sa podľa generálov nakláňala islamistickým smerom.

 

Turecko, kandidát na vstup do Európskej únie, má prevažne moslimské obyvateľstvo. Väčšina Turkov však tiež podporuje odluku náboženstva od štátu.

 

Zástancovia sekularizmu sa domnievajú, že Erdogan by sa ako prezident snažil zmierniť obmedzenia týkajúce sa náboženského prejavu a symbolov. Ženy v Turecku majú zakázané nosiť na hlave šatky v univerzitách a verejných úradoch. Erdoganova manželka šatku nosí a Sezer ju nepozýval na oficiálne podujatia vo svojom paláci.

 

TASR

 

Prakticky každý zástanca prijatia Turecka do EU sa odvoláva na sekulárny štát. Ale ako to môže fungovať, keď na sekulárny systém dohliada armáda? A zníženie vplyvu armády je jednou z hlavných podmienok vstupu Turecka do EU?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to by zaujímalo aj mňa. Či je možné, aby existoval moslimský sekulárny štát bez vojenskej vlády, bez terorizmu, s demokraciou, s dodržiavaním ľudských práv a slobôd, vrátane náboženskej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pomaly (ale veľmi pomaly) sa prikláňam k názoru, že raz by Turecko mohlo byť členom EU - v prípade že by náboženstvo bolo úplne odlúčené od štátu. Myslím že toto by mohlo platiť aj v súčasných štátoch EU. Opakujem že ide o veľmi opatrný názor a neprihliadam teraz na iné problémy Turecka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov