Skočiť na obsah

Deti, povaha a správanie sa detí


Sniper

Odporúčané príspevky

Zena zacala popri anglickemu kruzku - robit kruzok benbintonu.  Neviem co ju to pochytilo. dalsi tyzden maju ist na sutaz.  inak maju tam telocvikara co  bol moj ucitel ako ziaka - tenis si raz,dva ,tri za rok zahrame(inak je vasnivy benbintonista). Syn vie hrat futbal aj tenis(od zakladnej ciary - teda po odraze - ale vie sa hybat - to moze byt doplnok namieste stat, ci rychle sa pohybovat a reagovat , teda pre syna to moze byt zaujimave a moze nieco uhrat,lebo ma nieco natrenovane a ma s raketou skusenost) ,mal v ruke aj benbitonovu raketu, tam nieco zahra - vyhra vsetko,ak ma nieco vhlave. Mozno nie ,ale zena ze tym to detom ide. 

Dievcatko chodi na na malovanie - inak minuly tyzden som ju vyzdvihol. Mala tam na a4 ceruzkou nakresleneho clovekomotyla. A bolo to dobre. Syn uz asi nemaluje. Dcera cez vikend si nakreslila na A4 obrazok - mne to pripominalo Ringa Cecha uz ho prevyysuje.

Ci syn chce hrat florbal,ci si kupit hokejku - nech si to hra. A nech si ju kupi.  Preco si este nikdy nekupil loptu?  Aby sa sa hral a naucil klucky na zahrade? Mozno mu stacia futbalove treningy - on nane rad a sam od seba chodi. CHce hrat sa aj nieco ine. Inak posledne dve zapasy co som ho videl hrat  futbal, ho ozaj aj hral(ako som ho videl hrat prvy krat futbal, hral si dobre a tak hraj vzdy - povedal som mu dalsi zapas). posledne prehrali v Detve,nevidel nekomentujem. Ale v sobotu hraju so Zarnovicou a dalsiu sobotu pride Velky Krtis. Obe zapasy su unas - som na neho zvedavy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 minútami, slimak napísal:

Preco si este nikdy nekupil loptu?  Aby sa sa hral a naucil klucky na zahrade? Mozno mu stacia futbalove treningy - on nane rad a sam od seba chodi.

nekúpil si nikdy loptu, nerobil kľučky na záhrade, lebo mu to nenapadlo... ale napadlo mu chodiť na futbalové tréningy, pretože jeho milovaný otec miluje futbalové tréningy a od jeho malého veku si tatko potrpel, keď synátor hral futbal :)
možno chodí na tréningy kvôli tebe, slimak....
a som vyslovene rada, že si pozrel na výkresy svojho dievčatka... je talentovaná. Nemusí z toho raz v živote žiť, a je to ťažký život, ale talent rozhodne má.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On na tie treningy chodi kvoli sebe. Lebo sa naucil trenovat a keby to nemal by mu to chybalo, chybali by mu chalani. Ale opytam sa ho preco do riti tam este chodi zabijat cas. 

Proti Banskej Stiavnici prvy polcas prehravali 0:1, dal som si pivo a ze mu poviem ako ma hrat.  ze pred nim ziaden super nemozemat loptu - ziaden hrac. lebo to to ten polcas bolo opacne nasi nemali loptu. Ci nik nemal loptu. 

Druhy polcas zacal hrat to co po nom si zelam. 

Dalsi zapas  s Kovacovou, tam lietal ako blazon. Ved spravil dve goly -prihral.  Mal tri strely na branu  asi 7 krat ako pravy bek mal loptu na nohe v 16.  Som sa ho spytal to kto ti povedal ze tak mas hrat? Trener? ze nikto, chcel - inak tam on ako pravy bek nemal koho branit , ani pravy zaloznik, ani ten utocnik - tam nik nebol od supera,ak tam od brankara prisla lopta o dve sekundy bola v superovej sestnastke. a to sa dialo vkuse.

Boli to relativne slabsie muzstva ,ale po zapasoch s nami vyhrali tie musztva aj so silnejsimi, co ma prekvapilo. 

My co mame slabinu asi v trenerovi - lebo tam ma vela sikovnych hracov, lavy bek je problem a niekedy aj brankar. Ale to su len dvaja slabsi hraci. Mozno v braneni aj cela lava strana. Ako ja som cez syna nevidel supera dat gol a to roky.  Ale on aj keby stal by cez neho nepresli - lebo je to ozaj slaba liga.  Aj ked tohto roku vyrovnana(na 2-7 mieste). Snad vyhraju nad Krtisom.

Chcel by som aby syn hraval futbal dalej, v Revucej bude hravat za starsi dorast. Inak ti nasi "mali futbalisti sa presadzuju" ,lebo ich niekto pred 5,6,7,8 rokmi naucil hrat futbal. Alebo sa im aspon venoval. 

Ze Kosice su predpred posledne? Mna to neprekvapuje ani ten vychod - ked im tam turnaje vyhravala Revuca.  Ci sa dostala medzi prvych troch - to su rovestnici syna. V Kosiciach je 10 odielov.  nevedia dat 10 hracov lepsich ako Podbrezova?  S Ruzomberkom sme raz hrali a raz vyhrali - ten jeden chalan si proti nim opat zahra.

 

 

Tabulka.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som prisiel pre zenu a deti do skoly a chlapca odviezol na stadion, bol unaveny asi prvy krat sa netesil na trening.  A ze co taky sklesli, ze prvu mali telesnu asi povedal ze hrali florbal, potom isli na ten turnaj bedmintonovy, to hrali 4 skoly medzi sebou ako maly davis cup dve dvojhry a potom storhra. Druzstvo chlapcov pod vedenim mojej zeny - anglictinarka ide na sportovy turnaj.  Chalan vyhral dve dvohry,jednu prehral, stvorhry prehrali vsetky. Inak vyhrali to cigani so Sirka. Zrejme sa im ich matikar venuje - na matemat. olympiadu to nejde,ale v sporte sa da.

Na treningu hrali futbal, som branil a daval dlhe prihravky. Komu? Gogovi. Inak Gogo hra za brezno II.ligu.  A je o rok starsi. 

2006 bolo asi 15 chlapcov na zaciatku, 2007 asi 10 a u nich boli asi 3(2008) - to bol skupina co od 6 rokov trenovala futbal. Znich asi 3-4 to prestalo bavit.  My nemame mladsi dorast, aj ked 7 hracov odislo do inych klubov 2 BB , 2 Brezno , 2 podbrezova ,1 Rimavska sobota. Starsi dorast hra  5 ligu. mozno tohto roku vybojuju 4.ligu - a to uz by nemusela byt zla liga - to su v podstate tie muzstva co hraju II. ligu ako ziaci v ramci BB kraja. Oni nechcu hrat III.ligu lebo tam by museli chodit do zilinskeho kraja, v II.lige este aj cely vychod. A hlavne sa im nechce mat u17. Dalsie druzstvo navyse.

https://sportnet.sme.sk/futbalnet/z/ssfz/s/3523/tabulky/

Moj syn uz na rok nebude moct hrat za starsich ziakov - neviem ci by chcel hrat futbal na vyssej urovni, hrat vie. Bolo by dobre aby sa dostali aspon do tej 4.ligy starsieho dorastu tam nehravaju 18 rocni - aspon myslim nikdy som ten zapas nevidel, sikovnejsi 18rocni hraju za dospelych(alebo aj tam aj tam). Tam si kludne zahraju aj 15 rocni.

4.liga dorastu

https://sportnet.sme.sk/futbalnet/z/ssfz/s/3522/tabulky/

Vsetky tie muzstva co hraju s nimi doteraz. + Rimavska Sobota.  III.ligu hraju nejake dediny a v II.lige tam musis chodit aj na ten vychod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pýtala som sa asi pred mesiacom Ninky, ako sa jej páči v škole. A ona sa chvíľu ošívala, a potom z nej vyliezlo, že v družine sa jej páči, ale v škole ani moc nie, lebo nikdy nemá napísané veci dobre. Vždy jej tam pani učiteľla niečo červeným škrtne, a nikdy jej nedá hviezdičku ani nič iné. Že dostáva hviezdičky za čítanie, ale za písanie nie. Dosť mi jej chudinky bolo ľúto, povedala som jej, že aj doktori škaredo píšu, a žer samozrejme sa musí snažiť písať čo najkrajšie, ale dôležitejšie je, aby vedela dobre čítať a počítať, aby sa potom vedela naučiť aj ťažšie predmety. Keď bola potom na víkend u nás, hrali sme sa na školu, ona bola pani učiteľka a predpisovala mi znaky, aké sa v škole učia a aké to oni píšu do riadkov (príprava na písanie písmen), a ja som potom doplnila riadky (samozrejme, niektoré som urobila pekne, ale aj pár škaredých som tam švacla, nech má čo opravovať. 

A prezradila mi, že je nešťastná, lebo už mesiac nebola u druhej babky, je jej smutno, aj za zajačikom, ktorého tam majú aj s jej rovnako starou sesternicou. Zať sa vraj pochytil s mamkou a nerozprávajú sa, tak tam ani malu nevozí. 

Ešte k tomu jej písaniu, toto bolo asi pred mesiacom, odvtedy už nejaké tie hviezdičky prišli, a dcéra poprosila učiteľku, aby jej a ďalším, ktorí zatiaľ tak pekne nepíšu, aspoň nejakú inú pečiatku dala akože za snahu, nech deti potom nemajú nechuť chodiť do školy. 

A teraz v piatok Žilina chystá oslavu, náš malý vnúčik má meniny, ale Neli je chorá, tak ide iba Ninka, a berieme ju my vlakom. No to som zvedavá, čo sa zasa podozvedáme.

Vlastne obe dievčatká sú nováčikovia, Ninka v škole a Nelinka v škôlke. Nelinke sa v škôlke páči, dcéra hovorila, že je to niečo úplne iné ako Ninka, ktorej dlho trvalo, kým si škôlku obľúbila. To je fajn, ale v podstate ona keď sú vonku pred barákom, tak vždy chodí s tými deťmi, čo sa aj Ninka s nimi kamaráti, takže na kolektív je zvyknutá. A pevne dúfam, že sa to nezmení, a bude stále rada medzi rovesníkmi tak ako jej nerobí problém byť aj medzi staršími deťmi.

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 hodinami, Vilma Flinstonova napísal:

Pýtala som sa asi pred mesiacom Ninky, ako sa jej páči v škole. A ona sa chvíľu ošívala, a potom z nej vyliezlo, že v družine sa jej páči, ale v škole ani moc nie, lebo nikdy nemá napísané veci dobre. Vždy jej tam pani učiteľla niečo červeným škrtne, a nikdy jej nedá hviezdičku ani nič iné. Že dostáva hviezdičky za čítanie, ale za písanie nie. Dosť mi jej chudinky bolo ľúto, povedala som jej, že aj doktori škaredo píšu, a žer samozrejme sa musí snažiť písať čo najkrajšie, ale dôležitejšie je, aby vedela dobre čítať a počítať, aby sa potom vedela naučiť aj ťažšie predmety. Keď bola potom na víkend u nás, hrali sme sa na školu, ona bola pani učiteľka a predpisovala mi znaky, aké sa v škole učia a aké to oni píšu do riadkov (príprava na písanie písmen), a ja som potom doplnila riadky (samozrejme, niektoré som urobila pekne, ale aj pár škaredých som tam švacla, nech má čo opravovať.

Súhlasím s tým, že tvoja dcéra išla za učiteľkou, kto iný sa zastane svojho dieťaťa ak nie rodič. Dcéra predsa nežiadala pre svoje dieťa protekciu, ale trošku iný prístup, o povzbudenie takého malého dieťaťa. Však aj tá hviezdička môže mať inú podobu ... s bodkou, čiarkou ... a stačí povedať, ak to nabudúce bude krásne, hviezdička bude úplne čistá.

Vidím určitý rozdiel v prístupe učiteľa u nás a v UK. Mám pocit, že u nás je to akoby snaha dieťa potrestať ak niečo nie je super, zatiaľ čo v UK tých nešikovnejších sa skôr snažia povzbudiť ... bolo by dobré to urobiť takto.

Nemám teraz možnosť porovnávať ako je to v škole u nás, ale v časoch, keď chodili do školy moje deti, takýto dojem vo mne škola zanechala ...

Nikto z nás, dokonca ani my dospelí nie sme radi, keď sme stále iba prehliadaní, či kritizovaní, aj my sa cítime inak, keď nás niekto ocení, aj keď my to vidíme, či cítime skôr cez plat, či prémie. Ale tie malé detičky, ktoré sa so školou ešte iba zžívajú, tie to berú oveľa "tragickejšie".

Možno aj keď sa hráte na školu a Ninka je učiteľka, z toho ako sa pri tej hre vyjadruje, akým tónom hlasu sa s tebou rozpráva, aj z toho môžeš vycítiť, ako učiteľka na Ninku pôsobí.

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyrezávané tekvice so sviečkou vo vnútri sa v našich končinách vyskytovali už pred viac ako sto rokmi. Ľudia si nimi skrášľovali interiéry, aj exteríéry. S pribúdajúcimi rokmi akoby sa na svietiace tekvice u nás zabudlo. Netuším, ako je to u nás v súčasnosti, ale v UK sa Halloween oslavuje.

Pred pár dňami sa vnučka so svojou spolužiačkou dohodli, že pôjdu na zámok, na sviatok strašidiel. Deti oblečené v maskách, alebo s pomaľovanými tvárami sa prechádzali po ruinách zámku, plnili rôzne úlohy, za ktoré boli na konci odmenené nejakými maličkosťami. Nebola to "lacná zábavka", ale maminky si povedali, že ak sa takto zbierajú prostriedky na záchranu pamiatok, tak tie peniaze vďačne dajú.

V zámku boli tiež porozkladané rôzne tekvice, ale nie vyrezávané a vysvietené. Boli to tekvice zdobené rôznymi strašidelnými motívmi, ale maľovanými.  

Keď sa bola vnučka pozrieť v zámku v našom meste, bola sklamaná. Na ňu to pôsobilo  ako normálna stavba; u nich v meste je zámok ruina, ale udržiavaná a deti tam všade v sprievode dospelých môžu chodiť.

Ale Halloween mal aj pokračovanie, niečím, čo sa u nás zatiaľ s veľkou pravdepodobnosťou nekoná. Večer, keď je už vonku riadna tma, idú deti oblečené v maskách strašidiel v sprievode rodiča mestom, a tam, kde je pred domom uložená vyrezávaná a vysvietená tekvica, môžu zabúchať na dvere a od domácich dostanú nejakú sladkosť. Vnučka bola celým tým dejom úplne unesená, ale povedala, že na budúci rok asi bude radšej doma a ona bude deťom, ktoré u nich zazvonia, dávať rôzne sladkosti.

- okolie zámku - Stokeysay Castle -.jpg

- vyzdobená tekvica -.jpg

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://sport.aktuality.sk/c/bwy7h1x/zomrel-hrac-bratislava-capitals-boris-sadecky/?_ga=2.88862107.1465786508.1635956662-1178064409.1632728540

Ja ho poznam len zo statistik - z trencina ked tam hral s nim synovec. Vtedy 3 patky mali rovnake cisla(v bodovani aj tretia dala plno golov). Alebo zhruba. Este ako ziaci demolovali Bratislavu. Ale ci z nich hra dnes este hokej? neviem staci pozriet ich supisku z roku 2008. 

https://www.hockeyslovakia.sk/sk/stats/matches/284/1-liga-starsich-ziakov-b-8-sht-u14/match/54491/Stats#matchDetailTabs

Priklad tu hrali spolu. Synovec mal tri asistencie a dalsi rok a od vtedy zije vo svedsku.  Synovec uz kvoli zraneniu prestal s hokejom. Je aj viac dolezite ako sport. to si hovorim pre seba. Ztej supisky neviem ci hra niekto hokej. Tie pre mna najznamejsie mena aj rok starsich aj snimi synovec hraval asi ani nie. A to sa da povedat boli najlepsi na Slovensku, vtej dobe. Ziaci nehrali celo statnu sutaz,ale synovec bol na turnaji 9viatakov(ako osmak), bol to turnaj v Prievidzi - z kazdeho kraja(V,S,Z) tam hral asi kazdy s kazdym a trencin skoncil asi druhy -- vyhral to Zvolen.

Dobre si pamatam.

https://www.hockeyslovakia.sk/sk/stats/standings/285/1-liga-starsich-ziakov-a-9-sht-u15?StatsType=overall&TournamentPartID=1400

Tabulka je zmatocna pod nou.

O poradí družstiev sa rozhodlo podľa čl. 69 a nasl. SP SZĽH: 1. HKm Zvolen 8 bodov, skóre 20:9 (+ 11) 2. Dukla Trenčín 8 bodov, skóre 15:9 (+ 6) (vzájomný zápas Zvolen - Trenčín 2:2) ===================================== Družstvo HKm Zvolen sa stalo Majstrom SR starších žiakov 2010/2011 a získalo zlaté medaile. Na druhom mieste sa umiestnilo a strieborné medaile získalo družstvo starších žiakov DUKLA Trenčín. Na treťom mieste a bronzové medaile získalo družstvo starších žiakov P.H.K. Prešov n.o.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto je hokej. a moja tema. Hop zalozil ju sniper. Ale ten prispevok moj predchadzajuci bol o tom, ze sport  nieje to najdolezitejsie, a ani ti najsikovnejsi 14 rocni sa nim zivit nebudu. Sport ma byt zabava, naucit  sa discipline ,ma byt o radosti z pohybu,naucit sa fair play. to ma zmysel. niekedy sa zatnut.

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Citát

 

https://sportnet.sme.sk/spravy/hokej-dusan-pasek-ml-smrt-profil-bratislava-capitals-generalny-riaditel/

Nie je ľahké byť synom slávneho otca. Najmä, ak chcete ísť v jeho šľapajach. Dušan Pašek mladší to vedel, nepripúšťal si však porovnávania s otcom Dušanom.

Hokejovú kariéru nemal takú oslnivú ako majster sveta z roku 1985, získal však tri slovenské tituly. V mladom veku sa stal z neho úspešný funkcionár, klub Bratislava Capitals vnímal ako svoje dieťa. 

Keď v apríli 1998 oslavoval bratislavský Slovan zisk majstrovského titulu, na ľade bol pri tom aj Dušan Pašek. Nie však starší, ale jeho vtedy trinásťročný syn.

 

Patri to sem? Na hokej portali uz ta tema nieje. Nasli ho obeseneho asi na Kamziku,ta imformacia uz nieje. 

Ja dufam, ze som po otcovi, vraj sa pohadal s mojou matkou ci mal ist vcera na ockovanie. Isiel.  na tretie, na jar mi matka volala aby som si snim siel,ze chce. Moze aj otec tarat, neviem si predstavit ,ze by ho od toho odhovarala.  Aj ked ona sa ani... , ja som ju ani nepresviedcal ani otca. Otca som nemusel,lebo chcel, matku som nechal na sestre(ano sa asi tiez nedala). Matku sa ani neda - lebo to je lobotomia ako Kotleba - aj ked ti povie ine dovody(mna ani nezaujimaju- nie ,nie,dobre). Ale ak by naozaj odhovarala otca od ockovania -to by bol pruser maximalny. Vidime sa naposledy.

S matkou boli vzdy tazke rozhovory. Ona ma nazor ,ze lekari od nas nepojdu na zapad lebo su lenivi a nikdy sa cudziu rec nenaucia.  Jaj jej na to ,ze su to ti najsikovnejsi, co studuju najviac a oni sa nenaucia nemecky co si ty ako osetrovatelka(to robila na dochodku) sa naucila? A podobne.

Ja zdedit nemam co, ja som svoj podiel dostal ked som mal 15 rokov. Dostali sme to traja a dvoch suredencov som vyplatil. Dlhy nemam a kludne si viem kupit aj taky isty majetok vedla, ako dalsi,ale dalsi dom nepotrebujem.

S ludmi s kotlebovskym syndronom sa velmi tazko komunikuje - inak patri tam aj moj otec - ale ten chcel a che prezit - preto serie na Fica.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@secretka keď naša dcéra chodila do 1. triedy, mali síce mladú holku, čo si ešte len robila pedagogickú fakultu, ale naučila ich, dala im slušné základy. Ona im dávala pečiatky, každé decko nejakú dostalo. Tuším od 2. polroku už sa aj známkovalo, naša kočka rada chodila do školy, a pani učiteľku si veľmi obľúbila. Až tak, že sama chcela byť učiteľkou...a toto jej vydržalo až kým sa ňou aj naozaj nestala. Po asi 5 rokoch učenia už sa po materskej do školy nevrátila. 

Tam vlastne tresty boli až keď niekto niečo vyviedol.

Aj my sme mali učiteľa, ktorý bol prísny, báli sme sa ho a zároveň ho zbožňovali, a on hovoril, že on je zvedavý na to, čo vieme, a nie čo nevieme. To ale bolo až na druhom stupni...

Žilinu sme teda absolvovali, Ninka sa tešila, lebo sme spali v penzióne a ona spala na veľkáčskej posteli. Šimi má samé také chalanské hračky, ale Ninku zaujala stavebnica, akoby taká zmenšenina jednej reálonej preliezačky na jednom super ihrisku u nás, a tak si tam spolu hádzali guličky, ktoré potom prechádzali rôznymi žľabmi a pomocou nejakých lopatiek boli presúvané ďalej do rôznych otvorov, na tom reálnom ihrosku na tej reálnej preliezke tam takto decká sypú kamienky do lievika vedúceho do "potrubia". Nedošlo k nijakému incidentu, obe deti sa dobre znášali. Ninka je vlastne v nevýhode. Keď chce pozerať nejakú rpzorávku, doma musí pozerať to, čo chce Neli, a u tety zas čo chce Šimi, tak aspoň u nás jej pustím to, čo ona chce. 

V penzióne ale sme rozprávku nestihli, tak som jej čítla z Nevedka. Pobadala som jednu podivnú črtu a netuším, čím to je. Ona sa nikdy nepýta, čo ten alebo onen výraz znamená, len počúva. Viackrát sme narazili na nejaký výraz, ktorý som si myslela, že nemá skade poznať, a keď som sa jej spýtala, či rozumie tomu slovku, tak priznala, že nie. Jasné, že som jej to vysvetlila, len nechápem, prečo sa sama nepýta. Raz mi povedala, že ju zaujímajú veci, ktorým nerozumie, že jej nevadí, že tomu nerozumie, ale že to rada pozoruje. Vôbec to nechápem, moje baby v jej veku sa vždy pýtali, a mladšia, ktorá skvele spievala šarišské pesničky, sa ma vždy pýtala, čo to znamená, čo sa tam spieva, potom to aj skvele odspievala. Aj ja ako decko som sa pýtala a domŕzala až kým som nedostala nejakú odpoveď. Ninka nič. Nerozumiem tomu. 

Dňa 3. 11. 2021 at 19:06, slimak napísal:

... Ale ten prispevok moj predchadzajuci bol o tom, ze sport  nieje to najdolezitejsie, a ani ti najsikovnejsi 14 rocni sa nim zivit nebudu. Sport ma byt zabava, naucit  sa discipline ,ma byt o radosti z pohybu,naucit sa fair play. to ma zmysel. niekedy sa zatnut.

 

za toto máš u mňa palec hore. Aj ked hokej sem asi nepatrí, ale toto, čo si napísal, sa mi páči. 

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

včera sme mali obe kočky celý deň, ako to už býva, občas sa poškriepili, ale nič vážne, žiadne vresky sa nekonali.

Ninka nezdoba sa nechcela s nelkou podeliť o omaľovanky, vraj to sú jej a kúpili sme jej ich v Žiline, podivila som sa, že predsda ich chcela priniesť ako darček pre Nelku, ale ona že nie, že ona si ich vyfarbí a punktum. Tak som pohľadala doma iné, a tie som dala nelke, nech si teda vyfarbuje tie. Nelka sa s tým uspokojila a pomaličky si vyfarbovala až kým ju nezaujalo zas niečo iné. 

Poobedezrazu Ninka, ktorá si svoje omaľovánky už dávno vyfarbila, prevelice chcela, že ona si ich s Nelkou vymení, ale Nelka sa nedala ošidiť, darmo jej Ninka maľovala medové motúzy, mohla sa jej prihovárať anjelsky či čertovsky, nedala si tie svoje už. nepamätám sa, čo potom upútalo ich pozornosť, že na omaľovánky zabudli, ale prešlo to celkom bez nejakých zvád.

A zázrak nad zázraky, obe deti veľmi pekne jedli, sedeli okolo stola v kuchyni, obedovali sme všetci, Flinstone, ja a aj baby. Zblajzli aj polievku, mali sme kuraciu s bezlepkovými rezančekmi, Ninka má aj na mrkvu alergiu, tak som mrkvu uvarila zvlášť a pre nás som dala aj z toho mrkvového vývaru, babám som dala bezmrkvový vývar. A mali aj bezlepkové lievance, Ninka ich usilovne natierala domácim marhuľovým džemom a zlepovala, zblajzli skoro všetky, Flinstone ešte prirobil aj pre nás obyčajné lepkové palacinky, Nelka si aj z tých vypýtala. To sme teda čumeli, lebo celá rodina sa nevie vynačudovať, z čoho to dieťa tak rastie, keď papká ako vrabec, dcéra ju musí naháňať po celom byte s miskou a lyžičkou. Toto som ja nie ochotná, skrátka sme si sadli k stolu, Ninka prestrela (t.j. nachystala pekné servítky a na ne nakládla príbory), a nelke napodiv vôbec nevadilo sedieť pri stole a jesť pri stole...Ninka zahlásila, že oni nikdy doma spolu ani v nedeľu neobedujú, lebo tato ide jesť do reštaurácie alebo kam, a mamu nekomentovala. Zdá sa, že spoločný obed má niečo do seba... aj pre deti. Možno im tak lepšie chutí. 

Čítala som Ninke z knižky Pretekárske prasiatko, a hneď som jej aj povedala,, že ak niektorému slovku nerozumie, nech sa pýta, že jej to vysvetlím, aby aj mala niečo z toho čítania. Nuž a div sa svete, veru sa aj pýtala. To je dobre, že sa pýtala, konečne.

A ako všetky dievčatká, aj jej veľké potešenie spôsobovalo ňúrať sa v krabičke s korálkami, náramkami, náušničkami a rôznymi serepetičkami. To si skúšala všetky korále, čo tam boli, náramky či prstienky,,,pamätám sa, že keď som ja bola decko, tiež som sa s potešením ňúrala v mamkinej šperkovnici, mama to nemala rada, tak som to vždy presne tak poukladala, ako to mala, a veru jakživ nezistila, kedy som sa jej v jej pokladoch hrabala...toto by Ninka nezvládla, lebo aj ke´D TO POUKLADALA CELKOM SLUšNE, nebolo to tak ako pôvodne. Mňa to zas až tak moc netankuje, hlavne aby tam boli všetky tie veci a aby sa korálky nepomotali. 

Potom sme aj na klavír hrali, teda presnejšie, Nelka sa len pokúšala prepletať prštekmi, ale Ninka vytvorila jednoduchú melódiu, pokúšala sa ju zopakovať, to už sa jej nepodarilo, ale už to zakončila pekným céčkom, všetky svoje pokusy, a všetky tie jej pokusy prvýkrát, čo som ju kedy počula, aj mali aspoň trošku hlavu aj pätu...žeby predsa len aj napriek nie práve najlepšiemu hudobnému sluchu mala niečo z toho, že chodí na flautu? 

Vcelku príjemne strávený čas. Keď budú obe trochu väčšie, skúsim s nimi hry, čo sme hrávali s deťmi, ktoré som asi pred 8 rokmi mala na krúžku. 

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

najnovšie  s Ninkou. Volala dcéra, že Nelinka ochorela, a Ninka má ísť k zubárke, tak či by som ju tam nezobrala ja, lebo s choropu NELKOU JU TAM NEUVíTAJú PRáVE S NADšENíM. Tak ja že dobre. Lenže potom v deň D to vyzeralo, že Ninka tam jedine a jedine s mamou, skrátka zubárka je holt zubárka čo ako je milá...tak som nasľubovala, že potom pôjdeme do cukrárne, to zabralo, a Ninka ešte si vymohla, že aj pri škole ju budem čakať ja. I stalo sa, Dcéra naložila Nelku do auta, Ninku a mňa tiež a že nás tam odvezie, predstava bola taká, že po zubárke vezmem Ninuš do cukrárne a potom si u nás napíše úlohy, nasadneme do MHD a odvezieme sa k nim a ja slávnostne odcválam domov a ona na tanečnú. Všetko prebiehalo ako malo, až na to, že tam na recepcii zahlásili, že doprovod musí byť zákonný zástupca...prekrindapánasvatého, už aké ceremónie s tým robia, nakoniec si človek ešte aj na prdnutie bude musieť vypýtať povolenie. Tak som volala dcére, že nech im pošle mail, že môžem Ninku aj ja sprevádzať, ale dcéra ešte bola v aute aj s malou, ktorá sladko spala. A tak šla na recepciu povedať, že aj ja môžem, lenže Ninka akonáhle ju zbadala, už ju chytila za nohu a nie a nie sa jej pustiť. Iné mi neostalo ako utekať do auta strážiť spiacu Nelku a čakať, kým procedúra neprebehne...tak z cukrárne nebolo nič, a ani z písania úloh u nás. 

neli spala ako anjelik, nemala som srdce budiť ju, keď je chorá. Ona sa asi po polhodine zobudila aj sama, chvíľu kukala, dala som jej praclíky, čo to zamumlala, a veselo spala ďalej praclíky mačkajúc v ruke. 

 Po necelej hodine sa vrátili tie dve, Ninuš vysmiata ako lečo, mala to za sebou. 

 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

vôbec netuším, podľa akého kľúča si deti jeden deň niečo (konkrétne sveter) radostne oblečú, a na druhý deň ani za ten svet...

Ráno teraz chodím k dcére a beriem Nelinku do škôlky. Má taký pekný červený svetrík, jemný, ale teplý, v piatok si ho sama natiahla na seba, a dnes si sadla a ani za ten svet, že ona chce mikinu. Tiež nákrčník minulý týždeň bez problémov, dnes sme ho na ňu nedostali. S rukavicami je to tak že ich má v ruksačiku, a ak jej je zima na rúčky, sama si ich vypýta, takže to neriešim. Čo sa im také premelie tou makovičkou, že jeden deň ok, a druhý ani za nič...? Aj tak si ho v škôlke vyzlečie a odkladá do skrinky. 

V každom prí=ade ma môže tešiť aspoň to, že ide pekne do triedy a nerobí cirkusy, v pohode mi zakýva a odkráča k umývadlám, a ja môžem odísť. Chytanie za nohu s krikom, že tam nejde a že chce domov, sa zatiaľ našťastie nekoná. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Som(si pomyslel) spomenul aj zene, ze najlepsie na tomto(zatvarani deti, bude ze sa nenaucia pit,ona ze budu zavisli na inom, mobiloch, videohrach).

Ja som normalne chodil na pivo ked som mal 15-16 rokov. Teraz nemozu. Teda nevyrastu taki, ako som nie len ja ale 4-8 chalani sme boli(to len v mojej partii, to sa zacalo na zakladnej skole,ved ta partia bola zo zakladnej skoly,aj ked na strednu sme chodili inde, do inych tried). Sedeli sme v krcme. To bola vyberova matikarska trieda.  My sme si zle nerobili, a myslim ak by sa dalo pomohol by hocikto hocikomu z nas aj teraz(jednemu som v anglicku sprostredkuval brata pri buracke v anglicku a druhemu niesol  mraziak na tretie poschodie,to za posledne 2 tyzdne).  Uz budeme mat 45 rokov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

U susedov su dve deti v pestunskej starostlivosti. 10 rokov tam ziju(ja s detmi len5 rokov). Stalo sa im to najlepsie co mohlo. Nebol s tymi detmi ziaden problem. Na starsieho som nic nemal, raz som videl ako na moju macku hodil snehovu gulu.  S nim ziaden problem, mladsi ten ma ani nenasral, dvakrat som mu povedal,ze je . Bude sa hadat a musi mat posledne slovo.  Ja som debatu ukoncil si ., a nevidime sa dva mesiace. Len on je taky aj skym sa stretava denne. Ucitel, alebo ta rodina kde byva. 

On je taky ,ze mozno do toho detskeho domova pojde v 13 rokoch. Starsi isiel na strednu skolu mimo mesta. Uz su dva samostatne jednotky.  ked boli spolu celych tych 10 rokov, hrali sa spolu(niekedy, ci casto s mojimi detmi), najhorsie bolo ako nadavali(ked boli sami). 

Ta pestunska starostlivost - to musi byt velm tazke. Ako suseda ma 30 rocneho syna ktory im daval pracu,ich zamestnaval. Aj dohliadal, ale uz maju 16,13 a snimi suseda si sama neporadi. Suseda ma aj 35 aj 40 rocneho syna,ale ten 30 rocny sa detom venoval,tam byval,len uz asi chce mat vlastnu rodinu.

Sam som zvedavy ako to zvladnu. Tie deti musia dospiet. Kde dospeju neviem, lebo sa im to rozpada. U mna na zahrade sa smojimi detmi hrali bezne(2,3 hodiny denne potom 2,3hodiny u nich,na zahrade). A snazil som sa knim byt rovnaky. Ale rovnaki neboli v dome. 

Ten starsi chalan mal rad futbal. Hrali ho vsetky styri deti ci u nich ci u nas. On zacal v klube hrat asi ked mal 12 rokov. Uz neskoro a potom prisla pandemia. S mojim chalanom hrali nohejbal cez plot 160 bez dopadu a vedeli si to vratit 15krat. Oni sa na neho asi ani raz na zapas neprisli pozriet(on odohral mozno 20zapasov,ale dal viac golov ako moj syn), chranice si bral od syna. To je ten rozdiel. Ja by som podporil syna aj keby mu to neslo, ja ho vtedy zvozim pod zem, ale sused -naneho sa nesli ani pozriet, a ten futbal bolo pre nich zlo.

V com je rozdiel medzi tymi detmi,mojimi a tymi ciganctmi. 

Skúšali ste matku niekedy vyhľadať?

Nie, stretli sme sa raz, keď prišla za mno


Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22828468/vyrastal-v-domove-pripadov-ako-herak-je-vela-aj-na-mna-to-skusali-rozhovor.html?ref=trz

 

Rozdiel je to ,ze moje deti su objimane, tie cigancata to asi nemali. Lebo ten priestor maju rovnaky, aj rovnakych ucitelov. Chodia do rovnakej skoly. Ked to nezvladnu tieto deti, si myslim starsi chalan bude v pohode. Tak aku sancu maju tie deti v osade. Oni matku maju a chodia knej asi za polrok na vikend. Ako je mi to luto ako to je, som si myslel ze to bude fajn.

 

  • Páči sa mi to 1
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este som si spomenul, raz si ten starsi vymyslel blbost ,co ako ze povedal moj syn. Bola to blbost,ako ze ma chce zmlatit. Bolo to klamstvo, co som hned vedel.Len vtedy syn vrtel hlavou,ze nikdy  to nepovedal, dcera povedala,ci vrtela hlavou ,ze to povedal.Neskor povedala pravdu,ze to nepovedal. Od vtedy mi ten chalan bol ukradnuty.

Mam rad tych chalanov ,myslim ze tych 10 rokov mali najlepsich akych kedy preziju. Prisli do rodiny,ked mali 3 a 5 rokov.

Neviem ci sa cigani daju prevychovat.

Nie nemali detstvo ako tieto deti.

https://dennikn.sk/449878/adoptovali-dve-romske-deti-chvaly-su-prehnane-urobili-predsa-kvoli-sebe/

Neviem ci ich objali, pobozkali, ci aj pochvalili.Ci s nimi boli na vylete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov