Skočiť na obsah

Deti, povaha a správanie sa detí


Sniper

Odporúčané príspevky

pred 5 hodinami, Hellé napísal:

objednaj jej tu https://unitedoddsocks.com/ ja ich mam uz davno

Ďakujem za odkaz, popozerala som a aj keď tuším, ktoré by si vnučka vybrala /zombie/, posuniem to ďalej, nech si to doma v kľude popozerajú a vnučka klikne ...  toto áno.

/buď si vyberie niečo v modrej farbe, alebo takéto divoké monštrá/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Vcera som zacal otravovat svoje deti matematickou olympiadou. Najprv som chcel, len ze syna,zena zober aj dceru. Dobre(zabijes jednou ranou dva muchy). Potom hromzila,ze pocitali 5 hodin. Dnes sme pokracovali,kazdy den im dam jeden test 6 prikladov. To je na dva hodiny. Dcere to celkom ide. Ja som rad ,ze sa uz zamysla na zadanim a otazkou co ma riesit. Vcera jej to z pociatku neslo. Tie deti si nevedia robit poznamky. Nevedia vysledok napisat aby tomu niekto iny ako oni porozumel. Dcera mala 3 klietky zlatu, striebornu, bronzovu a mala tam dat zivozichy. A ona to davala ciernou ceruzkou a par krat opravila - gumov. Pozeram na tie klietky a ona ,ze to je zlata,strieborna a bronzova, do klietky tie zvery nakreslila,len ja som nevedel akej farby je ta klietka. Ale zlepsuju sa. Inak dcera vie vypocitat sama 3-4 priklady so siestich. Syn 2-3 priklady.Ideme od skolskeho kola od 2020 dozadu - to sa bude stazovat. Hlavne u syna,lebo vela veci sa neucia, a ja to ho naucit nebudem vediet,ale take jednoduche veci co sa neucili mu ukazem. Resp aj ja sa to musim naucit. Uz si to nepamatam.  Polovicu ani ja neviem vyriesit, ci na to nemam cas - na tej lympiade je super,ze tam mas aj riesenia,ale hlavne aj postup ako to riest.

Syn(7.dmak) o tych uhloch a trojuholnikoch vie dost malo(on nevie co je obsah trojuholnika). A ja si to uz nepamatam.

5. Prokop zostrojil trojuholník ABC, ktorého vnútorný uhol pri vrchole A bol väčší ako 60◦ a vnútorný uhol pri vrchole B bol menší ako 60◦ . Juraj narysoval v polrovine určenej priamkou AB a bodom C bod D, a to tak, že trojuholník ABD bol rovnostranný. Potom chlapci zistili, že trojuholníky ACD a BCD sú rovnoramenné s hlavným vrcholom D. Určte veľkosť uhla ACB. (Eva Semerádová)

Len to su musis vediet aj predstavit. Co tato veta znamena Potom chlapci zistili, že trojuholníky ACD a BCD sú rovnoramenné s hlavným vrcholom D. Ze ten bod C nemoze byt hocikde. Len to tam dali a zistili.

Riesenie

Nápad. Nájdite vzťahy medzi vnútornými uhlami uvedených trojuholníkov. Riešenie. Veľkosti vnútorných uhlov v trojuholníku ABC označíme postupne α, β, γ. V rovnostrannom trojuholníku ABD majú všetky vnútorné uhly veľkosť 60◦ . 3 A B C D α β γ Zhodné uhly pri základni rovnoramenného trojuholníka BCD majú veľkosť |]BCD| = |]CBD| = |]ABD| − |]ABC| = 60◦ − β. Zhodné uhly pri základni rovnoramenného trojuholníka ACD majú veľkosť |]ACD| = |]CAD| = |]CAB| − |]DAB| = α − 60◦ . Veľkosť neznámeho uhla ACB môžeme vyjadriť ako γ = |]ACD| − |]BCD| = (α − 60◦ ) − (60◦ − β) = α + β − 120◦ . Súčet veľkostí vnútorných uhlov v trojuholníku ABC je 180◦ , teda α + β + (α + β − 120◦ ) = 180◦ , z čoho vyplýva α + β = 150◦ . Uhol ACB má veľkosť γ = 150◦ − 120◦ = 30◦ . Poznámka. Zadaným podmienkam zodpovedá nekonečne veľa situácií; γ je vždy 30◦ , zvyšných 150◦ môže byť medzi α a β rozdelených ľubovoľne. Všetky body A, B, C ležia na jednej kružnici so stredom v bode D. V takých prípadoch všeobecne platí, že veľkosť uhla ACB je polovicou uhla ADB (pozri vetu o obvodovom a stredovom uhle).

 

Ja ked som bol chlapec som si to najprv predstavil,rukov nakreslil, potom pravitkom a odmeral uhol. Ked som nevedel ako to vypocitat. A pritom som ja vtedy mal dvakrat tolko vedomosti ako syn.  Syn nevie co je polrovina(polrovine určenej priamkou AB a bodom C,on to nikdy nepocul,ale to sa da lahko vysvetlit), nevie co je alfa,beta gama ..

Co tie deti sa mozu naucit? Pocitali nejake percenta. Stale(dva,tri krat za hodinu,30minutovu,ci 15 minut nieco pocitali) tam vyskakoval syn. Som mu povedal, co tam stekas. Vies ze to vies,nech sa to naucia tvoji spoluziaci. Ako vies niekoho naucit nieco o trojuholniku.

 

0401_Infografika_plan-otvarania-skol.png

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viete co je najvacsi rozdiel? Ja som II.stupen chodil do matematickej triedy. To bolo v rokoch 88-92. Ucitelka matematiky nam doniesla kalkulacky(skolske aby mal kazdy tie funkcie -ale vtedy si mal kalkulacky aj doma co tie funkcie mali). Na kazdu hodinu. Kvoli comu? Nie plus minus krat deleno.  Kvoli sinus, cosinus, tag, cotag. Dnes ani moje deti nemaju kalkulacku,len tu na mobile. Preco nam ich ucitelka doniesla? Inak vzdy ich doniesol nejaky ziak,v kufriku a malo to cez 5 kilo. Lebo sme tie vysledky potrebovali pri pocitani. Skor 6taci mocniny odmocniny. Na tych kalkulackach boli3 odmocniny. Obratene cisla. To je moja kalkulacka. 20 rokov.

Teda tie olymp. priklady su dobre, je to dobre aby sa deti naucili rozmyslat. To sinus, cosinus na zakladnej skole nepotrebuju vediet.

kalkulacka.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 hodinami, slimak napísal:

Viete co je najvacsi rozdiel? Ja som II.stupen chodil do matematickej triedy. To bolo v rokoch 88-92. Ucitelka matematiky nam doniesla kalkulacky(skolske aby mal kazdy tie funkcie -ale vtedy si mal kalkulacky aj doma co tie funkcie mali). Na kazdu hodinu. Kvoli comu? Nie plus minus krat deleno.  Kvoli sinus, cosinus, tag, cotag. Dnes ani moje deti nemaju kalkulacku,len tu na mobile. Preco nam ich ucitelka doniesla? Inak vzdy ich doniesol nejaky ziak,v kufriku a malo to cez 5 kilo. Lebo sme tie vysledky potrebovali pri pocitani. Skor 6taci mocniny odmocniny. Na tych kalkulackach boli3 odmocniny. Obratene cisla. To je moja kalkulacka. 20 rokov.

Teda tie olymp. priklady su dobre, je to dobre aby sa deti naucili rozmyslat. To sinus, cosinus na zakladnej skole nepotrebuju vediet.

na zakladnej sme pouzivali matematicke tabulky v pripade potreby sin, cos, tg, cotg, a v 1.r. na strednej sme si vedeli zakladne velkosti tych fcii odvodit pomocou rovnostranneho trojuholnika a priamky veducej z 1 vrcholu kolmo na protilahlu stranu, tiez zo stvorca a jeho uhlopriecky---(30, 45, 60, 90, 120, 135, ...) na ine uhly sme pouzivali matematicke tabulky :) on to mozno uz v 9. triede bude vediet. Inak ta uloha, co tam spominas, je zaujimava.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred týždňom si prišli na svoje Ninka a Šimi. Išla totiž staršia dcéra navštíviť mladšiu. A dozvedela som sa od Ninky (a aj od mojich báb), že Ninka sa hneď ujala úlohy mamy, Šimi bol živá bábika. To, čo si Nelka nechce nechať a Ninku vyčepcuje, Šimi bol blahom bez seba, pre neho to bolo vítaným rozptýlením a vítaná zmena. Na nedostatok pozornosti si určite nemohol sťažovať. A tak Nelina bola rada, že má pokoj, Ninuša že môže živé "bábo" ukladať a prezliekať do ľubovôle a to sa jej zaobchádzaniu nielenže nebráni, ale je mu to vítané, a Šimi, ktorý už rozumie skoro všetko a už aj rozpráva čo-to, mal zábavu iného druhu ako stavať dráhu či kocky alebo si zabíjať klince do ponku. 

Celkom ma to pobavilo, predstava týchto detí tak o 4 - 5 rokov pri takejto hre. Predpokladám, že to sa budú hrať skôr na školu, Neli a Šimi budú žiaci a Ninka, samozrejme, učiteľka. Len ak vyučovanie bude viac-menej online, tak neviem, neviem. 

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Včera nám volali na videohovor naši zo Žiliny. Malému sa pusa nezastavila a občas aj celkom "zavalil". Šak po mame. :cem:  najnovšie - vraj asi pred 3 dňami, keď mu ráno šla dať novú plienku, zahlásil, že ju nechce, tak mu dala len slipy a nejaké gaťuše, a odvtedy sa vraj pekne pýta na nočník. tak to je super novinka. 

Aj manuálne je zručnejší a zručnejší. Zdokonaľuje sa.

A aj jeho sesterničky sa zdokonaľujú, pre zmenu v kresbách. ešte pred pol rokom Ninuša len začmárala výkres a nič na ňom nebolo, teraz zrazu z ničoho nič pekne kreslí postavičky aj s detailami, veci, čo vidí, a Neli tiež, tak možno predsa len majú aj nejaké naše gény. Neli sa pokúša aj spievať. nech jej to vydrží. Je to milé. 

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V nedelu sa isiel  sam korculovat syn(bez sestri) o chvilku sa vratil. Nikto tam nebol a este mal asi iny problem. Dnes siel(s nejakym dievcatom) ochvilu sa vratil pre hokejku a puk a vratil sa teraz, styria hrali hokej. Z toho chalana nieco bude. Predtym ,v minulosti ak fungovalo klzisko kazdy druhy den nan siel. Aj ked bola skola na piatu sa siel korculovat. Do piatej si spravil domace ulohy.

Mne sa paci, ze robi co ho bavi. A vie si to vybrat aj sam.

Inak dnes preskakuje kvoli hokeju 1,6metrovy plot. Uz sa mu nechce chodit pre kluce do kladky, otvorit ju vie ale nie zavriet. Zlahcuje si cestu, rozmysla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zajtra ide dcera robit skolsku olympiadu(cez net o 9:30).  Jej to celkom ide.  A zda sa mi byt bystrejsia ako syn. Ako to viem?  V matike  som ju nic neucil. Len ako si zapisovat,nejaky postup ako sa dostat k rieseniu a odpovedat na otazku. Co nechape ze zena otazku moze byt viac rieseni. Od noveho roku davam detom, kym "nechodili" do skoly matematicke olympiady,domace kolo - take najjednoduchsie,a dcera to na 90% da dobre. ze pochopi zadaniu aj otazku naco sa jej pytaju. Ju som ozaj nic neucil. Chalan aj pocitat. Ako navyse co sa ucili v skole. U nej som si myslel ze je to zbytocne.

  • Páči sa mi to 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no vidíš, netreba nikoho podceňovať (sorry, ale fakt mám pocit, ako keby si syna uprednostňoval).

Držím malej Laure (volá sa tak, však?) palce. Páči sa mi, keď si deti vedia poradiť. 

  • Páči sa mi to 1
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Laura mala problemy s recou, aj ma. Kym nieco povie dlhsie musi rozmyslat. Ale dava dobre otazky, ci aj odpovede. Je dobra, lebo rozmysla. A povie to ked si je ista ,ze to tak je. Nebude hadat. Pri rieseni matematickych uloh nepotrebuje jazyk. Staci je pero a papier.Inak na zaciatku januara jej to trvalo dost dlho kym vyriesila 6 "jednoduchych" uloh, zopakovala si to 8 krat a uz bola rychlejsia,vcera bola velmi rychla.

Tu olympiadu asi vyriesila dobre(nevidel som zadanie,len odpovede a zdalo sa mi to OK,ona to vie), mala aj viac rieseni. Zena musela poslat prehlasenie ,ze to robila sama. 

V minulosti so synom som riesil skolske a okresne olympiady. A nato nemal vedomosti. Sa to neucili. Teraz ,3.1 ,ked mal prazdniny som ho ucil zapisovat do rovnic slovne ulohy. 

http://www.goblmat.eu/celok.php?idex=Z753

Podla mna som ho nieco podobne ucil aj pred dvomi rokmi. Mozno skoro. Na druhy den som mu dal to iste a na 50% to dal. Je to zlozite pre 13 rocneho chalana? Je to pre 8makov. Ale syn nevie co je rovnica. Oni sa to neucia. A nevie co je riesenie dvoch rovnic o dvoch neznamych. On by vsetko podla mna vypocital, dosadzoval cisla,hadal,ale ja som chcel aby sa naucil napisat z vety rovnicu a z druhe dalsiu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto ma bavilo vysvetľovať deťom, a tiež konštrukciu trojuholníka.  

teraz to majú rodičia ťažké, ked decká nechodia do školy. Ja neviem, ako to chcú dohnať. Nie každý má rodičov, ktorí svojim deťom vedia vysvetliť, čo treba, a tiež nie všetky rodiny majú toľko počítačov a izieb, koľko detí, ak ide o online vyučko. 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes sa chalan siel s hokejkou korculovat, isla s nim aj sestra len som ju nevidel. Mi ho prislo luto. Ja som sa hraval aj sam, sam bicykloval. On to robi sam uz 3 mesiace ci 9 mesiacov nevidel kamaratov. Spoluhracov. Ine deti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 22 hodinami, slimak napísal:

Dnes sa chalan siel s hokejkou korculovat, isla s nim aj sestra len som ju nevidel. Mi ho prislo luto. Ja som sa hraval aj sam, sam bicykloval. On to robi sam uz 3 mesiace ci 9 mesiacov nevidel kamaratov. Spoluhracov. Ine deti.

a so segrou si nechcel zahrať? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes boli u nás dcéra s obomi babami. Už sa chvíľu vedia pekne zahrať, aj každá individuálne, aj spolu. Tá Ninka je hrozná podšívka. Vyhádzali skriňu s hračkami, ale hrali sa len s legom, každá si niečo stavala, každá mala jednu postieľku spravenú z častí lega, lenže Ninka si zmyslela, že ona chce aj tú druhú posteľ. Tak Nelke podsúvala rôzne kúsky, že aha, Neli, pozri aká krásna postieľka, nechceš radšej takúto? Neli sa nedala obalamutiť, že nie, ona chce tú, ktorú má,  a robila si ďalej svoje, A Ninka neprestala do nej húsť, a ponúkať jej rôzne náhražky, ktoré teda do postele mali ďaleko. ale malá sa nedala obaláchať a zasa len že nie a nie. Aj minule keď tu boli, tak jej zas zobrala hračkársky spacák, hoci jeden už mala. A aby jej ho malá nevzala naspäť, dala do neho koňa...A dnes toto našťastie neskončilo neutíchajúcim revom, Neli si posteľ ubránila a Ninka si potom s maminou pomocou vyrobila inú. 

A potom prišiel zlatý klinec. Ninka chcela po mne, aby som roztiahla gauč, lebo ona je masérka a ide masírovať mamu a nemôže pri tom predsa stáť vedľa gauča! Musí spolu s klientkou sedieť na masážnom stole!  čo teda som zamietla, že masíruje sa postojačky. Gauč sa rozťahovať nebude, až potom, ked bude u nás spať. Vidí sa vám na tom niečo divné, že som nechcela rozťahovať gauč? 

Zvláštne, že na televíziu si ani nespomenuli. Predtým vždy aspoäň chvíľu chceli v telke Labkovú patrolu alebo niečo iné podobné, teraz ich to ani nenapadlo. 

Dcéra rozmýšľa už, kam dajú Ninku do školy. Chúdence deti, ked bude ten cvok vládnuť do konca volebného obdobia, tak naša Ninka bude do tretej triedy dištančne vzdelávaná a ja neviem, ako sa bude z domu učiť v Nelkinej prítomnosti. To už len bude vyučovanie...

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 minútami, Vilma Flinstonova napísal:

Vidí sa vám na tom niečo divné, že som nechcela rozťahovať gauč? 

pokladám to za normálny výchovný prostriedok. ani zďaleka nemusí mať decko čo si zmyslí.

to, že nechceli tv, je normálny vývoj, problém by bol, keby zakaždým tv chceli za každú cenu.
 

  • Páči sa mi to 1
  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 26 minútami, game napísal:

pokladám to za normálny výchovný prostriedok. ani zďaleka nemusí mať decko čo si zmyslí.

to, že nechceli tv, je normálny vývoj, problém by bol, keby zakaždým tv chceli za každú cenu.
 

ved aj ja si myslím, že rozťahovať gauč je hovadina, ale dcéra sa skoro urazila. Neviem, či jej ešte stále nedochádza, že to už dobrých 10 rokov nie je jej detská izba, ale moja. 

s tou telkou to majú tak, že majú vymedzený čas, koľko môžu pozerať, a v tomto dcéra dôsledná. Keď aj Ninka chce silou mocou pozerať, tak sa s ňou dá dohodnúť, že dobre, tak povedme 1 či 2 diely tej ich labkovej patroly či čo to pozerajú, a potom sa to vypne, Toto ona už chápe a vie dodržať. s Nelkou je to ťažšie. Tá začne revať a reve a reve aj hodinu v kuse. A po očku pozoruje, čo my na to. Ale inak ked ju nechytí nejaký rapel, je zlatá, vie sa aj sama zahrať. 

Sranda je aj ked si spievajú. Nelka si aj sama začne svojho obľúbeného Kohútuika jarabého, tenkým skomírajúcim hláskom, ja sa pučím v kúte aby ma nevidela, lebo je mi to smiešne.

Potom napadne aj Ninku, že teda aj ona chce niečo zaspievať a začne...lenže toto nelka nevydrží a musí sa k nej pridať, ibaže so svojím Kohútikom, a je úplne fuk, čo spieva Ninka, Neli si pizúňa to svoje. My sa musíme premáhať, aby sme sa nerozrehotali, a Ninka sa začne rozčuľovať  "Nelááá! Ticho, teraz spievam ja! " a ak sa tá sa nedá vyrušiť, následkom je, že ju Ninka vyčepcuje. 

 

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale kde , dieta musí mat mantinely . preto dieta samotné je to dobré, ked sa mu určia hranice. v podstate určené hranice a pravidlá sú pre dieta istoty , inak má chaos 

 

( samozrejme všetko s láskou, s vhodnou komunikáciou , ale vzdy treba byt dosledny) 

  • Páči sa mi to 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dievcatko sa samo islo vcera dva krat sankovat. Doobedu samo(chalan sa siel korculovat,najprv mal plan sankovat,ale potom to zmenil na hokej),ale iste cakala ze tam budu nejake deti poobede ,prisla jej kamaratka aj s mamou, mama z vychodu nevie kde je kopec na sankovanie zaparkovali pred nami a vratili sa o tri hodiny. O piatej vecer,uz sa zmrakalo. Oni vcera sobotu aj ako obvykle upratovali. Povysavali izby.

Dnes dcera ma prekvapila. Prisla za mnou ci jej mozem vytlacit pracovny list, sa je spytam a ty to nevies? Viem. O dva minuty som zanou siel(vyhrieval sa na slniecku, a dofajcieval) a mala to vytlacene. Nikdy to nerobila ani za mojej asistencie, urobila to sama,videla ma ako to robim.

  • Páči sa mi to 3
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiez sa mi paci ako si vie Ondra uz spravit sam prazenicu, alebo spagety, dokonca aj polievku sackovu.  Celkom sa mi paci ako sa uz zacina sam o sebe starat. Rano si spravi sam svacinu do skoly.   Zacina byt pekne sikovny, tak ma na to aj vek 8 rokov uz je celkom dost na to aby vedel urobit veci aj sam :) 

 

  • Páči sa mi to 3
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jé! ako tie deti rýchlo rastú, že Ondra má už 8 rokov..?:smile:

Svoju vnučku teraz   môžem vidieť cez webkameru..., má už tiež práve rôčik, chodí, keď sme sa uvideli, tak pozdravila Ahó.. :smile: ukázala svoj domček pre bábiky, dve mačiatka jej obľúbené ( z látky), malé knihy so  zvieratkami, ukázala,  kde je psík aj povedala hav, mačiatko - mňau..., keď šla okolo zástrčky ukázala s prštekom, pokrútila hlavičkou a povedala, že ne-ne. Pri rozlúčke zamávala, poslala pusinku. A ten jej úsmev, tie veselé  modré očká, úžasné.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

23 hours ago, iskra said:

Jé! ako tie deti rýchlo rastú, že Ondra má už 8 rokov..?:smile:

Svoju vnučku teraz   môžem vidieť cez webkameru..., má už tiež práve rôčik, chodí, keď sme sa uvideli, tak pozdravila Ahó.. :smile: ukázala svoj domček pre bábiky, dve mačiatka jej obľúbené ( z látky), malé knihy so  zvieratkami, ukázala,  kde je psík aj povedala hav, mačiatko - mňau..., keď šla okolo zástrčky ukázala s prštekom, pokrútila hlavičkou a povedala, že ne-ne. Pri rozlúčke zamávala, poslala pusinku. A ten jej úsmev, tie veselé  modré očká, úžasné.

No ano uz 8 v auguste uz 9. Tiez to nechapem ako ten cas leti uff.

Bianka bude mat uz 6 rokov v maji. 

 

Inak vnucka zlata :)   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov