Skočiť na obsah

Deti, povaha a správanie sa detí


Sniper

Odporúčané príspevky

http://fk-junior.webnode.sk/kontakt/

 

Neda sa kopirovat hodnotenie trenera junioru. Podla mna umiestnenia aspon na prvych 4 miestach su zasluzene. Junior proti Juventusu hral dva krat dva minuty presilovku 4 ku trom. Aj proti Humennemu mali jednu presilovku. Na celom turnaju ci som si to vobec vsimol prvy krat.

 

S nami mali herny vypadok aj ine muzstva. Aj Juventus - ja som si pred finale myslem,ze nas porazia dva,tri nula. Boli unaveni a nasi chalani chceli vyhrat.

 

----------------------------

U nas v minulosti treneri aj niektori rodicia hovorili,ze mi sa nemozeme rovnat,resp konkurovat Popradu, Kosiciam, Presovu,Lucencu a podobne kvoli tomu ze my mame par deti, nemame halu, nemame od mesta ziadne peniaze, treneri robia zadarmo - momentalne to trenuju oteckovia.  Samozrejme su u nas horsie podmienky,ale da sa. 

 

Sem tam motyka vystreli.

 

Niekedy jeden trener si nevedel predstavit ako mozme vyhrat nad Juniorom KE - lebo uz mal od nich vela poraziek(ale tito chalani nad nimi asi dvakrat vyhrali,jedna remiza a mozno 8 prehier). A vcera vyhrali ich turnaj. Aj ked teraz bol slabsie obsadeny. 

 

-----------

A ako proti nam, ci preco to inym nejde? Lebo nam nevedia strelit gol. Dostali za dve turnaje ,ked vyhrali dve. Aj to vtedy ked o nic neslo. Na turnaju famtu roznava ked prehravali 4:0 a teraz Saca a nasi  jeden dva daju. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chalan mal vcera skolsku pytagoriadu. Dal vsetkych patnast prikladov,len mu to trvalo kym to odovzdal 45 minut. Doma to robi za menej ako polovicu casu.

 

Samozrejme som rad ze to dal na sto percent. Ja si to aj vazim. Ze to bolo pre neho dolezitejsie(odpovedat spravne) ako cas. Ale v tejto sutazi je podstatny aj cas.

 

Za tri mesiace - sa mu budem venovat jeden den a pochopi bodovanie na pytagoriade. 

 

------------

To je ako vo futbale. Natrenovane to ma. Ale v zapase, sutazi ako keby si neveril a mu to trva dlhsie. Ale ani na ihrisku ani pri pocitani v tejto sutazi ho cas nepocka. To sa musi len natrenovat a potom bude sikovny. Ma nato - chce byt najlepsi v pytagoriade? Moze byt - skolsku sutaz vyhral, moze byt v okrese isto. Ja neviem v kraji? Ja si myslim, keby ho to bavilo a trenoval by so dostal aj na koniec.

 

podobne je to aj vo futbale.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A POTOM TO PRIŠLO. Semifinále. Viťaz skupiny A - MFK Revúca. 3 víťazstvá, 1 remíza, skóre 11:0. Po prvom góle Tomáša síce hostia stihli vyrovnat na 1:1, ale nášmu uragánu nedokázali odolať. Dvomi gólmi Karima a Tomáša, jedným Šimona sme vyhrali 6:2.

Viac tu: http://fk-junior.webnode.sk/news/x-mikulassky-turnaj-fk-junior-kosice-u9-r-2007-a-mladsi-13-12-2015/

 

To bol


To bol len maly odsek od trenera juniora. Nam  - co som si uz nepamatal(z pred dvoch rokov) - aj vtedy vysiel turnaj kde v skupine nedostali gol. Na famte nam nedali vobec gol - ja som si to nepamatal - ta roznava za stavu 4:0 prvy a posledny krat vystrelila na nasu branu. 

 

Ale celkove. Su sikovne tie deti. Resp. dnes su dve deti rozdielovy hraci. U nas - lepsie nemas(to myslim ,ziaden klub s ktorymi sme hrali lepsich ako oni nemaju). A to je rocnik moj ho syna. Keby viac makal mohol by byt treti. A to uz by na nich nemal nik. A keby sa pridalo este par.

 

------------------------

V tych dvetisic sedmickach je sedem hracov aj dve dvetisic osmicky - ztoho spravit dvoch dobrych hracov - mohlo by ich byt aj viac. A mas kluby kde v rocniku mas cez dvadsat deti - vsetky ligove, ci prvoligove. Je t strasny nepomer ale d nas by dostali ci dostavaju.

 

V hale. Je paradoks,ze v hale co mi halu nemame. Na travniku. Budeme slabsi. A slabi. Lebo ked rastie trava - pripravkari u nas len trenuju. Od nas len ku Roznave ,Tornale, Rimavskej, Brezno a Poprad je 50 km vzdialenost. A hlavne na trave sa hra futbal.

A tam ani dvaja rozdielovy nespravia nic. Pri 7dmich hracoch.  Preto nechapem, preco sa nesiazia mat ovela viac futbalistov. Aby mohli konkurovat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zajtra chcel ist chalan na turnaj do Roznavi. Ja sa ho pytam ci ma natrenovane a ci sa dostane do zakladu. Ze nie zajtra na ziadny turnaj nepojde. Ideme lyzovat. Dcera je ztoho vynervovana. Lebo pred dvoma tyzdnami som na nu vela krical. Ale musim ju nejak naucit lyzovat. Aj ist na vleku samostatne. Mna to uz nebavi ju stale ucit a kricat. Zajtra budem kludny. Je posledny krok a pokus  odomna aby sa 8 rocne dievca naucilo lyzovat. Ja som to skusal aj ked mala 5,6 minulu sezonu som vynechal.

 

Bud sa to nauci zajtra ... alebo neskor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes poviem to hned aby som nezabudol. Chalan vyhral sutaz - skolske kolo(vecna cena triapol eura si moze kupit nieco asi v papiernictve) v proze vola sa Saliansky Matko. Vcera som pozeral film z obyvacky bol krik zeny na neho,ja som to vypol,ze co sa deje? Chalan sa usmieval -ako pubertiak na sedacke(ze nechape preco histerici - on provokovat uz vie - ma to po mne) - zena odkladala veci do skrin. Ale zacul som(sa ho pytala naco sa hlasi do sutaze o ktoru nema zaujem  - na nej..pracovat - tak som to pochopil). Ze nema intonaciu, nevie ani polovicu naspamat. Tak  isiel do svojej izby sa to naucit na spamat. O dva hodiny uz spal. V tejto sutazi neviem aku mal konkurenciu,ani raz som ho to nepocul rozpravat(nezaujima ma to). V tomto si myslim, ze nebude dobry. Videl som divadlo ich triedy ci aj spoluziakov a boli tam ovela lepsi herci. Mozno sa nezucastnili. Neviem.

 

Ale viem,ze sikovny v matike moze byt, ci aj sporte trebars futbale. To ja viem. Lebo to mam nasledovane odskusane. V matike ked da sto percent tak asi vie. V recitovani - ci prednese to neviem. To ma nezaujima.

 

S dcerou sme v sobotu nesli lyzovat a trenovat. Ani mne sa velmi nechcelo(mozno by sa to uz naucila) ,ale boli vseci traja unaveni,lebo prespavali v skole, ale aj dcera vtedy mala prave osem rokov - povedala,ze ma svoj den. Tak som ju nechcel stresovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomuto trochu nerozumiem...

 

tak chlapec ti vyhrá školské kolo Šalianskeho Maťka /čo je prestížna a skutočne dlhoročná súťaž v prednese slovenských povestí/ a ty, čo si ho podľa vlastných slov ani nepočúval, lebo ťa to nezaujíma, napíšeš, že nemá intonáciu, nevedel to naspamäť, myslíš, že v tomto nebude dobrý, netušíš, koho mal konkurenciu,

či vie prednášať, nevieš, a ani ťa to nezaujíma.

( Šalianskeho Maťka založil MuDR. Svetozár Hikkel r. 1991)

 

celoškolské kolo v čomkoľvek len tak vyhrať to predsa nie je len tak... zvykli to vyhrávať dievčatá, majú k prednesu väčší a hlbší vzťah.

 

tvoj chlapec to vyhral.

to je predsa fajn, nie? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som ho videl hrat divadlo a zdali sa mi tam sikovnejsie deti. Videl som ho v tomto smere raz(vo skolke deti tiez hrali aj divadla). Lebo ma to nezaujima viac. A neviem to porovnavat- raz som hral divadlo - co sme mesiac dva nacvicovali a hrali sme to raz(nikdy ma to nebavilo) hrali sme to asi pre niekolko meciarovych ministrov. Nikdy viac.

 

To ze nevie intonovat a nevie to na spamat mu vycitala,zena -  a hulakala po nom ako ja po dcere na svahu.

 

Mne je smiesne na tom to. Ze ja si myslim, ze v tomto je slabsi(ale ja tomu nerozumiem), zena vcera nanho nakricala aby sa viac snazil. A on to dnes vyhral.

 

 

--

 

Ja ako rodic co som spravil? Od zaciatku skolskeho roku(az potom po precitani moze si zobrat tablet,teraz pozera porucika Bobrovskeho) som mu dal do ruky dve knihy. Sitnianske povesti? a hickookove strasidla. A sem tam som si vypocul co cital. Na zaciatku dal tri vety,ked mi mal povedat co cital.Neskor pred tyzdnom a mali sme navstevu. Sa ho nedalo dopocuvat. Rozpraval polhodinu.

 

Ja viem,ze je sikovny - isto som napisal minuly rok,ze nieco pekne nakreslil,vyhral aj cenu viac ako desat eur vyhral. Stale chodi do kruzku vytvarneho - ci do sukromne LSU. Tohto roku(myslim od septembra) som ho uz od neho nevidel nic nakreslene(uz si doma nekresli). Ale nejde robit asi tolko aktivit.

 

Nech robi co ho bavi. Ja nemam tolko casu aby som sa mu vo vsetkom venoval. Mam aj dceru a ta je mladsia a zrejme je potreba skor uz ju postrcit. Aby si tiez nasla nieco co by ju bavilo. Ci v com by sa mala zlepsovat - vo vsetkom.

 

Posledna uvaha- chalan je sikovny a myslis si ako,ze kvoli mne. Ako rodic. Len je sikovnejsi a starsi. Mal by dostat uz aj rozum.

 

Ale venovat sa treba viac dcere. Je to narocnejsie. Mozno. Mozno len sa naucit,ze snou musis inak pracovat ako s chalanom. Ale viem,ze aj chalan mi bude vediet z istej situacie pomoct. Ze ma pozna - ako som ho to ucil - a ked mu poviem vysvetli jej to, ukaz ako ta spravit - tak jej brat jej to lepsie vysvetli. Pozna aj mna a co ja chcem a ona a ju pozna lepsie ako ja. Je jej brat a maju dobry vztah. Chalan ju isto pozna lepsie ako ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak, väčšina detí sa nechce predvádzať pred rodičmi ... nechcú spievať, nechcú recitovať, nechcú prednášať.

To ale neznamená, že tie schopnosti nemajú. 

 

Učiteľka môjho syna mi po školskom kole v prednese prózy /na ZŠ/ povedala, že syn bol o niekoľko konských dĺžok pred ostatnými, takže bolo úplne samozrejmé, že postúpil ďalej ... ale pritom ja som ho nikdy verejne prednášať nepočula. Keď sa doma pripravoval, učil sa tak, že sa zatvoril sám v izbe, svoj prednes si nahrával na kazeťák a opakoval dovtedy, pokiaľ nebol sám so sebou spokojný. Spoza dverí som síce všetko počula a naivne som sa domnievala, že tieto nahrávky si budem môcť uchovať, ale syn mi prešiel cez rozum, keď skončil, vždy si všetko vymazal. :ermm:

Teraz, keď je už veľký a sám má dcérku, asi by bol rád keby jej mohol "ukázať" niečo zo svojho detstva, ale ... nemáme nič! :neviem:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Velku cast osobnosti podporia maju vplyv) neviem kolko - ale isto velku daju detom ucitelia v skole, v druzine, na kruzkoch, v klube. Aj deti medzi sebou v skole, ci inom kolektive(futbalovom). Ja som vdacny za okolie okolie syna a on ho tiez vytvara. Preto som rad aj do akej skoly chodi. Ako relativne najhorsej v Revucej,ale zrejme najlepsej.

 

-------------

 

Bolo to mimo skolu. Tie deti sa poznaju. Vazia si seba. Moze sa gulovat stvrtak so siestakom. Ja som videl dvoch stvrtakov proti dvom siestakom. Zahadzali proti sebe gule. Aby sa trafili ale ti starsi im nechceli ublizit. Oni sa zdravia aj siedmacka tretiakovi - je to mozne,ze synovi ucitelke. Ja som nepoznal, ani rovnaky rocnik v Cecke.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja teda nevím karle, ale mňa to vždy potešilo, ked moje decko vyhralo nejaké umiestnenie v nejakej súťaži, či to bola gymnastika, alebo spev, alebo kreslenie...mladšia sa dostala do predposledného kola Zorničkinho slávika, medzi 12 finalistov už nie. Ale spievala super, bola som na ňu veru pyšná. Staršia v 5 rokoch vyhrala 3. miesto v gymnastike, dodnes má bábiku - černoška, ktorého vtedy dostala :) tiež som bola na ňu pyšná. Tie deti si ani neuvedomovali, aké sú dobré v tom, čomu sa venovali, šlo to z nich úplne prirodzene. To bolo na tom najlepšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no a v ďalšom kole ako skončil? Ved ak školské vyhral, musel sa aj ďalej dostať. Či ešte nebolo?

A to ak bude druhý či tretí alebo nebodaj už sa ďalej endostane, tak ho chúďa sfúkneš?

 

Ja som deti vždy pochválila za dobrý výkon. nemôžem napísať, že ak pokazili, tak som to či hento, lebo nikdy nepokazili.

 

Ja som ale nepísala o školských kolách. Tie som vždy vedela, že vyhráme.

pamätám sa na jednu súťaž, tam som mala asi 6 detí + moje dve (7 a 9 r.), každé s inými dvomi pesničkami, každé jedno podalo slušný výkon, a potom aj v skupinke. Keď odspievala mladšia dcéra (bola posledná z tých, kitoré som ja doprevádzala), a sadli sme si do publika, počula som, ako sa aj "moje" decká bavili medzi sebou, že XX (ona) to určite vyhrá. A aj vyhrala. ostatné deti neboli na takej súťaži prvýkrát a už sa medzi sebou aj poznali, my sme tam prišli neznámi, a všetky "moje " deti dostali nejaké ocenenie. A mňa potom vonku zastavilo niekoľko ozajských učiteľov, čo mali ozajské súbory, a pýtali sa ma, kto bolo to malé dievčatko xxx, a či by som im ju nedala do ich súboru. Ja som nie učiteľ, som len nadšený amatér, ktorého to bavilo. A našťastie to bavilo aj tie deti. Mala som potešenie aj z ich výkonu, ale aj z ocenení.

A super bývala aj atmosféra nácvikov, nepamätám sa, že by nejaké decko kvílilo, že tam nechce byť...

kamošky zas mali malých tanečníkov, aj tých to tam bavilo. Vôbec, veľmi rada spomínam na to obdobie, s tými deťmi bola neskutočná sranda, ale keď bolo treba zaťať, tak zaťali a boli fakt dobré. Ale aj tak sme sa netvárili ako keby od toho závisela ich ďalšia budúcnosť, Stále to bol iba koníček, niečo, čo ich malo aj baviť. Víťazstvo je super, ale zas nie za každú cenu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stevka - vraj pre vela z vas nieje podstatny futbal. Ze je to blbost. No ten co mi to napisal a bola to zena - blbost to nie je. Pre nu mozno ano ale vseobecne nie - vseobecne by som povedal neutralne. NIe ako sa hadat medzi zenami a muzmi. Vela zien - matiek podporuje sporty svojich synov. Je ich ovela viac ak podporuju Recitaciu u svojho syna - asi vedia preco. A samozrejme IT kocky sa pridaju. Co maju nieco spolocne s muzmi.

 

 

Samozrejme ja sa tesim kazdemu bodu co syn ci dcera sa nauci. Budu aj kopat v zahrade. Syn neskor orat - ale obaja budu makat.

 

A ako v dalsom kole skonci? Zrejme ako sa nan pripravi a aka bude konkurencia.

 

Ja ho sledujem a pomaham vo futbale a v matike a tam ma zaujimaju vysledky.  Ze mu ide kreslenie a Matko? Inak dnes hral hlavnu ulohu - Jozefa. To je jeho plus . Ale ja ho v tom velmi neposuniem.  

 

MOj chalan to ma dobre rozohrane - nech sa venuje vsetkemu stale. Co ho bude bavit. A v sporte to nieje len futbal. On vie aj bicyklovat - mozno hadzat, ja neviem. Ja prinom niesom a nebudem kazdu sekundu.

 

 

------------------

Je sialene - mozno nie ze je to forum a su tu rozni ludia. Ano ste tu starsi co uz mate vnucata,ale sme tu dvaja co mame deti? Skolopovinne ci inaksie ci -deti su dvaja?

 

Clovek2 a ja. 

 

---

 

Chalan to ma dobre rozohrane. Este nieje zamilovany. Na to je cas. Ale dcera mi uz povedala meno. Zena to meno vedela o rok skor. Zena ked bola asi prvacka a dcera druhacka. Aby som zacal vychovavat toho chalana. NIe - to bude dcerin zivot.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je fajn, ked si má decko z čoho vybrať, inými slovami, keď je šikovné na viac vecí a baví ho viac vecí.

hehe, tvoja malá dcéra kuká po nejakom chalanovi? Čo sa v mladosti naučí, na staré kolená ako keby našla :)

pamätám sa, moja mladšia keď mala asi tak 11, tak bola úplne hotová z jedného deviataka u nich na škole (on ju začal zdraviť a prihováral sa jej, vtedy bola v škole dosť - ako to povedať, veľa ľudí ju poznalo vďaka jej aktivitám), a potom nejako presedlala na jeho spolužiaka, ktorého dotiahla aj k nám domov, lenže padol večer a fešák nie a nie ísť domov, keď sa ozvala jeho mama, že už ho mám poslať, tak voľky-nevoľky teda šiel, a druhýkrát sa mama aj s malou sestričkou dostavili aj s fešákom k nám, v duchu som sa smiala, že ajhľa, prišiel ženích na vohľady, ale radšej som si zakúsla do jazyka. mama chcela vedieť, s kým to jej synátor trávi toľko voľného času.

lenže potom po pár takýchto návštevách, trvalo to asi mesiac, možno aj dva, už to bolo dávno, zrazu akoby uťal, nechcela o ňom viac ani počuť. Vyliezlo z nej, že keď ho stretla vonku s kamarátmi a chcela sa s ním baviť, tak ju odbil, že nemá otravovať. Tak sa nasrala a viac sa s ním nebavila, ani keď jej potom volal, už s ním ísť nechcela.

Ale úplne prvý frajer sa objavil ešte v jasličkách, vraj vždy chceli ležať na susedných postieľkach a než zaspali, držali sa za ruky a vrhali po sebe láskyplné pohľady. tento drobec zas doma na tajnáša bral keksíky zo špajze, a ked ho prichytili, povedal, že to chce pre veveričku. Doma mu, samozrejme, neverili, ale vysvetlila to sestrička v jasličkách - našu malú volali tam všetci Veverička, lebo do jaslí nastúpila s asi 3týždňovým oneskorením kvôli tomu, že ju poškriabala veverička a musela ležať na infekčnom, aby jej denne mohli dávať vakcínu proti besnote (vtedy sa to tak robilo). Túto love-story ukončilo asi po roku (!!!) to, že chalan naložil do gatí a "Veverička" povedala, že ona nechce takého frajera, čo sere do gatí...chudák malý, aj si tie gate vypral v tom malom už škôlkárskom umyvadielku a ukazoval jej ich, že už sú čisté, ale asi nepochopil princíp...skrátka bol koniec lásky jako hrom.

Boli to milé časy. :)

A staršia, tá zas keď prišla do škôlky, tak najprv tam nechcela chodiť, vraj nejaký chlapec jej tam zle robí a raz ju dokonca dusil vankúšom, ale pani učiteľka to raz dva vyriešila, a nakoniec sa tak skamarátili, že mu musela sľúbiť, že si ho vezme za muža :) Samozrejme, vydržalo to tak pár týždňov, ale aspoň jej už nerobil zle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si neviem nejako vybavit, ci aj moj syn mal nejake "milenecke" prihody v skolke, ale urcite viem, ze ked zacal hravat hokej za ziakov (ml-st), tak to predvadzanie sa pred dievcenskou divackou navstevou (v ramci ich veku) na lade pocas zapasu, bolo uchvatne pozorovat .....vykon rastol umerne s poctom divaciek :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo, so záujmom som si prečítala ten článok. osobne si myslím, že niekedy ručné stručné vybavenie je potrebné. Samozrejme nie aby sme potomkom ublížili. Ale niekedy to naozaj inak nejde. To už aj vo FR si deti budú diktovať čo a ako?

Ja som teda radšej zniesla od mamky výprask hoc aj varechou ako by som mala čeliť jej slzavému údoliu a prednáške o tom, ako ju privediem do hrobu a ako jej ničím zdravie a podobne. Výpraskom sa uvoľnila atmosféra a o pár minút bolo dýchateľne. Ja som kedysi mamke aj povedala, radšej ma zmláť, tu máš aj varešku, ale ušetri ma tých rečí. Neušetrila...ale aspoň som sa pokúsila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slimak

 

Mam dojem ze dcera ponizila tvoju autoritu, ako otca-rodica....hm...niekde je chyba......ty ako rodic ju nesmies (nemal by si) fyzicky vytrestat, lebo ju ponizujes, ale ona ta moze ponizit.....no ak by to bolo v zakone...netrestat deti "varechou", a ty by si to porusil, tak si po jej oznameni to na urade, potencionalnym adeptom na odobratie decka...mozno aj pre nejaky vhodny homo alebo lesbo "manzelsky" par :)  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vstredu prisiel za mnou trener srsnou(to je iny klub ako MFK), ci snim pojde chalan. Nech ide(uz som trosku vychladnuty a chalan trenuje, chce a bavihoto - ja som ho nevidel trenovat  mesiace - ale dajme tomu ze sa snazi). Chceho trenerer spytal som sa chalana- jeho sa pytat nemusim. 

 

Ten trener sa ma prisiel opytat - lebo som mu pred necelymi dvomi mesiacmi povedal, ze nechcem aby chodil a nemaka,nech chodia ine deti. On ked ked zacne makat. On vtedy nechodil ani na treningy MFK - tie som mu zakazal. Nepacil sa mi jeho pristup(pocas troch mesiacov).

 

Tak sa stvrtok vratil z turnaja so sozkou pre najlepsieho strelca. Ale aby bola sranda. Chalan mi sam povedal on dal tri goly a ich utocnik 4. Len to zle spocitali. Ale sosku ma - ked zacne palit(pritom aj hrat futbal) by mal dat aj 7 golov.

Ale bol nateseny, medajly ma kopu - bol aj niekolko krat vybraty za najlepsieho hraca druzstva(raz si to aj zasluzil,za to mas papier  nieco ako diplom) - ale najlepsi strelec este nebol.

To bol regionalny turnaj v Roznave.

 

---

 

7 golov - chrast necelych tridsat kil - ale vie dat vacsiu ranu ako dospely. Ak to vie. A presne. Polovica sikovnejsich deti desat rocnych palia delovky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no a čo že neni robustný? ked si vezmeš hokej, tak taký Charlamov mal len nejakých 165 cm, možno ani to nie...pardubický útočník martinec mal len 170 cm...a akí to boli korčuliari a strelci! Ani Messi nie je ktovieaká výška a robustnosť, a aký je to futbalista.

 

U nás ešte furt nič. Drobcovi sa furt nejak nechce na svet. mali sme tu vnučku, hlavným opatrovateľom ale bola mladšia dcéra = jej teta, ale chvíľu som s ňou bola aj ja...na posteli-letisku boli nahádzané hračky a medzi nimi jej legíny a tročko ako ked had kožu zuvliekne...nuž som to začala vyťahovať a skladať, a malá začala pišťať že tie nieeee, to sú moje vianočnéééé (neviem, čo si myslela, že s tým chcem robiť). tak som jej povedala, že musíme to poskladať a upratať, lebo čo keby sa jej na ne žirafa vykakala...a malá sa zarehnila že šak tá je plyšová. Došlo mi to hrozne smiešne, ale rehniť som sa začala až keď zvážnela a spýtala sa že Hmm, čo ak predsa len nejaké hovienko vypustí???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cez Vianočné sviatky tu boli deti a vnučka tak prežívala niekoľkonásobného Ježiška. Anglický Ježiško nám radil, že by u nás pod stromčekom mohla byť nejaká "babrína" ... k tejto bábike som nikdy nemala kladný vzťah, ale splnila som, čo bolo povedané. Keby sa tu Ježiško bol zameral iba na dievčenské hračky, asi by bol ostal veľmi sklamaný, ale našťastie sa u nás pod stromčekom okrem iného našla aj krabica lega, ktorá bola prijatá s nesmiernym nadšením, až takým, že barbína ostala "v hanbe". Po prvom predýchaní nadšenia však vnučku začalo trápiť, ako len Ježiško mohol vedieť, že ona to lego chcela, keď si to do "svojho listu nenapísala". Snažila som sa z toho "vykorčuľovať" - asi si ho naozaj veľmi chcela, preto ti ho priniesol.  Vôbec som ju nepresvedčila, pretože hneď mala odpoveď - ale ja som tiež  chcela do svojej izby na okná závesy so spidermanom, a tie mi nedoniesol. Zvedavá som koľko ešte potrvá kedy nás "prekukne", ale asi to dlho trvať nebude.
 

Zo školského vystúpenia triedy kde chodí vnučka nám deti doniesli DVD; to vystúpenie sa konalo v duchu Vianočných sviatkov. Nebolo to organizované tak ako kedysi vystupovali naše deti, keď deti prichádzali postupne, povedali básničku, alebo zaspievali, ale tu na pódium nastúpila celá trieda, všetkých tridsať detí. Vystúpenie trvalo zhruba pol hodinu, celý čas boli všetky deti na pódiu rozmiestnené podľa "určitého kľúča" ... zvieratká, snehové vločky, anjeli, Traja králi, Jozef, Mária, jasličky s dieťatkom ... všetci oblečení v kostýmoch ako pri vystúpení v divadle.

 

Občas niektoré z detí povedalo k deju pár slov, občas z podmazu hrala hudba, všetky deti spievali a pritom gestikulovali rukami, zatancovali anjelici, vločky sa zatočili a sadli si na zem. Jeden moment však vo mne hodne zarezonoval, ale nie preto, že Mária bola moja vnučka ... Jozef s Máriou najskôr sedeli, potom párkrát prešli cez pódium, medzitým im pripravili stoličky a uložili kolísku s dieťatkom a Jozef gestom džentlmena Máriu usadil. :o  Pýtala som sa vnučky, či ju "Jozef" držal za ruku preto, aby nespadla, či nezakopla, alebo to bolo takto "naučené" ... áno, to ako ju má usadiť bolo určené "zhora". Tie deti nemajú ešte ani päť rokov a už ich učia určitým gestám, ktoré sa im nevedomky môžu dostať "do krvi" a možno ako dospelí ich niekedy môžu využiť.

 

Povahu detí bolo zreteľne vidieť aj na tomto vystúpení ... dievčatko, ktoré nemá problém vystúpiť aj pred všetkých rodičov malo rolu akoby sprievodcu; oslovovala anjelikov, vločky, zvieratká; nerobilo jej problémy hovoriť, poskakovať po javisku a spievať úplne samostatne; boli tam však detičky, ktoré si ani pri spoločnom speve skoro vôbec pusu neotvorili ... údajne vraj angličtinu ešte stále ovládajú iba veľmi, veľmi slabo.

 

Niektoré deti sa prejavovali naozaj ako malé deti ... kývali rodičom, robili "opičky", pri rečnení si od nervozity chytali a dvíhali sukničky, ale od týchto malých detí sa naozaj nedá očakávať dokonalý herecký výkon. Iba pár detí samostatne niečo prednieslo, ale hromadne spievali a ukazovali rôzne určené gestá skoro všetci.

Klobúk dolu pred tým, čo títo učitelia s tak malými deťmi zvládli za niečo viac ako mesiac. :klobuk: 

Doma sme si s vnučkou to vystúpenie niekoľkokrát pozreli, ona si občas zatancovala, zaspievala, ale aj tu bola rada, keď pri hovorení "videná" nebola.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mna chalan prekvapil z logiky. Isiel som na vianoce este nieco nakupit, a chalan,ze chce ist somnou. Videl krabicu co pripravila dcera. Proste chcel ist aj on nakupit darceky - teda uz vie ,ze ich nenosi jezisko. V obchode,ze videl si,ze aj sestra nieco ma(oni mali darceky vyrobene zrejme na vytvarnom kruzku), tak aj jej a mame nieco kupi. Kupil dve hrnceky,mne chcel pivovy pohar a ja nato,ze kasle ze ja nic nepotrebujem.

 

Ale sme po ceste niesli darceky rodicom. A on ,ze spekuluje ako im ich dat aby to jeho stari rodicia nevedeli - ze su od jeziska. Ze to dame pred dvere , zazvonime a zmizneme. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nás deti prekukli tiež tak v tom predškolskom veku, ale neboli z toho sklamané, keď sa pýtali, prečo rodičia deťom hovoria, že darčeky nosí ježiško, tak som im povedala, že to je preto, lebo vtedy má ježiško narodeniny a že pri tej príležitosti aj my si navzájom dávame darčeky. podobne sa ma pýtali, ako je to s tým Mikulášom, nuž som im prečítala legendu o svätom Mikulášovi, ktorý potajme v noci obdarúval chudobných ľudí potrebnými vecami...decká to vzali úplne bez problémov a nebol z toho žiadny cirkus...

pri čítaní secretkinho príspevku som si spomenula na prvé verejné vystúpenie mojej staršej dcéry...mala vtedy tuším 4 roky, bola v detskom speváckom zbore úplne najmladšia, boli tam 5 - 6 ročné detičky. Pri nacvičovaní vraj veľmi dobre spolupracovala, veď inak by ju bola pani dirigentka odkázala, nech rpíde o rok - dva...ale na vystúpení si zdvihla sukničku a statočne sa škriabala v zadku. všetko sa uškŕňalo a ja by som sa bola najradšej prepadla. A jej to vôbec nedocvaklo, vôbec nechápala, prečo sa ľudia uškŕňajú. Samozrejme že z toho vyrástla.

Fakt je, že nie je to ľahké pripraviť vystúpenie, besiedku alebo ako to nazvať, s malými deťmi s rôznymi schopnosťami a rôznym stupňom ochoty spolupracovať. pred pár rokmi som tiež mala česť mať spevácky krúžok malých detí na 1. stupni ZŠ, niektoré by sa boli furt chceli hrať, ale boli aj také, ktoré sa radi učili pesničky. A vystupovať chceli všetky do jedného.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov