Skočiť na obsah

tiborco

Odporúčané príspevky

 

... vyletovali a vlietavali, a sadali si na betónový múr, občas ich tam bolo aj 20 - 30 pekne v rade vedľa seba, a čakali, kedy prídu na rad pri kŕmitku ... boli skvelé :)

 

Pred domom máme dve búdky pre vtáčiky ... jedna je malinká, iba s jedným malým otvorom, veľmi ťažko sa do nej sype slnečnica, a tak nie je až taká využívaná. Ale druhá búdka je väčšia a dve kratšie steny má otvorené. Občas sa zhora z okna pozerám ako sýkorky nalietavajú ... prekvapilo ma, že som zatiaľ nezaregistrovala ani jediného vrabca :o  /že by ich čas ešte neprišiel?!/, ale tiež to, že sýkorky akoby mali tiež zavedenú akúsi stratégiu a poriadok. Ak je v búdke jedna sýkorka, druhá dnu, ani druhou stranou nevojde, ale sadne si na priľahlé šnúry na prádlo a do búdky vlietne až potom, keď je  "vzduch čistý". Ak majú záujem "o zrno" ďalšie sýkorky, nesnažia sa tú čakajúcu predbehnúť, ale "disciplinovane pristanú"  :)  na ďalších šnúrach ... a potom postupne "poskakujú", až kým príde "na ne" rad.

 

Dopĺňam po rozhovore so susedou, ktorá orlím zrakom z okna na prízemí sleduje nielen "kto-kedy-a s kým", ale sleduje aj toto naše "vtáčie predstavenie", a tak zodpovedne prehlásila, že do krmítka nechodia iba sýkorky, ale naozaj aj vrabce /a údajne v hojnom počte/ a hlavne na lojových guliach na strome sa objavila aj sojka  a občas si niečo prídu zobnúť aj hrdličky a holúbky. Keďže územie pred našim barákom si "privlastnili" aj dve mačky, ktoré síce akoby nemali gazdu, ale susedou sú denne "živené", a tak na "letúne" nejako mlsne nepozerajú, iba občas "mrknú" smerom nahor, či sa tam "letúne" ešte stále zdržiavajú.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Minulú zimu som zavesila z balkóna takú tú lojovú guľu s rôznymi semiačkami, ale žiadne vtáča som veru nevidela to zobať. Guľa zmenila tvar, ale nič z nej neubudlo. Žeby to bolo tým, že bývame na 9. poschodí? kedysi k nám na balkón chodili vrabce, holuby a kdeaké operence, teraz ešte tak holuby. Vrabca som v našej výške nevidela už celé roky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to som si už dávnejšie všimla, že je oveľa menej vrabčích kŕdlikov pred domami, je mi to ľúto, vrabce som vždy mala rada.

Skúšala som aj len tak pod kríky nasypať vtáčieho zobu, ale nikdy som nejako neodsledovala, či to tí drobci aj pozobali. Zdá sa mi, že aj drozdov je akosi menej ako bývalo. To sú tiež sympatické vtáčence.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vrabce vymierajú ... už pár rokov sa celosvetovo sleduje, tuším sme tu pred rokmi o tom písali, že vrabčekom sa vehementne zužuje životný priestor a hlavne priestor na hniezdenie

/ chce sa mi spýtať, ktoré vtáky a ktoré zviera prežíva dnes veselé časy, možno tak potkany, šváby a mravce ... nemajú kde žiť a človek im nedopraje ani zimný spánok ani nerušené vyvedenie potomstva ... /

vrabce od detstva milujem ... spomínam si na to, ako som prvýkrát ako malinké decko zaregistrovala na rohu ulice v prachu poskakujúce vrabce ...

 

aj preto ich prikrmujeme takmer celý rok, a každému vrabcovi v košíku na borovici či na guli sa teším ... vrabci viac chodia na lojovú guľu ako na semiačka, ale zato ľúbia aj semiačka / slnečnicové /

 

vždy spolu so sýkorkami, vychádzajú spolu dobre ... teraz si dali trochu pauzu, a guľa zaháľa, neviem z akých dôvodov, ale občas sa to stáva - asi niekde našli niečo lepšie.
vrabce sú skvelé.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pamätám si, keď sme boli deti, bolo všade vrabcov plno... teraz už dávno ich skoro nevidno... ale tohto roku som na našej ulici stretla zopár křdlikov, čo ma nesmierne potešilo, keďže to boli asi prvé kŕdliky za 4 roky, čo na tejto ulici bývam...

my prikrmujeme vtáčiky, sypeme hlavne slnečncu a vešiame lojové gule... tento rok budeme sypať aj orehy (lebo mi ich napadli mole, ale pre vtáčkov budú dobré)... uvidíme, koľko vrabcov príde...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo, to budú mať aj s bielkovinami, veľmi výživné pre ne.

Vrabce sú super.

Mne je vždy ľúto, keď sa zapchávajú tie škáry pri zatepľovaní, tam mnohé z nich mali svoj "domov". darmo sa píše, že je nejaké nariadenie, neviem aké, že stavebníci nesmú škáry pozapchávať a vtáčatá tam zamurovať, ale majú volať neviem akú to organizáciu, ktorá sa o tie tvory postará, no kam tí drobci pôjdu, to netuším. Podobne je to aj s netopiermi (nonono, viem, že sú to cicavce, a nie vtáky :agree: )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u nas sa zateplovala bytovka akurat pocas hniezdenia; nebol to optimalny termin, ale nic sa nedalo robit

takze prisiel chlapik, co sa problematike venuje, z lesenia obhliadol celu budovu a vyznacil miesta, kde boli vtacence (nastastie ich nebolo vela, asi 5 hniezd

tie stavbari vynechali a zapravili az na koniec, za ten cas to vtaky stihli

tiez vynechali vletove otvory pre dazdovniky (aj ked tym sa obcas stavalo, ze sa nedobre strafili do mensej diery v polystyrene, ale zvykli si) no a pre netopiere sme osadili budku na komin

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

tento druh vtákov patrí do rodiny škorcov, sú to spevavce, žijú smerom na juh - India, Bali, Austrália, Nový Zéland ...

ich pôvod je v južnej Ázii, pravdepodobne v Indii. je ich viacero druhov, niektoré na pokraji vyhynutia

 

ich meno v mnohých jazykoch obsahuje slovo  "posvätný"

 

tento majster slova a imitácie je Beo posvätný :

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Pred pár dňami, keď bolo vonku teplejšie, vtáčiky naše búdky navštevovali skôr iba sporadicky.

Síce si prišli občas trošku zobnúť slnečnice, alebo "popozerali" na lojové gule, ale nič moc.

Keď však teraz na nás "padli" zimy /teda aspoň ráno/, zrazu to tu vyzerá ako „zlet“ vtáctva z celého okresu. :)

Dnes ráno to tu vyzeralo ako v "Drozdove" ... toľko drozdov na "hromádce", to tu hádam ešte nebolo.

A ten vtáčí spev je taký zvučný, ako keby už chceli ohlasovať jar ... :o

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

u nás je borovica príliš blízko ku kuchynskému oknu, uprostred konárov je dosť tma, ťažko sa tam fotí ...
ale naše vtáky majú väčší apetít nez v zime

v zime takmer ignorovali lojovú guľu so semiačkami, a v košíku im semienka slnečnice vydržali celkom dlho - na rozdiel od toho, ako stolujú posledný mesiac či dva ...

minimum každý tretí deň padne jedna guľa, a košík je vyrabovaný

 

do košíka chodia hlavne zelienky, na guľu prevažne vrabce, od zimy sýkorky nevidieť ... dnes sme im dopĺňali vyprázdnenú komoru, behom desiatich minút tam boli z okolia všetky vrabce a zelienky ... toto sa podarilo odfotiť z okna vzdialeného asi meter a pol, dva metre : ) :

 

post-3-0-44224600-1399890925.jpg

post-3-0-35869100-1399890929.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

naše vtáky sú ...nenažrance :)

posledných 6 lojových gúľ zimnej sezóny nám predali v baumaxe, to im bude stačiť tak na dva týždne ... sýkorky a vrabce začali vodiť na borovicu aj už vyvedené guľaté ešte trochu páperové mladé, sedia na konári a pištia, kým ich rodičia kŕmia ... majú trikrát väčšiu spotrebu gúľ a slnečnicových semienok ako v zime.

chodia naďalej zelienky, vrabce, domové aj poľné, sýkorky tuším dvoch druhov, a prišli noví zbojníci, chodia v tlupách : kanáriky záhradné

 

takto vyzerajú, odfotiť sa ešte nepodarilo

 

post-3-0-00921200-1401967457.jpg

http://www.lovuzdar.sk/foto-202313/kanarik-zahradny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... celkom iste som uletená, a naše vtáky sú uletené nadobro :innocent:

môj odhad, že gule vydržia dva týždne, bol zle, celé zle, oni zožerú guľu a košík semiačok za jeden deň ... ale už majú diétu, basta, gule si pomíňali, viac ich až do jesene nebude, mladé sa pekne musia naučiť hľadať si potravu samé. tak.

 

to bol dnes pohľad na to zúfalé poskakovanie po konároch okolo prázdnej sieťky na gule :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chuda game, nebudes mat ani gule ani vtakov.... :eehmm:  /ano viem, sibe mi z tepla/

 

aby som bola v teme mna ta haved budi kazde rano..uz okolo 4 hod....skriekaju hrozne. mam podozrenie, ze ich nejaka miestna "game" zhromazduje na strome blizko mojho okna

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

mne sa páči budiť sa na vtáčie hlasy. Vôbec mi nerobí problém sa otočiť na druhý bok a pri tom ich vyspevovaní zaspať znova...Niekedy keď si zmyslím ísť z domu skoro ráno a idem vedľa činžiakov po chodníku popod lipy a iné stromy, ktoré tu máme, tak ma úplne fascinuje to ticho a do toho rôzne tie vtáčie zvuky, a k tomu vôňa líp. Krásne, priam si to vychutnávam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 3 mesiacmi...

doteraz najstarší zistený vek sýkorky bol 15 rokov,  u vrabca až 23 rokov.

 

musela som na to pozrieť, lebo naše vtáky  si celkom zjavne z minulého a predminulých rokov pamätali, že jeseň = borovica = košík = jedlo ... :)

 

už asi pred tromi týždňami sa začali zlietavať na strom, pokukovali po košíku a podnikali do neho veľmi sklamané výpravy ... nič tam nebolo ...

 

košíku dokonale ublížilo upršané leto, vypovedal službu, rozpadávala sa mu rúčka, museli sme vymyslieť provizórium ... po prvých pár dňoch, keď to sýkorky nedôverčivo oblietavali, sa nakoniec našiel hrdina, čo to skúsil ... a už im tam dávame semiačka ... a na guľu chodia aj vrabce, ale sýkorky sú nenažrance, vážne :)

 

post-3-0-93223000-1413723470.jpg

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aby nedopadli ako tie v Spejblovi a Hurvínkovi, keď Hurvajs počítal, že keď taká užitočná sýkorka zožerie toľko, koľko sama váži, niekoľkokrát za sebou, tak potom už bude ťažká a "prolomí klepadlo".

:zubiska:

Ale vtáčencom fandím, len nech sa nabaštia. Už mám v mrazáku nachystané kože z bravčového bôčika, samozrejme neslané, s vrstvičkou tuku. Flinstone im to zavesí v záhrade na obvyklé miesto.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov